Ailecek İzlenecek Filmler: Brilikte İzleyebileceğiniz 30 Film

Ailecek izlenecek filmler eşliğinde geçirilen zamandan daha değerlisi yoktur. Hele bir de evde mısırlar patlatılmış ve çaylar demlenmişse; demek ki sıra hep birlikte izlenecek güzel bir film bulmaya gelmiş demektir. 

Ailecek izlenecek film bulma arayışınızda yiyecekleriniz soğumasın, tatlar kaçmasın istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hep birlikte izleyebileceğiniz en iyi 30 aile filmi listemizle karşınızdayız. Şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

*Listemiz IMDB puanlarına göre düşükten yükseğe göre sıralanmıştır.


1) Garfield (2004) | IMDb: 5.0

Ailecek izlenecek filmler denildiğinde Garfield akla gelen ilk filmlerden biridir. Hayatı sadece yemek, uyumak ve her şeyi eleştirmekten ibaret olan bir kedi o… Garfield; şişko, en sevdiği şey lazanya olan ve bir kedinin bu dünyada sahip olmak isteyebileceği her şeye sahip olan bir kedi. Garfield, tüm bu lüksü sahibi Jon Arbuckle’ın eski okul arkadaşı olan veteriner Liz’i etkileme çabasına girerek Odie adındaki köpeği eve getirmesiyle elinden kaybeder. Garfield artık hayatta en sevmediği şey olan rekabetle karşı karşıyadır. Odie’nin evden kaçtığı bir gün Garfield onu geri eve almaz. Odie ise birileri tarafından kaçırılmıştır. Kimse Garfield’dan beklemezken, o kendini suçlu hisseder ve Odie’yi aramaya koyulur. Bu yolda farklı eşlikçileri olan Garfield’ı türlü maceralar beklemektedir.


2) Sponge Bob Square Pants – Sünger Bob Kare Pantolon (2015) | IMDb: 6.0

Uzun yıllardır sabah çizgi film kuşağının en sevilen karakterlerinden olan Sünger Bob Kare Pantolon’un sinema uyarlamasını izleyeceğiniz filmde; Sünger Bob Kare Pantolon kıyıya çıkıyor ve hayatındaki en kahramanca macerasına tanık oluyoruz. Tehlikeli korsan Burger Beard bir şekilde ele geçirdi sihirli kitabın son parçasını aramaktadır. Çünkü bu sayfa bulununca formül tamamlanacak ve planını hayata geçirecektir. Bu durumda Bikini Bottom kasabası risk altındadır. Kasabanın Sünger Bob, Patrick ve diğer arkadaşlarına denizin içinde değil, dışında ihtiyacı vardır. Şimdi tüm ekip Burger Beard’e karşı birlik olmak zorundadır. Kasabalarını tekrar geri almak istiyorlarsa, kitabı geri almalılardır.


3) Robots – Robotlar (2005) | IMDb: 6.3

Buz Devri’nin yaratıcısı, bu sefer de robotların hakim olduğu bir dünyayla karşımıza çıkıyor. Rodney, küçük bir şehirde yaşamakta olan bir robottur ve genç bir mucittir. 18 yaşına geldiğinde en büyük hayali keşif yapma isteğiyle Robot Şehri’ne gitmeye karar verir. Bunun sebebi de büyük bir robotla tanışarak kendini geliştirmek istemektedir. Gider gitmez başına gelen ilk şey de aşık olması olur. Güzel bir robota vurulmuştur ve daha sonra da başka bir robotla birlikte kötücül düzene karşı savaş başlatmaya karar verir.


