Milyarderlerin Dudak Uçuklatan 11 Eşsiz Oyuncağı

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Milyarderlerin sahip olduğu uçaklar, evler, arabalar illaki muhabbet konularımız arasında yer almıştır. Ama bu konuşmalar genelde kulaktan dolma şeylerin ötesine gitmez. E madem zenginin malı züğürdün çenesini yoracak o zaman şöyle bol bol ahkam kesebileceğimiz bilgilerimiz olsun istedim. Milyarderler, Da-Vinci’nin günlüğünden, köpek balığına; uzay roketinden, Hitler’in arabasına kadar aklınıza gelen/gelmeyen birçok eşsiz oyuncağa sahipler.

S. Truett Cathy – Batmobil

Chick-fil-A isimli fast food zinciri ile talihi dönen Truett Cathy, buradan edindiği 2 milyar dolarlık servetin bir kısmını Batmobil için harcamış. Batmobil, 1992 yılında vizyona girmiş olan “Batman Dönüyor” filmindeki Batman karakterinin arabası. Değeri ise yaklaşık olarak 250 bin dolar.

Bill Gates – Da Vinci’nin Günlüğü

90 milyar dolarlık servetin sahibi Gates’in Washington’da 6130 metrekarelik lüks bir evi var. Ev için 2009 yılında 1.1 milyon dolarlık vergi ödeyen Bill Gates’in bir kitaba 30.8 milyon dolar vermesi bizi pek şaşırtmıyor. Zira, Da Vinci’nin şu zamana kadar hayatta kalabilmiş olan 30 bilimsel günlüğünün en ünlüsü Codex Leicester ve 1994 yılında Bill Gates tarafından 30.8 milyon dolara satın alındı. Bu fiyat, günlüğü şimdiye dek satılmış en pahalı kitap ünvanına kavuşturdu. Gates kitabı satın aldıktan sonra dijital ortama aktarıp kopyalarını 30 dolardan satışa çıkardı.

Bir Rus Milyarder – Hitler’in Mercedes’i

Rusya’da yaşayan 62 milyarderden biri, 2006 yılında, Hitler’in özel Mercedes aracını 6-15 milyon dolar arasında bir fiyata satın almış. Kimliğinin açıklanmasını istemeyen milyarderin başka Nazi arabaları için de arayışta olduğu söyleniyor.

Paul Allen – İkinci Dünya Savaşı’nda Kullanılan Uçaklar

Microsoft kurucu ortağı Paul Allen yaklaşık 21 milyar dolarlık bir servete sahip. Kendisi İkinci Dünya Savaşı döneminde kullanılan uçakları toplayıp restore etmeye tutkun. Öyle ki yaklaşık 20 adet uçağı var ve sadece bu uçakları tuttuğu yer için 5.2 milyon dolar ödemiş.

Hassanal Bolkiah – Dünyanın en pahalı arabası

Brunei Barış Devleti’nin kralı Hassanal Bolkiah kral olması nedeniyle tam dokunulmazlığa sahip. Ayrıca, 21.495 dolara dünyanın en pahalı saç traşını oluyor. E hal böyle olunca, “Hindistan’ın Yıldızı” adıyla anılan Rolls Royce marka arabaya 14 milyon dolar ödemesi son derece normal.

Steven Cohen – 4.27 metrelik bir köpekbalığı

Steven Cohen, SAC danışmanlık firmasının kurucusu ve risk fonu yöneticisi. Kendisinin yaklaşık 13 milyar dolarlık bir serveti ve çok pahalı oyuncakları var.
Örneğin, dünyanın satılan ikinci en pahalı tablosu Kooning’s Woman III için 137.5 milyon dolar ödedi. Ancak bizi en çok şaşırtan 110 milyon dolara aldığı Jasper Johns tablosu. Tablo 4.27 metrelik gerçek bir köpek balığından oluşuyor ve bozulmaması için düzenli olarak formaldehit kullanmak gerekiyor. Cohen köpekbalığını korumak için şimdiye kadar 8 milyon dolar harcadı.

Ronald Lauder – Sanat koleksiyonu

Dünyaca ünlü Estee Lauder kozmetik şirketinin varisi Ronald Lauder, 4 milyar dolarlık bir servete sahip. Kendisi, sanata tutkun ve 650 milyon dolar değerinde bir sanat koleksiyonu var. Satılan en pahalı üçüncü tablo olan ve Gustav Klimt tarafından boyanan bir portre için ise 2006 yılında tam 135 milyon dolar ödemiş.

Roman Abramovich – Dünya’nın en büyük yatı

Rus iş adamı, İngiliz futbol kulübü Chelsea’nin ve Millhouse şirketinin sahibi Abramovich’in serveti yaklaşık olarak 10 milyar dolar. “The Eclipse” (Tutulma) adını verdiği yatının değeri ise 450 milyon dolar. Bu oyuncağının içinde, füze tespit sistemi, iki adet helicopter pisti, spa, yüzme havuzu ve minyatür bir denizaltı bulunuyor.

Richard Branson – Galaktik uzay gemisi

5 milyar dolarlık bir servete sahip olan Richard Branson, Virgin Group’un kurucusu. Sahip olduğu Necker Adası’nı aldığında ise sadece 28 yaşındaydı. Branson, 36 hektarlık adayı 100.000 dolar gibi bir ücrete aldığını söylüyor. Adanın şu anki değeri ise 60 milyon dolar. Bu, bizi o kadar şaşırtmasa da çok şaşırtıcı bir başka oyuncağı var : Galaktik Uzay Gemisi. 8 yolcu taşıyabilecek olan bu uzay gemisi için 200 milyon dolar harcandı. Ayrıca, yolcuların araca binmeden önce 6 dakika sürecek bir yer çekimsiz ortam deneyimi için 200 bin dolar vermesi gerekiyor.

Jeff Bezos – Gizli Uzay Roketi

Amazon kurucusu Jeff Bezos’un serveti neredeyse 100 milyar dolar. Bezos, bu servetin bir kısmını “Blue Origin” adı verilen gizli bir uzay roketi projesine ayırıyor. Proje ile ise roketin, insanları yeryüzünden 120 kilometre yukarı çıkarıp 3 dakika boyunca orada tutarak türünün ilk örneği olması amaçlanıyor. Ayrıca projeye NASA tarafından da 3.7 milyon dolarlık bir fon sağlandı.

Mukesh Ambani – Dünya’nın en pahalı evi

Hindistanlı Mukesh Ambani, 41 milyar dolarlık serveti ile Asya’nın en zengin 20 kişisi arasında yer alıyor. Ülkesinin neredeyse yarısı açlık sınırının altında yaşarken kendisi dünyanın en büyük ve en pahalı evini yaptırdı. 27 katlı olan ev, 370 bin metrekare ve yaklaşık 2 milyar dolar gibi bir maliyeti var.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/