Romantik Komedi Filmleri: Yüzünüzde Gülümseme Bırakacak 35 Film

Romantik komedi filmleri, hem aşk izleyip hem de peçetelere sarılmak yerine yüzlerde kocaman bir aşk gülümsemesi görmek isteyenlerin film türüdür. Bazılarında işyerlerinde sevimli aşklara şahit oluruz, bazılarında ise onlarla birlikte uzun yolculuklara çıkarız.

Romantik komedi filmleri bizlere toz pembe bir dünya sunar. Bazen hayatın gerçek akışından koparak yüzümüzü gülümsetecek hikayelere ortak olmak isteriz. Romantik komedi filmleri işte tam bu anlarda gelir, kapımızı çalar. İster sevgiliyle, ister arkadaş buluşmalarınızda, isterseniz de tek başınıza izleyebileceğiniz şimdiye kadar gelmiş geçmiş en iyi romantik komedi filmlerini sizler için derledik. Şimdiden iyi seyirler.


1) 13 Going On 30 – Keşke 30 Olsam (2004) | IMDb: 6.2

keşke 30 olsam

Jenna, 13 yaşında sevimli bir genç kızdır ve yakışıklı Matt’e çok aşıktır. Doğum gününde Matt ile ilgili yaşadığı utanç verici durumdan sonra çok üzülür. Tesadüfi bir şekilde eline geçen dilek tozunu kullanır ve hemen o an 30 yaşında olmayı diler. 30 yaşına geldiğinde her şeyin dilediği gibi olacağını sanan Jenna haklı mı? Yoksa bilmediği şeyler de var mı?


2) Never Been Kissed – Gerçek Öpücük (1991) | IMDb: 6.1

romantik komedi filmleri

Jossie, Chicago’da önemli bir gazete metin yazarı ve editörlük yapmaktadır. Buna rağmen Josie asıl istediği mesleğin muhabirlik olduğunu söyleyince bir teklif alır. Hayallerinin işine kavuşan Josie, ilk görevinde eski okuluna giderek öğrenci kılığına girmelidir ve dönem gençleriyle ilgili bir haber hazırlamalıdır. Ne var ki, öğretmeniyle kurduğu duygusal bağlar Josie’yi işiyle aşkı arasında bırakır.


3) Love & Other Drugs – Aşk Sarhoşu (2010) | IMDb: 6.7

romantik komedi filmleri

Hiçbir kadının hayır diyemeyeceği bir cazibedeki Jamie ve özgür ruhlu genç ve güzel kadın Maggie’nin karşılaşması beklenmeyen bir aşkı doğmasına sebep olur. Jamie, hem ilaç endüstrisindeki işinde oldukça başarılıdır, hem de tüm yeteneklerini kadınlar konusunda da kullanmaktan çekinmez. Fakat Maggie’nin bağlılık sevmeyen asi ruhu bu ikilinin aşkını tehlikeye atar.


4) 50 First Dates – 50 İlk Öpücük (2004) | IMDb: 6.8

50 First Dates

Bir Hawaii cenneti düşünün; Henry Roth, burada kadınlarla herhangi bir bağ kurmadan keyfince yaşayan bir doktordur. Lucy Whitmore ile tanışınca tüm doğru bildikleri alt üst olur Henry’nin. Henry ve Lucy arasındaki çekim kuvvetlidir ve bir ilişkiye başlamak üzeredirler. Fakat, ertesi gün Lucy, Henry’yi tanımaz ve genç adam şaşkındır. Henry, daha sonra Lucy’nin kısa süreli hafıza sorunu olduğunu fark eder. Lucy, günü yaşadıktan sonra ertesi gün kalktığında önceki günü hatırlamaz. Bu durum Henry için engel değildir. Artık her yeni gün, Lucy’yi kendine yeniden aşık etmelidir ve Henry bu konuda oldukça kararlıdır.


