Batman Filmleri İzleme Sırası – BÜTÜN FİLMLER (2023)

Joker, Bane, Korkuluk gibi birçok kötünün korkulu rüyası, Gotham’ın koruyucusu ve Kara Şövalye adıyla da bilinen kahramanın Batman filmleri adı altında birçok filmi çekilmiştir. DC Comics denince akla gelen ilk süper kahraman diyebiliriz kendisine.
Milyarder bir aileden gelen Bruce Wayne, ailesi gözlerinin önünde şehir hırsızları tarafından öldürülünce, Bruce’un hayatı değişir, Gotham’da adalet olmadığını ve bu durumun sonlanması gerektiğini aklını yazar. Seneler geçer, kendisini bilim dallarında, dedektiflik konusunda ve dövüş sanatlarında geliştirir. Suikastçılar Birliğinde çok ağır eğitimlerden geçen Bruce, Artık Batman olmaya ve Gotham şehrine adalet dağıtmaya hazırdır. Bu yolda uşağı ama aynı zamandaki sağ kolu Alfred ile beraber şehre aydınlığı ve adaleti getirmeye ilk adımını atar.
Batman serileri göz önüne alındığında Batman başlı başına çok sevilen bir karakter olmasına rağmen, düşmanları da bir o kadar sevilir. Bir detay var ki; Christopher Nolan‘ın beyaz perdeye uyarladığı Batman serisinde Joker’i oynayan Heath Ledger bu konuda büyük pay sahibi diyebiliriz. Bunun yanında Christian Bale’de Batman’in karanlık havasını çok güzel yaşatmıştı izleyenlere. Sadece Christopher Nolan’ın çektiği filmlerde de değil, önceki filmlerde de Jim Carrey de oynadığı kötü karakterle milyonları etkisi altında bırakmıştı. Böyle bir karakter için elbette çok doğru oyuncu seçimi şarttı.
Yıllar yılı Batman’in hikayesini anlatan filmler çekildi. 1943 yılından 2021’e hatta daha ilerisi için bile filmler çekilmeye devam edecek. Peki Batman filmler izleme sırası nasıl olmalı?
Açıkçası bu sorunun net bir cevabı yok. Çünkü DC, Batman konusunda Marvel gibi dev hikaye kurgusu ile gitmedi. Batman çağı boyunca Batman’in hikayesi farklı serilerle yeniden yazıldı ve çekildi. Dolayısıyla Batman filmleri izleme sırası söz konusu olduğunda takip edilecek kronoloji ya da hikaye bütünlüğü yok. Mesela, Warner Bros’un orijinal Batman Antolojisi temelde sona erdi ve 2005’te Christopher Nolan’ın Kara Şövalye Üçlemesi ile yeniden başladı. Dolayısıyla Batman izlemeye tarihsel sıralama ile başlamak en doğrusu. Peki Batman filmleri hangi sıralya izlenir? Batman izleme sırası nedir? Gelin birlikte bakalım.
Batman Filmleri İzleme Sırası

batman filmleri
Batman film serisi dediğiniz anda bilin ki bir hikaye bütünlüğü yok o yüzden çıkış tarihlerine göre izlemenizi öneririz. Yani “Batman hangi sırayla izlenmeli?” sorusunun bir cevabı yok aslında. Dilerseniz dönem dönem de izleyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Christopher Nolan üçlemesi!

Batman (1943) | IMDb: 6.4

batman 1943
Yönetmen: Lambert Hillyer
Oyuncular: Lewis Wilson, Douglas Croft, J. Carrol Naish
Batman ve diğer ana karakterlerin ilk defa sahneye çıkışı bu film ile olur. Yani “Batman ilk filmi hangisidir?” sorusunun cevabı olan filmdir. Batman ve Robin’in insanları zombiye çeviren bir alet icat eden Japon ajan Prens Daka ile mücadelesini konu edinir. II. Dünya Savaşı yıllarında çekildiği için çeşitli politik propagandalar da içermektedir. Aynı zamanda çeşitli ırkçı söylemler de mevcuttur.

