20 Dakikalık Diziler: Çıtır Çerez Dizi Arayanlara

20 dakikalık diziler ile kısa zamanlarınıza tat katmak ister misiniz? Dijital platformların iyiden iyiye hayatımızda yer edinmesiyle birlikte dizi izleme alışkanlıklarımız da büyük oranda değişti. Artık pek çoğumuz haftanın belirli günleri televizyon karşısına geçip, saatlerce dizi izlemiyoruz. Burada hem reklam hem de dizi süreleri elbette ki en büyük etken. Çünkü öyle bir dönemdeyiz ki, neredeyse hiçbirimizin sadece bir dizi izlemek için ayıracak saatleri yok.

Gel gelelim, dijital platformların artması ve yaygınlaşmasıyla birlikte dizi sayısı da doğru orantılı olarak artmış durumda. Bununla birlikte, izleme alışkanlıklarını da göz önüne aldığımızda, bölümleri ortalama 20 dakika süren bir dizi, izleyici için en ideal içeriklerden biri oluyor. Sezon sayısı ne kadar fazla olursa olsun, 20 dakikalık bir süre izleyicinin hem odak kaybı yaşamasını engelliyor hem de günümüz dinamiklerinde süre ve performans olarak en ideal seçeneklerden biri oluyor.

Biz de ister tek oturuşta isterseniz de günde birkaç saat ayırarak birkaç haftada bitirebileceğiniz 20 dakikalık diziler listesi hazırlamak istedik. Gelin, bazen kahkahalar attıran, bazen hüzünlendiren, bazen duygulandıran 20 tane 20 dakikalık diziler listemize daha yakından bakalım.


20) The Last Man on Earth (2015 – 2018) | IMDb: 7.3

20 dakikalık diziler

20 dakikalık diziler listemize bilim kurgu türünde bir komedi ile başlıyoruz. Phil Miller, bankada çalışan, işinden nefret eden, ailesini ise çok ama çok seven sıradan bir adamdır. Bir gün tüm dünyada ölümcül bir virüs salgını baş gösterir. Sadece 1 yıl içinde dünyadaki tüm insan nüfusu yok olmuştur. Tek bir kişi ise canlı kalabilmeyi başarmıştır: Phil Miller! Phil, ilk başlarda yaşadığı yer olan Tucson’dan dışarı adım atmamıştır ve yalnızlığıyla baş başa kalmıştır. Ancak bir süre sonra Amerika’nın tüm eyaletlerini dolaşarak kendisinden başka birinin hayatta olup olmadığını araştırmak üzere yollara düşer.

Eyalet eyalet dolaşan Phil, hiç kimseyi bulmayınca umutsuzluk ve yalnızlık dozu daha da artmıştır. Tucson’a geri döndükten bir süre sonra yalnızlıkla daha fazla başa çıkamayacağını düşünür ve intihar etmeye karar verir. İntihar için hazırlık yaptığı esnada karşısına bir kadın çıkar: Carol Pilbasian! Carol, salgından sonra dünya üzerinde kalmış tek kadındır. Phil, eyaletleri gezerken arkasında “Tucson’da yaşayan biri var!” diye notlar bırakmıştır ve Carol da bu notları takip ederek Phil’e ulaşmıştır.

Carol, dünyanın sonu gelmiş olsa bile kuralcı kişiliğinden vazgeçmemiş biridir. Ancak aynı zamanda son derece sempatik de bir kadındır. İkili, ilk başlarda birbirlerini tanımaya çalışırlar ve ilişkilerini bu yönde sürdürürler. Bir süre sonra ise insan soyunun devam etmesi gerektiğini düşünerek, ortak bir karara varırlar. Oysaki dünya üzerinde kalan bu son iki insanın birlikteliği hiç de umdukları gibi olmayacaktır.

Yaratıcı: Will Forte

Oyuncular: Will Forte, January Jones, Cleopatra Coleman

Tür: Aksiyon, Komedi, Dram, Romantik, Bilim Kurgu

Sezon Sayısı: 4

Toplam Bölüm Sayısı: 67

Ortalama Bölüm Süresi: 22 – 24 Dakika


19) Russian Doll (2019 – ) | IMDb: 7.8

russian doll

Nadia, genç bir kadındır. Bir gün New York City’de düzenlenecek olan bir partiye davet edilir. Partilere katılmaya alışkın olan Nadia, bu partinin de önceden katıldığı partiler gibi bir parti olacağını düşünür. Ancak bu parti, düşündüğünün aksine onun hayatını değiştirecektir. Nadia partiye katılır katılmaz kendisini esrarengiz birtakım olayların içinde bulur ve neler olduğunu anlamaz. İlerleyen saatlerde ise bir kaza geçirir ve ölür.

Ölümünün ardından kısa bir süre sonra sanki hiçbir şey olmamış gibi olduğu yerde uyanan Nadia, yine partidedir. Büyük bir şaşkınlık ve korku içinde partiden kaçmaya çalışır fakat her kaçma girişiminde yine ölür, yine uyanır. Sonsuz, anlam veremediği ve sinir bozucu bir döngüye giren Nadia, bir şekilde partiden kaçmanın yollarını aramaya başlar. Acaba ölmeden partiden kaçmanın çözümünü bulabilecek midir?

