İngiliz Dizileri: ABD Yapımlarından Sıkılanlara 35 İngiliz Dizisi

ingiliz dizileri

ABD dizileri artık eskisi gibi keyif vermiyor mu? O zaman başka ülke yapımı dizilere şöyle bir göz atmanın vakti gelmiş demektir. Dizi dünyasını domine eden ABD yapımı diziler dışına çıktığımızda ilk aklımıza gelen şey İngiliz dizileri oluyor. Zaman zaman daha gerçekçi ve karanlık olan İngiliz dizileri, bir kere izlemeye başlayınca kolay kolay da bırakılamıyor. Hazırsanız İngiliz dizileri listemize hep birlikte yakından bir göz atalım.


ABD Yapımlarından Sıkılanlar için En Beğenilen İngiliz Dizileri:

1) Doctor Who (2005-) | IMDb: 8.6

doctor who

Zamanda ve mekanda, mavi bir polis kulübesiyle seyahat eden gezginin serüvenleri, 1989 yılında son bölümünü yayınlamıştı. 1996’da gösterime giren sinema filmiyle, hayranlarını büyük bir üzüntü almıştı.

İlk kez 1963 yılında vizyona girmesiyle, herkesi televizyona kilitlemişti. Yıllar 2005’i gösterdiğinde BBC, bu efsaneyi tekrar ekranlarda göstermek için kollarını sıvadı. 2005 yılında bu serüven, kaldığı yerden hayatlarımıza girdi.

1989’da, sekizinci jenerasyon ile ekranlara veda eden Doktor, 2005 yılında, dokuzuncu Doktor ile ekranlara geri döndü. Mensup olduğu uzaylı ırkının son temsilcisi olan Doktor, yanına eşlikçi olarak aldığı dostlarıyla, serüvenlerine tam gaz devam etti.

Her jenerasyonda yeni bir yüzüyle tanınan Doktor’u; Christopher Eccleston, David Tennant, Matt Smith, Jodie Whittaker canlandırdı. Üstelik, usta oyuncu John Hurt’u bir bölümde konuk etmesiyle, hayranlarına bir sürpriz de yaptı. Doctor Who şüphesiz İngiliz dizileri denilince ilk akla gelen yapım oluyor. 


2) Sherlock (2010-2017) | IMDb: 9.1

sherlock

İngiliz dizileri denildiğinde ilk akla gelen yapımların başında Sherlock bulunuyor. Sir Arthur Conan Doyle, analitik zekası ile ünlü bir dedektif yarattı. On dokuzuncu yüzyıl İngiltere’sinde Sherlock Holmes, en tanınan dedektif ismi oluverdi. Dr. Who’nun yönetmeni olarak tanıdığımız Steven Moffat, BBC ile birlikte, bu dedektifi günümüze uyarladı.

Dr. Watson ile birlikte, kimsenin çözemediği olayları çözen Sherlock Holmes, yirminci yüzyılda tekrar hayat buldu. İngiltere’nin tanınan simaları ile Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman bu dizide Sherlock Holmes ve Dr. Watson olarak karşımıza çıkıyor.


3) The Crown (2016-) | IMDb: 8.6

The Crown

İngiltere’nin merkezindeki monarşi ve monarşinin merkezi Kraliçe II. Elizabeth’e yakından bakmak isteyenlerin ilgisini çekti. İngiltere’nin yakın tarihini gözler önüne seren bu yapımda, Kraliyet Ailesi’nin dramlarına tanık oluyoruz. Jenna Coleman ve Clarie Foy’u, Kraliçe II. Elizabeth’i; Matt Smith ve Tobias Menziez, Prens Phillip’i canlandırırken görüyoruz.


4) Skins (2007-2013) | IMDb: 8.2

skins

“Ailenizin, arkadaşı olmanızı istemediği gençler” sloganıyla, çıktığı döneme nam salmış bir gençlik dizisi. İki sezonda bir, başka bir ergen arkadaş grubuna odaklanan dizinin son sezonu, üç ana karaktere odaklanmış durumda.

