Tom Hanks Filmleri: IMDb Puanına Göre En Beğenilen 25 Filmi

Tom Hanks filmleri ile hayatımıza renk katan oyunculardan birisidir. İki defa Oscar ödülü almış ve adından başarıyla söz ettiren aktörlerin başında gelir. 1956 yılında Kaliforniya’da dünyaya gelen Hanks üniversiteye başlayana kadar oyunculuk yapabileceğine inanmadığı söylüyordu. Cleveland’da Büyük Göller Tiyatro Festivali’nde tanıştığı Vincent Dowling sayesinde hayatı değişti ve oyuncu olmaya karar verdi.

Tom Hanks başarısını Philadelphia filmi ile yakaladı. Ardından gelen filmlerde ise başarısına başarı ekledi. Filmlerin yanında pek çok dizide de yer alan Hanks ondan fazla filmin de yapımcılığını üstlendi. En çok izlenen ve IMDb puanına göre en beğenilen Tom Hanks filmlerini sizin için derledik:


1) Big – Büyük (1988) | IMDb: 7.3

 Yönetmen: Penny Marshall

Diğer Oyuncular: Elizabeth Perkins, Robert Loggia, David Moscow

13 yaşındaki Josh lunaparkta gördüğü bir dilek makinesine jeton atarak büyümeyi ister. Dileğinin gerçek olacağının mesajını aldığında buna inanmaz ve yaşamına devam eder. Ancak sabah uyandığında bedenini büyümüş halde bulur. Zihni 13 yaşındaki Josh’a ait olan büyük bir beden… Bir oyuncak şirketinde iş bulur ve bulduğu fikirlerle şirketin büyümesini sağlar. Hayatında her şey güzel gidiyordur, güzel paralar kazanıp büyük olmanın tadını yaşar.

Josh bu hayatı yaşarken ailesi onun öldüğünü düşünüyordur. Aynı zamanda büyümüş Josh’a aşık olan bir kadın vardır. Ancak Josh sadece oyuncaklarla ilgilenir ve sürekli ailesinin durumuna kafa yorar. Artık tek bir isteği vardır: O dilek makinesini bularak eski haline dönmek.


2) Philadelphia (1993) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Jonathan Demme

Diğer Oyuncular: Denzel Washington, Roberta Maxwell, Jason Robards

Andrew Beckett başarılı bir avukattır. Eşcinsel olan Beckett’in AIDS olduğu çalıştığı hukuk bürosunda öğrenilince işine son verilir. Ancak işine son verilirken bir sebep sunulmaz ve Beckett bunun AIDS yüzünden olduğunu düşünerek büroya dava açar. Dava açma sürecinde pek çok avukat bu davayı reddeder. En sonunda aslında homofobik bir avukat olan Joe Miller davayı kabul eder. Beckett sayesinde ön yargılarını yıkan Miller ve Beckett zorlu bir mücadeleye girer.

Tom Hanks bu filmle Oscar’da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanır. Filmin müzikleri de aynı yıl Oscar’ı kazanır.


3) Sleepless in Seattle – Sevginin Bağladıkları (1993) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Nora Ephron

Diğer Oyuncular: Meg Ryan, Ross Malinger, Rita Wilson

Sam Baldwin eşi Maggie’yi kaybettikten sonra oğlu Jonah’ı alarak Seattle’a taşınmaya karar verir. Yeni şehrin onlara iyi geleceğine inanırlar. Aradan 18 yıl geçer. Ancak Sam eşini unutamaz. Hala acısı tazedir. Geceleri uyuyamaz, sürekli eşini düşünür. Her şeyin farkında olan Jonah ise babasının kendine gelmesini ve yeni bir hayat arkadaşı edinmesi gerektiğini düşünür.

Sam bir Noel arifesinde oğlunun etkisi altında kalarak bir radyo programını arar. Orada eşini özlediğini ve unutamadığını anlatır. Programı dinleyen Annie adındaki kadın Sam’e bir mektup yazar. Mektubu Sam’den önce oğlu Jonah okur. Babası için doğru hayat arkadaşının Annie olduğunu düşünür ve onları birleştirmek ister.