4) Charlie and the Chocolate Factory – Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005) | IMDb: 6.6

Son derece farklı bir yapıya sahip olan Willy Wonka bir çikolata fabrikasına sahiptir. Fabrikasını kendinden sonra bakması için birini aramaktadır. Bunun için bir değerlendirme yapmaya karar verir. Yarışma düzenleyerek doğru kişiyi seçecektir. Önce eğitmesi gerekiyor, sonra da fabrikayı devredecektir. 5 çocuk seçer ve çocuklardan biri Charlie’dir. Charlie, zorlukla geçinilen fakir bir ailede yaşamaktadır. Charlie’nin fabrikada görecekleri, onu çok etkileyecek ve Willy Wonka’nın hayal dünyasına çekecektir. Yönetmen Tim Burton’ın fantastik dünyasını bu kez de bir çikolata dünyasında şahit olmak isteyenler için benzersiz bir film olacak.


5) Over the Hedge – Orman Çetesi (2006) | IMDb: 6.7

Gezgin Rakun RJ, Midwest’te bir ormana varır. İnsanlarla birlikte yaşamanın nasıl bir şey olduğunu merak etmektedir. Uzun bir kışın ardından uykusundan uyanan orman halkını ise bu amacına aracı eder. Bu esnada insanlardan çok fazla korkan bir grupla karşılaşır. Grubun lideri olan kaplumbağa Vern, özellikle de erkek çocuklarından korkmaktadır. RJ’nin insanların arasında yaşama fikrinin yanlış olduğunu savunur. Bu duruma ısrarla karşı çıkan RJ ve Verne arasında beklenmedik bir arkadaşlık doğar. Türlü maceralar bu grubu beklemektedir. Şrek ve Madagaskar’ın yapımcılarından hayvanlarla dolu bir serüven sizi bekliyor.


6) Rio (2011) | IMDb: 6.9

Buz Devri yaratıcılarının elinden yeni bir macera daha isteyenler için karşınızda Rio… Bir türlü uçmayı öğrenememiş bir papağan olan Mavili (Blu), en yakın arkadaşı ve sahibi olan Linda’yla yeni bir yerde rahatça bir yaşam sürmektedir. Uzun zaman Mavili’nin nadir bulunan egzotik Makav kuşlarının son örneklerinden biri sanırlar. Bu ikili, Harika (Jewel) adında dişi bir makavın Rio de Janeiro’da yaşadığını öğrendiklerinde bu egzotik ülkeye yolculuğa çıkarlar. Beceriksiz birkaç hayvan taciri tarafından kısa bir süre geçince kaçırılan Mavili ve Harika, bir grup Riolu kuş tarafından kurtarılır. Yeni dostlarıyla birlikte hayvan tacirlerine karşı savaş açan Mavili için Linda’ya geri dönmenin tek yolu, cesaretini toplamasıdır.


7) Madagascar – Madagaskar (2005) | IMDb: 6.9

Ailecek izlenecek filmler arasında en beğenilenlerden olan Madagaskar, New York’da bir hayvanat bahçende yaşayan aslan Alex, zürafa Melman, su aygırı Gloria ve zebra Marty’i konu alır. Bu hayvanat bahçesinde yaşadıkları atmosferin sundukları imkanlara fazlasıyla alışık ve iyi geçinen bir dörtlüdür. Şehrin göbeğinde olmalarına rağmen oldukça mutludurlar. Bir gün dış dünyanın güzelliklerini merak eden Marty, hayvanat bahçesinden kaçar. Marty’i çok seven arkadaşları ise onu bulup geri getirmek için peşinden gider. Kaçmayla başlayan macera, doğal hayatın kendisine hiç de alışık olmayan bu hayvanların kendilerini Madagaskar’da bulmalarıyla sonuçlanır. Geri dönmek, artık yalnızca bir hayaldir.


8) Cars – Arabalar (2006) | IMDb: 7.1

Piston Kupası için The King ve Chick Hicks’e karşı yarışmak için Kaliforniya’ya gitmekte olan ünlü yarış arabası Lightning McQueen, kazara Radiator Springs adındaki küçük bir kasabanın yollarına zarar verir. Ayrıca kendisinin de normale dönmesi için çok çalışması gerekmektedir. Bu olayla birlikte kasabada geçirdiği zamanla yeni dostluklar edinir ve gerçek sevgiyi tadar. Aşkı bile bu kasabada öğrenir. Kişisel değerleri değişmeye başlayan Lightning McQueen, işte şimdi gerçekten kazanmaya hazır hale gelecektir. Arabaların üzerinden hayatın anlamına dokunan bir film izlemek isteyenler için doğru bir seçim olacak.


