Guy Ritchie Filmleri: Aksiyonun Komedi ile Birleşimi

Guy Ritchie Filmleri

Guy Ritchie filmleri denildiği zaman akıllara aksiyon, macera ve bunların komedi, hatta daha da spesifik olarak belirtmek gerekirse İngiliz mizahı ile harmanlanması geliyor. Sinema tarihinin otör yönetmenlerinden biri midir tartışılır fakat kariyeri boyunca ortaya koyduğu tarz, hikâye anlatıcılığı ve sinema dili, onu büyük kitleler tarafından sevilen bir yönetmen konumuna getirdi.

Kamerasını her daim İngiltere’nin varoşlarındaki hikâyelere ve karakterlere çevirmesi, onu özel kılan etmenlerin başında geliyor. Soyu her ne kadar Kral 1. Edward’a kadar dayansa da sadece filmlerinde değil, sosyal hayatında da konuşma dili olarak İngiltere varoşlarındaki küfürlü dili kullanmaktadır.

Jason Statham’ı dünyaya tanıtan, ardından da gözde oyuncusu olarak başka filmlerinde de yer veren Guy Ritchie, aynı zamanda Brad Pitt, Robert Downey Jr., Jude Law, Gerard Butler, Matthew McConaughey gibi usta isimlerle de çalışmış ve her birinden unutulmaz karakterler yaratmayı başarmıştır.

Biz de kendine has hikâye anlatımıyla ve sinema diliyle hem İngiliz sinemasında hem de dünya genelinde övgü toplayan Guy Ritchie’yi ve filmlerini, Guy Ritchie filmleri içeriğimizde sizlerle buluşturduk.


1) Lock, Stock and Two Smoking Barrels – Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana (1998) | IMDb: 8.2

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Oyuncular: Jason Statham, Nick Moran, Dexter Fletcher

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

Guy Ritchie filmleri listemizin ilk filmi, aynı zamanda yönetmenin bugün bile en çok sevilen ve saygı duyulan filmlerinden biri konumunda. Film, Eddy, Bacon, Tom ve Soap adındaki dört arkadaşın hikâyesini anlatıyor. Bu 4 arkadaş çok uzun yıllardır birliktedirler ve hepsi farklı işlerde çalışarak farklı yetenekler elde etmişlerdir. Hedefleri ise çok büyüktür: Kumardan yüklü miktarda para kazanmak!

Önce bir plan yaparlar ve ardından aralarında kumar konusunda en yetenekli kişi olan Eddy’i önemli kumar oyuncularının bulunduğu bir oyuna gönderirler. Ancak işler planlandığı gibi gitmez. O gece için sadece bu 4 arkadaş plan yapmamıştır ve bir hile sonucu Eddy hem aralarında topladıkları 100.000 poundu kaybeder hem de mafyaya yüklü miktarda borçlanır. 4 arkadaşın bundan sonraki tek planı parayı toplayıp, mafyaya olan borçlarını ödemektir fakat başlarına gelen komik ve talihsiz olaylar silsilesi bitmek bilmez.


2) Snatch – Kapışma (2000) | IMDb: 8.3

Snatch

Oyuncular: Jason Statham, Brad Pitt, Stephen Graham

Tür: Komedi, Suç

Lock, Stock and Two Smoking Barrels ile adını geniş kitlelere duyurmayı başaran Guy Ritchie, iki sene sonra çektiği Snatch filmi ile artık dünya genelinde tanınan bir isim konumuna gelmeyi başarıyor. Bizleri Londra’nın yeraltı dünyasına götüren Guy Ritchie, iki farklı hikâyeye konuk ediyor. Bir tarafta elmas hırsızlığı diğer tarafta ise illegal boks maçları. Birbirinden alakasız görünen iki hikâye olsa da olayların bir noktada kesişmesi, filmdeki tüm karakterlerin hayatını değiştirecektir.