Yaratıcılar: Leslye Headland, Natasha Lyonne, Amy Poehler

Oyuncular: Natasha Lyonne, Charlie Barnett, Annie Murphy

Tür: Macera, Komedi, Dram, Gizem

Sezon Sayısı: 1

Toplam Bölüm Sayısı: 8

Ortalama Bölüm Süresi: 24 Dakika


18) Family Guy (1999 – ) | IMDb: 8.1

family guy

20 dakikalık diziler listemizin animasyon dizilerinden biri olan Family Guy, aynı zamanda dizi tarihinin de en ikonik yapımlarından biri. Dizi, büyük oranda kurgusal bir şehir olan Quahog, Rhode Island’da geçiyor. Peter ve Lois çifti, onların çocukları Chris, Meg, Stewie ve köpekleri Brian’dan oluşan Griffin ailesi anlatılıyor. Kelimenin tam anlamıyla bir yetişkin animasyon dizisi olan Family Guy, Amerikan kültürünü, toplum yapısını, televizyonu ve elbette ki insanlığı, yer yer alaycı, yer yer de sert bir dille eleştiriyor.

Başı dertten kurtulmayan baba Peter, her belayı çekmeyi başaran anne Lois, yaptığı her işte başarısız ve tam bir kaybeden olan Meg, fil çocuk olarak anılan Chris, dünyayı ele geçirmek isteyen bebek Stewie ve ailenin tek entelektüel ve aklı başında olan karakteri köpek Brian, izleyicileri komedi dolu bir maceraya ortak ediyorlar. Her daim güncel kalarak kendine has üslubu ile yaptığı göndermeleri, ünlü konuklari, müzikleri derken Family Guy, hiç şüphe yok ki sadece animasyon tarihinin değil, dizi tarihinin en önemli işlerinden biri.

Yaratıcılar: Seth MacFarlane, David Zuckerman

Seslendirenler: Seth MacFarlane, Alex Borstein, Seth Green

Tür: Animasyon, Komedi

Sezon Sayısı: 20

Toplam Bölüm Sayısı: 382

Ortalama Bölüm Süresi: 20 – 23 Dakika


17) The Big Bang Theory (2007 – 2019) | IMDb: 8.1

the big bang theory

The Big Bang Theory, Kaliforniya’nın Pasadena şehrinde geçiyor. Leonard Hofstadter deneysel fizikçi, Sheldon Cooper ise teorik fizikçi olan, ikisi de üstün zekaya sahip iki ev arkadaşıdır. Bu ikili aynı zamanda Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmaktadırlar. Karşı komşuları olan Penny ise garsonluk yapmaktadır. Bununla birlikte, oyunculuğa çok heveslidir. Bir Leonard ve Sheldon’ın iş arkadaşları Howard Wolowitz ve Rajesh Koothrappali vardır. Howard Wolowitz uzay mühendisi, Rajesh Koothrappali de astrofizikçidir.

Dizi, bu 5 ana karakteri merkezine alır. Bilim insanı olan 4 erkek karakterin bilime ve bilim kurguya olan ilgilerinin, Penny’nin sosyal becerileri ile birleşmesinden ortaya çıkan bir komedi anlayışına sahiptir. Bazı bölümlerde, tüm bu karakterlerin yanına üç yardımcı karakter daha eklenir. Leonard ve Howard’ın eski sevgilisi olan Leslie Winkle, Penny ile aynı yerde yarı zamanlı çalışan, esasen mikrobiyolog olan Bernadette Rostenkowski ve Sheldon’ın bir arkadaşlık sitesi aracılığıyla tanıştığı nörobiyolog Amy Farrah Fowler. Böylece ortaya bilimsel ve sosyal unsurların harmanlandığı muazzam bir komedi çıkar.

Yaratıcılar: Chuck Lorre, Bill Prady

Oyuncular: Johnny Galecki, Jim Parson, Kaley Cuoco

Tür: Komedi, Romantik

Sezon Sayısı: 12

Toplam Bölüm Sayısı: 280

Ortalama Bölüm Süresi: 19 – 22 Dakika


16) The Good Place (2016 – 2020) | IMDb: 8.2

the good place

Dizide “İyi Yer” ve “Kötü Yer” olmak üzere iki farklı dünya vardır. İnsanlar öldükten sonra bu dünyalara gönderilirler. Dizi de temelde bu ölüm sonrası dünyaları ve insanların bu dünyalarda yaşadıklarını anlatıyor. İnsanların İyi Yer’e gidebilmesi için hayatları boyunca yüksek bir puan kazanmaları gerekir. Bu puan, gösterdikleri davranışların ahlaki değerlendirilmesine göre verilir. En yüksek puana sahip olan kişiler de öldükten sonra İyi Yer’e gitmeye hak kazanırlar.

İyi Yer, Janet adındaki bir yapay zeka tarafından yönetilmektedir. Öldükten sonra buraya gelen insanların her dileği yerine getirilir. Dolayısıyla da sonsuz bir mutluluk vardır. Hikâye de tam olarak bu noktada başlar. Eleanor isimli bir kadın hak etmediği hâlde yanlışlıkla İyi Yer’e gönderilir. Durumun farkında olan Eleanor, İyi Yer’den kovulmamaya çok kararlıdır. Bunun için de İyi Yer’de bulunduğu süre boyunca iyi bir insan olmak çabalamaya başlar.

