Seri Katil Filmleri: Tüylerinizi Diken Diken Edecek 20 Seri Katil Filmi

Seri katil filmleri hem gerilimi yükselten sürükleyici hikayeleriyle hem de suçlu psikolojisini derinlemesine irdeleyen temalarıyla çoğu sinema severin beğenerek izlediği filmlerdir. Kurguya dayalı korku filmlerinin yanı sıra seri katil filmleri daha gerçekçi filmlerdir. Hatta bu filmlerin birçoğu gerçek yaşanmış olaylara dayanmaktadır. Biz de sizler için heyecanla izleyebileceğiniz en iyi seri katil filmlerini IMDb puanlarına göre listeledik. Keyifli seyirler!

“Bunlar beni kesmez” diyenler en iyi korku filmleri listemize göz atabilir.


1) Ted Bundy (2002) | IMDb: 5.8

seri katil filmleri

Yönetmen: Matthew Bright
Oyuncular: Michael Reilly Burke, Boti Bliss, Steffani Brass

Gerçek seri katil filmleri listemizin en düşük puanlı yapımı ile başlıyoruz. Amerika’nın en bilinen seri katillerinden Ted Bundy’nin hayatını ve cinayetlerini konu alan film, o dönemde yaşanan korku ve dehşeti gözler önüne seriyor. Ülkenin en nefret edilen ve en korkulan insanı olan Ted Bundy, 1970li yıllarda çok sayıda genç kadına tecavüz edip öldürmüştü. Bir kere yakalanıp hapsedilmesine rağmen bir şekilde hapishaneden kaçan acımasız katil, ikinci yakalanışında yargılanarak idam edildi.


2) The Golden Glove – Altın Eldiven (2019) | IMDb: 6.7

seri katil filmleri

Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Jonas Dassler, Margarete Tiesel, Hark Bohm

Seri katil filmleri listemize bir Türk yönetmen ile devam ediyoruz. 1970li yıllarda Hamburg’da dehşet saçan seri katil Fritz Honka’nın hikayesine odaklanan film, Heinz Strun’un romanından sinemaya uyarlandı. Katil Fritz Honka, sürekli depresif insanların takıldığı Altın Eldiven isimli bara gidip bu insanlarla iletişim kurarak aralarından kurbanlarını seçer. Fritz bir süreliğine cinayet işlemeyi bıraksa da Altın Eldiven’e gitme alışkanlığından kurtulamamıştır.


3) The House That Jack Built – Jack’in Yaptığı Ev (2018) | IMDb: 6.8

seri katil filmleri

Yönetmen: Lars von Trier
Oyuncular: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman

The House That Jack Built, 1980’lerde 12 yıl boyunca Amerika’nın Washington eyaletinde cinayetler işleyen seri katil Jack’i konu alır. Jack, cehenneme olan yolculuğunda kendisine eşlik eden Romalı şair Virgil’e işlediği cinayetleri ve cinayetleri neden işlediğini anlatırken flashback şeklinde Jack’in cinayetlerini izleriz. Danimarkalı yönetmen Lars von Trier, saplantılı bir seri katilin psikolojisini derinlemesine işlediği filmle 6 senelik aranın ardından Cannes Film Festivaline geri döndü.


4) Henry: Portrait of a Serial Killer – Henry: Bir Seri Katilin Portresi (1986) | IMDb: 7.0

seri katil filmleri

Yönetmen: John McNaughton
Oyuncular: Michael Rooker, Tom Towles, Tracy Arnold

Hapishaneden yeni çıkan Henry isimli katil, hapisteyken tanıştığı arkadaşı Otis ile birlikte yaşamaya başlar. Bir gün Henry, Otis’in yanında sebepsiz yere cinayet işleyince Otis Henry’nin karanlık yüzünü görmeye başlar. Henry arkadaşına “seri katillik sanatı” ismini verdiği dehşeti anlatmaya başlar ve bu, birlikte zevk için işleyecekleri acımasız cinayetlerin ilk adımı olur.


5) Natural Born Killers – Katil Doğanlar (1994) | IMDb: 7.3

seri katil filmleri

Yönetmen: Oliver Stone
Oyuncular: Juliette Lewis, Robert Downey Jr., Woody Harrelson

Micky ve Mallory birbirine aşık bir çifttir. Tutkuyla birbirlerine bağlanma sebepleri ise aynı katil ruha sahip olmalarıdır. Birlikte yola çıkıp rastgele cinayetler işleyen çift etrafa dehşet saçar. Micky ve Mallory artık sadece kanun kaçağı değil aynı zamanda toplumun ve medyanın da merak konusudur. Polis kadar basın da katil çiftin peşine düşerek bir şeyler öğrenmek ister.


6) Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street – Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi(2007) | IMDb: 7.3

seri katil filmleri

Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Johnny Depp, Alan Rickman, Helena Bonham Carter

Sweeney Todd, İngiltere’de berberlik yaparak güzel eşi Bayan Lovett ile mutlu bir yaşam süren bir adamdır. Daha sonra Bayan Lovett’a göz koyan kasabanın önde gelenlerinden biri Sweeney Todd’u yersiz bir suçlamayla hapse attırır. Senelerce kasabadan ve eşinden uzak kalan Sweeney, döndüğünde ona bunu yapanlardan intikam almaya yemin eder. Yıllar sonra kasabaya dönen Sweeney, onu sabırla bekleyen Bayan Lovett dışında her şeyin değişmiş olduğunu görür. Şeytan Berber Sweeney Todd, eşi Bayan Lovett’ın da yardımıyla senelerce beklediği intikam için suçluyu bulana kadar acımasız bir katile dönüşecektir. Ünlü yönetmen Tim Burton, ilk kez 1936’da sergilenen Broadway müzikali Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytan Berberi oyununu 2007’de sinemaya uyarlayarak oldukça sevilen bir yapıma imza attı.


7) Monster – Cani (2003) | IMDb: 7.3

seri katil filmleri

Yönetmen: Patty Jenkins
Oyuncular: Charlize Theron, Christina Ricci, Bruce Dern

Monster filmi Amerikan’ın ilk kadın seri katili olan Aileen Wuornos’un gerçek hayat hikayesine odaklanır. Wuornos, geçirdiği zor çocukluk döneminde tacize uğramış ve uyuşturucu bağımlısı olmuştur. 13 yaşında geldiğinde ise hayat kadını olup hamile kalmıştır. Daha sonra Wuornos Florida’ya gelir ve yol üstündeki kamyoncuları tatmin ederek geçimini sağlayan bir fahişe olur. Film 90lı yıllarda 9 aylık bir döneme odaklanır. Bu süreçte fahişelik yapmadan geçimini sağlamak isteyen Wuornos cinayet işlemeye başlar ve içindeki soğukkanlı katili fark eder.


8) Frenzy – Cinnet (1972) | IMDb: 7.4

seri katil filmleri

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: Barry Foster, Jon Finch, Anna Massey

Seri katil filmleri listesinin en kült yapımlarından biri! Gerilim filmlerinin usta yönetmeni Alfred Hitchcock’un son dönem eserlerinden olan Cinnet, Londra’da kurbanlarına tecavüz ettikten sonra öldüren bir seri katilin hikayesini işliyor. Katili filmin henüz başında izleyiciye tanıtan film, polisin yanlış kişiyi kovalamasından dolayı gerilimi film boyunca tırmandırmayı başarıyor.


9) Perfume: The Story of a Murderer – Koku: Bir Katilin Hikayesi (2006) | IMDb: 7.5

seri katil filmleri

Yönetmen: Tom Tykwer
Oyuncular: Ben Whishaw, Rachel Hurd-Wood, Alan Rickman

Patrick Süskind’in Perfume isimli romanından uyarlanan film, 18. Yüzyılda Paris’te dünyaya gelen Jean Baptiste Grenouille’in hikayesini anlatır. Jean Baptiste çok kuvvetli bir koku alma duyusuna sahiptir. Diğer duyuları ise yeterince gelişmemiştir. Koku ile var olabilen Jean Baptiste, arzu ettiği kokulara sahip olabilmek için her şeyi yapabilmeye hazırdır. İnsan öldürmek de dahil. Bir gün kendine ait bir ten kokusunun olmadığını fark eden Jean Baptiste’in yeni baştan yaratacağı bir insan kokusuna ihtiyacı vardır. Bunu elde etmek için ise insanlara.


