Futbol Filmleri: Yeşil Sahalardan Beyazperdeye Uzanan Mücadeleler

futbol filmleri

Futbol filmleri 2000’li yılların başların epey bir popüler olmuştu. Fakat teknolojinin ilerlemesi ile hemen hemen herkesin futbola erişebilmesi, futbolu daha da büyük bir şov hâline getirdi. Durum böyle olunca futbol filmleri de popülerliğini yitirmeye başladı. Zira futbolun kendisi hiç bitmeyen bir film hâline gelmişti. Bu içeriğimizde kurgu yani gerçek olmayan kişileri anlatan futbol hikâyelerinin yanı sıra, gerçekten yaşanmış olaylara ve futbol efsanelerine yer veren belgeselleri de listemize dahil ediyor olacağız. Hazırsanız futbol filmleri listemize hep birlikte yakından bir göz atalım.


20) When Saturday Comes (1996) | IMDb: 6.0

When Saturday Comes

Futbol filmleri genellikle başarı öykülerinden oluşuyor. Zira gerçek hayatta da efsane futbolcuların çoğu maddi durumu kötü ailelerden ve zorlu yaşam şartlarından sıyrılıp futbolcu oluyorlar. Sean Bean’in başrol olduğu When Saturday Comes da benzer bir başarı öyküsü işliyor.

Bir fabrika çalışanı olan Jimmy Muir, hep futbol ile iç içe olmuş, yetenekli fakat disiplinsiz bir gençtir. Sürekli gittiği barın takımında oynarken amatör takım Hallam F.C. teknik direktörü tarafından keşfedilir. Bu takımda oynamaya başlayan Jimmy, Sheffield United takımından teklif alır.


19) The Game of Their Lives (2005) | IMDb: 6.1

the game of their lives

Gerçek olaylara dayanan bu futbol hikâyesi, bizleri 1950 Dünya Kupası’na doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Günümüzde ABD futbol ile pek anılmayan bir ülke, yıllar öncesinde de bu durum böyleydi. Fakat 1950 FIFA Dünya Kupası’nda beklenmedik bir olay yaşandı.

Tüm negatif olasılıklara karşı ABD, İngiltere’yi 1-0 mağlup etmeyi başardı. Bu kimsenin beklemediği bir başarıydı. The Game of Their Lives, ABD futbol takımının bu başarısına ışık tutuyor.


18) Fever Pitch – Futbol Ateşi (1997) | IMDb: 6.7

fever pitch 1997

Nick Hornby’nin aynı isimli çok satan romanından uyarlanan Fever Pitch, yeşil sahaların da dahil olduğu bir romantik komedi. Arsenal’in Birinci Lig şampiyonu olduğu 1988-89 sezonunda geçen film, gerçek olaylardan da esinleniyor. Filmde Paul Ashworth isimli bir öğretmen, okuluna yeni atanan Sarah Hughes ile bir ilişki yaşamaya başlıyor.

Fakat Paul’un hayatında Sarah’dan başka taparcasına sevdiği koskoca bir takım vardır. Arsenal’in 1988-89 yılındaki Birinci Lig final maçında yaşanan gerçek olayların etrafında dönen film, bireysel ilişkiler ile futbol aşkının yaşadığı çarpışmayı beyazperdeye aktarıyor.


17) Mike Bassett: England Manager (2001) | IMDb: 6.9

mike bassett england manager

Mike Bassett: England Manager, futbol dünyasının olumsuz yönlerini zekice eleştiren mockumentary tarzında bir film. Oldukça komik ve eğlenceli olan bu film, İngiltere’nin futbol semalarına oldukça fazla göndermede bulunuyor. Filmde İngiltere milli takımının teknik direktörü Phil Cope, kalp krizi geçirip hayatını kaybediyor.

İngiliz futbol yetkilisi The FA ise iki olasılığı değerlendirmeye başlıyor. Bu kişilerden biri Sir Alex Ferguson’ı bir diğeri ise Brian Clough’u temsil ediyor. Fakat The FA sürpriz bir şekilde Norwich City ile yerel bir kupayı kazanmış Mike Bassett’i İngiltere milli takımının başına getiriyor.


16) Heleno (2011) | IMDb: 6.9

Heleno 2011

Heleno de Freitas, Brezilya’nın en iyi futbolcularından biri olarak kabul ediliyor. 1940’lı yıllarda Botafogo takımında oynayan Heleno, oldukça değişik bir karakterdi. Efsane bir futbolcu olmasının yanı sıra disiplinsizliği, öfkesini kontrol edememesi ve tavırları nedeniyle birçok takımda sıkıntılar yaşamıştı.

