Kaçış Filmleri: İçinizdeki Kaçıp Gitme İsteğini Ortaya Çıkaracak 15 Film

kaçış filmleri

Hepimiz zaman zaman kötü durumlardan ve baş edemeyeceğimizi zannettiğimiz bazı sorunlardan kaçmak isteriz. Gerçek hayatta, her ne kadar bu söylendiği gibi kolay bir seçenek olmasa da bu konuda da en azından bizi ufak da olsa rahatlatacak bir yöntemimiz var: kaçış filmleri.

Biz hayatımızdaki zorluklardan belki de bir arabaya atlayıp ya da bazen yalınayak dahi olsa kaçamıyoruz ama sinema yine duygularımıza tercüman oluyor ve yardımımıza yetişiyor. Aslında kaçış teması, sinemada birçok farklı anlamda işlenebiliyor.

Kimi zaman hapishaneden kaçış, kimi zaman içsel problemlerden ve şehirden kaçış. Biz de sizler için içinde birçok farklı türden film ve deneyim bulunan kaliteli bir kaçış filmleri listesi derledik.


1) Into The Wild – Özgürlük Yolu (2007) | IMDb: 8.1

into the wild kaçış filmleri

 • Yönetmen: Sean Penn
 • Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener

Kaçış filmleri denilince akla nedense hep hapishaneden kaçış filmleri veya arabayla kaçış filmleri yani diğer adıyla kovalamaca filmleri gelir. Fakat Into The Wild ile popüler olan ve daha birçok farklı filmi de içinde bulunduran bir başka kaçış türü daha var: doğaya kaçış. Into The Wild bize aslında tüm materyalist tutumlardan uzaklaşıp, arkada her şeyi bırakmamızı ve özgürleşmemizi öğütleyen bir film.

Filmin etkileyici olan tarafı ise gerçek bir hikâye üzerinden uyarlanmış olması. Filmimizin ana konusu başarılı bir öğrencinin sonrasında kendisine çizmek istediği yol haritasını ele alıyor. Christopher McCandless 1992’de Emory Üniversitesi’nden en iyi öğrenci olarak mezun olur. İş hayatına atılmaya niyetli olmayan Christopher mal varlığını terk eder, 24.000 dolarlık birikim hesabının tamamını hayır kurumlarına verir ve vahşi doğada yaşamak için Alaska’ya otostop çeker. Aynı zamanda filmde ünlü oyuncu Kristen Stewart’ın da genç haline rastlamanız mümkün.


2) Bonnie and Clyde – Bonnie ve Clyde (1967) | IMDb: 7.8

bonnie ve clyde

 • Yönetmen: Arthur Penn
 • Oyuncular: Warren Beatty, Faye Dunaway, Michael J. Pollard

Kült kaçış filmleri arasında en çok bilinen yapımlardan birisi de şüphesiz Bonnie and Clyde oluyor. Bonnie and Clyde yapım yılı olarak 1967 senesine ait olması ve siyah beyaz olmasıyla size başta aşina olmadığınız bir film izlenimi verebilir, fakat izledikçe bu klişe kaçış hikayesinin çıkış kaynağının bu eski kült film olduğunu fark edeceksiniz.

1930’larda canı sıkılan garson Bonnie Parker, Clyde Barrow adlı eski bir mahkuma aşık olur ve birlikte ülke çapında şiddetli bir suç çılgınlığı başlatırlar, arabaları çalarlar ve bankaları soyarlar. Sonrasında büyük bir kaçış hikâyesi bu çılgın aşıkları beklemektedir.


3) Thelma and Louise – Thelma ve Louise (1991) | IMDb: 7.5

thelma and louise

 • Yönetmen: Ridley Scott
 • Oyuncular: Susan Sarandon, Harvey Keitel, Geena Davis

Bir önceki bahsettiğimiz film olan Bonnie ve Clyde’ın hikâyesinden esinlenerek yazılmış yapımlardan biri olan Thelma ve Louise, sinema tarihinde önemli bir yer tutuyor. Hikâye bakımından iki film birbirine çok benzese de Thelma ve Louise çekim yılı ve gelişen sinema teknikleri sayesinde daha akıcı bir anlatıma sahip.