9) A Bug’s Life – Bir Böceğin Yaşamı (1998) | IMDb: 7.2

Bir Böceğin Yaşamı, ailecek izlenecek filmler arasında oldukça sürükleyici öyküsü ile seyirci tarafından büyük beğeni toplayan yapımlardan birisidir. Karıncalar herkesin bildiği üzere çalışkandır. Karınca Adası’nda karıncalar için de kışa hazırlanmak oldukça ciddi bir iştir. Bütün gün boyunca birkaç ay sonra yüzleşecekleri ağır koşulları minimuma indirmenin arzusuyla yanıp tutuşmaktadırlar. Fakat bir çekirge sürüsünün lideri olan kötü kalpli Hooper adlı çekirge, karınca sürüsünden haraç kesiyor ve yiyeceklerinin bir kısmına el koyuyorlardır. Daha önce hiçbir zaman savaşmak istemeyen karınca sürüsü, bu zorlu duruma baş kaldırmak zorundalardır. Karınca Filik’in liderliğinde isyan başlar. Pixar’ın ilk dönem animasyonlarından biri olan Bir Böceğin Yaşamı, keyifle izlenecek bir aile filmi.


10) Frozen – Karlar Ülkesi (2013) | IMDb: 7.4

Karlar Kraliçesi’nin lanetinden sonra sonsuza dek sürecek bir kış mevsime mahkum edilen krallık ve bu krallıkta yaşamakta olan iki prenses vardır. Maceracı ve iyi kalpli bir kız olan Anna ve kız kardeşi prenses Elsa’yı bulup yaşadıkları sonsuz kışa son getirecek lanetin sona ermesini sağlamalılardır. Ancak böylelikle krallığın insanlarını eski ve güzel günlere geri döndürebilirler.


11) Ice Age – Buz Devri (2002) | IMDb: 7.5

Bundan tam 20.000 yıl önce tarih öncesi dünyada buzul çağı dünyada hüküm sürmeye başlamıştır. Bu korkutucu ve ıssız dünyada yaşamakta olan hayvanlar, bir şekilde hayatta kalmanın yollarını bulmak zorundadır. Soğuktan korunmak için güneye göç etmeye karar veren irili ufaklı pek çok hayvan… Uzun tüyleriyle bir mamut, karizmatik ve hırçın bir kaplan ve yerinde duramayan bir rakun; bir şekilde kaos anında ortak noktada kesişirler. O karmaşanın ortasında buldukları bebeği, insanlara ulaştırarak bebeğin hayatını kurtarmalıdırlar. Bu tuhaf üçlünün yolculukları da oldukça garip ve komik maceralara sebep olacaktır. Buz Devri özellikle dublajı ile ailecek izlenecek filmler arasında kahkaha tufanına sürükleyecek bir yapımdır.


12) Despicable Me – Çılgın Hırsız (2010) | IMDb: 7.6

Gru, kafası oldukça karışık ve kötü kalpli bir hırsızdır. En büyük hayali ise dünyanın uydusu olan Ay’ı ele geçirmektir. Aslında Gru; huzurla ve barış dolu, renkli çiçekler bezeli bir banliyöde yaşamaktadır. Güler yüzlü komşularla bezeli bir ortamı bozan tek şey Gru’nun bu amansız hırsıdır. Mahallesinin bile şirinlikten uzak, en dikkat çeken evinde küçük köleleri ile yaşayan Gru, dünyanın kaderini değiştirecek planını uygulamak için son hazırlıklarını yapmaktadır. Ay’ı çalma planları çoktan yapılmıştır bile! Üç yetim kardeş olan Margo, Edith ve Agnes, bu tuhaf adamla karşılaştıklarında ise, daha önce kimsenin göremediği bir ayrıntıyı keşfederler: Gru onlar için ideal bir baba adayıdır.