Her bölüm ayrı bir karakterin yaşantısını bizlere sunan bu yapımda, Bristol’un gençlerinin de sorunlarına tanık oluyoruz. İngiliz dizileri arasında Euphoria’dan önce Skins konuşuluyordu… Skins, kült İngiliz dizileri arasında yer alıyor desek abartmış olmayız.


5) Inside No. 9 (2014-) | IMDb: 8.5

inside no9

Suç, drama, gerilim ve İngiliz kara mizahını, her bölümde farklı şekillerde ele alan bir dizi. “9” rakamı çevresinde şekillenen her bölüm, ayrı bir hikâyeyi anlatıyor. Dizinin yaratıcıları, aynı zamanda oyuncu olarak da karşımıza çıkıyor. İngiliz ekranlarında tanıdık simaları bizlerle buluşturmayı da ihmal etmiyorlar. Inside No. 9 yakın dönem İngiliz dizileri arasında en sevilen yapımlardan biri oluyor. 


6) Misfits (2009-2013) | IMDb: 8.2

misfits ingiliz dizileri

Kamu hizmeti cezasıyla bir araya gelen beş genci odak noktasına alan İngiliz dizisi. Bir fırtına sonrası, kendilerindeki ve çevrelerindeki değişikliğe, alt kültürlerin dokunuşuyla tanık oluyoruz. Çıktığı dönem, çoğu izleyicinin aklına kazınan bu yapım, müzikleriyle de dikkat çekiyor. Misfit, İngiliz dizileri ve yapımlarına ait karanlık atmosferi çok iyi yansıtıyor.


7) Fleabag (2016-2019) | IMDb: 8.7

fleabag ingiliz dizileri

Bu dizi, yaşadığı travmatik olayları, kendi yöntemleriyle atlatmaya çalışan genç bir kadına yakından bakma fırsatı sunuyor. Sinir bozucu aile fertleri, Londra’nın pahalılığı ve genel-geçer ilişkileri ile trajik ve komik bir hikayeye tanık oluyoruz. Senaristliğini üstlenen Phoebe Waller-Bridge, bize başrolden göz kırpıyor. Fleabag, modern kült İngiliz dizileri arasında rahatlıkla yerini alıyor.


8) Peep Show (2003-2015) | IMDb: 8.7

Peep Show

Birbiriyle zıt iki ev arkadaşı; Mark ve Jeremy’nin hayatlarına bakıyoruz. Fakat farklı bir açıyla. Gözetleme deliğini andıran kamera çekimleri, diziyi diğerlerinden farklı kılıyor. Karakterlerin gözlerinden izleyeceğimiz olaylar, İngiltere’nin komedi anlayışına da farklılık getiriyor. Ana karakterlerin iç sesine ve gözlerine sahip olarak izleyebileceğiniz, farklı bir yapım. 2000’ler sonrası İngiliz dizileri Peep Show ile birlikte anılır. 


9) Sex Education (2019-) | IMDb: 8.4

Sex Education

Annesi seks terapisti olan Otis’i odak noktasına alarak, ergenlerin ve yetişkinlerin cinsel sorunlarına değiniyor. Cinsel kimlikleri, cinsellikte doğru bilinen yanlışları da kendine has bir üslupla bizlere sunuyor. Kıyafetleriyle ve değindiği konularıyla, rengarenk bir dünyaya adım atmamıza vesile oluyor. Sex education, son dönem İngiliz dizileri arasında adından epey bir söz ettiriyor.


10) My Mad Fat Diary (2013-2015) | IMDb: 8.5

My Mad Fat Diary

İngiliz yazar Rae Earl’ün ergenlik yıllarındaki günlüklerinden uyarlanmıştır. 1996 yılında, Lincolnshire’da büyüme sancıları çeken Rae’i merkeze alır. Ancak, 1996 yılının güzel yanlarını da beraberinde anlatır. Dönemin müzik kültürü hakkında da bizi bilgilendirmekten geri durmaz.


11) End Of The F***king World (2017-2019) | IMDb: 8.2

the end of the f world

Psikopat olduğuna emin olan James ve okulun yeni kızı Alyssa, birlikte evden kaçmaya karar verirler. Alyssa’nın gerçek babasını arama maksadıyla çıktıkları yolculuk, bir suça karışmalarıyla, karmaşaya döner.


