İntikam Filmleri: İzleyiciden Tam Puan Almış 25 Film

intikam filmleri

Herkes kötülerin hak ettiğini bulduğunu görmek ister. Sinema dünyası da soğuk yenen bu intikam yemeğini uzun yıllardır bizlere intikam filmleri ile servis ediyor. Çünkü adaletsizliğin kol gezdiği dünyamızda, kurgu olarak da olsa adaletin sağlandığını görmek bizleri mutlu ediyor. İzleyicilerden tam puan almış filmlerden oluşan intikam yüklü yapımları topladığımız intikam filmleri listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 


25) Mezarına Tüküreceğim – I Spit on Your Grave (2010) | IMDb: 6.3

I Spit on Your Grave

 • Yönetmen: Steven R. Moore
 • Oyuncular: Sarah Butler, Chad Lindberg, Daniel Franzese

Jennifer Hills, roman yazmaya ağırlık veren ve bunun için inzivaya çekilen bir kadındır. Yerleştiği yerde Jennifer’in yalnız yaşaması bölgedeki adamların dikkatini çeker. Bir gece Jennifer’i korkutmak için evini basarlar ama işler hiçte planlandığı gibi ilerlemez. Yazara önce işkence eder ve ardından tüm gece boyunca tecavüz ederler.

Jennifer öldürülmeden ellerinden kaçmayı başarır ve kendini evin yakınlarındaki nehre atar. Adamlar kadının öldüğünü düşünüp cesedi aramaktan vazgeçerler. Bilmedikleri bir şey vardır; Jennifer ölmedi ve yıkıcı bir intikam için geri dönecek. 1978 yapımlı kült film Day of the Woman’ın yeniden çevrilmiş hali olan filmimizin senaryosu Stuart Morse’a ait.


24) İntikam – The Foreigner (2017) | IMDb: 7.0

the foreigner

 • Yönetmen: Martin Campbell
 • Oyuncular: Jackie Chan, Pierce Brosnan, Orla Brady

Quan, küçük bir restoran sahibidir ve oldukça normal bir hayat sürer. Mutlu bir şekilde hayatını sürdürürken bir gün küçük kızını bir terör saldırısı sonucu kaybeder. Bunu yapanların cezalandırılmasını ister. Fakat olayın üstünün bazı kişiler tarafından örtüldüğünü görür.

Devletten bulamadığı adaleti kendi başına yerine getirmeye karar verir. İntikam filmleri listemizin uzak doğu esintileri taşıyan bu filmi, 1992 yılında Stephen Leather tarafından yazılan “The Chinaman” adlı romandan esinlenilerek beyaz perdeye taşınmıştır.


23) Yüz Yüze – Face Off (1997) | IMDb: 7.2

face off

 • Yönetmen: John Woo
 • Oyuncular: John Travolta, Nicolas Cage, Joan Allen

Sean Archer, hâlâ ölen oğlunun yasını tutmakta olan sıkı bir FBI ajanıdır. Sean, oğlunu öldüren failin güçlü bir suçlu olan Castor Troy olduğuna inanır. Bir gün intikamını almak üzere Troy’u köşeye sıkıştıran Archer, onun tüm şehri yok edebilecek güçte bir bomba geliştirdiğini öğrenir.

Bombanın yerini Troy’dan başka bilen tek kişi kardeşi Pollux’tur ve o da konuşmayı reddeder. Şehri yok olmaktan kurtarmak isteyen Archer, yüz nakli yapabilen bir doktor bulur. Bu operasyonu geçirip Troy’un kardeşiyle yakınlaşmaya çalışacaktır. Bu sırada hafızasını geri kazanan Castor Troy, Archer’dan intikamını almak üzere harekete geçer. Face Off, intikam filmleri listemizin en heyecanlı yapımlarından biri.


22) Desperado (1995) | IMDb: 7.2

desperado intikam filmleri

 • Yönetmen: Robert Rodriguez
 • Oyuncular: Antonio Banderas, Salma Hayek, Steve Buscemi

Sevgilisini katledip, gitar çaldığı parmaklarını kıran gaddar Bucho’dan intikam almak isteyen El Mariachi, Meksika’yı diyar diyar gezer. Bu yolculukta kendisine eşlik eden Buscemi sayesinde bütün gittiği yerlerde bir efsane olur. Bir gün, düşmanının izine iyice yaklaştığı sırada güzeller güzeli Carolina ile tanışıp ona aşık olur.