13) Little Manhattan – Küçük Manhattan (2005) | IMDb: 7.6

Manhattan’da yaşayan 11 yaşlarında Gabe ve Rosemary okulda birbirinden habersiz iki çocuktur. Hobi olarak gittikleri karete kursunda tanışınca yakın arkadaş olurlar. Rosemary zengin bir ailenin biricik kızıdır. Gabe, bu tanışmaların sonucunda Rosemary’e sırılsıklam aşık olmuştur. Yaşadığı ilk aşk duygusuyla eli ayağına dolaşan Gabe, çekingen davranır. Bu esnada Rosemary’i kaybetmek üzeredir. Çünkü karete kursundaki başka bir çocuğa kaptırmak üzeredir. Aynı zamanda ebeveynleri Leslie ve Adam da boşanma kararı alırlar.


14) Kung Fu Panda (2008) | IMDb: 7.6

Çok eski bir efsaneye göre günlerden bir gün bir kahraman doğacak ve halkına yani vadi sakinlerine mutlak kurtuluş ve huzur hediye edecektir. Fakat vadi sakinlerinin heyecanla ve umutla beklediği Seçilmiş Kişi işareti, vadinin en ünlü savunma sanatları ustalarında dahi bedenlerinde taşımazlar. Kung Fu Panda’nın üç tane sloganı vardır: “Kendi kahramanın ol!”, “Panda-mania başlıyor!” ve “Çok muhteşem olacak!”. Kung Fu aşığı panda Po, vadisini Kar Leoparı Tai Lung’dan kurtarmak için Kung Fu dünyasına adımını atar. Diğer adaylara göre fazla kilolu veya beceriksiz olabilir. Fakat en büyük gücü kendine olan inancıdır. Mark Osborne ile John Stevenson’ın birlikte yönettiği Oscar adayı filmin orijinal seslendirme kadrosunda Jack Black, Ian McShane, Angelina Jolie ve Ian McShane gibi ünlü isimler yer alıyor.


15) The Little Prince – Küçük Prens (2015) | IMDb: 7.7

Antoine de Saint-Exupéry’in klasikleşmiş eseri ‘Küçük Prens’in sinema uyarlaması bir animasyon versiyonu… Hikayenin başlangıcında bulunan iyi yürekli pilot komşuları çocukluktan çıkmak üzere olan kızla tanışır. Pilot, bir dönemler tanıdığı Küçük Prens sayesinde girdiği ve her şeyin mümkün olduğu bir dünyanın kapılarını kıza da açar. Pilot kendini ıssız bir çölün ortasında bulur ve çook uzak bir gezegenden gelmiş olan bir çocukla karşılaşır ve asıl hikaye başlar. Mark Osborne’un yönetmenliğini yaptığı filmin orijinal seslendirme ekibinde Rachel McAdams, James Franco, Marion Cotillard, Jeff Bridges ve Paul Giamatti gibi ünlü isimler yer alıyor.


16) Big Hero 6 – 6 Süper Kahraman (2014) | IMDb: 7.8

Dahice bir zekaya sahip robot tasarımcısı Hiro Hamada kendisini bir anda suç örgütünün ortasında bulur. Bu kötü adamların amacı ise yüksek teknolojili “San Fransokyo” şehrini yok etmektir. En yakın arkadaşı Baymax’ın da yardımıyla, şehri kurtarmak üzere kurulu gönüllülere katılır. Bu grubu yalnız bırakmayacak Hiro’nun diğer arkadaşları: macera tutkunu Gogo Tamaga, düzenli ve sistemli Wasabi No-Ginger, kimya alanında uzman Honey Lemon ve fanatik olan Fred. Bu 6’lı aksiyonla karışık bir macera komedisine adım atarlar.