12) Black Mirror (2011-2019) | IMDb: 8.8

black mirror

Her bölüm, birbirinden farklı teknoloji distopyası anlatıyor. Her çözümün, beraberinde yeni sorunlar getireceği prensibini temel alıyor. Hayatımızı çevrelemiş teknolojinin nelere sebep olabileceğini, siyah bir ekranla, bizlere izleme ayrıcalığı tanıyor.


13) Utopia (2013-2014) | IMDb: 8.4

utopia 2013 dizi

Çizgi Roman aracılığıyla bir araya gelen bir grup insan, Ağ adı verilen örgüt tarafından kovalanır. Her bölüm, bir cevap ve yeni bir gizemi anlatır. Dizinin konusu, bölümlere yayılmıştır ve izledikçe aydınlatır. Diziyi eşsiz kılan detaylar, sinematografisi ile de göz kamaştırır.


14) The IT Crowd (2006-2013) | IMDb: 8.6

the it crowd

İngiliz durum komedisini en iyi anlatan dizilerden biridir. İki içe kapanık şirket bilişimcisine, gözetmen olarak bilgisayardan anlamayan biri gelirse ne olur? Başrolleri, Chris O’Dowd, Richard Ayoade ve Katherine Parkinson paylaşıyor.


15) The Office (2001-2003) | IMDb: 8.5

the office

Belgesel tekniği kullanılarak, dizi tarihine damgasını vurmuş bir yapım.Ricky Gervais ve Steven Merchant imzasıyla, İngiltere (ve daha sonra ABD) komedisine büyük katkıları olmuş bir dizi. Martin Freeman, Ricky Gervais, Mackenzie Crook, Lucy Davis gibi isimler, bu diziyle birlikte kariyerlerinde ilerlemişlerdir.


16) Monty Python’s Flying Circus (1969-1974) | IMDb: 8.8

Monty Python Flying Circus

Britanyalı komedi grubu Monty Python’un, BBC’de yayınlanmış dizisidir. Absürt komedi içerikli skeçler ve animasyonlarla, dönemin ilerisindeki mizah anlayışlarını, etkili bir şekilde anlatmışlardır. Her bir oyuncusu (aynı zamanda skeçlerin de yazarları), komedi alanında başarılı isimler olarak anılmaktadır.


17) After Life (2019-2022) | IMDb: 8.5

after life

Tony’nin hayatı, eşini kaybettiğinde baştan başa değişir. Bu ölüm, mizacında da büyük değişim getirir. İntihar etmekten son anda vazgeçip, dünyayı kendi yöntemleriyle cezalandırmaya karar verir. Ricky Gervais imzası taşıyan bu yapım, felsefik yönüyle de oldukça kuvvetli. Dizinin güçlü kadrosunda, başrolde Ricky Gervais bulunuyor.


18) Good Omens (2019-2022) | IMDb: 8.1

Good Omens

Neil Gaiman’ın aynı adı taşıyan çizgi romanından uyarlamadır. Amazon Studios ve BBC Studios ortak yapımı olan bu dizi, şeytan ve melek kavramlarına farklı bir yaklaşım getiriyor. Melek Aziraphale ve iblis Crowley’in dünyadaki yaşamlarını oldukça sevmektedirler. Kıyameti durdurmaları da onlar için bu yüzden önem teşkil eder. Başrolleri, David Tennant ve Michael Sheen paylaşıyor.


19) Derek (2012-2014) | IMDb: 8.1

derek ingiliz dizileri

Derek,Ricky Gervais imzası taşıyan efsane İngiliz dizileri arasında yerini alıyor. Yaşlı bakımevinde, hasta bakıcı olan Derek mercek altına alınıyor. Zihinsel engeli bulunan Derek, beraber çalıştığı insanların hayatına en güzel nasıl dokunacağını bulmaya çalışıyor.

The Office gibi, belgesel tekniği kullanılmış ve senaryo, Ricky Gervais imzası taşıyor. Başrolde Ricky Gervais, Kerry Godliman ve David Earl bulunuyor. Ricky Gervais, yakın arkadaşı Karl Pilkington’a da bir rol vermeyi ihmal etmemiş.