Bu aşk sonrası çetin bir mücadele içerisine girer. Uyuşturucu ticareti, cinayet, aşk ve müzikle donanmış bu öykü, yönetmen Robert Rodriguez’in ün kazanmasını sağlayan filmi oldu. Rodriguez’in ustası Quentin Tarantino da filmde küçük bir rolde yer alıyor. Desperado aynı zamanda intikam filmleri arasında en uçuk-kaçık yapımlardan biri oluyor. 


21) John Wick (2014) | IMDb: 7.4

john wick intikam filmleri

 • Yönetmen: David Leitch, Chad Stahelski
 • Oyuncular: Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen

Emekliliğinin tadını çıkaran eski tetikçi John Wick’in hayatı, karısının amansız bir hastalığa yakalanmasıyla birlikte altüst olur. Karısından ona geri kalan en değerli varlığı ve yoldaşı köpeğidir. Fakat köpeği de evine dalan üç gangster tarafından öldürülür. Bunlardan biri ünlü mafya babası Viggo Tasarov’un oğlu Josef’dir. John daha önce bu adamla birlikte çalışmıştır.

Artık kaybedecek hiçbir şeyi kalmadığını düşünen John’un tek isteği intikamını almaktır. New York sokaklarında düşmanlarıyla nefes kesen bir mücadele ve kovalamacanın içine girer. 2014’teki ilk gösteriminden sonra film serileştirilmiştir ve toplamda 3 film yayınlanmıştır. Serinin dördüncü filminin de 2022 yılında vizyona girmesi bekleniyor.


20) Günah Tohumu – Carrie (1976) | IMDb: 7.4

carrie 1976

 • Yönetmen: Brian De Palma
 • Oyuncular: Sissy Spacek, Piper Laurie, Amy Irving

Carrie White, annesinin baskıcı tavırları yüzünden kabuğundan çıkamamış, kendi halinde bir kızdır. Ergenliğinin arifesinde okulda yaşadığı travmatik bir olay sonucu doğaüstü güçleri olduğunu birer birer keşfeder. Okuldaki öğretmenleri ve bazı arkadaşları onun yaşadıklarına çok üzülür.

Bundan dolayı onu topluma kazandırma çabası içine girerler. Bir erkek tarafından yakınlarda olacak okul balosuna davet edilir. Fakat baloda ona hazırlanan korkunç bir şaka vardır ve bu herkes için kötü sonuçlar doğuracaktır. İntikam filmleri listemizin bu güzide eseri Stephen King’in aynı isimli ilk romanından uyarlanıyor.


19) Köpekler – Straw Dogs (1971) | IMDb: 7.5

straw dogs

 • Yönetmen: Sam Peckinpah
 • Oyuncular: Dustin Hoffman, Susan George, Peter Vaughan

David üzerinde çalıştığı eseri tamamlayabilmek ve huzur bulmak için eşi Amy ile beraber onun doğup büyüdüğü kasabaya taşınır. Her şey yolunda gidiyor gibi görünürken; garajı tamir eden birkaç işçinin tuhaf bakışları çiftimizi rahatsız eder. Küçük tacizlerle başlayan bu süreç giderek daha da şiddetlenecektir.

Modern matematikçi ve oldukça sakin biri olan David’in içindeki ilkel şiddet insanı, kendisine şiddet uygulandığında olabilecek en kötü şekilde ortaya çıkar. Dustin Hoffman’ın efsane bir oyunculuk sergilediği bu film listenizde mutlaka bulunması gerekenlerden.


18) Ölümsüz Aşk – The Crow (1994) | IMDb: 7.6

the crow intikam filmleri

 • Yönetmen: Alex Proyas
 • Oyuncular: Brandon Lee, Michael Wincott, Ernie Hudson

The Crow intikam filmleri listemizin en özel filmlerinden biri. Müzisyen Eric ve nişanlısı Shelly, düğün arifesindeyken Top Dollar isimli birinin başını çektiği bir çete tarafından vahşice katledilirler. Bir yıl sonra Eric’in mezarının üstüne konan bir karga, onun intikamcı bir ruh olarak geri dönüşünün habercisi olur.