İllegal boks organizatörleri Turkish ve Tommy, yine yasadışı bir maç ayarlarlar. Maç, yeraltı boks dünyasının ünlü ismi Tuğla Kafa ve Çingene Mickey arasında olacaktır. Aslında her şey ayarlanmıştır fakat Mickey, maç esnasında anlaşmayı hiçe sayınca işler çığrından çıkar. Öte yandan Dört Parmak lakaplı Franky ve onun çaldığı elmas ortadan kaybolmuştur. Franky’nin tuzağa düşürüldüğü haberini alan kuzeni Avi, hem Franky’yi kurtarmak hem de elması bulmak için Londra’ya gelir.

Guy Ritchie, izleyicileri bir kez daha aksiyon, macera ve mizah dolu bir hikâyenin tam ortasına bırakıyor. Özellikle Brad Pitt’in hayat verdiği Çingene Mickey karakteri, bugün bile usta oyuncunun kariyerindeki en etkileyici performanslarından biri olarak kabul edilmekte.


3) Swept Away – Hırçın Aşık (2002) | IMDb: 3.6

Swept Away

Oyuncular: Madonna, Adriano Giannini, Bruce Greenwood

Tür: Komedi, Romantik

Guy Ritchie filmleri listemizin en tartışmalı filmlerinden birine geldi sıra. Lock, Stock and Two Smoking Barrels ve Snatch gibi dünya genelinde büyük yankı uyandırarak övgüler toplamış filmlerin ardından gelen bu film ile Guy Ritchie, hem otoriteler hem de izleyiciler tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştur.

Guy Ritchie, bilindiği üzere ünlü şarkıcı Madonna ile bir evlilik yaşamıştır. Bir İtalyan filminin uyarlaması olan Swept Away filminin başrolünde yer alan Madonnda, filmde Amber isimli 40 yaşında, zengin, güzel, şımarık ve kibirli bir kadını canlandırır. Günlerden bir gün Amber’in kocası Tony, Amber için Yunanistan’dan İtalya’ya özel bir yat gezisi düzenler. Gezide ikilinin yakın dostları olan Marina ve Michael çiftinin yanı sıra arkadaşları Debi de bulunmaktadır.

Amber, zaten hiçbir şeyden mutlu olmayan bir kadındır ve kocasının onun için düzenlediği yat gezisinden de memnun kalmaz. Önce yatı beğenmez, ardından da tüm bu memnuniyetsizliğini ve sinirini yatın kaptanı olan Guiseppe’den çıkarır. Ancak Amber, deyim yerindeyse sert bir kayaya çarptığının farkında değildir. Guiseppe, aslında alışılmışın dışında bir espri anlayışına sahip, genç bir balıkçıdır ve o da Amber’den hoşlanmamıştır. Tüm bu çatışmalar içinde çıkan bir fırtına, Amber’i ve Guiseppe’yi ıssız bir adaya düşürünce olaylar tersine dönmeye başlar.


4) Revolver – Tabanca (2005) | IMDb: 6.4

Revolver

Oyuncular: Jason Statham, Ray Liotta, Andre Benjamin

Tür: Aksiyon, Suç, Dram, Gizem, Gerilim

Jake Green, kardeşinin ailesini kurtarmak için kumar masasına oturan, ancak iyi bir kumarbaz olduğu hâlde bir oyunun içine düşerek 7 yıl hapisle cezalandırılan biridir. Günlerini hapse düşmesine sebep olan kişi olarak gördüğü Dorothy Macha’dan alacağı intikamı düşleyerek geçiren Jake, aynı zamanda hücre arkadaşları olan iki usta dolandırıcıdan birtakım numaralar öğrenir.