20) Peaky Blinders (2013-2022) | IMDb: 8.8

Peaky Blinders

Birinci Dünya Savaşı’nda çarpışmış Thomas Shelby, ailesine bakmakla yükümlü eski bir askerdir. Birmingham’ın kirli sokaklarında, Peaky Blinders adlı çeteye de liderlik etmektedir. Shelby ailesinin geleceği, kasketlerindeki jiletlerle ve Thomas Shelby’nin sivri zekâsı ile belirlenecektir. Başrolde Cillian Murphy’nin bulunduğu kadroda; Paul Hendry, Helen McCrory, Tom Hardy gibi isimler de var. 


21) Shameless (2004-2013) | IMDb: 8.1

Shameless ingiltere

Manchester’ın varoşlarındaki Gallagher ailesini konu alıyor. Gallagher kardeşler, fakirliğin getirdiği zorluklarla mücadele ederler. Alkolik baba Frank Gallagher ise, bu mücadeleyi daha da zorlaştıracaktır.
ABD versiyonu ile popüler hale gelen bu dizi, “Bizim Hayat” adıyla da ülkemize uyarlanmıştır. Dizinin kadrosunda, X-Men serisiyle adını sıkça duyduğumuz James McAvoy da var.


22) Merlin (2008-2012) | IMDb: 8.0

merlin ingiliz dizileri

Kral Arthur ve yuvarlak masa şövalyeleri, İngiliz mitolojisinde sağlam bir yere sahip. Bu dizide de büyücü Merlin’in hikayesi anlatılıyor. Büyü konusunda gelecek vaat eden Merlin, Arthur’a kral olması yolunda yardım eder.

Bu yolda, bir takım sınavlar vermek zorunda kalacaktır. John Hurt, Colin Morgan, Bradley James, Anthony Head, Katie McGrath, Angel Coulby, Tom Hopper dizinin kadrosunda yer alıyor. Merlin şüphesiz İngiliz dizileri tarihinin efsanelerinden biri.


23) Broadchurch (2013-2017) | IMDb: 8.4

Broadchurch ingiliz dizileri

İngiliz dizileri denilince akla gelen ilk türlerden biri polisiye oluyor. Her sezon, odak noktasını değiştiren suç-drama türü örneği olarak karşımıza çıkıyor. David Tennant ve Olivia Colman’ı dedektif ortakları olarak izleme imkanını da elde ediyoruz. Dizinin güçlü kadrosunda ayrıca; Jodie Whittaker, Andrew Buchan, Arthul Davill gibi isimler de var.


24) Crashing (2016) | IMDb: 7.7

crashing ingiliz dizileri

Mülk koruyucusu adıyla, bir hastanede yaşayan altı kişinin hayatını konu alıyor. Lulu, çocukluk arkadaşını ziyarete gelir ve yeni insanlarla tanışma fırsatı yakalar. Tanıştığı yeni insanlar, Lulu’nun da hayatını değiştirecektir. Senaryoda ve başrolde Phoebe Waller-Bridge yer alıyor.


25) Killing Eve (2018-2022) | IMDb: 8.2

killing eve

Luke Jennings’in dört seriden oluşan Codename Villanelle adlı kısa hikâyesinden uyarlamadır. Seri katil ve psikopat Villanelle ile dedektif Eve Polastri arasındaki cinsel gerilim, dizinin en ilgi çekici yanıdır. İlk sezonu Phoebe Waller-Bridge yazmış; başrolleri de Jodie Colmer ile Sandra Oh paylaşmıştır.


26) Downton Abbey (2010-2015) | IMDb: 8.8

Downton Abbey ingiliz dizileri

Yirminci yüzyılın önemli olaylarını kendine konu edinmesiyle, oldukça ilginç bir yapımdır. Titanik’in batışı, Birinci Dünya Savaşı’nın vuku bulması, İspanyol gribi salgını, Marconi skandalı, İrlanda Bağımsızlık Savaşı, Teapot Dome olayı, 1923 Birleşik Krallık genel seçimi ve Beer Hall Darbesi gibi İngiltere tarihine damga vurmuş olaylara yer verir.

1912-1916 yıllarında geçen bu dizi, hayali bir malikaneyi kendine mesken edinir. Kült İngiliz dizileri arıyorsanız Downton Abbey listenizin ilk sırasına yerleşmeli.