Bir de saha dışında yaşadığı sorunlar eklenince Heleno’nun hayatı oldukça dramatik bir hâl almıştı. Yine çıktığı 292 maçta 244 gol atan Heleno, 39 yaşında iken frengiden hayatını kaybetti. 2011 yapımı belgeselde Heleno’nun hem sahada hem de saha dışında yaşadıklarını izliyoruz.


15) Offside (2006) | IMDb: 7.3

offside

2006 yılında Dünya Kupası elemelerine katılan İran futbol takımı, kendi sahasında Bahreyn milli takımı ile karşılaşacaktır. Fakat ülkedeki rejim nedeniyle kadınların sahada futbol maçı izlemeleri yasaklanmıştır. Yine de futbol aşığı olan bir grup kadın İran-Bahreyn maçını izlemeye kararlıdır.

Bu nedenle bir grup kadın, erkek kılığında sahaya girmeye çalışır. Bazıları yakalanır, bazıları ise sahaya girmeyi başarır. Oldukça farklı bir film olan Offside, gerçekten de İran-Bahreyn milli maçı esnasında canlı olarak çekiliyor.


14) Montevideo, Bog te video! – Montevideo, Tanrı Seni Korusun (2010) | IMDb: 8.2

Montevideo

Montevideo, Bog te video! bizleri düzenlenen ilk dünya kupası organizasyonuna doğru nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. 1930 yılında Urugay’da düzenlenen ilk Dünya Kupası’na bugünkü Sırbistan, o yıllardaki Yugoslavya milli takımı da katılıyor. Belgrad’ın aşina sokaklarından Urugay’ın Montevideo şehrine seyahat eden 11 yetenekli futbolcu, birer efsane olma yolundaki ilk adımlarını atmış oluyorlar.


13) Mean Machine – Sıradışı Sanıklar (2001) | IMDb: 6.5

mean machine futbol filmleri

1974 yapımı The Longest Yard, Amerikan futbolu severlerin favori filmlerinden biridir. 2001 yılında çıkan Mean Machine ise bu filmin normal futbol ile yeniden çekimi diyebiliriz. Filmde İngiltere milli takım kaptanı Danny Meehan, Almanya maçında şike yaptığı gerekçesiyle futboldan uzaklaştırma alır.

Ardından bir de alkollü iken polislerle kavga eden Danny, 3 yıl hapis cezası alır. Girdiği hapiste ise mahkumların ve gardiyanların favori sporu futboldur. Danny zorla da olsa mahkumların takımına teknik direktörlük yapmayı kabul eder.


12) Bend It Like Beckham – Hayatımın Çalımı Beckham (2002) | IMDb: 6.6

Bend It Like Beckham

Keira Knightley’nin henüz 17 yaşında olduğu Bend It Like Beckham, ailelerine rağmen futbol oynamayı akıllarına koymuş iki genç kızın hikâyesini anlatıyor. Filmde 18 yaşındaki Jess, İngiltere’de doğup büyümüş futbol hayranı bir Hint kızıdır.

Kendisi de futbolda epey bir yetenekli olan Jess, arkadaşı Jules ile futbolcu olma hayali kurar. Fakat Jules ve Jess’in aileleri bu duruma karşıdır. Yine bu iki genç kız futbol oynamaya ve hayallerini gerçekleştirmeye kararlıdır. Film ismini ise David Beckham’ın yaptığı efsane olmuş falsolu serbest vuruş stilinden alıyor.


11) Dar Alanda Kısa Paslaşmalar (2000) | IMDb: 7.3

dar alanda kısa paslaşmalar

Serdar Akar’ın bol ödüllü filmi Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, Bursa’da kurulan amatör esnaf takımının maceralarını konu alıyor. Serdar Akar’ın kendi gençliğinden de parçalar yerleştirdiği film, Esnafspor tamamen esnaflardan oluşan amatör bir futbol takımıdır.

Bu takımın amacı ise Bursa Amatör Kulüpler Ligi’nde şampiyon olmaktır. Sahada kendilerinden daha iyi kulüpler ile mücadele eden Esnafspor oyuncuları, saha dışında da hayatın acı yükü, maddi zorluklar ve daha fazlası ile mücadele etmek zorundadır.