Ne var ki, Eleanor’un gelişi İyi Yer’i birbirine katmıştır. Komşuları olan Tahani, Chidi ve Jason, kendilerini Eleanor ile birlikte birtakım sıra dışı maceraların içinde bulurlar.

Yaratıcı: Michael Schur

Oyuncular: Kristen Bell, William Jackson Harper, Jameela Jamil

Tür: Komedi, Dram, Fantastik, Romantik

Sezon Sayısı: 4

Toplam Bölüm Sayısı: 50

Ortalama Bölüm Süresi: 22 Dakika


15) How I Met Your Mother (2005 – 2014) | IMDb: 8.3

20 dakikalık diziler

20 dakikalık diziler listemizde dizi tarihinin bir diğer efsanesi olan How I Met Your Mother dizisine geldi sıra. Temelde Ted Mosby adlı karakterin, çocuklarına anneleri ile nasıl tanıştıklarını anlatması üzerine kurgulanan bir yapı mevcut. Zaten dizi de 2030 yılında bu şekilde başlıyor. Ardından da hikâye anlatılmaya başlanarak 2005 yılına gidiliyor ve çok yakın 5 arkadaşın 20’li yaşlarındaki hayatlarına konuk oluyoruz.

Ted, 27 yaşında bir mimardır. Bir de Marshall, Lily ve Barney vardır. Marshall ve Ted çok yakın arkadaşlardır. Lily ile Marshall da dokuz senedir birlikte olan bir çifttir. Barney mi? Ekibin en kendine has karakteri olan Barney ise hayatını kadınlara adamış, aynı zamanda da takım elbise tutkunu biridir. Hiç şüphe yok ki izleyicilerin hemen hepsinin en çok sevdiği karakterin de Barney olduğunu söylememiz gerek.

Günlerden bir gün Marshall, Lily’ye evlenme teklif edeceğini söyler. Ted bunu öğrenince içini bir anda bekar kalma korkusu kaplar. Ancak Ted, hayatının aşkını bulmadan evlenmek istemiyordur. O yüzden de biraz umutsuzdur. Tam da böyle bir anda karşısına Robin çıkar. Evlenmesi gerektiği insanın Robin olduğuna inanır. Böylece beşli arkadaş grubu tamamlanır ve efsane dizi, bizleri yıllar sürecek hikâyenin içine çekmiş olur.

Yaratıcılar: Carter Bays, Craig Thomas

Oyuncular: Josh Radnor, Jason Segel, Cobie Smulders

Tür: Komedi, Romantik

Sezon Sayısı: 9

Toplam Bölüm Sayısı: 208

Ortalama Bölüm Süresi: 22 Dakika


14) Modern Family (2009 – 2020) | IMDb: 8.4

modern family

20 dakikalık diziler listemizin bir diğer uzun soluklu yapımı da Modern Family. Dizi, 3 farklı aileyi ve bu bağlamda 3 farklı hayatı ele alıyor. İlk ailenin baş karakter Jay Pritchett. Jay, kendinden çok daha genç bir kadın olan Gloria ile evlidir. Gloria’nın da Manny isminde bir oğlu vardır. Jay, hem Manny’ye üvey babalık yapmaya çalışır hem de kendisinden genç eşi Gloria’yı yine kendisinden genç başka erkeklere kaptırmamak için bir mücadele verir.

İkinci ailenin baş karakterleri Claire ve Phil Dunphy çifti. Claire, Jay Pritchett’in öz kızı, Phil de damadıdır. Phil ve Claire, Luke, Haley ve Alex adında üç çocuğa sahiptir. Bu ailenin en büyük problemi ise çocuklardır. Luke, çok ama çok yaramaz bir çocuktur. Haley ve Alex ise yetişkinliğe adım atmaya başladıkları yaşlardadır ve erkek arkadaş problemleri başlamıştır.

Gelelim üçüncü aileye. Bu ailenin başrolünde Mitchell ve Cameron yer alıyor. Mitchell ve Cameron eş cinsel bir çifttir. Mitchell, aynı zamanda Jay Pritchett’in öz oğludur. Çift, Vietnam’dan Lily adında bir bebek evlat edinmişlerdir. Verdikleri bu karar onların hayatına düşündükleri kadar olumlu etki edecek midir bilinmez.

Her biri birbirinden farklı ve aynı zamanda birbirine bağlı böylesine üç farklı aile portresinden doğan komediyi kaçırmamalısınız. Bu arada dizi, yer yer mockumentary, yani sahte belgesel özellikleri taşıyor. Kimi sahnelerde oyuncular direkt olarak kameraya konuşarak aslında izleyiciyi de bir anlamda dizinin içine çekiyorlar.

