Batman Aktörleri: Kara Şövalye Kostümünü Giyen 9 Aktör

batman aktorleri

Batman, çizgi roman dünyasının en eski süper kahramanlarından biri. 1939 yılında Bob Kane ve Bill Finger tarafından yaratılan Kara Şövalye, dedektif-noir türünün en bilinen karakterlerindendir. Tabi Kara Şövalye sadece bu türe sıkışıp kalmayan aşmış bir süper kahraman. Batman’in ünü çizgi romanları aşarak sanatın her dalına da dahil olmuştu. Özellikle birçoğumuz Batman’i filmler ile tanıdık. Bu içeriğimizde ilk Batman filminden günümüze kadar Batman kostümünü giyen 9 aktörü kronolojik olarak sıralıyoruz.
1) Lewis G. Wilson – The Batman Series (1943)

lewis wilson

Batman’in ekranlar ile ilk tanışması dizi formatında oluyor. 1943 yılında çıkan The Batman isimli dizide ise Bruce Wayne karakterini ilk canlandıran isim Lewis G. Wilson. Batman kostümünü giydiğinde henüz 23 yaşında olan Wilson, aynı zamanda bugüne kadarki en genç Batman’di.

Lewis Wilson sesi, fiziği ve oyunculuğu dahil her alanda eleştirilmişti. Bu nedenle en Lewis en kötü Batman aktörlerinden biri olarak anılıyor. Kısa süren diziden sonra ise Wilson’ın kariyeri iyice kötüye gitmeye başladı. Bu diziden sonra Wilson oynadığı yapımların birçoğunda kast listesinde bile yer almadı.


2) Robert Lowery – Batman & Robin (1949)

robert lowery

Kara Şövalye’nin ekranlardaki ikinci denemesi 1949 yılında Batman & Robin dizisi ile yapılmıştı. 15 bölümlük bu dizide farklı oyuncular oynasa da 1943 yılındaki ilk yapımın devam niteliğindedir. Lewis Wilson ile aradığını bulmayan stüdyo ise bu dizi için deneyimli aktör Robert Lowery’yi seçmişti.

Atletik fiziği ve deneyimi ile güzel sahneler ortaya koyan Robert Lowery, bu diziden sonra sadece bir kez daha Kara Şövalye kostümünü giyebildi. Lowery, 1956 yılında yayınlanan meşhur Adventures of Superman dizisinin bir bölümünde Batman olarak yer aldı.


3) Adam West – Batman Series (1966), Batman: The Movie (1966)

adam west

Batman’in 1966 yılında çıkan dizisi; 1940’ların teknik aksaklıklarından sıyrılmış, oldukça keyifli bir süper kahraman dizisi olarak ekranlardaki yerini almıştı. Dizinin ilk sezon finalinin hemen ardından ise yine aynı isimde bir film gösterime girdi.

Bu film ise Adam West’in en sevilen yapımlarından oldu. Her ne kadar dövüş kabiliyetleri pek beğenilmese de Adam West, Christian Bale dahil birçok kişinin en sevdiği Kara Şövalye olmuştu. Adam West’in Kara Şövalye olarak geçirdiği başarılı üç sezon ve bir film, kendisine 1970 yılında James Bond rolünü getirdi.

Fakat Adam West, Bond rolünün sadece İngilizler tarafından oynanması gerektiğini düşünüyordu. Bu yüzden rolü reddetti. Adam West daha sonra 1977 yılında çıkan The New Adventures of Batman çizgi film serisinde de Bruce Wayne’i seslendirdi.
4) Michael Keaton – Batman (1989), Batman Returns (1992)

michael keaton

Adam West’ten 20 yıl sonra nihayet yeni bir “Caped Crusader” beyazperde ile buluştu. Tim Burton’ın efsane iki Batman filminde de rol alan Michael Keaton, gelmiş geçmiş en iyi Kara Şövalye aktörlerinden biri olarak kabul ediliyor. Fakat Michael Keaton ilk olarak bu rol için duyurulduğunda epey bir tepki çekmişti.

Nitekim serinin hayranları Batman’in yine yumuşak tavırlı, sürekli toplumsal mesaj veren bir karakter olacağından korkmuştu. Filmin stüdyosu Warner Bros.’a ise 50 binden fazla şikayet mektubu gelmişti. Stüdyo bunun üzerine Batman’in yaratıcısı Bob Kane’i danışman olarak filmin başına getirdi.

Bunun sonucunda ise 1989 yılında çıkan Batman filmi En İyi Prodüksiyon Tasarımı dalında Oscar kazandı. Michael Keaton’ın Bruce Wayne iken neşeli, Batman iken sert ve ciddi tavırları birçok hayranın gönlünü kazandı. Ayrıca 1989 yılındaki filmde Jack Nicholson’ın ortaya koyduğu efsane Joker performansını da göz ardı etmemek gerekiyor.


5) Val Kilmer – Batman Forever (1995)

val kilmer batman

Michael Keaton artık seriye dönmeyeceğini açıkladığında Warner Bros. yeni bir Kara Şövalye arayışına girdi. Tim Burton’ın bıraktığı yönetmen koltuğunu Joel Schumacher doldururken, başrole de Val Kilmer geldi. Fakat Val Kilmer’li Batman Forever, modern zamanların pek sevilmeyen süper kahraman filmlerinden biri oldu. Üçlemenin bu filminin Val Kilmer yüzünden pek sevilmediği de söyleniyor.