Alınacak intikamlar ve verilecek dersler vardır. Film 90’lı yılların başında epey popüler olan çizgi romanın beyaz perdeye uyarlanmış hâlidir. Filmin adını bunların dışında bir trajediyle de ilişkilendiriyor olabilirsiniz. Zira Bruce Lee’nin oğlu Brandon Lee, çekimlerin bitimine günler kala yanlışlıkla gerçek mermi ile doldurulan bir silah yüzünden trajik şekilde hayatını kaybetmişti.


17) İçinde Yaşadığım Deri – La Piel que Habito (2011) | IMDb: 7.6

the skin i live in

 • Yönetmen: Pedro Almodóvar
 • Oyuncular: Antonio Banderas, Elena Anaya, Marisa Paredes

Estetik cerrahı Dr. Robert Ledgard, bir araba kazasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini yanıklarından kurtarmak için yeni bir deri yapma üzerine çalışmalar yapar. On iki yıl boyunca evindeki laboratuvarda çalışmalarını sürdürür ve domuz-insan kanı karışımından elde ettiği bir deri üretmeyi başarır.

Bu sırada eşi yanmış vücudunu görmesi üzerine intihar eder ve küçük kızları da buna şahit olur. Bu da yetmezmiş gibi küçük kız büyüdüğünde de onu derinden sarsan bir olay yaşar ve psikolojisi iyice bozulur. Bunun üzerine Dr. Ledgard, yaptığı deneyleri iyice büyüterek adeta Doktor Frankenstein haline gelir. Film bu konusuyla birlikte intikam filmleri arasında epey ilginç bir yere sahip oluyor.


16) Monte Kristo Kontu – The Count of Monte Cristo (2002) | IMDb: 7.7

the count of monte cristo

 • Yönetmen: Kevin Reynolds
 • Oyuncular: Richard Harris, Luis Guzman, Michael Wincott

Dürüst ve çalışkan Edmond Dantes, barış dolu bir hayat sürer ve tüm planlarını güzel Mercedes’le evlenmek üzere kurar. Fakat Mercedes ile planlar kuran yalnızca kendisi değildir. Edmond’un en yakın arkadaşı Fernand, amacına ulaşmak için Edmond’a bir oyun oynar ve onun hapse düşmesini sağlar.

Gittiği hapishane, ülkenin en zorlu hapishanelerinden biridir. Kendini bir anda bu kabusun içinde bulan Edmond’un, buradan kurtulması için 13 yıl beklemesi gerekmektedir. Artık tek derdi bu yerden kurtulup hayatını mahveden kişilerden intikamını almak olur.

Hapishaneden arkadaşı Farria’yla imkansız denilen o kaçışı gerçekleştirirler. Fakat Edmond artık ölmüştür ve kendini intikama adayan ‘Monte Kristo Kontu’ olmuştur. Amacına ulaşmak için bu kimlikle kendini Fransız soyluları arasına sokar ve hedefine adım adım yaklaşır.


15) Şanslı Slevin – Lucky Number Slevin 82006) | IMDb: 7.8

lucky number slevin

 • Yönetmen: Jason Smilovic
 • Oyuncular: Morgan Freeman, Stanley Tucci, Robert Forster

Slevin, tam bir kaybedendir. Neden? Çünkü sevgilisi tarafından büyük bir ihanete uğradı. Bu da yetmezmiş gibi evinden de atıldı. Hepsinin üzerine bir de kimliğini bir hırsıza kaptırdı. Bunca olumsuzluğa maruz kalan Slevin, Los Angeles kentinin bunalımlarından bir süre uzaklaşmak adına New York’lu arkadaşı Nick Fisher’dan dairesinin anahtarını ödünç alır.

New York’un, o şehri terk ettiğinden beri daha da belalı hale geldiğini görür. Suç dünyasını ikiye bölen mafya babaları Patron ve Haham, ortalığı daha da karıştırmaya niyetlidir. Oğlunun intikamını almak isteyen Patron, Haham’ın oğlunun öldürtülmesi için bir kiralık katil tutar.