Filmin en çarpıcı özelliklerinden birisi de feminizm konusunda öncü yapımlardan biri hâline gelmiş olması. Filmde çok ünlü ve hepimizin bildiği bir oyuncunun genç hâline denk gelmeniz de mümkün, en iyisi siz izleyerek öğrenin. Kısa bir hafta sonu kaçamağı sırasında Louise, Thelma’ya tecavüz etmeye çalışan bir adamı vurur.

Suçlayıcı koşullar nedeniyle polislerden kaçmaya karar verirler ve böylece iki kaçak için ülke çapında bir kovalamaca başlar. Yol boyunca, her iki kadın da zorlu zamanlarda arkadaşlıklarının gücünü, aynı zamanda kişiliklerinin ve kendi güçlerinin şaşırtıcı yönlerini yeniden keşfeder.


4) The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli (1994) | IMDb: 9.3

esaretin bedeli kaçış filmleri

 • Yönetmen: Frank Darabont
 • Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

Film tarihinin en tartışmalı filmlerden birisi olan The Shawshank Redemption, kaçış filmi söyleminin birebir tanımı diyebiliriz. IMDb üzerinde gelmiş geçmiş en yüksek puana sahip olmasıyla bilinen film, çoğu sinema eleştirmeni tarafından bu sebeple eleştirilmişti.

Her şeye rağmen belki dünyanın en iyi filmi olmasa da The Shawshank Redemption iyi bir kaçış filmi olarak adlandırılmayı kesinlikle hak ediyor. 1940’larda karısının ve sevgilisinin çifte cinayetiyle çerçevelenen dürüst bankacı Andy Dufresne, Shawshank hapishanesinde yeni bir hayata başlar ve burada muhasebe becerilerini ahlaksız bir gardiyan için kullanır.

Hapishanede kaldığı süre boyunca Dufresne, dürüstlüğü ve asla yitmeyen umut duygusu için – Red adında yaşlı bir mahkum da dâhil olmak üzere – diğer mahkumlar tarafından takdir edilir ve Andy’nin büyük kaçış planı orada başlar. Filmin en ünlü cümlelerinden birisi ise “Korku seni tutsak eder, umut ise özgür kılar.” olmuştur.


5) Escape From Alcatraz – Alcatraz’dan Kaçış (1979) | IMDb: 7.6

escape from alcatraz

 • Yönetmen: Don Siegel
 • Oyuncular: Clint Eastwood, Patrick McGoohan, Roberts Blossom

Alcatraz hapishanesinin nâmını duymayan eminiz kalmamıştır. Dünyanın içinden kaçması en zor hapishanesi olduğu söylenen Alcatraz, aslında içinde sadece hapishaneyi bulunduran bir adadır. Bu yüzen cehennemden çıkmak da hiç kolay olmayacaktır.

Esaretin Bedeli gibi birçok hapishaneden kaçış filmine ilham kaynağı olmuş bu film senesi itibariyle bol bol Western tarzından esintiler de göstermekte. Tam babayla pazar günü izlenecek kaçış filmlerinden yani.

San Francisco Körfezi, 18 Ocak 1960. Frank Lee Morris, kayalık bir adada bulunan maksimum güvenlikli bir hapishane olan Alcatraz’a transfer edilir. Hiç kimse oradan kaçmayı başaramamış olsa da, Frank ve diğer mahkumlar dikkatlice bir kaçış planı hazırlamaya başlarlar.