Fakat Kara Şövalye’nin yaratıcısı Bob Kane’e göre Val Kilmer bugüne kadar gördüğü en iyi Batman’di. Stüdyo, yönetmen ve hayranlar ise pek böyle düşünmüyordu. Yine de Batman Forever, gişede Michael Keaton’lı Batman Returns filminden daha çok hasılat elde etmeyi başardı. Tek filmde Batman hevesini alan Val Kilmer ise bir sonraki filmde rol almak istemedi.


6) George Clooney – Batman & Robin (1997)

george clooney

Batman Forever’dan sonra Joel Schumacher ve Warner Bros. son bir “Yarasa” filmi bir araya gelmişti. Val Kilmer’ın rolü bırakmasıyla o dönem yeni yükselişe geçen George Clooney Kara Şövalye olarak karşımıza çıktı. Clooney’nin yanında ise Arnold Schwarzenegger Mr. Freeze, Uma Thurman da Poison Ivy rolüyle yer almıştı.

Fakat yönetmen Schumacher’in renkli atmosferi ve fazla çizgi roman-vari görünen karakterleri nedeniyle film yerden yere vuruldu. Bir de bunun üzerine romantik filmlerin adamı George Clooney eklenince, 1997 yapımı bu film en kötü Batman filmleri denilince en başta anılmaya başlandı.

Tabi Clooney’nin giydiği meme uçları detaylı kostümü de unutmamak gerek. Günümüzde bile Clooney başta olmak üzere filmde çalışan hemen hemen herkes bu filmin çekiminde katkıları olduğu için pişmanlık duyuyor.


7) Christian Bale – Batman Begins (2005), The Dark Knight (2008), The Dark Knight Rises (2012)

christian bale batman

Son George Clooney faciasından sonra Batman’in beyazperde tarihinde bir şaka olarak kalacağı düşünülüyordu. Fakat Warner Bros.’un böyle bir niyeti yoktu. Serinin iplerini Oscar’lı Christopher Nolan’a veren stüdyo, Kara Şövalye hakkında bugüne kadarki en doğru kararı vermiş oldu.

Kara Şövalye’yi adına yaraşır şekilde karanlık bir hikâye ile işleyen Nolan, Christian Bale seçimiyle de hepimizin gönlünü kazandı. Bugüne kadar çizgi diziler dışında düzgün bir Batman görememiş olan bizler de Christian Bale ve Nolan sayesinde gerçek Kara Şövalye ile tanışmış olduk.

Özellikle serinin ikinci filmi The Dark Knight, çıkan onca Marvel filmine rağmen Heath Ledger’ın Joker performansı ile gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman filmi olarak anılıyor. Ayrıca Heath Ledger Joker rolüyle Oscar ödülüne layık görülmüş ve The Dark Knight oyunculuk dalında Oscar getiren ilk ve tek süper kahraman filmi olmuştu.
8) Ben Affleck – Batman v Superman: Dawn of Justice (2016), Suicide Squad (2016), Justice League (2017)

ben affleck batman

Başarılı Kara Şövalye üçlemesinin ardından DC Comics, Marvel gibi sinematik bir evren kurma telaşına girdi. Fakat bu dönemde çıkan çoğu film ne yazık ki fiyasko oldu. Özellikle Bruce Wayne rolü için seçilen Ben Affleck oldukça fazla eleştirildi. Bunun nedeni ise Ben Affleck’in 2003 yılında Daredevil olarak çok kötü bir performans sergilemiş olmasıydı.

Ben Affleck’in performansının yanı sıra Zack Snyder’in seçimleri de bu filmlerin kötü eleştiriler almasına neden oldu. Özellikle karanlık sahneler ve aşırı karanlık bir psikoloji ile cinayetler işleyen Batman, hayranları bir derece kendinden uzaklaştırmaya başladı. Sonuç olarak Ben Affleck hem senaryo, hem prodüksiyon, hem yönetmen hem de performans odaklı sorunlardan dolayı Christian Bale’ın yerini dolduramadı.


9) Robert Pattinson – The Batman (2022)

robert pattinson batman

Sonuç olarak Kara Şövalye, dünyanın en ünlü süper kahramanlarından biri. Bu nedenle ne olursa olsun seri yeniden başlayacaktır. Robert Pattinson da yeni Batman filmi için duyurulduğunda epey bir eleştiri almıştı ve bu kadar oldukça fazla ses getirmişti. Fakat 2020’nin ortalarında yayınlanan fragman neredeyse bütün şüpheleri alıp götürdü.

Bu sefer daha genç bir Batman’i izleyeceğimiz film, Bruce Wayne’nin ilk Kara Şövalye olduğu yıllara odaklanacak. Filmde baş kötü Riddler olacak, fakat Riddler’ın yanı sıra Penguin ve Court of Owls gibi diğer kötüleri de görebileceğiz. Sadece bu ipuçları bile bize en az 3 filmlik bir serinin geldiğini haber veriyor.

Ayrıca Batman’in ailesinin intikamını almak için Joker’in peşine de düşebileceğini yine fragmanda verilen bazı ipuçlarından çıkarabiliyoruz. Her şeyi bir kenara bırakırsak, fragmanda gördüğümüz kadarıyla en az Christian Bale kadar başarılı bir Batman’in bizleri beklediğini söyleyebiliriz. Yeni filme bir göz atmak için: The Batman 2022: Teaser, Fragman.


İlginizi çekebilecek diğer film içeriklerimiz: 

Gary Oldman Filmleri

Christian Bale Filmleri

Siyah Beyaz Filmler

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/