Hapisten çıktıktan sonra öncelikle kendine bir sermaye yaratmak isteyen Jake, iki yıl boyunca kumar oynayarak büyük paralar kazanır. Ve sonunda o gün gelmiştir: Dorothy Macha’da intikam alacaktır! Hedefine ulaşmaya başarır ve Dorothy Macha’yı yardımcılarının önünde utanç verici bir duruma düşürür. Ancak hiçbir şey burada bitmez.

Her şey yolunda gidiyormuş gibi gözükürken doktorlar tarafından konan bir teşhis, Jake’in hayatını yeniden değiştirir. Jake, ender rastlanan bir hastalığa yakalanmıştır ve 3 gün içinde ölecektir. Bu 3 gün içinde yaşananlar, aksiyon ve adrenalin seviyesini arşa çıkaracaktır.


5) RocknRolla (2008) | IMDb: 7.3

Guy Ritchie Filmleri

Oyuncular: Gerard Butler, Tom Wilkinson, Idris Elba

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Rus bir gangster, Londra emlak piyasasında yaptığı bir vurgunla milyonlarca sterlin kazanır. Bu olay Londra’nın suç dünyasını ayağa kaldırır; çünkü Londra’daki emlak pazarı, bir süredir uyuşturucu pazarının önüne geçmiştir. Dolayısıyla, suç dünyasının tüm isimleri bu vurgundan kendi payına düşeni almak isterler. Üstelik payına düşeni almak isteyenler sadece suç dünyasının isimleri değildir. Rock yıldızları, muhasebeciler ve daha pek çok farklı sektörden isim de paranın peşine düşmüştür.

Guy Ritchie’nin izleyicileri bir kez daha Londra’nın yeraltı dünyasına davet ettiği film, suçluların ve rock yıldızlarının başrolde olduğu bir rock’n roll hikâyesini anlatır. Bitmek bilmeyen aksiyon ve artık Guy Ritchie ile özdeşleşmiş mizahi unsurlar ise yine, yeni, yeniden filmin ana unsurlarını oluşturur.


6) Sherlock Holmes (2009) | IMDb: 7.6

Sherlock Holmes

Oyuncular: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams

Tür: Aksiyon, Macera, Gizem

Arthur Conan Doyle tarafından 1854 yılında yaratılan dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes uyarlaması olan film, hiç şüphe yok ki Guy Ritchie filmleri listesindeki en çok talep gören filmlerden. Yaratıldığı tarihten bu yana farklı disiplinlerde pek çok uyarlaması yapılan Sherlock Holmes, bu defa Guy Ritchie’nin kendine has üslubu ile seyirci karşısına çıkıyor. Sherlock Holmes ve ortağı Watson’ın birbirinden tehlikeli maceralara atıldığı film, dur durak bilmeyen aksiyonunu yanı sıra elbette ki bir Guy Ritchie klasiği olarak mizah unsurlarını da barındırıyor.

Robert Downey Jr., hayat verdiği Sherlock Holmes karakterini öyle bir canlandırıyor ki, zaten çok sevilen oyuncu, bu rol ile birlikte hayran kitlesini daha da artırıyor. Aynı şekilde Jude Law da Watson rolünde Robert Downey Jr.’a çok başarılı bir performans sergileyerek eşlik ediyor. Çekim teknikleri, oyunculuklar, hikâye anlatımı, aksiyon, macera, gizem, komedi, müzikler, yaratılan atmosfer derken Sherlock Holmes, kesinlikle Guy Ritchie’nin filmografisindeki en özel filmlerden biri.


7) Sherlock Holmes: A Game of Shadows – Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (2011) | IMDb: 7.5

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Oyuncular: Robert Downey Jr., Jude Law, Jared Harris

Tür: Aksiyon, Macera, Gizem

2009 yılında yayınlanan Sherlock Holmes filmi ile dünya çapında büyük başarı elde eden Guy Ritchie, izleyicileri iki yıl sonra bir kez daha Sherlock Holmes evrenine davet ediyor. Sherlock Holmes ve Watson, bu sefer Londra’nın dışına çıkarak Almanya, İsviçre ve Fransa’ya doğru yol alıyorlar. Profesör Moriarty isimli vicdansız ve kurnaz bir adamın peşinde olan ikili, onu bir türlü yakalayamaz. Üstelik Moriarty, Sherlock Holmes’a ait olan zekilik unvanını ondan çalmak üzeredir.