4) Apollo 13 (1995) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Ron Howard

Diğer Oyuncular: Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise

Jim Lovell ve ekibi Apollo 13 görevi için altı aylık bir eğitime tabi tutulur. Eğitim tamamlandıktan sonra göreve iki gün kala Ken Mattingly kızamığa yakalanır ve ekipten ayrılmak zorunda kalır. Yerine başka birisi atanır. Henüz göreve başlamadan aksaklıklarla karşılaşan ekip Ay yörüngesine girmeden bir elektrik arızası yaşar. Hasar alan uzay mekiği ile Dünya’ya geri dönmeye karar verirler. Ancak yolculuk esnasında oksijensiz kalma ihtimalleri vardır çünkü enerjileri yeterli değildir. NASA yoğun çalışmalarla ekibi Dünya’ya sapa sağlam indirmeye çalışır.


5) The Burbs – Meraklı Komşular (1989) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Joe Dante

Diğer Oyuncular: Bruce Dern, Carrie Fisher, Corey Feldman

Klopeks ailesi son derece sakin bir mahalleye taşınır. Onlar taşınmadan önce sakin ve rutin bir hayatın sürdüğü mahallede bu yenilikle durumlar değişmeye başlar ve garip olaylar meydana gelmeye başlar. Klopeks ailesi gündüz hiç dışarı çıkmaz. Ancak geceleri evden yükselen esrarengiz sesler tüm mahalleyi sarar. Rah Peterson, mahalle sakinleri ile birlikte bu aileden şüphelenmeye başlar.

Komşuları Walter bir gün aniden ortadan kaybolur. Bu kaybolmadan mahalle sakinleri Klopeks ailesini sorumlu tutar. Ray ve diğerleri Walter’in cesedini bulacakları düşüncesiyle Klopeks ailesinin evine bir baskın planlar ve serüven başlar.


6) Forrest Gump (1994) | IMDb: 8.8

Yönetmen: Robert Zemeckis

Diğer Oyuncular: Robin Wright, Gary Sinise, Sally Field 

Tom Hanks filmleri arasında belki de en beğenilen film Forrest Gump’tır. Forrest Gump düşük I.Q. seviyesine ve öğrenme güçlüğüne sahip bir gençtir. Tanıştığı Jenny adında bir kıza aşık olur. Beklemediği zamanlarda Elvis Presley ve Nixon’la tanışma fırsatı bulur. Dönemin önemli olayları içinde kendini bulan Gump Vietnam Savaşı’nda da yer alır. Her ne kadar öğrenme güçlüğüne sahip olsa da atletik olarak harika olan Gump yaptığı şeylerle büyük olaylara sebep olur.


7) The Green Mile – Yeşil Yol (1999) | IMDb: 8.6

Yönetmen: Frank Darabont

Diğer Oyuncular: Michael Clarke Duncan, David Morse, Doug Hutchison 

Tom Hanks filmleri denince akla gelen ilk filmlerden birisi olan Yeşil Yol izleyci tarafından oldukça beğenilen filmlerden birisidir. Paul Edgecomb hapishane görevlisidir. İşi idama mahkum edilen hükümlüleri son yolculuklarına uğurlamaktır. Filmde John Coffey isimli iri yarı bir mahkum ile Paul’un hikayesi konu alınır. Coffey’in görüntüsünün altında son derece naif ve saf bir kişilik vardır. Coffey iki kızı öldürmekle yargılanır.

Edgecomb bir hastalıkla boğuşmaktadır. Coffey ise doğaüstü bir güce sahiptir ve bu gücüyle onu iyileştirir. Bu olayla birlikte Edgecomb’a bakışı değişir. Onunla daha sık sohbet etmeye başlar.


8) Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) | IMDb: 8.6 

Yönetmen: Steven Spielberg

Diğer Oyuncular: Matt Damon, Tom Sizemore, Edward Burns

İkinci Dünya Savaşı esnasında dört çocuğundan üçünü kaybeden bir annenin tek dileği hayatta kalan tek çocuğunun savaştan dönmesidir. Dilekleri gerçek olur. Başkan bu dileğin gerçek olması için bir emir verir. James Ryan canlı bir şekilde savaştan çıkacaktır. Normandiya Çıkarması’nın yaşandığı gün sekiz kişilik bir ekip Ryan’ı kurtarmak için harekete geçer. Bu ekibin başında olan John Miller zorlu mücadeleyi yönetmeye başlar. Ancak burada çok büyük bir tartışma vardır. Bir kişinin hayatı için sekiz kişiyi ölümle burun buruna getirmek ne kadar doğrudur? Hem Tom Hanks filmleri hem de II. Dünya Savaşı konulu filmlerden birisi olan Er Ryan’ı Kurtarmak kült filmlerden birisidir.


9) Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala (2002) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Steven Spielberg

Diğer Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Christopher Walken, Elizabeth Banks 

Sıkıysa Yakala, Tom Hanks filmleri arasında seyirci tarafından en çok beğenilen filmlerden birisidir. Bir FBI ajanının kendine olan özgüveni ve karşısında o özgüveni yerle bir edecek bir suçlunun hikayesi konu alınır. Frank Abagnale Jr. 18 yaşındayken doktorluk, avukatlık ve son derece büyük bir hava yolu şirketinde pilot yardımcılı yapmış bir gençtir. O kadar usta bir kılık değiştiricidir ki bu sayede onlarca kişiyi dolandırır. 16 yaşında başladığı sahtekarlığı 26 ülkede devam ettirir ve milyon dolarlık bir servete sahip olur. FBI’ın en çok arananlar listesinde yer alan bu dolandırıcı ile karşısındaki usta ajanın macerası sizi bekliyor. 


10) Cast Away – Yeni Hayat (2000) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Robert Zemicks

Diğer Oyuncular: Helen Hunt, Paul Sanchez, Chris Noth 

Chuck Noland bir FedEx sistem mühendisidir. Son derece hırslı bir kişiliğe sahip olan Chuck her şeyi zamanında ve olması gerektiği gibi yapar. Günlerini maksimum verimle ve kontrolle geçirir. Her şeyi planlıdır. İş hayatında son derece başarılı olan Chuck aynı başarıyı özel hayatında yakalayamaz. Sevgilisi Kelly’e yeterince vakit ayıramaz.

Bir gece yarısı aldığı telefonla çözmesi gereken bir iş için Malezya’ya doğru yola çıkar. Ancak uçağı bilinmeyen bir sebepten dolayı Pasifik açıklarında düşer. Kendini ıssız bir adada bulan Chuck modern dünyadan çok uzakta hayatını ve ilişkisini düşünmeye başlar.


11) Road to Perdition – Azap Yolu (2002) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Sam Mendes

Diğer Oyuncular: Tyler Hoechlin, Rob Maxey, Paul Newman

Michael Sullivan, John Rooney adına çalışan bir tetikçidir. Ekonomik buhran zamanında bu sayede para kazanmaktadır. Rooney’in oğlu ise babasına çok yakın olan Sullivan’ın üzerine oyunlar oynamaya başlar. Bu oyunlar Sullivan’ın oğlu üzerine de yoğunlaşmaya başlamasıyla Sullivan bir çıkmaza düşer. Olaylar iyice kızışır ve suikastçı Maguire de işin içine karışır. Oğlunu korumak zorunda olan Sullivan ne olursa olsun savaşmaya hazırdır.


12) Bridge of Spies – Casuslar Köprüsü (2015) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Steven Spielberg

Diğer Oyuncular: Mark Rylance, Alan Alda, Amy Ryan 

Tom Hanks filmleri denince akla gelen ilk filmlerden birisi Casuslar Köprüsü’dür. Amerikalı Francis G. Power adlı pilot soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği’nde esir düşer. CIA tarafından tutsak pilotu kurtarmak için James B. Donovan adlı bir ajan görevlendirilir. Donovan’ın görevi gergin bir müzakereye dönüşür. Oldukça tehlikeli ve zorlu olan bu görev büyük bir maceraya dönüşür.


13) Terminal (2004) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Steven Spielberg

Diğer Oyuncular: Catherine Zeta-Jones, Chi McBride, Stanley Tucci

Viktor Narovski, Krakozhia isimli bir ülkenin vatandaşıdır. Amerika’ya gitmek için JFK hava limanına girdiğinde pasaportunun geçersiz olduğunu öğrenir. Bu yüzden de Amerika’ya giremez. Ülkesine geri dönmek üzere havaalanında beklemeye başladığı esnada bir haber görür. Ülkesinde bir sivil savaş çıkmıştır. Amerika ise artık Krakozhia’yı tanımayacağını açıklamıştır. Ancak bir sorunu daha vardır. Çünkü ülkesine de girememektedir. Hem kimliği hem de geçersiz bir hale gelen Narovski, hava alanında yaşamaya başlamak zorunda kalır.