5) You’ve Got Mail – Mesajınız Var (1998) | IMDb: 6.6

romantik komedi filmleri

Metropolitan şehir New York’ta milyonlarca yalnız insandan biri olan Joe Fox, kitap marketleri zincirinin sahibidir ve hayallerini süsleyen kitapçıyı açmak üzeredir. Kathleen Kelly ise kendi işlettiği küçük kitapçı dükkanıyla Fox’un acımasız rekabetine karşı koymaya çalışan bir küçük işletmenin sahibidir. Boş zamanlarını bilgisayar başında geçiren Joe, sohbet kanallarından tanıştığı bir kadınla kurduğu bağları geliştirmektedir.


6) Life as We Know It – Başımıza Gelenler (2010) | IMDb: 6.6

romantik komedi filmleri

Holly ve Eric, ilk buluşmadan sonra birbirinden nefret etme derecesine gelen bir ikilidir. Tek ortak noktaları bu nefret ve vaftiz kızları Sofie olan Holly ve Eric, aniden Sofia’nın sahip oldukları tek ebeveyn olarak kalırlar. Bu noktadan sonra aralarındaki uyumsuzluğu ve nefreti bir kenara bırakıp Sofia için en iyisini düşünmek zorundadırlar.


7) Friends With Benefits – Arkadaştan Öte (2011) | IMDb: 6.6

romantik komedi filmleri

Jamie, New York’ta bir şirkette başarılı bir insan kaynakları uzmanıdır. Dylan ise, Los Angeles’te yaşayan bir sanat yönetmenidir. Jamie insan ilişkileri yeteneklerini kullanarak Dylan’ı New York’a taşınmaya ikna eder. Aşk ve onun getirdiği sorumluluklarla birlikte ciddi ilişkinin yükünden sıkılmış olan Jamie ve Dylan, bağlanmanın olmadığı ve sadece eğlence üzerine kurulu bir bağ kurarlar.


8) Hitch – Aşk Doktoru (2005) | IMDb: 6.6

aşk doktoru

Albert, kendine göre imkansız bir aşkın pençesine düşmüş ve onun gibi yardıma muhtaç kişilerin sorunlarını çözmüş kişilerden aldığı kart sayesinde aşk doktoru Dr. Hitch ile tanışır. Aşk doktoru, erkeklere flört konusunda yardımcı olarak onlara hayatlarının kadınını bulma konusunda yardımcı olur. Sara, New York’ta bir gazetesinde köşe yazarı olarak çalışmaktadır. Uyumsuz doğalarına rağmen Alex ve Sara arasında aşk kıvılcımları yanmaya başlar.


9) While You Were Sleeping – Sen Uyurken (1995) | IMDb: 6.7

While You Were Sleeping

Lucy, bekar bir kadındır ve her sabah metroda yakışıklı Peter’la karşılaşır ve uzaktan da olsa ona duyduğu bir hayranlık vardır. Peter bir gün raylara düştüğü zaman, Lucy hastaneye gelen Peter’ın ailesine onun nişanlısı olduğunu söyler. Bu şekilde Lucy ailenin bir parçası olur ve yalanı onunla birlikte gelir. Peter’ın kardeşi Jack ortaya çıktığında ise işler iyice sarpa sarmaya başlar.


10) Something’s Gotta Give – Aşkta Her Şey Münkün (2003) | IMDb: 6.7

Aşkta Her Şey Münkün

Harry Langer, en büyük zaafı genç ve güzel kadınlar olan bir müzik piyasası kurdudur. Bir hafta sonunu beraber olduğu güzel ve genç sevgilisinin annesinin evinde geçirmeye karar verirler. Romantik bir tatil planlayan ikiliyi, hiç beklemedikleri sürprizler beklemektedir.