Yaratıcılar: Steven Levitan, Christopher Lloyd

Oyuncular: Ed O’Neill, Sofia Vergara, Julie Bowen

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Sezon Sayısı: 11

Toplam Bölüm Sayısı: 250

Ortalama Bölüm Süresi: 22 Dakika


13) Brooklyn Nine-Nine (2013 – 2021) | IMDb: 8.4

20 dakikalık diziler

Brooklyn Nine-Nine, Brooklyn’de yer alan kurgusal 99. Bölge Karakolu’nda geçiyor. Buradaki New York polis dedektiflerinin ve karakola yeni atanmış olan polis şefinin başlarından geçen komik olaylar anlatılıyor. Dedektif Jake Peralta, oldukça yetenekli, işini iyi yapan ve yer aldığı ekipte suçluları yakalama oranı en fazla olan polistir. Ancak diğer yandan da ciddiyetten uzak, disiplinsiz, rahat biridir.

Günlerden bir gün Yüzbaşı Ray Holt, 99. Bölge Karakolu’na polis şefi olarak atanır. Ray Holt, Jake’in tam zıttı bir karakter olarak fazlasıyla titiz çalışan, kuralcı biridir. İşe de ilk olarak Jake’i disiplinli bir polise çevirmekle başlar. Jake elbette ki bu durumdan hiç memnun değildir. Artık tek başına hareket edemiyordur. Tabiri caizse bir takım oyuncusu olmuştur.

Hem ekip içindeki zıt karakterlerin birbiriyle hem de hep birlikte suçlularla yaşadıkları komik olaylar doğrultusunda kahkahalara boğulmaya hazır olun. Brooklyn Nine-Nine hiç şüphe yok ki son yılların en iyi komedilerinden biri.

Yaratıcılar: Dan Goor, Michael Schur

Oyuncular: Andy Samberg, Stephanie Beatriz, Terry Crews

Tür: Komedi, Suç

Sezon Sayısı: 8

Toplam Bölüm Sayısı: 153

Ortalama Bölüm Süresi: 21 – 23 Dakika


12) Louie (2010 – 2015) | IMDb: 8.5

louie

Louie, ünlü ve sevilen komedyen Louis C.K. tarafından yazılan ve yönetilen bir dizi. Louis C.K. aynı zamanda dizinin başrolünü de üstleniyor. Eşinden boşanan bir komedyeni canlandıran Louie, iki kızı ile birlikte New York’ta yaşamaktadır. Boşanmanın ardından kızlarıyla birlikte yeni bir hayat kurmaya çalışan Louie, bir yandan da baba olmanın sorumlulukları ile mücadele eder.

Boşanmışlık hissine henüz alışamamış olması ve iki kızına baba olabilme çabasının yanına bir de kişisel problemler eklenir. Daha önce alışık olmadığı bir cinsel yaşam, kendine iyi bakamadığı için şişmanlama ve çok daha hızlı yaşlandığını düşünme gibi problemler, Louie’yi içinden çıkılmaz bir girdaba sürükler.

Louis C.K., bir anlamda kendisinin kurgusal versiyonunu anlattığı dizide, hayatını kazanmak için yine stand up gösteriler yapıyor. Doalyısıyla, dizi aslında yer yer Louis C.K.’in stand up performanslarına da sahne oluyor diyebiliriz.

Yaratıcı: Louis C.K.

Oyuncular: Louis C.K., Hadley Delany, Ursula Parker

Tür: Komedi, Dram

Sezon Sayısı: 5

Toplam Bölüm Sayısı: 61

Ortalama Bölüm Süresi: 19 dakika


11) After Life (2019 – 2022) | IMDb: 8.5

20 dakikalık diziler

20 dakikalık diziler listemizde son yılların en dikkat çekici işlerinden birine geldi sıra. After Life, ünlü komedyen Ricky Gervais tarafından yazılan ve yönetilen bir komedi dram dizisi. 2022 yılının ilk ayı itibariyle final sezonunu yayınlayan yapım, geniş çevrelerce büyük beğeni ve takdir topladı. Tony, karısı Lisa ile birlikte çok mutlu bir hayat sürmektedir. Ancak Lisa, bir gün kansere yakalanır ve kısa bir süre sonra ölür. O andan itibaren Tony, hayata bambaşka gözlerle bakmaya başlar.

Lisa’nın ölümünden sonra ağır bir depresyon yaşamaya başlayan Tony, bundan böyle insanlara karşı çok daha net ve açık bir tavır sergileyecektir. Bu doğrultuda, huysuz, saldırgan ve umursamaz bir adama dönüşür. Tavırları ve sözleri çevresindekileri oldukça rahatsız etmektedir fakat Tony, ne kendini ne de başkalarını umursar. Yakın çevresi ve arkadaşları ise onu eski, eğlenceli Tony’ye çevirmek için büyük bir çaba içine girerler.

Ricky Gervais, sadece Tony karakteri ile değil, dizi içinde yarattığı diğer tüm karakterlerle, izleyicilere sıradan ama etkileyici hayatlar sunuyor. Ricky Gervais’in alışık olduğumuz eleştirel ve sert mizah dilinin yanı sıra, dram yönü de oldukça kuvvetli bir iş olan After Life, son yıllardaki en dikkat çekici işlerden biri.