27) Humans (2015-2018) | IMDb: 8.0

humans ingiliz dizileri

Yapay zekâ ve robotik temalı bu dizi, “synth” adı verilen insanımsı robotları ele alıyor. İsveç’in bilim-kurgu dizisi, “Real Humans”tan uyarlanan bu dizi, synthlerin sosyal, kültürel ve psikolojik etkilerini ele almasıyla, diğer bilim-kurgu dizilerinden farkını ortaya koyuyor.


28) The A Word (2016-) | IMDb: 7.8

The A Word

Dizi, Hughes ailesinin en küçük ferdine otizm teşhisi konulmasını ve bu teşhisle nasıl başa çıktıklarını konu ediniyor. İsrail dizisi, Yellow Papers’tan uyarlanmıştır.


29) Luther (2010-2019) | IMDb: 8.5

luther ingiliz dizileri

Başrolde Idris Elba’nın yer aldığı, psikolojik-suç, drama dizisidir. İşkolik bir dedektifi ve çözdüğü suçları konu alır. Idris Elba, John Luther rolüyle, Altın Küre ödülünü almıştır. Luther son on yılın en iyi İngiliz dizileri arasında kabul ediliyor. 


30) The Inbetweeners (2008-2010) | IMDb: 8.4

The Inbetweeners

Dört arkadaşın, lisedeki son senelerini ele alıyor. Büyümek için acele eden dört ergen, yaşıtları tarafından “garip” karşılanmaktadır. Kendilerini tuhaf durumlara sokarken, aralarındaki arkadaşlık ilişkisi de göze çarpar. Başrollerde; Simon Bird, James Buckley, Blake Harrison ve Joe Thomas yer alıyor.


31) Coupling (2000-2004) | IMDb: 8.6

coupling ingiliz dizileri

Her kadın ve her erkek, ortalama altı saniyede bir, seks düşünürler. Bunu bir saniyeye düşürün; ve Coupling’iniz hazır. Çıktığı döneme damgasını vuran bu dizi, adeta İngiltere’nin Friends’i tadında. Kadroda; Jack Davenport, Gina Bellman, Sarah Alexander, Kate Isitt, Ben Miles ve Richard Coyle yer alıyor.


32) Bodyguard (2018) | IMDb: 8.1

bodyguard ingiliz dizileri

Bir eş ve bir baba olan David Budd, siyasetinden hoşlanmadığı İçişleri Bakanı Julia Montague için özel koruma olarak atanır. Savaş gazisi olarak, travma sonrası stres bozukluğuyla baş etmeye çalışırken; görevlerini yerine getirebilecek midir? Başrolde Game of Thrones’tan tanıdığımız, Richard Madden bulunuyor.


33) Taboo (2017-) | IMDb: 8.4

taboo ingiliz dizileri

James Keziah Delaney, babasının ölümüyle, doğup büyüdüğü topraklara geri döner. Yaşadığı kasaba, onu ölü olarak bilmektedir. Babasının ölümünü araştırma niyetindedir fakat yoluna engeller konulur. Tom Hardy, dizinin ana karakteri James Keziah Delaney rolünde. Taboo, yeni nesil İngiliz dizileri arasında en beğenilen yapımlardan biri.


34) Years And Years (2019-) | IMDb: 8.3

years and years

HBO ve BBC ortak yapımı olan, altı bölümlük mini-dizi. Bir diktatörlük ile yüzleşen Lyons ailesinin,Manchester’da, on beş yıl boyunca yaşadıklarını izlememize olanak tanınmış.


35) A Very English Scandal (2018) | IMDb: 7.7

a very english scandal

Komedi-drama antoloji serisidir. 1965 yılında, liberal milletvekili olan Jeremy Thorpe’un eşcinsel seks skandalını ele alıyor. Romantik-komedi türleriyle tanıdığımız Hugh Grant, Jeremy Thorpe rolüyle karşımıza çıkıyor. 


İngiliz dizileri listemizden sonra bu içeriklere de göz atabilirsiniz:

20 Dakikalık Diziler

Bir Oturuşta İzleyebileceğiniz 24 Amazon Dizisi

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/