LAİKA:BİR KÖPEĞİN UZAY SERÜVENİ

Henüz bir sokak köpeği iken kim bilebilirdi yolunun sokaklardan uzaya kadar gidebileceğini?Ve kim bilebilirdi bu yolculuğu hayatıyla ödeyebileceğini?

Onun adı ”Laika”. ‘Havlayan’ anlamına geliyor.Soğuk savaşın başlarında teknoloji ve uzay alanlarında hep bir yarış halinde olan iki büyük devlet vardı:ABD ve Rusya.Birbirine üstün gelme çabasından ibaret olan bu yarışa yeni bir fikir ortaya atıldı o da uzaya bir insan göndermek ve orayı araştırmaktı.Fakat bunun bir insan üzerinde tehlikelere yol açabileceğinden dolayı her zamanki gibi hayvanlardan yana seçim kullanıldı.

Rus bilim adamları eğitmek açısından daha kolay olan canlı olarak köpekleri seçmeyi düşündü.Ve Moskova sokaklarında kendi başlarına dolaşan iki köpek bulup onları eğitim sürecine soktular.Bilim insanları bu iki köpekten en uysal olanı çok sevdiler ve ona farklı isimler koymaya başladılar.Zhucka(böcek),Limonchik(limon)..En sonunda Laika isminde karar kıldılar.

Rusya sputnik2’yi  uzaya fırlatma kararı almıştır. Sputnik 2‘nin köpek kontenjanı için Laika dışında iki aday daha vardı: Muşka ve Albina.Daha önce iki kez yüksek irtifa uçuşu yapmış olan Albina yedek köpek oldu. Muşka da yeryüzündeki testler sırasında kullanıldı. Laika ise Sputnik 2 deki göreve bahşedildi.
Birçok testten geçen ve kontrol edilen Laika kendisini bekleyen kaderden bihaber uçuşa artık hazırdı.Rus bilim adamları Laika’nın hayatta kalma şansının olmadığını biliyorlardı.Fakat bu yarışta galibiyet önemliydi ve laika göz göre göre ölüme gönderiliyordu.

Ve Laika uçuştan yaklaşık 5 ila 7 saat sonra kapsülün aşırı ısınmasından dolayı ölerek dünyaya  böylece veda etti.Uzaya gönderilen ilk köpek ünvanı almasının yanında gerisinde acıklı bir hikayeyi de bırakmıştı.Bilim insanları onu hep uysal ve sevimli bir köpek olduğunu ve uçuşa gönderilmeden öncede yavrularıyla son bir kez baş başa bıraktıklarını dile getirmişlerdi.

Laika’nın ölümcül yolculuğu hayvanlara kötü muamele ve hayvan üzerinde yapılan deneyler hakkında dünya çapında büyük tartışma başlattı. 1998’de, Deneyde yer alan bilim insanı Oleg Gazenko, Laika’ya olanlar hakkında pişmanlığını şöyle ifade etti:

“Hayvanlar ile çalışmak hepimiz için acı verici. Onlara konuşmayı bilmeyen bebekler gibi davranıyoruz. Zaman geçtikçe daha da üzülüyorum. Bunu yapmamalıydık.”


2007’de Moskova’daki askeri araştırma tesisine artık bir simgeye dönüşen uzay köpeği Laika’nın heykeli inşa edildi.Anısına pullar basıldı,şarkılar yazıldı.Fakat bunlar Laika’yı geri döndürmedi sadece bu acı hikayeyi hafızalarımıza kazıtmaya yetti.

BONUS:LAİKA’YI ANLATAN ANİMASYON

– Yazı kaynak : Yazının orjinal ve uzun halini aşağıdaki blog adresinden bakabilirsiniz.https://wordpress.com/view/tabstick.wordpress.com

Kategoriler: Bilim, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/