Yaratıcı: Ricky Gervais

Oyuncular: Ricky Gervais, Tom Basden, Tony Way

Tür: Komedi, Dram

Sezon Sayısı: 3

Toplam Bölüm Sayısı: 18

Ortalama Bölüm Süresi: 25 Dakika


10) The It Crowd (2006 – 2013) | IMDb: 8.5

20 dakikalık diziler

The It Crowd, kurgusal bir şirketin bilgi işlem departmanında çalışan üç karakteri merkezine alıyor. Roy ve Moss, uzun yıllardır bu şirkette çalışan ve hayatları bilgisayardan ibaret olan iki arkadaştır. Çalıştıkları bilgi işlem departmanı, şirketin diğer çalışanları tarafından umursanmayan, sadece işleri düştüklerinde uğradıkları bir yerdir. O yüzden Roy ve Moss, görece daha rahat bir çalışma hayatına sahiptir.

Roy, temiz kalpli, iyi niyetli bir karakter iken, Moss kelimenin tam anlamıyla bir asosyaldir. Günlerden bir gün Jen adından bir kadın, bu ikilinin departmanında işe başlar. Jen aslında kariyerini yukarı taşımayı düşünmektedir fakat kendini bir anda başvuru yaptığı bu şirketin bilgi işlem departmanında bulur. Üstelik bilgisayar bilgisi bilgisayarı açıp kapamak, fare kullanmak ve internette gezinmekten ileri değildir.

Jen’in işle ilgili bir bilgisi olmamasından dolayı Roy ve Moss ilk zamanlarda onu fazlasıyla dışlarlar. Ancak zamanla iyi birer arkadaş olma yolunda ilerlerler. Dizi genel olarak bu üç karakteri merkezine alır ama şirket müdürü Denholm da adeta joker bir karakter görevini görür. Onun da en az diğer üç karakter kadar kendine has yapısı, diziye ayrı bir tat katar.

Yaratıcı: Graham Linehan

Oyuncular: Chris O’Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson

Tür: Komedi

Sezon Sayısı: 5

Toplam Bölüm Sayısı: 25

Ortalama Bölüm Süresi: 24 Dakika


9) Community (2009 – 2015) | IMDb: 8.5

community

Community, ABD’de kurgusal bir şehir olarak tasarlanan Greendale’da geçer. Bu şehirdeki görece daha düşük bir profile sahip bir devlet üniversitesindeki öğrencilerin ve öğretmenlerin hayatı anlatılır. Jeff Winger, genç bir avukattır. Bir gün, diplomasının sahte olduğu anlaşılır ve avukatlık lisansı hemen iptal edilir. Jeff, ne yapacağını bilemez bir şekilde düşünürken gerçek diploma sahibi bir avukat olmak için üniversiteye gitmeye karar verir ve yolu Greendale’a düşer.

Okula başlayan Jeff, daha ne olduğunu anlayamadan okuldaki bir grubun lideri olur. Bu grup, okulda farklı nedenlerle dışlanan, uyumsuz bir gruptur. Jeff ve onun uyumsuz grubu başta olmak üzere üniversite içindeki öğrenci ve öğretmen karakterler üzerinden bir durum komedisi oluşmaya başlar. Televizyon ve film klişeleri, pop kültür gibi konulara dair eleştiri temelli bir mizaha dayanan dizi, izleyicilerin son yıllardaki favorilerinden.

Yaratıcı: Dan Harmon

Oyuncular: Joel McHale, Danny Pudi, Donald Glover

Tür: Komedi

Sezon Sayısı: 6

Toplam Bölüm Sayısı: 110

Ortalama Bölüm Süresi: 22 Dakika


8) The Simpsons (1989 – ) | IMDb: 8.6

the simpsons

20 dakikalık diziler listemizin bir diğer efsanesi olan The Simpsons’a geldi sıra. İlk olarak 1989 yılında yayınlanan ve günümüzde de yayınlanmaya devam eden dizi, farklı nesillere hitap etmiş nadir yapımlardan. Yetişkin çizgi dizi olarak başta ABD olmak üzere tüm dünyada büyük ses getiren The Simpsons, 30 yılı aşkın süresi, 700’ün üzerinde bölümü ile kelimenin tam anlamıyla bir kült.

Springfield şehrinde yaşayan Simpson ailesini konu alan dizi, kendine has mizah dili ve güncel konulara dair yaptığı eleştirilerle dikkat çekiyor. Dizinin ana karakterleri Homer ve Marge çifti, çiftin çocukları olan Bart, Lisa ve Maggie’den oluşuyor. Homer, şişko, kel ve çoğunlukla salakça davranışlar sergileyen bir karakterdir. Ailesini çok sever fakat karakterinden ötürü onlara gereken değeri çoğu zaman veremez. Ayrıca en büyük özelliği yemek yemek ve bira içmektir.

Marge, dikine uzanan mavi saçları ile dikkat çeker. Ailenin en aklı başında karakteridir ve aileyi her zaman bir arada tutma görevini üstlenir. Homer’a ise çok ama çok aşıktır. Bart, ailenin küçük, yaramaz çocuğudur. Okulu sevmez, notları düşüktür ve çok basit şeyleri bile anlamakta zorluk çeken bir karakteri vardır. Lisa, Bart’a kıyasla daha aklı başında, çalışkan, mükemmeliyetçi bir karakterdir. En sevdiği şey ise saksafon çalmaktır. Maggie ise ailenin en küçük üyesi olan bir bebektir. Ancak bebek olmasına rağmen o da aileyi bir arada tutmak, hatta başlarını beladan kurtarmak için her zaman tetiktedir.