17) Shrek – Şrek (2001) | IMDb: 7.9

Ailecek izlenecek filmler listesinin olmazsa olmazıdır. Şrek, fazlaca ürkütücü bir görünüme sahip yeşil bir canavardır. Şrek hayatından oldukça mutludur. Yalnızlığının getirdiği rahatlıkla birlikte, yaşamının geri kalanını birlikte geçirebileceği ve en az kendi kadar çirkin bir canavar bulma peşindedir. Bu arada Duloc ülkesinin iktidar hırsıyla yanıp tutuşan yöneticisi Lord Farquad, prensesi kurtarabilmek için Şrek’ten yardım isteğinde bulunur. Şrek ile güzeller güzeli prenses Fiona arasında duygusal bir bağ oluşur. Fakat Şrek’in çirkinliği ve Fiona’nın güzelliği birbirinin tam zıddıdır. Oldukça garip durumlar, kehanetler ve gerçek aşkın kazanacağı bir hikayeye hoş geldiniz.


18) Ratatouille – Ratatuy (2007) | IMDb: 8.0

Ratatuy, ailecek izlenecek filmler arasında hem en beğenilenlerden hem de en iştah açıcı olanlarından. Şişko fare Remy, yemeğe olan tutkusu nedeniyle tek bir hayali vardır: o da aşçı olabilmek! Ailesinin tüm karşı çıkmalarına ve aslında hayalinin ne kadar imkansız olmasına rağmen yola koyulur. Paris’in yolunu tutan şirin fare kazara kendini şehrin en iyi restoranının kanalizasyonunda bulur. Restoran çöpçüsüyle ilginç bir anlaşma yapan Remy, sonunda hayallerindeki mutfağa kavuşmuştur. Artık tüm meziyetlerini sergileyebilir. Fakat bu hayalini gerçekleştirmenin önündeki en büyük engel ise farelerden olabildiğince tiksinen bir insanlığın varlığıdır. Walt Disney’den çıkan film, Kayıp Balık Nemo, Yukarı Bak, Oyuncak Hikayesi gibi animasyon türünün yaratıcı örneklerinin üretildiği Pixar stüdyolarının eseri. Yönetmenlik ve senaryosunu Brad Bird ve Jan Pinkava ikilisinin üstlendiği Ratatuy, vizyona girdiği yıl Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Animasyon Film’ Oscar’ını kazanmıştı.


19) Beauty and the Beast – Güzel ve Çirkin (1991) | IMDB: 8.0

Çirkin bir yaratığa dönmüş olan prens ve alıkoyduğu güzeller güzeli olan bir genç kızın hikayesi… Yaşlı dilenci genç prense bir gül vermiştir ve bunun karşılığında gece konaklamak için yer ister. Ancak prens dilencinin isteğini reddeder. Sinirlenen dilenci ise prensi lanetler ve onu çirkin bir yaratık olan Beast’e, hizmetçilerini de mobilyalara çevirir. Dilenci sihirli bir ayna ve gül bırakır. Eğer 25 yaşına gelene kadar gerçekten sevmeyi ve sevilmeyi öğrenirse lanetin kalkabileceğini söyler. Yıllar yıllar geçer ve Belle isimli güzel genç bir kız babası Maurice ile çıktıkları orman yolunda yollarını kaybederler. Kendilerini lanetli şatonun önünde bulurlar. Şato Beast’e aittir ve burada Belle’i tutsak eder. Belle bu lanetli şatodan kurtulmak için çaba verirken yıllardır süregelen büyük sırları öğrenir. Çarpıcı hikayesiyle en iyi animasyon filmlerinden biri olarak görülür.


20) The Incredibles – İnanılmaz Aile (2004) | IMDb: 8.0

Dünyada var olan kötülüklerle mücadele eden ve insanları kötülüklerden korumaya çabalayan Bob Parr, dünyaca ünlüdür. Bir süre geçtikten sonra hayatının bu kadar yorucu olmasından memnun olmaz ve emekliliğe ayrılmaya karar verir. Ailesiyle birlikte daha sakin bir yaşam düzenine geçerler. Kısa süre sonra bundan da sıkılır, çünkü hayatın heyecanı kalmamıştır. Sonunda istekleri gerçekleşir ve bir adada gizli bir görev talebi gelir.