Batman and Robin (1949) | IMDb: 6.1

batman and robin
Yönetmen: Spencer Gordon Bennet
Oyuncular: Robert Lowery, Johnny Duncan, Jane Adams
1943’te vizyona giren Batman filmi Batman (1943)’ün devamı niteliğinde olmasına rağmen karakterler farklı oyuncular tarafından canlandırılmıştır. Batman ve Robin ikilisinin, kimliği ancak filmin sonunda meydana çıkacak olan The Wizard ile mücadelesini konu edinir.

Batman: The Movie (1966) | IMDb: 6.5

Batman: The Movie
Yönetmen: Leslie H. Martinson
Oyuncular: Adam West, Burt Ward, Lee Meriwether
Gotham şehrinin kahramanı Batman’in karşısında şehrin dört suçlusu Penguen, Joker, Riddler ve Kedikadın iş birliği yaparlar. Suçluların hedefi tüm dünyayı ele geçirmektir. Dünyayı ele geçirmek için kullandıkları silah olan De-Hydrator ile insanların vücudundaki nemi kuruturlar. Ancak karşılarına aldıkları Batman, yardımcısı Robin ile suçluların karşısında yer alır.

Batman (1989) | IMDb: 7.5

batman 1989
Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger
Bruce Wayne küçük bir çocukken anne ve babasının bir suçlu tarafından öldürülür. Bunun üzerine Wayne kendine bir amaç belirler: Gotham şehrini suçtan arındırmak. Gece yarısı kostümünü giyerek tek tek suçluları arar ve yakalar.

Batman Returns – Batman Dönüyor (1992) | IMDb: 7.0

batman dönüyor
Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Michael Keaton, Danny DeVito, Michelle Pfeiffer
Film aristokrat bir anne ve babanın deforme olmuş çocuklarını nehre atmasıyla başlar. Oswald Cobblepott adlı bu çocuk Gotham’da şehrin kanalizasyonunda yaşamaya başlar. Artık adı Oswald değil Penguen’dir. Zengin iş insanı Max Shreck ‘i kaçıran Penguen, onun hakkında bulduğu suç işlediğini kanıtlar nitelikte olan bazı detaylarla tehdit eder. Shreck, Penguen’le iş birliği yapar ve onun vali olması için Batman’i kurban etmek üzere çalışmaya başlar. Shreck’in asistanı Selina patronunun kirli çamaşırlarını öğrendikten sonra patronu tarafından binadan aşağı atılır. Asistanını öldürdüğünü sanır ancak yeni bir karakter doğmuştur: Catwoman.

Batman: Mask of the Phantasm – Batman: Hayaletin Maskesi (1993) | IMDb: 7.8

batman hayaletin maskesi
Yönetmen: Kevin Altieri, Boyd Kirkland, Frank Paur, Dan Riba, Eric Radomski, Bruce Timm
Oyuncular: Kevin Conroy, Dana Delany, Hart Bochner
Batman serisi sırası içeriğimize bir animasyon yapım ile devam ediyoruz. Gotham şehrinde birisi mafya üyeleri öldürülmeye başlar. Suça karşı savaşan Batman bu öldürülmelerle ilişkilendirilir ve tüm gözler ona çevrilir. Suçlarla ilgisi olmayan Batman ise masumluğunu kanıtlamak için harekete geçer. Yeni düşmanını bulmaya çalışan Batman’i bekleyen pek çok macera var.

Batman Forever – Batman Daima (1995) | IMDb: 5.4

batman forever
Yönetmen: Joel Schumacher
Oyuncular: Val Kilmer, Tommy Lee Jones, Jim Carrey
Bu sefer Batman’ın iki korkunç düşmanı vardır. Birisi Two Face diğeri ise Riddler adlı iki süper suçludur. Bu macerada Batman gönlünü güzel doktor Chase Meridian’a kaptırır. Hem aşkın hem maceranın bol olduğu bu filmde Batman kötülerle savaşırken yalnız değildir. Bir ortağı vardır. Harika çocuk Robin ile Two Face ve Riddler’e karşı savaşır.