6) The Maze Runner – Labirent: Ölümcül Kaçış (2014) | IMDb: 6.8

the maze runner

 • Yönetmen: Wes Ball
 • Oyuncular: Dylan O’Brien, Kaya Scodelario, Will Poulter

The Maze Runner aslında seriye dönüşmüş olan bir yapım. Şu an için bu sevilen serinin üç adet filmi bulunmakta, Labirent: Ölümcül Kaçış ise serinin ilk filmi. The Maze Runner, aynı zamanda aslında bir kitap uyarlaması. James Dashner adlı Kuzey Amerikalı yazarın distopik bilim kurgu türündeki eserlerinden film serisine çevrilmiş. Filmde kahramanlarımız isminden de anlaşılacağı üzere bir labirentten kaçmaktalar.

Tarz olarak yine distopik bir roman uyarlaması olan Hunger Games’e benziyor diyebiliriz. Kıyamet sonrası bir dünyada yaşayan genç Thomas, hafızası silindikten sonra bir erkek topluluğuna bırakılır ve kısa süre sonra hepsinin bir kaçış şansı için diğer “koşucularla” güçlerini birleştirmesini gerektirecek bir labirentte sıkışıp kaldıklarını öğrenir.


7) Chicken Run – Tavuklar Firarda (2000) | IMDb: 7.0

tavuklar firarda

 • Yönetmen: Peter Lord, Nick Park
 • Oyuncular: Mel Gibson, Julia Sawalha, Phil Daniels

Listeye bir adet de animasyon filmi eklemesek olmazdı. Animasyon türünde aslında çok fazla kaçış filmi akla gelmese de, Tavuklar Firarda bu ihtiyacı fazlasıyla kapatıyor. Filmin tek konusu sevimli tavuklarımızın sürekli kaçma çabaları. Filmi özel yapan şeylerden birisi ise Claymation yani “Kil Animasyonu” olarak bilinen teknikle yapılmış olması.

Bu animasyon türünde kilden karakterler yaratılır ve her bir sahne bu karakterlerin oynatılmasıyla fotoğraflanır ve daha sonrasında birleştirerek akan bir görüntüye dönüştürülür. Yani bu tarz filmlerde muazzam bir çaba ve özveri var. Chicken Run’ı izlerken bu gözle izlemeyi unutmayın.

Umutsuzca bastırılan ve tutuldukları İngiliz tavuk çiftliğinde nihai ölümle karşı karşıya kalan Ginger, Amerikan horozu Rocky’nin yardımıyla isyan etmeye karar verir ve cani çiftçi Bay ve Bayan Tweedy ve onların kıyamet çiftliğinden kaçış planları yapmaya başlar.


8) O Brother, Where Art Thou – Neredesin Be Birader? (2000) | IMDb: 7.7

o brother where art thou

 • Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen
 • Oyuncular: George Clooney, John Turturro, Tim Blake Nelson

O Brother, Where Art Thou, sinema dahisi Coen biraderlerin elinden çıkmış bir kaçış filmi. Hem sanatsal yönümü doyurmak istiyorum fakat bunu yaparken de kara mizahla harmanlanmış eğlenceli bir film izlemek istiyorum derseniz, bu film tam da size göre. Filmde George Clooney gibi yıldız oyuncuların mizahi performanslarını da gözlemlemeniz mümkün. Film 1930’larda Amerika’nın güneyinde Mississippi adlı taşra şehrinde geçmektedir.

Kaçmakta olan üç mahkum gizli hazineyi ararken, amansız bir kanun adamı onları takip eder. Yolculuklarında birçok komik karakter ve inanılmaz durumlarla karşılaşırlar. O Brother Where Art Thou, Antik Yunan efsanelerinden Homeros’un Odyssey’ine dayanmaktadır ve içerisinde orijinal hikayeye dair birçok gönderme bulunmaktadır.