21) Finding Nemo – Kayıp Balık Nemo (2003) | IMDb: 8.1

Kayıp Balık Nemo, ailecek izlenecek izlenen filmler listesinde en macera dolu olanlarından. Uçsuz bucaksız okyanus aleminde yaşayan sevimli balıklardan olan Nemo’nun hikayesi aslında bu film. Nemo içinde yaşadığı okyanusa derin bir ilgi ve merak beslemektedir. Fakat bu büyülü dünyanın güzellikleri olduğu kadar korkutucu yanları da çoktur. Nemo’nun babası ise bu kötülüklerden oğlunu olabildiğince koruma odaklıdır. Her şeye rağmen bir gün ortadan kaybolan Nemo’nun başına türlü maceralar gelecektir. Babası da Nemo’nun ardından onu aramaya koyulacaktır. Animasyon türünün en yaratıcı ürünlerine imza atan Pixar Stüdyoları tarafından yaratılan Kayıp Balık Nemo, son dönem animasyon sinemasının en önemli birkaç yapıtından biri.


22) How to Train Your Dragon – Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? (2010) | IMDb: 8.1

Cressida Cowell’ın romanından uyarlanan filmde, iri yarı Vikingler ve vahşi ejderhaların efsanevi dünyaları anlatılır. Ejderhalar Berk Adası’nı kendilerine mesken edinmişlerdir. Uzun yıllardır acımasız bir mahlukat tarafından yağmalanmaya maruz kalan adanın çaresiz yerlileri için hayvanlarını çalan ve evlerini yerle bir eden bu ejderhaları yenmek artık mecburi bir görevdir. Yetişkinlik çağına erişen her erkeğin yapması gereken tek şey bir ejderhayı öldürmektir. Yaşı geldiği zaman köyün şefinin oğlu olan Hiccup, kendi icadı olan tuhaf mekanizmalı silahını bir yaratığa doğrultarak öldürmeye yeltenir. Ender bir tür olan ejderhayı bir türlü öldürmeyi başaramayan Hiccup, hayvanı ormana götürür ve serbest bırakır. Daha sonra ise aralarında sevgi ve sadakat barındıran bir arkadaşlık gelişmeye başlar.


23) Inside Out – Ters Yüz (2015) | IMDb: 8.1

11 yaşındaki küçük Riley için yaşam, ebeveynleriyle birlikte San Fransico’ya taşınmalarıyla baştan sona değişime uğrar. Babası artık bu şehirde iş bulmuştur. Eski yaşamını geride bırakan Riley, taşınma süreciyle birlikte şimdi bir de yeni okul ve arkadaşlık ilişkilerine alışmalıdır. Tüm bu süreçte içindeki duygular ne alemdedir? Neşe, korku, öfke, nefret ve üzüntü… Riley’in zihninin içinde yaşayan ve ona günlük hayatında tavsiyelerde bulunan duyguları da yeni düzene alışmakta zorluk çeker ve içeride adeta tam bir kaos hakimdir. Neşe, Riley için en önemli duygudur ve ona her zaman pozitif olmasını söyler. Fakat diğer duygular için işler o kadar da yolunda değildir. Orijinal fikri ve yönetmenliği Pete Docter’a ait olan sevimli animasyonun senaristi Michael Arndt. Disney ve Pixar’ın ortak yapımı filmin orijinal seslendirme ekibinde ise Amy Poehler, Bill Hader, Mindy Kaling, Phyllis Smith ve Lewis Black gibi isimler bulunuyor.