10) The Football Factory – Futbol Fabrikası (Futbol AŞ) (2004) | IMDb: 6.8

the football factory

Futbol filmleri arasında holiganlığa odaklanan filmlerden biri The Football Factory, holiganlığın şiddetini tüm gerçekliği ve çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. John King’in aynı isimdeki romanından uyarlanan filmde, ekstrem Chelsea holiganı Tommy’nin hikâyesi anlatılıyor.

Özellikle Millwall taraftarları ile sonsuz bir savaşın içerisinde olan Chelsea holiganları, hafta sonlarını değerlendirmek için her türlü şiddete başvuruyorlar. The Football Factory, tıpkı Green Street Hooligans gibi yeşil sahaların dışında yaşanan futbol olayları ile ilgilenen bir film.


9) Diego Maradona (2019) | IMDb: 7.7

diego maradona futbol filmleri

Arşiv görüntülerinden oluşturulan belgesel film Diego Maradona, efsane futbolcunun yaşamına ışık tutuyor. 2019 yılında yapılan bu belgeselin asıl özelliği ise 500 saati geçen daha önce görülmemiş görüntülerden oluşması.

Efsanevi F1 pilotu Senna’nın hayatını anlatan belgeselin de yönetmenliğini yapan Asif Kapadia, Diego Maradona’nın Napoli’de forma giydiği yıllara odaklanıyor. 1984 yılında Barcelona’dan Napoli’ye transfer olan Maradona, burada iki Seria A ve bir UEFA şampiyonluğu yaşamıştı.


8) Pelé: Birth of a Legend – Pelé: Bir Efsanenin Doğuşu (2016) | IMDb: 7.2

pele futbol filmleri

Pelé’yi henüz 16 yaşında iken Brezilya milli takımında ilk kez görenler, daha önce böyle bir oynayış tarzıyla hiç karşılaşmamıştı. Kendine has oynayış tarzıyla ve yeteneğiyle gelmiş geçmiş en iyi futbolculardan biri olan Pelé’nin gençliğine ve erken futbol kariyerine Pelé: Birth of a Legend ile yakından bakma fırsatı buluyoruz. Kendinden sonra hiç kimsenin kıramadığı üç dünya kupası şampiyonluğu rekorunu elinde tutan Pelé, kendisinden sonraki sayısız futbolcuya da ilham olmuştur.


7) The Two Escobars (2010) | IMDb: 8.1

the two escobars

Pablo Escobar Kolombiya’nın en korkulu, en zengin ve en güçlü uyuşturucu lideriydi. Andres Escobar ise ülkenin en büyük futbol yıldızıydı. Bu ikilinin arasındaki bağ ise soyisim benzerliğinden çok daha fazlasını içeriyordu.

Zira Pablo Escobar’ın uyuşturucu parası, Andres Escobar’ın yıldızı olduğu Kolombiya milli takımını Güney Amerika şampiyonu yapmış ve Dünya Kupası’nda favori hâline getirmişti. Fakat Andres Escobar, ABD ile yaptıkları maçta kendi kalesine gol atarak Kolombiya’nın elenmesine neden olmuştu.

Bu hata ise Andres Escobar’ın Pablo Escobar tarafından infaz edilmesine yol açtı. The Two Escobars bu olaydan yola çıkarak futbolun sadece bir spor olmadığını, politik ve suç dünyası ile ilişkilerini ele alarak gün yüzüne çıkarıyor.


6) Next Goal Wins (2014) | IMDb: 7.9

Next Goal Wins

Next Goal Wins, futbol dünyasının ilham dolu bir diğer öyküsünü bizlere aktarıyor. Amerikan Samoası milli futbol takımı, dünyanın en zayıf takımlarından biri olarak bilinmektedir. Amerikan Samoası takımı, 2001 yılında Avustralya ile yaptıkları maçta 31-0 yenilerek bir rekor da kırmıştı. Bu yenilgiden sonra vazgeçmeyen takım, yine de tüm maçları kaybetmeye devam ediyordu.

Bunun üzerine takımın başına ABD’li teknik direktör Thomas Rongen getirildi. Rongen önderliğinde 2014 Dünya Kupası’na katılmaya çalışan takım bu hedeflerinde başarılı olmuştu. Next Goal Wins 2014 dünya kupası hazırlıkları süresinde geçenleri belgesel niteliğinde bizlere aktarıyor.


5) The Class of ’92 – 1992 Sınıfı (2013) | IMDb: 8.0

the class of 92

David Beckham başta olmak üzere 1992 yılında Manchester United takımına 6 genç oyuncu katılmıştı. David Beckham, Nicky Butt, Ryan Giggs, Gary Neville, Phil Neville ve Paul Scholes… Bu altı isminde profesyonel kariyerleri Manchester United ile başladı ve yine bu 6 isim Manchester United takımında birer efsane hâline geldi.