11) Sleepless in Seattle – Sevginin Bağladıkları (1993) | IMDb: 6.8

romantik komedi filmleri

Sam Baldwin, Seattle’da oğluyla yaşayan ve eşini kaybetmiş mutsuz bir adamdır. Oğlu Jonah ise yeni bir anne isteyen fakat babasının çıktığı kadınları pek beğenmeyen bir çocuktur. Ulusal bir radyo kanalında yayın yapmaya başlayan Sam’e pek çok kadın ilgi duyar. Sam’e konum olarak epey uzak olan Annie de Sam’in hayranlarından biridir. Evlenmek üzere olduğu halde kafası karışık olan Annie, Sam’e göndermemek üzere bir mektup yazar. Ardından dayanamaz ve hikaye başlar.


12) The Holiday – Tatil (2006) | IMDb: 6.9

tatil

Iris Simpkins, Londra’da bir gazetede köşe yazarıdır. İş arkadaşı Jasper, onun yıllardır karşılıksız aşk beslediği kişidir. Yılbaşı yaklaşırken, Jasper’ın nişanlandığını ve başka bir gazeteciyle evlenmek üzere olduğunu öğrenen Iris’in yıllardığı beslediği aşkla birlikte tüm dünyası başına yıkılır.


13) Pretty Woman – Özel Bir Kadın (1990) | IMDb: 6.9

romantik komedi filmleri

Edward, oldukça varlıklı bir iş insanıdır ve sahteliklerle örülü hayatından epey sıkılmıştır. Bu bunalmışlıkla kendini sokaklara attığı bir gün Vivian’a rastlar ve geceyi onunla birlikte geçirir. Vivian, oldukça çekici, sosyetik bir hayat kadınıdır. Aldıkları karara göre ise, bir hafta boyunca birlikte olup sevgili gibi yaşayacaklardır. Sonrasında da yollarını ayıracaklardır.


14) Knocked Up – Kaza Kurşunu (2005) | IMDb: 7

romantik komedi filmleri

24 yaşında bir magazin gazetecisi olan Allison Scott, hayatı dolu dolu yaşar. Alkolü fazla kaçırdığı bir gece Ben Stone isimli sorumsuz bir gençle yaşadığı tek gecelik beraberlik başına dert olur. İstenmeyen bir hamilelikle tüm hayat düzeni bozulur. Bebeğini tek başına mı büyütmeli, yoksa babasını daha yakından tanımaya mı çalışmalı ikilemi arasında kalır. Kulağa saçma gelse de genç adama bir şans vermeye karar verir.


15) Nothing Hill – Aşk Engel Tanımaz (1999) | IMDb: 7

aşk engel tanımaz

Aşk Engel Tanımaz, romantik komedi filmleri listesinin olmazsa olmazıdır. William Thacker, Batı Londra’nın bir bölgesi olan Nothing Hill’de yaşayan, boşanmış bir adamdır. Aynı zamanda Nothing Hill’in merkezindeki Pazar caddesinde Portobello Road’da bir kitabevi vardır. Kitabevine bir gün dünyaca ünlü yıldız olan Anna Scott’un gelmesiyle William’ın tüm hayat akışı değişir. Peş peşe gelişen olaylar sarmalı sonunda Anna ve William birlikte olmaya karar verirler.


16) Definitely, Maybe – Kesinlikle, Belki (2008) | IMDb: 7.1

romantik komedi filmleri

38 yaşındaki Will Hayes, boşanma eşiğindedir ve 10 yaşındaki kızı Maya annesiyle babasının nasıl tanıştığını bilmek ister. Çocuğunun bu merakı sonucunda Will 1992 yılındaki anılarına gider. O dönemde ilişki yaşadığı üç farklı kadınla ilgili yaşadıklarını isim vermeden anlatır. Bu hikayelere bakarak Maya, babasının kolej aşkı Emily, uzun süreli dostu April ya da özgür ruhlu idealist gazeteci Summer içinden hangisinin kendi annesi olduğunu tahmin etmeye çalışır.