24) Monsters – Sevimli Canavarlar (2001) | IMDb: 8.1

Birbirinden sevimli canavarların yaşadıkları ve yaşam enerjilerini de insanlardan aldıkları bir dünyaya şahit olacaksınız. Bu Canavarlar Dünyası’nın insanların dünyasıyla karıştığındaki trajikomik bir hikaye meydana çıkar. Enerjilerini tam olarak insanları korkuttuklarındaki çığlıklardan elde ederler. Bu değişik dünyaya yanlışlıkla küçük bir kız çocuğu da eklenince tüm işler sarpa sarar. Çünkü insanlar bu tuhaf yaratıklara tam tersi yapmaktadır ve dehşete kapılan canavarlar salgın bir hastalığa yakalanacaklarını düşünürler. Bu küçük ve sevimli kız onların yaşamını tehdit edecek mi? ‘Toy Story’, ‘Up’ ve ‘Wall-E’ gibi animasyon tarihinin en yaratıcı filmlerini üreten Pixar Stüdyoları yine farklı bir olmayan bir filme daha imza atıyor.


25) Up – Yukarı Bak (2009) | IMDb: 8.2

Bütün ömrü boyunca yaşamak istediği macerayı gerçekleştirebilmek için evine binlerce balon bağlayarak Güney Amerika’nın vahşi doğasına doğru yola çıkan 78 yaşındaki Carl Fredricksen çok sevdiği ölmüş karısı Ellie’nin ise tek hayali dünyayı gezmeyi gerçekleştirmek ister. Maceraperst ve meraklı bir çocukla Carl’ın başına pek çok farklı olayların geleceğini izleyeceğiniz bu film yüzünüzü gülümsetecek. Pixar stüdyolarının yaratıcılığın zirve yaptığı anlardan biri olan film, animasyonun her yaştan izleyiciye hitap ettiği gerçeğini bir kez daha kanıtlıyor. Her haliyle masum ve dokunaklı olabilen bu öykü, senesinin en iyi animasyon Oscar’ına layık görülmüştü. Yukarı Bak, ailecek izlenecek filmler arasında oldukça dokunaklı hikayesi ile akıllarda kalıcı yer bırakacaktır.


26) Howl’s Moving Castle – Yürüyen Şato (2004) | IMDb: 8.2

Kendisine büyü yapılan bir genç kızın, bu büyüyü bozmak için verdiği çabayı anlatan bir hikaye. Sıradan genç kızlardan bir farkı olmayan Sophie, Howl adında şatoda yaşayan bir büyücünün yanına yerleşir. Şatoda yaşayan cinlerden bir tanesi de Sophie ile aynı kaderi paylaşmaktadır. Aynı emel uğrunda birleşen ikili, kendilerine yapılan kara büyüyü yok etmeye çalışacaklar. Aynı zamanda şatonun dışında meydana gelen savaş da ülkenin birlik ve beraberliğini zedelemektedir. Bu ikili artık hem kendileri için hem de ülkelerinin gelecekleri için savaşmak zorundadır. Animasyon dünyasının dehası Hayao Miyazaki’nin eseri olan yapım, animasyon dünyasının en yaratıcı örneklerinden birini oluşturuyor.


27) Toy Story – Oyuncak Hikayesi – (1995) | IMDb: 8.3

Andy adındaki bir çocuk oyuncak koleksiyonu yapmayı çok sever ve oyuncakları da onun için oldukça değerlidir. Fakat Andy’nin oyuncakları hakkında bilmediği bir şey vardır. Bu bilgi de oyuncaklarının Andy yokken, oyuncak kovboy Woody önderliğinde hayat bulmalarıdır. Günlerden bir gün Andy çok özel bir hediye alır. Son model bir oyuncak Buzz-lightyear artık onundur. Andy’e gelen bu oyuncak, diğer oyuncaklar arasında ego tartışmalarına yol açar. İlk gösterime girdiğinde animasyon teknolojisine başka bir boyut getirerek Pixar’ın yerinin kuvvetlendiren Oyuncak Hikayesi hala en sevilen animasyon filmleri arasında gösteriliyor.