Dindar komşu Ned Flanders, Homer’ın huzurevinde kalan babası Abraham Simpson, bar sahibi Moe, palyaço Krusty ve daha onlarca eşsiz yan karakter de diziye çok büyük tat katarlar. Gel gelelim The Simpsons, öyle görünüyor ki yayın hayatına uzun yıllar daha devam edecek ve kaç yaşında olursak olalım bizleri güldürmeye devam edecek.

Yaratıcılar: James L. Brooks, Matt Groening, Sam Simon

Seslendirenler: Dan Castellaneta, Nancy Cartwright, Harry Shearer

Tür: Animasyon, Komedi

Sezon Sayısı: 33

Toplam Bölüm Sayısı: 731

Ortalama Bölüm Süresi: 21 – 24 Dakika


7) South Park (1997 – ) | IMDb: 8.7

south park

20 dakikalık diziler listesinde sıra bir diğer efsanevi çizgi dizide. South Park, tıpkı The Simpsons gibi sadece çizgi dizi tarihinin değil, genel anlamda tüm dizi tarihinin en kült yapımlarından biri. 1997 yılında başladığı yolculuğunu hâlâ sürdüren South Park, çok daha agresif bir mizah diline ve eleştiri anlayışına sahip. Öyle ki, argo kelimeler, uygunsuz sahneler, küfürler, politik ve sosyal taşlamalar ve çok daha fazlası, dizinin kimliğini oluşturuyor diyebiliriz.

Dizi, Colorado eyaletinin South Park isimli kasabasında geçiyor. Eric Cartman, Stan Marsh, Kyle Broflovski ve Kenny McCormick olmak üzere dört çocuğu merkezine alıyor. Eric Cartman, bu arkadaş grubunun ırkçı, küstah ve bencil karakteri olarak ön plana çıkıyor. Zaten dizinin de en sevilen ve öne çıkan karakteri. Arkadaşlarıyla dalga geçen, insanların inançlarına ve görünüşlerine hakaretler eden ve daha pek çok farklı kesimden nefret eden bir karakterdir.

Kenny McCormick, grubun en fakiridir. En büyük özelliği, neredeyse her bölüm ölmesidir. Yanı sıra, kafasında sürekli bir başlıkla gezdiği için ne dediği anlaşılmamaktadır. Aynı zamanda grubun en bilgili üyesidir. Kyle Broflovski, Yahudi kökenli bir karakterdir ve bundan dolayı sürekli Eric Cartman’ın sataşmalarına ve hakaretlerine maruz kalır. Ancak o her zaman iyi kalpli biri olmayı tercih eder. Yine de oldukça saf bir karakterdir.

Stan Marsh, Kyle ile çok yakın arkadaştır. Diğer üç karaktere kıyasla grubun en normal karakteri olarak görülür. Heyecanlandığında ya da aşık olduğunda kusması ile ünlüdür. O da Kyle gibi Eric Cartman’ın sürekli sataşmalarına maruz kalmaktadır. Aynı zamanda yine Stan gibi oldukça temiz kalpli biridir. Ek olarak, daima mantığına güvenir ve buna göre hareket eder.

Tüm bu ana karakterlerin yanı sıra yine her biri birbirinden eşsiz başka çocuk karakterler ve aile bireyleri vardır. South Park, 20 yılı aşkın süredir devam ettiği yayın hayatında pek çok ödüle layık görülmesinin yanında bir o kadar tepki toplamıştır. Yine de mizah anlayışından ve olaylara yaklaşımından vazgeçmeyerek, bugünlere kadar gelmeyi başarmıştır.

Yaratıcılar: Trey Parker, Matt Stone, Brian Graden

Seslendirenler: Trey Parker, Matt Stone, Isaac Hayes

Tür: Animasyon, Komedi

Sezon Sayısı: 24

Toplam Bölüm Sayısı: 311

Ortalama Bölüm Süresi: 20 – 25 Dakika


6) Friends (1994 – 2004) | IMDb: 8.8

friends

20 dakikalık diziler listemize hem dünya genelinde hem de ülkemizde çok büyük bir hayran topluluğu bulunan Friends ile devam ediyoruz. Gelmiş geçmiş en ikonik sitcom yapımlarından biri olan Friends, sadece 10 yıllık yayın hayatı boyunca değil, sonrasında da milyonlarca kişi tarafından izlenen bir yapım. Öyle ki, dizinin hayranları bugün bile tüm bölümleri tekrar tekrar izlemekten büyük keyif alıyorlar.

Monica, Rachel, Ross, Chandler, Joey ve Phoebe karakterlerinden oluşan 6 kişilik bir arkadaş grubunun hikâyesi anlatılıyor. Monica ve Rachel çocukluk arkadaşıdır. Ross, Monica’nın ağabeyi, Chandler da Ross’un üniversiteden oda arkadaşıdır. Joey, Chandler’ın ev arkadaşı, Phoebe de Monica’nın eski arkadaşıdır.