9) It Follows – Peşimdeki Şeytan (2014) | IMDb: 6.8

it follows kaçış filmleri

 • Yönetmen: David Robert Mitchell
 • Oyuncular: Maika Monroe, Keir Gilchrist, Olivia Luccardi

Kaçış filmleri listemizde şimdiye kadar hapishanelere ve kanun kaçaklarına değindik. Fakat bu türün en büyük paydaşlarından biri de korku sinemasıdır. Genelde genç kızlar ve erkeklerin sapık bir katilden kaçmasını konu alan klişe “Teen Slasher” filmlerine hepimiz aşinayızdır. It Follows ise bize tüm bu klişe senaryolardan birazcık daha farklı bir hikâye örgüsü vadediyor.

Jay, yeni tanıştığı Hugh ile ilk kez birlikte olduktan sonra cinsel ilişki yoluyla kişiden kişiye geçen ölümcül bir lanetin en son alıcısı olduğunu öğrenir. Jay, ölümün amansız bir şekilde ona bir arkadaş ya da bir yabancı olarak yaklaşacağından haberdar olur.

Jay’in arkadaşları, hayalet katilleri görene ve onun kaçmasına ve kendini savunmasına yardım etmek için bir araya gelene kadar, Jay’in paranoyak saçmalıkları olduğunu düşündükleri hikayeye inanmazlar.


10) Mad Max: Fury Road – Çılgın Max: Öfkeli Yollar (2015) | IMDb: 8.1

mad max fury road

 • Yönetmen: George Miller
 • Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult

Saf aksiyon, kaosla dolu kıyamet sonrası “steampunk” bir evrende kıyasıya kovalamaca ve karakterlerin birbirlerine karşı verdikleri mücadele. Eğer bu söylenilenler size hitap ediyorsa Mad Max kesinlikle izlemeniz gereken film serilerinden. Fury Road aslında daha öncesinde seksenlerde efsane üç filmi bulunan Mad Max serisinin dördüncü filmi olarak yıllar sonra gelen bir devam filmi olma özelliğini taşımakta.

Serinin seksenlerdeki versiyonunda Mel Gibson oynarken, bu sefer “Mad” Max Rockatansky karakterini Tom Hardy canlandırıyor. Gezegenimizin en ücra köşelerinde, insanlığın paramparça olduğu ve çoğu insanın hayatın gerekleri için savaşmaktan çıldırdığı ıssız bir çöl manzarasında geçen bir kıyamet hikâyesi. Bu post-apokaliptik dünyada, düzeni yeniden sağlayabilecek iki kaçak isyancı bulunmaktadır.


11) Minority Report – Azınlık Raporu (2002) | IMDb: 7.6

Minority Report

 • Yönetmen: Steven Spielberg
 • Oyuncular: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton

Sadece yirmi sene önce çekilmiş olmasına rağmen bilim kurgu sevenler tarafından artık kült bir film olarak değerlendirilen Minority Report, bizim kaçış listemizde de yerini alıyor. Minority Report başarılı bir bilim kurgu filmi olmasının yanında “tech-noir” ve gerilim gibi türleri de kendi içerisinde harmanlayarak farklı bir hava yaratıyor.

Film sürekli merak duygusunu tetikleyerek seyirciyi ekranlara kitliyor. Film aslında Philip K. Dick adlı ünlü yazarın 1956 yılında yazdığı bir kısa hikayeden uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmış.

John Anderton, teknolojinin suçları işlenmeden önce tahmin edebildiği 21. yüzyılın sonlarında en iyi “pre-crime” polislerinden biridir. Ancak Anderton, başka bir dedektif bir cinayet suçlamasıyla onu hedef aldığında bu sefer okların hedefi kendisi haline gelir.


12) Run Lola Run – Koş Lola Koş (1998) | IMDb: 7.7

run lola run kaçış filmleri

 • Yönetmen: Tom Tykwer
 • Oyuncular: Franka Potente, Moritz Bleibtreu, Herbert Knaup

Orijinal adı Lola Rennt olan Alman filmi tür olarak kendisine deneysel gerilim demeyi tercih etmiş. Film 81 dakikalık kısa süresi ve hareketli olay örgüsüyle bir çırpıda bitirilebilecek bir eser. Bunun yanında içerisinde determinizm ve özgür irade gibi farklı felsefi konuları sorgulatan sahneler de bulunuyor.