Batman & Robin (1997) | IMDb: 3.8

batman and robin
Yönetmen: Joel Schumacher
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, George Clooney, Chris O’Donnell
Batman ve Robin’in bu filmdeki düşmanları Gotham’ı bitki ve buzla kaplamaya çalışan Buz Adam, Zehirli Sarmaşık ve Bane’dir. Batman ve Robin ikilisi Gotham şehrini bu düşmanlardan kurtarmaya çalışır.

Batman Begins – Batman Başlıyor (2005) | IMDb: 8.2

batman başlıyor
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Ken Watanabe
Bruce Wayne, ailesinin ölümünün ardından büyük bir mirasa sahip olur. Ancak bu miras onu mutlu etmez. Amacı adaletsizlikle savaşmak olan Wayne güçsüzlerin karşısında yer alan düşmanlara gözdağı vermek için dünyanın dört bir yanını gezer. Ardından Gotham’a geri döner ve maskesiyle birlikte Batman adıyla şehri tehdit eden kötülere karşı savaşmaya başlar. Batman serisi izleme sırası içeriğimizde 2000’li yıllara gelmiş bulunuyoruz.

The Dark Knight – Kara Şövalye (2008) | IMDb: 9.0

kara şövalye
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart
Gotham şehrini bu sefer kaosa sürükleyen suçlu Joker. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent bir araya gelerek Gotham’ı kaostan kurtardıklarını düşünseler de karşılarında dehasıyla baş etmenin pek de kolay olmadığı Joker vardır. Tüm bu mücadelenin içinde Batman kendini sorgulamaya başlar. Amacı kötülüklerle savaşmakken suçluların azalmasını mı sağlıyordu yoksa onun yüzünden suçlular çoğalıyor muydu? Batman izleme sırası 2023 listemizin belki de en sevilen filmlerinden biri bu film.

The Dark Knight Rises – Kara Şövalye Yükseliyor (2012) | IMDb: 8.4

kara şövalye yükseliyor
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway
Bruce Wayne’in bu seferki düşmanı terörist lider Bane’dir. Ancak bu sefer karşısında tek başına bir suçlu yoktur. Kedikadın Selina Kyle de Bane’nin yanındadır. Gotham şehri büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Batman ilk defa düşmanı karşısında güçsüz durumdadır.

Batman v Superman: Dawn of Justice – Batman ve Superman: Adaletin Şafağı (2016) | IMDb: 6.4

Batman ve Superman
Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams
Superman’in beraberinde getirdiği umut, insanların ona karşı bakışını değiştirir. Beraberinde sadece umudu değil, savaşı ve yıkımı da getirir. Gotham şehrinin kahramanı Batman Superman’i bir tehlike olarak görmeye başlar. Batman, Superman’in verdiği zararları düzeltebilmek için Gotham’dan Metropolis’e gelir. Aralarında büyük çekişmeli bir mücadele başlar.

Suicide Squad: Gerçek Kötüler (2016) | IMDb: 6.0

suicide squad
Yönetmen: David Ayer
Oyuncular: Will Smith, Jared Leto, Margot Robbie
Harley Quinn, Killer Croc, Deadshot, Joker ve Captain Boomerang gibi gerçek kötüler devlet tarafından bir araya getirilir. Bir araya getirilmelerinin sebebi gizli bir örgütle mücadele etmeleri idi. Hapishaneden çıkarılan bu kötüler devlet tarafından silahlandırılır. Bunca kötünün bir araya geldiği senaryoda mücadele son derece çetin geçecek.