Sherlock Holmes ve Watson, bir yandan Moriarty’nin büyük bir laneti değiştirecek planını bozmaya çalışırken diğer yandan da Holmes, zekilik unvanı üzerinden bunu kişisel bir mücadeleye dönüştürür. İlk filmde olduğu gibi burada da dur durak bilmeyen aksiyon ve macera ögelerine mizah unsurları eşlik ediyor. Yanı sıra, ilk filmde elde edilen büyük başarı bu filmle de devam ediyor ve Guy Ritchie’nin kendi yorumu ile yeniden yarattığı Sherlock Holmes evreni, hem yönetmen hem de Robert Downey Jr. ile özdeşleşiyor.


8) The Man from U.N.C.L.E. – Kod Adı: U.N.C.L.E. (2015) | IMDb: 7.3

The Man from U.N.C.L.E.

Oyuncular: Henry Cavill, Armie Hammer, Alicia Vikander

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi

1960’lı yıllarda Soğuk Savaş döneminde geçen filmde Solo ve Kuryakin isimli 2 ajanın hikâyesi anlatılıyor. Solo, CIA için Kuryakin de KGB için çalışan birer ajandır. Kariyerleri boyunca farklı olaylar özelinde karşı karşıya gelmiş olan bu iki ajan, uluslararası bir suç örgütünü bitirmek için işbirliği yapmak zorunda kalırlar.

Zaten gergin bir atmosfere sahip olan Soğuk Savaş yıllarında nükleer silah geliştirerek tüm dünyayı tehdit eden suç örgütüne karşı birlik olan bu ikili, ilk zamanlar birlikte çalışmaktan hiç hoşlanmazlar. Üstelik örgütün içine sızmak için ellerindeki en büyük koz, bir Alman bilim adamının kızı olan Gaby’dir. Ancak Gaby bir süredir ortalıktan kaybolmuştur.

Guy Ritchie sinemasının en dikkat çekici yapımlarından biri olan The Man from U.N.C.L.E. filminin, 1960’lı yılların popüler dizisinden bir uyarlama olduğunu da söyleyelim.


9) King Arthur: Legend of the Sword – Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (2017) | IMDb: 6.7

Guy Ritchie Filmleri

Oyuncular: Charlie Hunnam, Astrid Bergès-Frisbey, Jude Law

Tür: Aksiyon, Macera, Dram, Fantastik

Kamerasını bu sefer Britanya mitolojisine çeviren Guy Ritchie, Kral Arthur’u ve efsanevi kılıç Excalibur’u perdeye taşıyor. Arthur, henüz çocukken babası ölür ve amcası Vortigern tahta geçer. Aslında kim olduğunu bilmeyen, tahtın gerçek sahibinin kendisi olduğundan bihaber olan Arthur, Londra’nın arka sokaklarında büyüyen ve hayatını burada kazanan biridir.

Günlerden bir gün efsanevi kılıç Excalibur’u saplı olduğu taştan çıkaran Arthur’un hayatı birden alt üst olur. Kendini aniden amcası olan kral Vortigern’e isyan eden bir grubun lideri olarak bulur. Gerçekleri de öğrenmeye başlayan Arthur, hem ailesini öldüren amcasını tahttan indirerek intikamını almaya çalışacaktır hem de mirasına sahip çıkmak için büyük bir mücadele verecektir.