14) The Da Vinci Code – Da Vinci’nin Şifresi (2006) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Ron Howard

Diğer Oyuncular: Audrey Tautou, Jean Reno, Sir Ian McKellen 

Dan Brown’un aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. Sembol uzmanı Robert Langdon, hiç beklemediği bir anda kendini cinayetin ortasında bulur. Da Vinci’nin tablosuna işlenen ipuçlarını tek tek bulan Langdon gerçeği bulmak için çalışmaya başlar. Bu çalışmada yalnız değildir. Sophie ile birlikte Paris’ten Londra’ya giderler. Ancak yol maceralarla doludur.


15) Sully (2016) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Clint Eastwood

Diğer Oyuncular: Aaron Eckhart, Laura Linney, Anna Gunn 

Film bir biyografidir. 2009’da arızalanan yolcu uçağını Hudson Nehri’ne indiren pilot Chesley Sullenberger’in hayatı konu alınır. Uçağı indirmek neredeyse imkansıza yakındır. Ancak Chesley bu başarısına rağmen bazı yetkililer tarafından soruşturmaya tabi tutulur. İşini ve itibarını kaybetmekle yüz yüze gelen Chesley halk tarafından büyük destek alır.


16) The Post – Posta (2017) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Steven Spielberg

Diğer Oyuncular: Meryl Streep, Sarah Paulson, Bob Odenkirk 

Washington Post çalışanlarından Daniel Ellsberg ve Ben Bradlee ordu analisti tarafından yazılan ve sızdırılmış olan Pentagon belgelerini dergide yayınlama kararı alırlar. Belgelerde Vietnam Savaşı zamanında Johnson yönetiminin söylediği yalanlar ve Nixon yönetiminin kararları vardır. Nixon yönetimi bu belgelerin yayınlanmaması için mücadeleye başlar.


17) Extremely Loud & Incredibly Close – Çok Gürültülü ve Çok Yakın (2011) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Stephen Daldry

Diğer Oyuncular: Thomas Horn, Sandra Bullock, Max von Sydow

Dokuz yaşındaki Oscar son derece meraklı ve keşfetmeye düşkün bir çocuktur. Oscar babasını 11 Eylül saldırısında kaybeder. Annesi bu olaydan sonra depresyona girer ve mutsuzluğa hapsolur. Annesini o halde gören Oscar babasının onun için bırakmış olabileceğini düşündüğü ipuçlarını aramaya başlar. Dolaptan çıkan bir anahtarla sırları çözme yolunda uzun bir maceraya çıkar.


18) Charlie Wilson’s War – Charlie Wilson’un Savaşı (2007) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Mike Nichols

Diğer Oyuncular: Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams

Teksaslı bir kongre üyesi olan Charlie Wilson Afganistan’daki Sovyet işgaline karşı bir konumdadır. Komünizm karşıtı mücadeleye el altından mühimmat ve destek sağlar. Wilson’un bir nevi sevgilisi olan sayılı zenginlerden Joanne Herring de komünizm karşıtıdır. İkisi birlikte Sovyetlere karşı güçlerin birleştirirler. Bu güç birleşimi Afganistan’da Sovyet işgalini bitirerek üne kavuşurlar.


19) The Ladykillers – Kadın Avcıları (2004) | IMDb: 6.2

Yönetmen: Ethan Coen, Joel Coen

Diğer Oyuncular: Marlon Wayans, Irma P. Hall, J. K. Simmons

Güneyli dolandırıcı profesör Goldthwait Higginson Dorr, kumarhaneyi soymak için bir plan hazırlar ve bunun için başarılı bir grup hırsızı bir araya getirir. Planı düzenlemek ve çalışmak için yaşlı bir kadının evinde bir oda kiralarlar. Kadını hafife alırlar ancak kadın soygun planını anlamıştır. Bunu fark eden hırsızlar kadını öldürmeye karar verir ancak kadın çok zekidir ve öldürülmesi sanıldığı kadar kolay değildir.


20) Saving Mr. Banks – Mr. Banks (2013) | IMDb: 7.5

Yönetmen: John Lee Hancock

Diğer Oyuncular: Emma Thompson, Annie Rose Buckley, Ruth Wilson

Tom Hanks filmleri arasında en beğenilen filmlerden birisi olan Mr. Banks, 1906 ile 1961 arasında git geller yaparak hikayeyi seyirciyle buluşturuyor. Yazar Pamela Travers’ın babasıyla ilişkisini ve çocukluğunu anlatan 1906’da geçen bölümler ve Walt Disney ile Travers arasında kalan Mary Poppins’i anlatan 1961’de geçen bölümler vardır. Huysuz ve aksi görünen Pamela Travers’in geçmişine bakarak aldığı kararların sebeplerini ve duygu durumunu anlamak çok da zor değildir.