Katil, bu plandan çok daha basit bir fikir ortaya koyar. Patron’a borçlu birini bulup Haham’ın oğlunu o kişiye öldürtmek. Bu da Slevin’in arkadaşı Nick Fisher’dan başkası değildir. Şanssız Slevin’in başı, bir kez daha derde girmek üzeredir.


14) 96 Saat – Taken (2008) | IMDb: 7.8

taken intikam filmleri

 • Yönetmen: Pierre Morel
 • Oyuncular: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen

Emekli CIA ajanı Bryan, hayatında eski yeteneklerini yeniden kullanmanın derdine düştüğü bir yerdedir. Görüşemediği kızının kaçırılışını cep telefonu bağlantısıyla hiçbir şey yapamadan dinleyen bir baba başka ne yapmak isteyebilir ki? Kabus gibi olan bu durumu düzeltmek için harekete geçen Bryan’ın önünde çok kısa bir zaman vardır.

Uğraştığı bu çete, beyaz kadın ticareti yapmaktadır. Bunların hiç biri yetmezmiş gibi, kendisi Los Angeles’teyken kızı Paris’te kaçırılmıştır. Olayları daha da karmaşık hale sokan bu durum, acaba nasıl sonuçlanacaktır?


13) Ölü Adamın Ayakkabıları – Dead Man’s Shoes (2004) | IMDb: 7.8

dead mans shoes

 • Yönetmen: Shane Meadows
 • Oyuncular: Paddy Considine, Gary Stretch, Toby Kebbell

Orduda geçirdiği uzun yıllardan sonra Richard, yaşadığı kasabaya geri döner. Geri dönmesinin tek sebebi, engelli kardeşi Anthony’ye yapılanlarının intikamını almaktı. İlk başta bu adamları sadece korkutmayı amaçlayan Richard, hepsine uyarı niteliğinde mesajlar bırakır.

Hatta gerektiğinde gelip kendisiyle hesaplaşabileceklerini bile söyleyip tehdit eder. Bunu umursamadıklarını gören Richard planını genişleterek işi cinayet işlemeye kadar götürür. Böylelikle planında ne kadar kararlı olduğunu göstermeyi amaçlar. Hedefteki adamların da bu intikam meleğinden kaçmaktan başka çareleri kalmamıştır.


12) Ejderha Dövmeli Kız – The Girl With the Dragon Tattoo (2009) | IMDb: 7.8

the girl with the dragon tattoo

 • Yönetmen: Niels Arden Oplev
 • Oyuncular: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre

Film, İsveçli yazar Stieg Larsson’un Millenium üçlemesinden bayaz perdeye uyarlandı. Üçlemenin ilki Ejderha Dövmeli Kız’da, hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ve ona yardım eden uyumsuz, dövmeli hacker Lisbeth Salander karakterleri bulunur.

Bu ikili, yaklaşık 40 yıl önce ortadan kaybolan Harriet’ın izini sürerken bir dizi cinayeti açığa çıkarır. Üstelik katil, aileden biridir. Olayları çözmeye çalışırken Vanger ailesinin gazabına uğrarlar ve avcıyken av konumuna düşerler.


11) Diriliş – The Revenant (2015) | IMDb: 8.0

the revenant intikam filmleri

 • Yönetmen: Alejandro G. Iñárritu
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter

Deneyimli tuzakçı Hugh Glass, avlandığı bölgede hem Kızılderililer, hem de Fransız birlikleriyle birliktedir. Bir av ertesinde, boz ayı tarafından ağır şekilde yaralanır ve ekip arkadaşları onu ölüme terk eder. Fakat Glass, bölgeyi oldukça iyi bilir ve bir şekilde hayata tutunur.

Yavaş yavaş yaraları iyileşmeye başlar. Zira yaşama tutunması için oldukça geçerli bir sebebi vardır. Film yalnızca hayatta kalma içgüdüsünü değil, adaletin, inancın, onurun da içgüdüsünü keşfediyor. Oldukça etkili ve destansı bir hayatta kalma mücadelesinin konu alındığı Diriliş, mutlaka listenizde bulunması gerekenlerden.