10) A Nightmare on Elm Street – Elm Sokağında Kabus (1984) | IMDb: 7.5

seri katil filmleri

Yönetmen: Wes Kraven
Oyuncular: Robert Englund, Heather Langenkamp, Johnny Depp

Los Angeles’taki Elm Sokağı’nda gençler birer birer ölmeye başlarlar. Bu sıra dışı ölümlerin sorumlusu ise yıllar önce çocuklarını öldürdüğü aileler tarafından yakılarak öldürülen sapık Freddy Krueger’dir. Freddy, parmaklarındaki bıçaklar ile gençlerin kabuslarına girerek uykularında canlarını alır. Bunun farkına varan Elm Sokağı’nın gençleri ise Freddy’den kurtulmanın yollarını ararlar.


11) The Texas Chain Saw Massacre – Teksas Katliamı (1974) | IMDb: 7.5

seri katil filmleri

Yönetmen: Tobe Hooper
Oyuncular: Marilyn Burns, Edwin Neal, Allen Danziger

Sally ve kardeşi Franklin, dedelerinin mezarını ziyaret etmek isterler. Arkadaşlarını da yanlarına alıp yolculuğa başlarlar. Yolda bir otostopçuyu araçlarına alırlar. Ancak pek tekin görünmeyen otostopçu Frank’i yaralar ve can havliyle otostopçuyu arabadan atarlar. Bu olay hayal bile edemeyecekleri kabusun sadece başlangıcı olacaktır. Deri Surat karakterinde Wisconsinli seri katil Ed Gein’den esinlenen film, zamanının en çok ses getiren yapımlarından bir tanesi olmayı başardı.


12) American Psycho – Amerikan Sapığı (2000) | IMDb: 7.6

seri katil filmleri

Yönetmen: Mary Harron
Oyuncular: Christian Bale, Jared Leto, Chloe Sevigny

Patrick Bateman aileden zengin, genç ve yakışıklı bir adamdır. Dışardan sıradan ve düzgün bir hayata sahipmiş gibi görünen Bateman hayatının karanlık tarafını herkesten saklamaktadır. Bateman insanları rastgele ve sebepsiz yere öldürmekten hoşlanmaktadır. Öldürdüğü insanların vücutlarından hatıra olarak parçalar alıp evinde saklayan akıl hastası bir seri katildir.


13) Saw – Testere (2004) | IMDb: 7.6

seri katil filmleri

Yönetmen: James Wan
Oyuncular: Tobin Bell, Shawnee Smith, Cary Elwes

Hastalığı yüzünden ölümün kıyısında olan John Kramer, kendi yöntemleriyle kurbanlarına hayatlarının kıymetini anlatır. Kurbanlarına ölümcül oyunlar oynatarak imkansıza yakın seçimlerle hayatta kalma şansı tanır. Hayatta kalabilmek için elinden geleni yapan kurbanlar farkında olmadan yaşamak uğruna neler yapabileceklerinin de farkına varırlar. Dünya çapında büyük ilgi toplayan 9 filmlik serinin ilk filminde birbirini hiç tanımayan iki adam yerde yatan bir cesetle birlikte bir odada uyanırlar. Zincirlerinden kurtulup hayatta kalmayı başarabilmek için ise 8 saatleri vardır.


14) Zodiac (2007) | IMDb: 7.7

seri katil filmleri

Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Mark Ruffalo, Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal

Zodiac filmi, 1960’lı yıllarda Amerika’nın batı sahillerinde seri cinayetler işleyen ve kendisine Zodiac takma adını koyan seri katilin gerçek hikayesini anlatıyor. Film, San Francisco’da katilin ikinci cinayetini işlemesiyle başlar. Rastgele kurbanlar seçerek cinayetlerine devam eden Zodiac’a karşı polis hiçbir ipucuna ulaşamaz. Bir müddet sonra gazetelere Zodiac imzasıyla mektuplar gelmeye başlar ve kovalamaca alevlenir. Seven, Fight Club, The Game gibi filmlerle psikolojik gerilim filmlerindeki başarısını kanıtlamış yönetmen David Fincher, Zodiac filmiyle de oldukça beğeni topladı. Gerçek seri katil filmleri denildiği anda ilk akla gelen yapımlardan biri!


15) The Girl With The Dragon Tattoo – Ejderha Dövmeli Kız (2011) | IMDb: 7.8

seri katil filmleri

Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Rooney Mara, Daniel Craig, Christopher Plummer

Haksız yere suçlanan Mikael Blomkvist üzerine atılan çamuru temizleyebilmek için elinden geleni yapmaya başlar. İsveçli endüstri zengini Henrik Vanger ise kaybolan yeğeni Harriet’in nasıl kaybolduğunu araştırması için gazeteci Blomkvist’i görevlendirir. Bu sırada Milton Güvenlik için çalışan hacker Lisbeth Salander da Blomkvist’in hayatını araştırmakla görevlendirilir. Yolları kesişen ikili, uzun zaman öncesinden bugüne kadar uzanan bir cinayet zincirini çözmeye uğraşırken zamanla birbirlerine güvenmeye başlarlar. Stieg Larsson’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan “Man som hatar kvinnor” İsveç’te çok beğenilince David Fincher yönetmenliğinde yeniden uyarlandı.