17) Four Weddings and a Funeral – Dört Nikah Bir Cenaze (1994) | IMDb: 7.1

romantik komedi filmleri

Charles, kızlara hiçbir zaman evlilik vaadi vermeyip, sadece gönül eğlendiren genç bir adamdır. Kötü bir sürpriz onu bekliyordur; bir gün arkadaşının düğününde hayatının kadınıyla karşılaşır. Amerikalı Carrie’ye aşık olur ama ona bir türlü duygularını ifade edemez. Charles ve Carrie daha sonra üç nikahta ve bir cenazede karşılaşacaklardır.


18) There’s Something About Mary – Ah Mary Vah Mary (1998) | IMDb: 7.1

romantik komedi filmleri

Romantik komedi filmleri listesinin gelmiş geçmiş en beğenilen filmlerden birisidir. Ted Stroehmann her daim kaybedenler kulübü üyelerindendir. Çekingen ve etrafına kızgın olan bu genç, düşük kaliteli bir dedektifle tam on üç sene geçtikten sonra lisede aşık olduğu Mary’nin peşine düşer. Şansa bakın ki, dedektif de Mary’e aşık olur. Kısa süre sonra her ikisi de bir şey fark eder. Mary ile ilgilenen herkes, ona aşık olmakta ve onu elde etmeye çalışmaktadır.


19) About a Boy – Bir Erkek Hakkında (2002) | IMDb: 7.1

romantik komedi filmleri

Will, Londra’da yaşayan; yakışıklı zengin ve sorumsuz bir adamdır. Kadınlarla tanışmak için doğru bir adres olabileceğini düşündüğü, boşanmış anne-babaların katıldığı toplantılara gitmeye karar verir. Orada tanıştığı çocuk Will’i kendine yakın görür ve bu ikili arasında güzel bir arkadaşlık bağı oluşur.


20) Easy A – Adı Çıkmış (2010) | IMDb: 7.1

adı çıkmış

Nathaniel Hawthorne’in kitabı ‘Kızıl Damga’nın uyarlaması olan filmde; Amerika’da bir lisede okuyan genç kızın, okulun içinde cinsel olarak iftiraya uğraması ve dedikodulardan sonra başından geçen komik olayları eğlenceli bir dille anlatılıyor.


21) The 40 Year Old Virgin – Kırk Yıllık Bekar (2005) | IMDb: 7.1

romantik komedi filmleri

Kırk Yıllık Bekar, romantik komedi filmleri arasında kahkahalarınızın hiç durmayacağı filmlerden birisidir. 40 yaşına gelmiş olmasına rağmen henüz cinsel ilişkiye girmediği için hala bakir olan, orta yaşlı ve iyi niyetli Andy, her zaman iş arkadaşlarıyla iyi geçinir ve kimseyi kırmamaya çalışır. Yaşadığı bu bakirlik durumunu ise çevresindeki herkesten gizlemeye çalışır.


22) 10 Things I Hate About You – Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (1995) | IMDb: 7.2

romantik komedi filmleri

İki kız kardeş olan Bianca ve Kat birbirlerinden oldukça farklıdır. Küçük olan Bianca, okulun güzel ve popüler kızlarındandır. Fakat daha önce kimseyle çıkmamıştır. Ablası Kat ise, daha asabi, alaycı ve sert bir karaktere sahiptir. Bianca bir erkek arkadaşının olmasını çok istese de Stanford ailesindeki kurallar, onun elini kolunu bağlar. Bu kurallara göre, Bianca’nın biriyle çıkabilmesi için önce ablası Kat’in biriyle çıkması gerekir ki bu çok zor bir ihtimaldir.


23) Jerry Maguire – Yeni Bir Başlangıç (1995) | IMDb: 7.3

romantik komedi filmleri

Jerry Maguire Uluslararası Spor İdaresi’nin (SMI) en üst temsilcisi olarak camianın tartışmasız bir lideridir. Güzel nişanlısı Avery Bishop’ a bağlı ve iyi bir ilişki sürdürmektedir. Tek sorun Jerry’nin cinsellikte kötü olmasıdır. Arkadaşlığı iyidir, ancak cinsellikte kötüdür. Jerry SMI için yazdığı “Düşündüklerimiz ve Söyleyemediklerimiz: İşimizin Geleceğidir” sloganı yüzünden işler karışır ve işten kovulur. İşinden atılmış ama kendine güvenli ve kim olduğunun farkında olarak her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalır.