Rachel karakterinin düğünden kaçarak çocukluk arkadaşı Monica’nın yanına taşınması ve onun arkadaş grubuna dahil olmasıyla hikâye başlar. Rachel, ailesinden destek almadan hayatına devam etmek istediği için bahsi geçen arkadaş grubunun sürekli gittiği bir kafede garson olarak çalışmaya başlar. Sahneler de çoğunlukla bu kafede, Monica ve Rachel’ın evinde ve onların karşı komşusu olan Chandler ve Joey’in evinde geçer.

Grup üyelerinin romantik ve eğlenceli maceraları dizinin ana konusunu oluşturur. Bununla birlikte, karakterlerin hayallerini gerçekleştirme çabaları, kariyerleri gibi konular da ele alınır. Günün sonunda ise dünya çapında milyonları güldüren ve kendine hayran bırakarak kült seviyesine ulaşan bir dizi ortaya çıkar.

Yaratıcılar: David Crane, Marta Kauffman

Oyuncular: Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow

Tür: Komedi, Romantik

Sezon Sayısı: 10

Toplam Bölüm Sayısı: 235

Ortalama Bölüm Süresi: 20 – 22 Dakika


5) Seinfeld (1989 – 1998) | IMDb: 8.8

Seinfeld

Seinfeld, 20 dakikalık diziler listemizin bir diğer kült yapımı. Dizinin yaratıcısı olan ünlü komedyen Jerry Seinfeld, aynı zamanda başrol görevini üstlenmektedir. Dizi, Jerry Seinfeld ve arkadaşları George Costanza, Elaine Benes ve Cosmo Kramer’in maceralarını konu alıyor.

New York’un batı yakasında geçen dizi, kendini “Nörotik komedyen Jerry Seinfeld’in nörotik New York’lu arkadaşlarıyla olan nörotik yaşamı” şeklinde tanımlıyor. Yayınlandığı yaklaşık 10 yıl boyunca başta ABD olmak üzere pek çok ülkede ses getiren yapım, bugün bile tarihin en başarılı komedi dizilerinden biri olarak kabul edilmekte.

Yaratıcılar: Larry David, Jerry Seinfeld

Oyuncular: Jerry Seinfeld, Julia Louis-Dreyfus, Michael Richards

Tür: Komedi

Sezon Sayısı: 9

Toplam Bölüm Sayısı: 172

Ortalama Bölüm Süresi: 21 Dakika


4) BoJack Horseman (2014 – 2020) | IMDb: 8.7

20 dakikalık diziler

20 dakikalık diziler listemizin yetişkin animasyon dizilerinden olan BoJack Horseman, son yılların en dikkat çeken yapımlarından. Dizi, 90’lı yılların ünlü sitcom dizilerinden olan Horsin’ Around dizisinin yıldızı BoJack Horseman karakterini anlatıyor. Horsin’ Around dizisinin üzerinden neredeyse 20 sene geçmiştir. BoJack Horseman, aradan geçen bunca senenin ardından yeniden bir çıkış yapmak ister ve bunun için çalışmalara başlar.

Dizide insanların ve hayvanların yan yana yaşadığı bir dünya resmediliyor. Bekar bir at olan BoJack Horseman, yetim kalan üç insan çocuğunu yetiştirmeye çalışmaktadır. Yanı sıra, ünlü olduğu eski günlere geri dönmeyi ve o dönemde insanlar tarafından gösterilen ilgiyi yeniden görmek istemektedir. Çocuklarla ve kendi içsel problemleri ile uğraştığı yetmezmiş gibi bir de uzun süredir hayatında olan kişilerle baş etmek zorundadır.

Menajeri ve kız arkadaşı Princess Carolyn başta olmak üzere, oda arkadaşı Todd Chavez ve geçmiş yıllardaki rakibi Bay Peanutbutter, BoJack Horseman’ı asla rahat bırakmazlar. Tüm bu kaos ortamı içinde BoJack Horseman bir şekilde çıkış yolu bulmaya çalışır. Dizi, Netflix’te yayınlanmaya başlamasının ardından çok kısa sürede dünya genelinde büyük bir üne kavuşmuş ve övgülerle bahsedilmişti.

Yaratıcı: Raphael Bob-Waksberg

Seslendirenler: Will Arnett, Amy Sedaris, Alison Brie

Tür: Animasyon, Komedi, Dram

Sezon Sayısı: 6

Toplam Bölüm Sayısı: 77

Ortalama Bölüm Süresi: 25 Dakika


3) It’s Always Sunny in Philadelphia (2004 – ) | IMDb: 8.8

20 dakikalık diziler

It’s Always Sunny in Philadelphia, kendilerini “Çete” olarak tanıtan beş kişiden oluşan bir arkadaş grubunun hikâyesini anlatıyor. Kardeş olan Deandra ve Dennis Reynolds, üvey babaları Frank Reynolds ve arkadaşları Mac ve Charlie, çetenin üyeleridir. Karakterlerin her biri ahlaksız, bencil, açgözlü, tembel, ikiyüzlü, sadakatsiz, düzenbaz, kibirli kişilerdir. Öyle ki, her bölümde yaptıkları planlar doğrultusunda bazen birbirlerine bazen de başkalarına komplolar kurarlar. Üstelik bu komploların hepsinde kişisel çıkarlarını gözetirler ve insanlara duygusal ya da fiziksel acılar tattırmayı hedeflerler.