The Lego Batman Movie – Lego Batman Filmi (2017) | IMDb: 7.3

lego batman filmi
Yönetmen: Chris McKay
Oyuncular: Will Arnett, Michael Cera, Rosario Dawson
Batman o kocaman evinde sakince bir yaşam sürmektedir. Bu sakin yaşama devam ederken yardımcıları Robin ve Batgirl ortaya çıkar. Bu ortaya çıkış işlerin seyrini değiştirir. Joker Gotham’I hain planlarıyla tehdit etmeye başlar. Bu tehdit üzerine Batman, Robin ve Batgirl takımı Joker’e karşı bir araya gelir ve mücadele başlar. Bu sefer mücadele daha zorludur çünkü Batman evlat edindiği oğlundan da sorumludur.

Justice League (2017) | IMDb: 6.2

justice league
Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Ben Affleck, Gal Gadot, Jason Momoa
Bruce Wayne, dostu Diana ile birlikte dünyayı kurtarmak için bir mücadele vermeye başlar. Bu mücadelede sadece ikisi yoktur. Karşılarında çok büyük bir güç olduğu için özel yetenekli başka kişileri de bu mücadelede yanlarına almaları gerekir. The Flash, Aquaman ve Cyborg gibi isimlerle görüşmeye başlarlar.

Joker (2019) | IMDb: 8.4

joker
Yönetmen: Todd Phillips
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz
Komedyenlerin hepsi gerçekten mutlu mudur? Arthur Fleck, Gotham şehrinde yaşayan başarısız bir komedyendir. Annesiyle arasında güzel bir arkadaşlık olan Arthur’un babasız büyür. Annesi ona “Happy” diye seslenir. Toplum tarafından dışlanan ve zorbalığa uğrayan komedyen gözü dönmüş bir katile dönüşür. Joker’in doğuş hikayesi işte böyledir.

The Batman (2022) | IMDb: 8.5

Yönetmen: Matt Reeves
Oyuncular: Robert Pattinson, Andy Serkis, Colin Farrell
The Batman, Batman’in suçla savaşmaya başladığı ikinci yılını konu alır. Robert Pattinson’ın hayat verdiği ve yeni vizyona giren filmde, Batman’in Riddler adındaki bir seri katil ile olan kovalamacasına tanık oluyoruz. Esrarengiz bir seri katil olan Riddler, Gotham City’nin önde gelen isimlerini öldürme gayesiyle bir dizi rahatısz edici saldırılar gerçekleştirir. Batman ise Riddler’in peşine düşmeye karar verir. Çeşitli ipuçlarının ve kanıtların izini süren Bruce Wayne, bu macera sırasında Catwoman, Penguen, Carmine Falcone gibi isimlerle karşılaşır. Batman bu yolculukta yeni bağlantılar kurarak akıllı adımlar atmayı ve Gotham’ı yeniden mutlu günlerine döndürmeyi amaçlamaktadır. Batman son filmi olarak karşımıza çıkan bu yapım da oldukça beğenildi.

 


Kronolojik Sırayla Bütün Batman Oyunları

 • Batman (1986)
 • Batman : The Caped Crusader – 1988
 • Batman – 1989
 • Batman : Return of the Joker – 1991
 • Batman Returns – 1992
 • The Adventures of Batman and Robin – 1994
 • Batman Forever – 1995
 • Justice League Task Force – 1995
 • Batman Beyond : Return of the Joker – 2000
 • Batman : Dark Tomorrow – 2003
 • Batman : Rise of Sin Tzu – 2003
 • Batman Begins – 2005
 • Lego Batman – 2008
 • Mortal Kombat vs DC Universe – 2008
 • Batman : Arkham Asylum – 2009
 • DC Universe Online – 2011
 • Batman : Arkham City – 2011
 • Injustice : Gods Among Us – 2013
 • Batman : Arkham Origins – 2013
 • Batman : Arkham Knight – 2015
 • Batman: The Enemy Within – 2017

Bruce Wayne filmleri olarak bilinen bu listemizin ardından dilerseniz Marvel filmleri ya da Star Wars filmleri içeriklerimize de bakabilirsiniz.
Burada da Joker filmleri sırası içeriğimize ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/