21) Greyhoud – Atlantik Savaşı (2020) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Aaron Schneider

Diğer Oyuncular: Elisabeth Shue, Stephen Graham, Rob Morgan 

Film C. S. Foster’ın “The Good Shepherd” romanından uyarlanır. Binbaşı Krause’nin önderliğinde Büyük Britanya açıklarında binlerce asker ve erzak taşıyan Atlantik Konvoyu’nun hikayesi konu alınıyor. Konvoyu koruyan herhangi bir hava desteği yoktur. Ancak yol aldıkları kısım oldukça tehlikelidir. Alman denizaltısı karşısında son derece savunmasız bir halde olan konvoy çetin bir mücadelenin ortasında kalır. Krause bu büyük mücadelenin içinde askerlerini korumak için büyük çaba gösterir.


22) News of the World- Dünyadan Haberler (2020) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Paul Greengrass

Diğer Oyuncular: Helena Zengel, Tom Astor, Elizabeth Marvel

Film yazar Paulette Jiles’in aynı isimli romanından uyarlanır. Amerikan İç Savaşı’nda ailesini kaybeden bir kızın hikayesi konu alınır. Kızı hayatta kalan son akrabalarının yanına götürmeye çalışan kaptan Jefferson Kidd üç savaş görmüştür. Bu üç savaşın ikisinde cephede savaşan Kidd eşini kaybetmiştir ve yalnız bir yaşam sürmektedir. Ancak bu yalnız yaşamını insanlara yardım ederek geçirmeyi seçer.

Kasabaları dolaşarak okuma yazma bilmeyen insanlara olan biteni öğrenmeleri için gazete haberlerini okumaya başlar. Küçük kızı hayatta kalan son akrabalarının yanına ulaştırmak için çıktığı yolda onu ve kızı zorlu bir mücadele beklemektedir.


23) A Beautiful Day in the Neigborhood – Mahallede Güzel Bir Gün (2019) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Marielle Heller

Diğer Oyuncular: Matthew Rhys, Chris Cooper, Fred Rogers

Film gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Junod başarılı bir gazetecidir. Alaycı bir üsluba sahip olan Junod, Bay Rogers hakkında bi yazı hazırlamayı oldukça isteksiz bir şekilde kabul eder. Ancak Bay Rogers’ı tanıdıkça ona karşı bakış açısı değişir ve önyargıları yıkılır.


24) Cloud Atlas – Bulut Atlası (2012) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Tom Tykwer, Lana Wachowski

Diğer Oyuncular: Halle Berry, Hugh Grant, Jim Sturgess 

Bulut Atlası filminde tek bir zaman yoktur. Geçmiş, şimdi ve geleceği anlatır. 1850 yılında Adam Ewing, Yeni Zelanda’dan yola çıkarak Kaliforniya’ya varmaya çalışmaktadır. 1930’larda Belçika’da yaşamaya çalışan yetenekli bestekar Robert Frobisher Adam Ewing’n günlüğüne sahiptir. Regan yönetimindeki Amerika’da yaşamakta olan Luisa Rey ise muhalif bir gazetecidir. Hepsini ortak bir noktada buluşturan sürükleyici bir film sizi bekliyor.


25) A Hologram fort he King – Kral İçin Hologram (2016) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Tom Kykwer

Diğer Oyuncular: Omar Elba, Sarita Choudhury, Sidse Babett Knudsen 

54 yaşındaki Alan Clady iflasın eşiğinde bir iş insanıdır. Bu durumdan çıkabilmek için kafa yoran Clady bir grup gençle Suudi Arabistan’a gitmeye karar verir. Kral Abdullah’a sunmak için bir IT teknolojisi hazırlamışlardır. Ancak Clady’nin fikirleri artık yeterince yenilikçi değildir. Üstelik karşılarında aynı sistemi daha ucuza hazırlayabileceklerini söyleyen Çinli bir ekip vardır. Hava koşullarının zorluğu ve kıyasıya rekabetin içinde Clady ve ekibi canla başla çalışmaya başlar.

This post is also available in: English

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/