Hikâye, erkek arkadaşı Manni’nin hayatını kurtarmak için yirmi dakikada 100.000 Alman Markı alması gereken Lola adlı bir kadının hikayesini ele alıyor. Lola’nın koşusu boyunca bazı küçük olaylara bağlı olarak farklı alternatifler oluşmaya başlar.

Bu alternatiflerden hangisinin gerçek ve mutlu son olduğu Lola’nın erkek arkadaşı Manni’nin hayatını kurtarıp kurtaramayacağı film boyunca izleyici üzerinde büyük bir baskı oluşturur.


13) Drive – Sürücü (2011) | IMDb: 7.8

drive kaçış filmleri

 • Yönetmen: Nicolas Winding Refn
 • Oyuncular: Ryan Gosling, Carey Mulligan, Bryan Cranston

Yarattığı neon dünyalar ve güçlü sinematografisi ile tanınan Danimarkalı film yönetmeni Nicolas Winding Refn bu sefer kendine ait tarzını bir kaçış filmiyle buluşturuyor. Eser boyunca çalan müzikler ve gece sürüşü hissi sizi filmin içine daha çok bağlayacak. Sürücü, suçlular için kaçış şoförü olarak öne çıkan yetenekli bir Hollywood dublörüdür.

Buz gibi bir dış görünüşe sahip olmasına rağmen, son zamanlarda Irene ve küçük oğlu Benicio adında güzel bir komşuya karşı ısınır. Irene’nin kocası hapisten çıktığında, milyon dolarlık bir soygunda Sürücü’den yardım ister. İş korkunç bir şekilde ters gider ve Sürücü, Irene ve Benicio’yu soygunun arkasındaki intikamcı beyinlerden korumak için hayatını riske atmak zorunda kalır.


14) Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala (2002) | IMDb: 8.1

catch me if you can

 • Yönetmen: Steven Spielberg
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken

2000’lerin en ünlü filmlerinden biri haline gelmiş olan Catch Me If You Can, yıldız oyuncu kadrosu ve asla kesilmeyen aksiyonu ile sizlere mükemmel bir kaçış filmi deneyimi yaşatacak. Komedi ve macera türlerinde sayabileceğimiz film aslında Frank Abagnale Jr. adlı çek dolandırıcısının hayat öyküsünden esinlenerek yazılmış bir senaryo.

19. yaş gününden önce kendisini Pan Am pilotu, doktoru ve yasal savcısı olarak göstererek milyonlarca dolarlık çekleri başarıyla dolandıran Frank Abagnale Jr. hakkında gerçek bir hikâye. Bir FBI ajanı onu parmaklıklar ardına koymayı kendine görev edinir. Ancak Frank sadece yakalanmaktan kurtulmakla kalmaz, can düşmanı haline gelen ajanı peşinden sürüklemekten de büyük bir zevk alır ve olay bir kedi fare hikayesine döner.


15) Smokey and the Bandit – Çılgın (1997) | IMDb: 7.0

smokey and the bandit

 • Yönetmen: Hal Needham
 • Oyuncular: Burt Reynolds, Sally Field, Jerry Reed

Smokey and The Bandit, gelmiş geçmiş en ünlü Amerikan yol aksiyonu ve komedisi filmlerinden birisidir. Kaçış filmleri listemize rahatlıkla dâhi edebileceğimiz bu film, 1970’lerdeki Western akımlarından da oldukça etkilenmiştir. 1.5 saatlik kısa süresiyle izleyicileri sıkmayan bir anlatıma sahiptir. Bir yarış arabası sürücüsü, yasadışı bir bira sevkiyatını Teksas’tan Atlanta’ya 28 saatten kısa bir sürede taşımaya çalışırken, yolda isteksiz bir gelin adayını yanına alır.


Ters Köşe Filmler

Bilim Kurgu Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/