En büyük keyifleri, planlarına alet ettikleri kişilerin düştükleri kötü durumlarla eğlenmektir. Bununla birlikte, insanlara şantaj yapmak da yine en büyük eğlencelerinden biridir. Tahmin edileceği üzere bu beş kişinin arasındaki bağ hiç sağlam değildir. Hiç düşünmeden birbirlerini gözden çıkarır, birbirlerine üstünlük kurmak için akıllarına gelen ne varsa yapmaktan çekinmezler. Yine de hayatlarını daha iyiye çevirmek amacıyla harekete geçerler fakat başlarına öyle olaylar gelir ki, daha da dibe çökerler.

Yaratıcılar: Rob McElhenney, Glenn Howerton

Oyuncular: Charlie Day, Glenn Howerton, Rob McElhenney

Tür: Komedi

Sezon Sayısı: 15

Toplam Bölüm Sayısı: 165

Ortalama Bölüm Süresi: 22 Dakika


2) The Office (2005 – 2013) | IMDb: 8.9

20 dakikalık diziler

The Office, aynı isimli İngiliz yapımı diziden uyarlandı. Dizinin fikir babası, yapımcısı ve yaratıcılarından olan Ricky Gervais, İngiliz versiyonunda aynı zamanda başrol olarak oynadı. Dizinin ABD uyarlaması ise İngiliz versiyonuna göre dünya çapında çok daha geniş yankı uyandırdı ve dizi tarihinin kült yapımlarından biri olmayı başardı.

Dizi, Dunder Mifflin adındaki kağıt şirketinin Scranton şubesindeki çalışanları ve burada yaşanan olayları konu alıyor. Dizinin başrol karakteri olan Michael Scott, şirketin şube müdürüdür. Çalışanları ile her daim ilgilenen karakter, onların günlük yaşamlarını takip etmekten de geri durmaz. Şirketin başarılı olması için ne gerekiyorsa yapan Michael Scott’ın yöntemleri ise oldukça sıra dışıdır.

Michael Scott, çalışanların gözünde kaba, kötü espriler yapan, ırkçı, cinsiyetçi bir karakterdir. Ancak ofisteki tek garip kişi o değildir. Ofisteki her bir çalışanın kendine has birtakım garip huyları ve davranışları vardır. The Office, ofis yaşamına dair oldukça orijinal bakış açıları sunarak, eleştirel ve ofansif bir mizahtan besleniyor.

Yaratıcılar: Ricky Gervais, Greg Daniel, Stephen Merchant

Oyuncular: Steve Carell, Jenna Fischer, John Krasinski

Tür: Komedi

Sezon Sayısı: 9

Toplam Bölüm Sayısı: 188

Ortalama Bölüm Süresi: 22 Dakika


1) Rick and Morty (2013 – ) | IMDb: 9.2

20 dakikalık diziler

Ve geldik 20 dakikalık diziler listemizin bir numarasına. Yetişkin animasyon dizileri arasında son yılların bir diğer dikkat çeken yapımı olan Rick and Morty, yayınlandığı günden bu yana dünya genelinde büyük bir ses getirdi. Sıra dışı bir bilim insanı olan Profesör Rick ve torunu Morty’nin başrolde olduğu dizi, boyutlar arası yolculukları konu alıyor. Ancak bu yolculukların her biri tahmin edeceğiniz üzere oldukça tehlikeli ve tuhaf yolculuklar.

Görünürde anlattığı ana konu boyutlar arası bu tuhaf ve tehlikeli yolculuklar olsa da, dizi aslında felsefi bir temel üzerine inşa ediliyor. Evrenin devasa büyüklüğü karşısında insanın varoluşunun küçüklüğü ve önemsizliği, dizinin beslendiği esas unsur. Karakterler üç farklı seçenek arasında gidip geliyor. Ya korkunun ve varoluşsal sancıların doğurduğu duygularla başa çıkacaklar, ya bilimin ışığında ilerleyecekler ya da cahilliğin getirdiği mutluluk ile hayatlarını sürdüreceklerdir.

Tüm bu kaos ortamının getirisi olarak, dizinin yaratıcıları izleyicilere zihinlerini cevabını bulamayacakları sorularla meşgul etmemelerini söylüyorlar. Bunun yerine, kendilerine bir amaç edinip, mutlu bir yaşam sürmek için insanlarla iyi ilişkiler kurulmalı tavsiyesini veriyorlar. Zaten dizi de tüm bu görüşlere pek çok açıdan yaklaşarak farklı perspektifler sunuyor. Sonuç olarak ortaya uzun yıllar etkisini yitirmeyecek böylesine harika bir yapım çıkıyor.

Yaratıcılar: Dan Harmon, Justin Roiland

Seslendirenler: Justin Roiland, Chris Parnell, Spencer Grammer

Tür: Animasyon, Macera, Komedi, Bilim Kurgu

Sezon Sayısı: 5

Toplam Bölüm Sayısı: 52

Ortalama Bölüm Süresi: 22 Dakika

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/