24) Chocolat – Çikolata (2000) | IMDb: 7.2

çikolata

Minik bir Fransız köyündeki gündelik hayat, köye yeni taşınan gizemli bir genç kadın ve kızı sayesinde birden değişir. Vianne, genç bir kadındır ve dul olması köy halkı tarafından hoş karşılanmaz. Bir de bunların üzerine, köylülerin arzu nesnesi olarak gördüğü çikolatadan geçimini kazanmaya çalışmaktadır. Zor bir süreçten geçen Vianne’nin iş aşkı ve hayat mücadelesi anlatılıyor.


25) Chasing Amy – Amy’nin İzinde (1997) | IMDb: 7.3

romantik komedi filmleri

Romantik komedi filmleri listesinin gelmiş geçmiş en beğenilen filmlerden birisidir. Çizgi roman yaratıcısı Holden, Alyssayan adlı bir kıza aşık olur. Fakat bilmediği bir şey vardır: aşık olduğu kız lezbiyendir. Her şeyin düşündüğü gibi gitmediğini fark eden Holden, yakın arkadaşı Banky’nin yardımı olmadan Alyssa ile bir ilişkiye adım atar. Her ne kadar Alyssa’nın ondan gerçekten hoşlandığını düşünse de, kızın geçmişinin ilişkilerini bozacağını düşünür.


26) Crazy, Stupid, Love – Çılgın, Aptal, Aşık  (2011) | IMDb: 7.4

romantik komedi filmleri

Kırklı yaşlarda, evli ve mutlu olan Cal; karısının onu aldatması ve üzerine boşanmak istemesiyle yıkılır. Artık boşanmış bir adam olan Cal, sudan çıkmış balığa dönmüştür. Kadınları nasıl etkileyeceğini iyi bilen bir adamdan yardım alır. Bu yakışıklı ve çapkın adam ise hayatının aşkıyla tanışmak üzeredir. 


27) Say Anything – Bir Şey Söyle (1989) | IMDb: 7.4

romantik komedi filmleri

Lloyd Dobler; hobi olarak boks yapan, asi, biraz sorumsuz, okulunu ortalama derecelerle bitirmiş bir öğrencidir. Lisenin en güzel ve çalışkan kızı Diane’ye aşık olur. Diane’nin babası evli olmayan ve hayatı kızından oluşan bir adamdır. Lloyd ile kızının ilişkisine karşı çıkar. Lloyd ilişkisinin önündeki engellere karşı artık duygularından daha fazla şeye ihtiyaç duyar.


28) When Harry Met Sally – Harry Sally ile Tanışınca (1989) | IMDb: 7.6

romantik komedi filmleri

Bir yolculukta tanışan Harry ve Sally adındaki iki genç, sohbet ederken ikisinin de aynı anda Chicago Üniversitesi’nde okudukları halde okulda daha önce tanışmadıklarını fark ederler. Kadın – erkek ilişkileri hakkında uzun uzun sohbet eden ikili, iki cinsin karşılıklı olarak arkadaş olup olamayacakları hakkında uzun tartışmalara girerler.


29) Love Actually – Aşk Her Yerde (2003) | IMDb: 7.8

aşk her yerde

Romantik komedi filmleri listesinin en beğenilen filmlerinden olan Aşk Her Yerde filmde aşktan kaçmak yasak! 2000’ler Londra’sını Noel’den iki ay öncesine ışık tutarak farklı olayları önümüze seriyor. Richard Curtis’in yazıp yönettiği filmde pek çok ünlü oyuncu yer alıyor. Alan Rickman, Bill Nighy, Colin Firth, Emma Thompson, Hugh Grant ve Keira Knightley bu oyuncular arasındadır. Aşk izlemek isteyenler için doğru tercihtir.