10) V – V for Vendetta (2006) | IMDb: 8.2

v for vendetta

 • Yönetmen: James McTeigue
 • Oyuncular: Natalie Portman, Hugo Weaving, John Hurt

Film, 2020 yılında İngiltere’de geçiyor. Son derece baskıcı bir toplum düzeninin olduğu ülkede halk, türlü yasaklar ve engellerle idare edilir. Bundan ötürü de oldukça şiddet yanlısı bir yapıdadır. Bu karmaşanın ortasında bulunan V, başı derde giren masum Evey’i kurtarır.

Ancak bu iyiliği, ulusun da kurtuluşunu temsil eder çünkü; onun davranışı aslında toplumun uyanışını tetikler ve başkaldırı başlatır. Artık, insanlık için tam bir ayaklanma vakti gelmiştir. Son derece epik bir hikâye olan bu film, Alan Moore’nin romanından uyarlanmıştır.


9) Cesur Yürek – Braveheart (1995) | IMDb: 8.3

braveheart cesur yürek

 • Yönetmen: Mel Gibson
 • Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Catherine McCormack

William Wallace, yaşadığı büyük acılar sonrası memleketi İskoçya’ya geri döner. Asıl amacı çiftçilik yapıp sakin bir hayat sürmektir. Bir gün çocukluk aşkıyla karşılaşır. Bu karşılaşma onu git gide dipsiz bir uçuruma iter. Çünkü İngiliz askerleri, aşkı Murron’a tecavüz etmeye çalışırlar.

William onu kurtarır ancak bu çocukluk aşkının ölümüne ve bir dönemin değişimine neden olacaktır. Ünlü halk kahramanı William Wallace’ın hayatına değinilen film, kısa sürede fenomene dönüştü.


8) Soysuzlar Çetesi – Inglourious Basterds (2009) | IMDb: 8.3

inglourious basterds

 • Yönetmen: Quentin Tarantino
 • Oyuncular: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz

Alman kuşatması altındaki Fransa her zamankinden zor günler geçirmektedir. Savaşta zarar gören sivillerden biri olan Shosanna, ailesinin canice öldürülmesine tanık olur. Buradan bir şekilde kurtulduktan sonra Paris’e gider ve yeni bir kimlikle hayatına sıfırdan başlar.

Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen Teğmen Raine, amacına ulaşmak için çeşitli planlar kurar. Shosanna, Teğmen ve Alman aktrisin yolları, Shosanna’nın işlettiği sinema salonunda kesişir. Aykırı yönetmen Tarantino’nun yönettiği film, 8 dalda Oscar adaylığı almıştır.


7) Zincirsiz – Django Unchained (2012) | IMDb: 8.4

django unchained

 • Yönetmen: Quentin Tarantino
 • Oyuncular: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio

İntikam filmleri listemizin diğer diğer Tarantino filmi Django oluyor. Köle Django’nun Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz’la yolunun kesilmesi üzerine filmimiz başlangıcını yapıyor. Schultz, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek ister ve bu konu üzerine Django ile anlaşma yaparlar. Özgürlüğüne karşı Brittle Kardeşleri kendisine getirme sözü verir.

Görevi başarıyla tamamladıkları halde ikilinin yolları ayrılmaz. Beraber, Schultz ve Django Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler. Kendini ‘avlanma’ konusunda iyice kendini geliştiren Django, artık tek amacı köle ticareti yüzünden kaybettiği karısını kurtarmak üzeredir. Bu girdiği yol onu bir çiftlik sahibi Calvin Candie’ye götürür.


6) İhtiyar Delikanlı – Oldeuboi (2003) | IMDb: 8.4

oldboy intikam filmleri

 • Yönetmen: Chan-Wook Park
 • Oyuncular: Min-sik Choi, Yoo Ji-tae, Kang Hye-Jeong

Oh Dae-Soo adında biri, bir gün kaçırılır ve 15 yıl boyunca hiçbir açıklama olmadan bir hücrede tutulur. Sonrasında eline para, cep telefonu ve pahalı kıyafetler verilerek serbest bırakılır. Dae-Soo, bu durumun nedenini anlamak ve gereken intikamı almak için her şeyi yapacaktır. Bunu yaparken de kendisini kaçıranların aslında daha da büyük bir planı olduğunu keşfeder. Fakat bu planın özü acıklı bir yoldan geçer. Gerçeği bulmak da bu yolun ta kendisidir.