10) Aladdin – Alaaddin (2019) | IMDb: 6.9

Aladdin

Oyuncular: Will Smith, Mena Massoud, Naomi Scott

Tür: Macera, Komedi, Aile, Fantastik, Müzikal, Romantik

Disney evreninin en ünlü hikâyelerinden biri olan Alaaddin, Guy Ritchie yorumuyla izleyici karşısına çıkıyor. Filmde, Agrabah pazarlarında hırsızlık yapıp, yiyecek çalarak hayatına devam eden Alaaddin’in hikâyesi anlatılıyor. Film, aynı zamanda Guy Ritchie’nin tarzının dışında bir film olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmekte. Harikalar Mağarası adındaki bir mağarada bulduğu sihirli lamba ile hayatı aniden değişen Alaaddin, bu lamba sayesinde sevdiği kız Jasmine’e kavuşmaya çalışır.

Hikâyenin en ünlü unsuru olan lamba cini, Alaaddin’e bu yolculuğunda eşlik eder. Bilindiği üzere Alaaddin’in lamba cininden 3 dilek dileme hakkı vardır. Hırsız olmasına rağmen altın gibi bir kalbe sahip Alaaddin ve neşeli, keyfine ve eğlenceye düşkün lamba cini, zorla evlendirilmeye çalışan Prenses Jasmine’i kurtarmak üzere macera ve aksiyon dolu eğlenceli bir yolculuğa çıkarlar.

Will Smith’in lamba cinine hayat verdiği film, hazırlık aşamasından yayınlandığı güne kadar büyük merak uyandırmıştır. Aynı şekilde olumlu-olumsuz pek çok eleştiri de alan yapım, yine de dünya genelinde hatırı sayılır izleyici rakamlarına ulaşmayı başarmıştır.


11) The Gentlemen (2019) | IMDb: 7.8

The Gentlemen

Oyuncular: Matthew McConaughey, Hugh Grant, Charlie Hunnam

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

Film, Londra’da uyuşturucu satarak suç imparatorluğu kurmuş Mickey Pearson adındaki karakterin emekli olma hikâyesini anlatıyor. Mickey, kendi kurduğu suç imparatorluğunu bırakarak ailesiyle birlikte Amerika’ya gitmeyi planlar. Ancak bu o kadar da kolay değildir. Öncelikle içinde bulunduğu dünyadan çıkabilmek için yüklü miktarda paraya ihtiyacı vardır. Bunun için ünlü milyarder Matthew ile anlaşan Mickey, işlerini ona devreder.

Her şey yolunda gider gibi gözükürken çok sevdiği arazilerini birtakım çetelerden korumak zorunda kalır. Üstelik özel dedektif Fletcher da Mickey’nin yıllardır işlediği suçları ortaya çıkarmak için hiç olmadığı kadar kararlıdır. Komplolar, rüşvetler, entrikalar, şantajlar derken kendini tam bir kaosun içinde bulan Mickey, emeklilik hayallerini bir süre daha ertelemek zorunda kalacaktır.


12) Wrath of Man – Para Kamyonu (2021) | IMDb: 7.2

Guy Ritchie Filmleri

Oyuncular: Jason Statham, Holt McCallany, Josh Hartnett

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Geldik Guy Ritchie filmleri listemizin son filmine. Film, Guy Ritchie’nin uzun bir aradan sonra bir kez daha Jason Statham ile çalışmasından dolayı ayrıca ön plana çıkıyor. Wrath of Man, kendini H olarak tanıtan esrarengiz bir karakteri merkezine alıyor. H, içinde yüz milyonlarca dolar bulunan zırhlı bir kamyonu sürmekle görevlidir. Üstelik bunu her hafta yapmakla yükümlüdür.

Guy Ritchie, bu son filminde İzleyicileri Los Angeles sokaklarında aksiyon dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Jason Statham’ın hayat verdiği gizemli ve soğuk H karakteri ise hiç şüphe yok ki Guy Ritchie ve Jason Statham ortaklığının bir kez daha ne kadar özel olduğunu kanıtlıyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/