30) 500 Days of Summer – Aşkın 500 Günü (2009) | IMDb: 7.7

aşkın 500 günü

Bir tarafta aşkın varlığına inanmayan Summer, diğer tarafta masumca ona aşık olan Tom’un hikayesi… Alışılmışın dışında bir romantik komedi örneği olan bu filmde, Tom; hayatından tamamen çıktığına emin olduğu anda Summer ile tanıştığı ilk günü hatırlar. Ne yazık ki Summer, ne aşka ne de ilişkilere inanmaz.


31) Silver Linings Playbook – Umut Işığım (2012) | IMDb: 7.8

umut ışığım

Eski tarih öğretmeni olan Pat Solotano, hayatında değer verdiği her şeyini kaybetmesine rağmen, bardağın her zaman dolu tarafına bakmayı tercih eden bir adamdır. Karısı onu başka bir adam için terk ettikten sonra bir süre akıl hastanesinde kalan Pat, karısını geri kazanmak ve hayatını düzene sokmak istemektedir.


32) About Time – Zamanda Aşk (2013) | IMDb: 7.8

zamanda aşk

Tim Lake, genç yaşta olmasına rağmen ailesiyle birlikte sıra dışı bir yeteneğe sahiptir. Tim, hayatının farklı noktalarını değiştirmek için bu özelliğini kullanmaya karar verir. Mary isimli bir kıza aşık olur ve çalışmak üzere Londra’ya taşınır. Tim’in bu gizli yeteneği, ilişkilerine de yeni bir boyut kazandırırken, genç adamın bilmesi gereken şey; tüm sorunların bu şekilde çözülemeyecek olduğudur.


33) Grounhog Day – Bugün Aslında Dündü (1993) | IMDb: 8

romantik komedi filmleri

Bugün Aslında Dündü, romantik komedi filmleri listesinde en beğenilen filmlerin baaşında gelir. Hava durumu spikeri olan huysuz Phil Connors, yapımcısı ve şirin kameramanı ile birlikte Pennsylvania’daki Punxsutawney kasabasının geleneksel Groundhog Day şenliklerini görüntülemek için bölgeye gönderilir. Ogün Phil için belki de en kötü günlerden biridir. Hiç sevmediği bu kırsal bölgede, her gün bir diğerinin tekrarını yaşayacaktır.


34) Annie Hall (1977) | IMDb: 8.1

romantik komedi filmleri

New York’lu komedyen yazar Alvy Singer ile ünlü şarkıcı Annie Hall arasındaki ilişkiyi konu alıyor. Alvy, her ne kadar aşkın peşinden gitmek istese de yaşadığı entellektüel çevrede, aradığını bulabilme konusunda çok umutsuzdur. En az kendi kadar nörotik biri olan şarkıcı Annie Hall ile tanışması önyargılarını sona erdirir.


35) Amelie (2001) | IMDb: 8.4

romantik komedi filmleri

Amelie filmi, romantik komedi filmleri denilince akla gelen ilk filmlerin başında gelir. İzleyen hemen hemen herkeste tatlı bir gülümseme bırakan bu Fransız komedisi, bizleri genç ve özel bir kadınla tanıştırıyor. Her şekilde hayat dolu, yaşam sevgiyle bakan ve üzerinde taşıdığı ışıltıyı gittiği her yerde taşıyan Amelie’nin hikayesi… Anne ve babasını yitirmiş olan Amelie, başkalarının hayatları için elinden gelenin her zaman daha fazlasını yapmaya hazırdır. Peki ya başka insanların mutluluğu için bu kadar çabalayan Amelie, yalnızlığı en derinden hissettiği anda kendi için de böyle çabalayabilecek mi?

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/