1992 yılındaki FA Gençler Kupası ile başlayan bu macera; 1999 yılına kadar 6 Premier League şampiyonluğu, 2 FA Cup şampiyonluğu ve son olarak da Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ile sonuçlanmıştı. The Class of ’92, bu 7 yıllık dönemde geçen olayların perde arkasını bu 6 ünlü futbolcu ile birlikte anlatıyor.


4) United (2011) | IMDb: 7.4

united 2011

Futbol tarihi ile ilgilenenler, 1958 yılında Münih’te gerçekleşen korkunç uçak kazasına aşinadır. Film, Manchester United’ın gözcüsü Joe Armstrong ve yardımcı teknik direktör Jimmy Murphy tarafından kurulan efsanevi genç takım Busby’nin Bebekleri’nin kökenini ve takımın başına gelen trajik olayları işliyor.

1956 sezonu için kurulan ve yaş ortalaması 22 olan bu takım, tarihin en iyi takımlarından biri olarak kabul ediliyor. Zira 56 ve 57 sezonunda üst üste lig şampiyonu olan takım, gerçekten rakip tanımıyordu.

Ta ki takımın 8 oyuncusu dahil toplam 20 kişinin hayatını kaybettiği Münih Hava Felaketi’ne kadar. United bu felaketi yeniden canlandırırken, Manchester United’ın efsane kadrosuna yeni bir bakış açısı sunuyor.


3) Green Street Hooligans – Yeşil Sokak Holiganları (2005) | IMDb: 7.4

yeşil sokak holiganları

Green Street Hooligans, yeşil sahalar yerine daha çok “yeşil sokaklarda” geçen bir futbol filmi. Futbolun kendisinden çok holiganlığa odaklanan film, efsane karakterleri ve müzikleri ile efsane olmuş bir yapım. Filmde Harvard Üniversitesi’nden atılan Matt, İngiltere’ye ablasının yanına gitmeye karar verir.

Matt burada eniştesinin serseri kardeşi Pete ile tanışır. Pete ise koyu bir West Ham United hayranıdır ve Green Street Elite isimli holigan grubunun amansız lideridir.Film bizleri, Pete, Matthew ve GSE grubu ile birlikte holiganlığın şiddetli yüzünün açığa çıktığı Londra’nın arka sokaklarına götürüyor.


2) Goal! The Dream Begins – Gol (2005) | IMDb: 6.7

goal futbol filmleri

Birçoğumuzun çocukluğunda muhtemelen defalarca izlediği Goal!, futbol filmleri denilince ilk akla gelen yapımlardan biri. Filmde Meksika’da doğan Santiago Muñez, Los Angeles’ta babası ile bahçıvanlık yapan oldukça yetenekli bir gençtir.

Hayali profesyonel futbolcu olmak olan Santiago, eski Newcastle United oyuncusu Glen Foy tarafından keşfedilir. Zor da olsa bir şekilde İngiltere’ye gitmeyi başaran Santiago Muñez, futbol efsanesi olma yolundaki ilk adımını atmış olur.


1) The Damned United – Lanet Takım (2009) | IMDb: 7.5

the damned united futbol filmleri

The Damned United, David Peace tarafından yazılan aynı isimli romandan uyarlanan bir film. Film, efsane İngiliz Teknik direktör Brian Clough’un Leeds United takımında geçen 44 gününü konu alıyor. Brian Clough, Sunderland ve Barsley FC takımlarında epey bir başarılı olmuştu. Fakat yaşadığı sakatlık nedeniyle kariyerini erken sonlandırmak zorunda kalmıştı.

Daha sonra teknik direktörlük yapmaya başlayan Brian Clough, ikinci lig takımı Derby County ile birinci lige çıkmayı başarmış; birinci ligde de şampiyon olup 1972-73 Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı final oynamıştı. Daha sonra Leeds United takımının teknik direktörü Don Revie İngiltere milli takımının başına geçmişti. Bu nedenle Leeds United’ın teklifini kabul eden Brian, bu takımda cehennemi aratmayan 44 gün geçirmişti.


Futbol Filmleri listesinden sonra ilginizi çekebilecek diğer film listeleri:

Boks Temalı En İyi Filmler

Sürpriz Sonlarıyla Ters Köşe Yapan Filmler

Okul Temalı En İyi Filmler

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/