5) Léon – Sevginin Gücü (1994) | IMDb: 8.4

leon

 • Yönetmen: Luc Besson
 • Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman

Masum bir kız ve bir katilin hikayesi, Duygusuzca öldüren bir erkek ve ailesi vahşice katledilen 12 yaşındaki bir kız. Erkeğin zayıf yönünü sadece kız biliyor. 12 yaşındaki kızımız Mathilda New York’ta ailesiyle yaşamaktadır. Babası, iki taraflı çalışan kötü bir polis için uyuşturucu saklamaktadır. Ailesinin katledildiği gün şans eseri alışveriş merkezindedir. Bu sayede de soğukkanlı katilimiz Léon’la tanışır. Bu ikili, intikamlarını almak için çalışmalara başlar.


4) Akıl Defteri – Memento (2000) | IMDb: 8.4

memento akıl defteri

 • Yönetmen: Christopher Nolan
 • Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

Film, kısa süreli hafıza kaybı yaşayan birinin karısını öldüren kişileri bulma çabasını anlatıyor. Leonard Shelby, ucuz otel odalarında konaklayıp yalnızca nakit para harcayan biridir. Şık kıyafetleri ve Jaguar marka arabasıyla dışarıdan bakıldığında zengin görünür.

Bunların altındaki gerçek Leonard, hayatını karısını öldüren kişileri bulmaya adamış biridir. Bu yolda ciddi bir engeli bulunur; tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı. Her ne kadar ‘kaza’dan önceki zamanlarını hatırlayabiliyor olsa da, bazen 15 dakika öncesini bile unutabilmektedir.


3) Gladyatör – Gladiator (2000) | IMDb: 8.5

gladiator intikam filmleri

 • Yönetmen: Ridley Scott
 • Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen

Marcus Aurelius’un hüküm sürdüğü Roma’da general olarak görev alan Maximus, imparatorluğun hiyerarşik basamaklarını birer birer tırmanmaktadır. Babasının bir yabancıyı bu şekilde el üstünde tutması, tahtın asıl varisi Commodus’u rahatsız eder. Çok geçmeden Commodus, Maximus ve ailesinin öldürülmesi üzerine bir emir verir.

Ölümden dönen Maximus bir gladyatör olmak üzere arenaya gönderilir. Maximus’un aklındaki tek düşünce, Commodus’u öldürüp ailesinin intikamını almaktır. Vizyona girdiği yıl Gladyatör filmi, hem gişe başarısıyla hem de aldığı Oscar ödülleriyle büyük ses getirdi.


2) Batıda Kan Var – C’era una volta il West (1968) | IMDb: 8.5

batıda kan var intikam filmleri

 • Yönetmen: Sergio Leone
 • Oyuncular: Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale

1960’lı yılların unutulmayan Western filmlerinden bir tanesi… Hikâye, Jill’in yeni evlendiği varlıklı İrlandalı kocası Brett’in yanına gitmek için yola çıkmasıyla başlar. Fakat Jill’i çiflikte Brett’in cenazesi beklemektedir. Bunun üzerine Jill, ne olursa olsun çiftlikte kalmaya karar verir. Bu durumda da kendini Frank ve onu korumaya çalışan iki erkek arasında bulur. Harmonica’nın da Frank’le görülmemiş bir hesabı vardır ve hesabını sormayı planlamaktadır.


1) Esaretin Bedeli – The Shawsank Redemption (1994) | IMDb: 9.3

the shawsank redemption

 • Yönetmen: Frank Darabont
 • Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

Film, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurduğu dünyanın hikayesini konu alıyor. Genç ve başarılı banker Andy Dufresne, karısını ve karısının sevgilisini öldürmekten hükümlüdür ve ömür boyu hapis cezası alır. Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence vb. her durum yaşanır.

Buna rağmen Andy, hayata bağlı ve iyimser yaşamayı bırakmaz. Bu durumuyla etrafındakileri de etkileyen Andy, tüm mahkumlara parmaklıklar ardında bile özgür olunabileceğini gösterir. Bu çabasına ortak olan bir de arkadaşı bulunur. Red. Stephen King uyarlaması film, 1995 yılında tam 7 dalda Oscar adaylığı aldı.


İntikam filmleri listesinden sonra:

Ters Köşe Filmler

21. Yüzyılın En İyi Korku Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/