28) Wall-e – Vol-i (2008) | IMDb: 8.4

Günümüzün çok ötesinde bir gelecekte geçen film, dünyanın aşırı kirlenmesi sebebiyle Dünya’yı terk eden insanlık artık başka bir gezegende yaşamaktadır. Çöplerle dolup taşan dünyayı temizleme görevi ise sevimli bir robot olan Vol-i’ye verilmiştir. İnsanlığın bıraktığı çöplerden kendine baştan yeni bir dünya yaratan Vol-i’nin yalnız geçen yaşamı, başka bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulacaktır. Bu iki sevimli robotun arasında ortaya çıkmaya başlayan dokunaklı ilişki türü, zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır. Bu filmde tüketim çılgınlığının sonuçlarını ve insanlığın kendi evi olan gezegene nasıl zararlar verebildiğine yakından şahit olacaksınız. Aynı zamanda teknolojinin esiri olmuş insanların ne kadar tembelleşebileceğinin de bir tablosunu çizen Oscar’lı animasyon, en önemli yapıtlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.


29) Coco (2017) | IMDb: 8.4

Coco’da 12 yaşındaki Miguel’in ölüler dünyasında geçirdiği maceralar anlatılıyor. Miguel’in en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’dan başkası değildir. Fakat Cruz hayatını kaybetmiştir ve Miguel’in onunla tanışma gibi bir imkanı yoktur. Her gün Cruz’un şarkılarını dinleyen Miguel, bir gün onun gitarını bulur. Gitarı çalmasıyla Ölüler Diyarı’na gitmesi bir olur. Bu dünyada çıkış yolunu arayan Miguel, düzenbaz Hecto ile karşılaşır ve birlikte Miguel’in aile hikayesinin peşine düşmeye başlarlar.

Seslendirme ekibinde Latin oyuncuların bulunduğu filmde Anthony Gonzalez, Benjamin Bratt, Gael García Bernal, Renee Victor, Alanna Ubach, Jaime Camil, Alfonso Arau, Herbert Siguenza gibi isimler sesleriyle yer alıyor. 16. Görsel Efekt Birliği Ödülleri’nde 4 ödülün sahibi olan, 45. Annie Ödülleri’nde 11 ödüle layık görülen, 2018 Oscar ödüllerinde En İyi Animasyon seçilen ve daha birçok ödüle layık görülen Coco’nun yönetmen koltuğunda Toy Story 3 ile beğeni toplayan Lee Unkrich bulunuyor. Filmin müzikleri ise Michael Giacchino’ya ait.


30) The Lion King – Aslan Kral (1994) | IMDb: 8.5

Yavru aslan Simba’nın maceralarını anlatan Aslan Kral ailecek izlenecek filmler listesinin en beğenilen filmidir. Simba’nın babası ormanların kralı Mufasa’dır. Simba babasına hayran olan bir çocuktur ve çok mutlu bir hayat sürmektedir. Öte yandan amcası Scar’ın kötü planlarından haberi yoktur. Kral olmayı kafasına koyan Scar, Mufasa’yı öldürdürkten sonra Simba için tehlike çanları çalıyordur. Amcasının aileye ve tüm orman halkına olan ihaneti ve babasının kaybıyla yıkılan Simba sürgüne yollanır. Zamanı geldiğinde ise hakkı olanı geri almak ve amcası Scar’la yüzleşmek için geri döner.

Genç Simba’nın cesur babası Mufasa’yı, orijinal filmde de karakteri seslendiren usta oyuncu James Earl Jones seslendiriyor. Simba’ya oyuncu ve müzisyen Donald Glover’ın hayat vereceği seslendirme kadrosunda; Disney’in klasik kötüsü Scar olarak Oscar adayı oyuncu Chiwetel Ejiofor, sırtlan Kamari olarak komedyen ve oyuncu Keegan-Michael Key, yaban domuzu Pumbaa olarak Seth Rogen, mirket Timon olarak oyuncu Billy Eichner ve Simba’nın aşık olduğu aslan Nala olarak pop yıldızı Beyonce yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda “Orman Çocuğu”na imza atan yönetmen Jon Favreau yer alıyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/