16) No Country For Old Men – İhtiyarlara Yer Yok (2007) | IMDb: 8.1

seri katil filmleri

Yönetmen: Ethan Coen, Joel Coen
Oyuncular: Javier Bardem, Tommy Lee Jones, Josh Brolin

Vietnam gazisi Llewelyn Moss, bir çatışma bölgesinde bulduğu para dolu çantayı alır ve başına büyük sıkıntılar açacak olan süreç başlar. Kiralık katil Anton Chigurh artık peşindedir ve işini bitirmeden dönmeye hiç niyeti yoktur. İşin içine çok sayıda insanın da karışacağı amansız bir takip başlar. Coen Kardeşlerin Oscar ödüllü başyapıtı, seri katil rolündeki performansıyla Javier Bardem’e de en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını kazandırdı. Anton Chigurh karakteri birçok otoriteye göre sinema tarihinin en iyi kötü adamlarından bir tanesi.


17) Memories of Murder – Cinayet Günlüğü (2003) | IMDb: 8.1

seri katil filmleri

Yönetmen: Bong Joon Ho
Oyuncular: Song Kang-Ho, Kim Sang-kyung, Hie-bong Byeon

Seri katil filmleri listemize bir Güney Kore filmi ile devam ediyoruz. Güney Kore sinemasının öne çıkan filmlerinden biri olan Cinayet Günlüğü, 90lı yıllarda bir dizi tecavüz ve cinayet suçu işlemiş ancak yakalanamamış seri katilin gerçek hikayesini konu alır. Film, Güney Kore’nin askeri diktatörlükle yönetildiği dönemlerde, yerel bir polis memuruyla şehirden gelen bir dedektifin birlikte cinayetleri çözerek seri katili bulmaya çalışmalarına odaklanır. Cinayet Günlüğü, Parazit filmiyle Oscar’a uzanan Güney Koreli yönetmen Bong Joon Ho’nun en başarılı filmlerinden biridir.


18) Psycho – Sapık (1960) | IMDb: 8.5

seri katil filmleri

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles

Marion ve Sam paraları olmadığı için evlenemeyen bir çifttir. Bir gün Marion patronundan para çalar ve Sam ile buluşmak üzere yola çıkar. Geceyi geçirmek üzere bir motele giren Marion, motelin sahibi Norman Bates ile sohbet eder. Norman’da bir gariplik olduğunu hisseden Marion başına geleceklerden habersiz odasına çıkıp duş almak ister. Psyhco filmi, usta yönetmen Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir.


19) Se7en – Yedi (1995) | IMDb: 8.6

seri katil filmleri - Se7en

Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey

Emekliliğine yaklaşan Dedektif William Somerset ve eşiyle birlikte şehre yeni gelmiş olan Dedektif David Mills birlikte bir cinayet davası üzerinde çalışırlar. Ancak buldukları ceset bir dizi cinayetin sadece başlangıcıdır. Bir seri katil, Hristiyanlık inancındaki 7 büyük günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Vizyona girdiği tarihten itibaren bütün dünyada gişede büyük başarı yakalayan film, kısa sürede sinema tarihinin klasiklerinden biri olmayı başardı.


20) The Silence of The Lambs – Kuzuların Sessizliği (1991) | IMDb: 8.6

seri katil filmleri

Yönetmen: Jonathan Demme
Oyuncular: Anthony Hopkins, Jodie Foster, Ted Levine

Ve seri katil filmleri listemizin en iyi filmi! 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday gösterilen, yönetmeni ve başrol oyuncularına altın heykel kazandıran, en iyi film ve en iyi senaryo dallarında ödüle layık görülen film, klasikleşmiş seri katil filmlerinden bir tanesi. FBI ajanı Clarice Starling, FBI ajanlarını öldürerek derilerini yüzen sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice, seri katili yakalamak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile iletişim kurar ancak Lecter’dan bilgi alabilmesi için önce güvenini kazanması gerekmektedir.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/