Sosyal Medya Uzmanlarına 2021 Program Önerileri

Günümüzde bir sosyal medya kullanıcısı, günde ortalama 2 saatten fazla zamanını, yaklaşık 8 farklı platformda geçiriyor. Bu çeşitlilik sebebiyle; bir sosyal medya uzmanının tüm dijital faaliyetlerini, her bir platformda tek tek yönetmesi, senkronize etmesi, yayınını yapması, analiz etmesi ve optimize etmeye çalışması pek de etkili bir sosyal medya stratejisi gibi görünmüyor. Hele ki çoklu müşteri yönetimi yapıyorsanız.
Bir sosyal medya uzmanı olarak aynı anda yönetmeniz gereken onlarca işlemi kolaylaştıracak, her şeyi tek elden organize edebileceğiniz, çalışmalarınızın etkisini ölçümleyebileceğiniz, yatırım getirisine ilişkin bütünsel ve genel bakış sunan bir komuta merkezine, işinizi kolaylaştırıcı programlara ve uygulamalara ihtiyacınız var. Peki hangileri sizin için uygun olabilir? En çok kullanılanları sizin için derledik.

İşiniz için en doğru programı nasıl seçersiniz?

Sosyal Medya Kursu alarak muhteşem bir bilgi altyapısı oluşturdunuz. Kendinizi yenilmez hissediyor ve tüm dünyayı kasıp kavuracak bir uzman olarak arenaya çıkmaya hazırsınız. Harika! Aramıza hoş geldiniz. Peki arenaya çıkarken hangi gereçleri kullanacağınıza karar verdiniz mi?
Hayır! Her ne kadar muhteşem bir analitik zekaya, tükenmez bir heyecan ve yaratıcılığa, ateşli bir pazarlama güdüsüne sahip olsak da, hücrelerimize işlemiş bu dijital dünyada hepimiz işimizi kolaylaştırıcı bazı araçlar kullanıyoruz.
Dijital pazarlama uzmanları ve ajansları aynı anda birçok markayı yönetir. Bu nedenle de süreçleri merkezileştirmek, görevleri otomatikleştirmek ve üretkenliği artırmak gerekiyor. Ekipler ve müşterilerle iş birliği yapabilmek kilit öneme sahip.
Öncelikle işinizin içeriğini değerlendirmeli, yoğunluğunu ve ekibinizin büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Seçeceğiniz programın sunduğu imkanları da bu ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendirmeniz yerinde olur.
Programların sunduğu ana kategorileri şu şekilde ayırabiliriz:
Yayınlama ve Planlama: Aylık takviminizi ve gönderilerinizi otomatikleştirebilir ya da aynı ekranda farklı kanallar için özelleştirme yapabilir misiniz? Sınırlı sayıda kullanıcıya mı izin veriyor, yoksa satın alma planı sınırsız kullanıcı sayısını destekliyor mu?
Entegre RSS Beslemeleri: Bloglarınızı sosyal medya kanallarınızda otomatik olarak yayınlayabiliyor musunuz?
Sosyal İzleme: Anahtar kelimeleri ve rakipleri izleyerek markanızın itibarını takip edebilir, kitlenizi dinleyebilir misiniz?
Rakip Analizi: Rekabet avantajınızı sosyal analiz ve raporlama ile takip edip karşılaştırabilir misiniz?
Özel Raporlama: Müşterilerinizin büyük sosyal hesapları için özel raporlar oluşturmanız gerekiyor mu?
Kampanya İzleme: Pazarlama stratejinizi optimize etmek adına mevcut reklamlarınızı, gönderilerinizi ve web sitenizi takip ediyor musunuz? Hedefleme yapabilir misiniz?
Aklınızdaki soruları netleştirdiyseniz, cevapları bu sosyal medya programlarında birlikte bulabiliriz.

Buffer

Buffer, birden fazla sosyal medya hesabını tek bir panelden yönetebilmenizi sağlıyor. Kullanıcılarının en sevdiği özellikleri ise:
▪ Gönderi oluşturabilir ve bunları zaman çizelgeniz doğrultusunda ileri tarihli yüklemeler için planlayabilirsiniz.
▪ Otomatik yayınlama özelliği, içeriğin alakalı olduğu şekilde ve gerektiği zaman yayınlanmasına yardımcı olur.
▪ Buffer, bir gönderi kuyruğu oluşturmanıza yardımcı olur ve bunları sizin belirlediğiniz programa göre yükler.
▪ Gönderinizin beğeni, paylaşım, yorum tweetleri ve diğer tepkilerin sayısını, sayısal değere dönüştürerek gönderinizin farklı sosyal medya platformlarındaki popülerliğini ölçmenize yardımcı olur.

Hootsuite

Hootsuite, ortak çalışma özellikleri, grup takvimleri, ortak yazım, eşzamanlı düzenleme, içerik yönetimi, kişi yönetimi, proje yönetimi, görev yönetimi vb. özellikleriyle popüler ve faydalı içerikleri tek adrese toplayan bir yazılım! Ayrıca, itibar yönetimi, pazarlama ve sosyal medya izleme özellikleriyle de ön plana çıkıyor ve tabii ki çoklu kullanıcıları destekliyor.

Later

Kullanıcıların gönderilerini planlamasını sağlayan Later, Instagram için yaratılmış kullanışlı bir pazarlama platformu. Neler yapabildiğinden bahsetmek gerekirse de…
▪ Kullanıcıların içgörüler oluşturmalarına olanak tanıyan analizler sunar.
▪ Instagram gönderilerini toplu olarak planlayabilir ve haftalık ajandalar oluşturabilir.
▪ Organize bir medya kitaplığı yaratabilir; tüm fotoğraf, video ve içeriği, kullanıcı ekibi tarafından herhangi bir cihazdan erişilebilen merkezi bir konumda saklayabilir.
▪ Bir Instagram gönderisinin yayınlanmadan önce tam olarak nasıl görüneceğini kontrol etmek ve buna göre değişiklikler yapmak için ön izleme yapma olanağı sağlar.

Socialbakers

Tüm pazarlama görevlerini tek bir yerde yönetebileceğiniz yapay zeka destekli bir sosyal medya ve dijital pazarlama çözümü, Socialbakers.
▪ Platform, kullanıcıların tüm kanallarda içerik etkileşimini artırmasına olanak tanır.
▪ Kullanıcıların, izleyici tercihlerini ve ilgi alanlarını anlamasını sağlayan ipuçları ile ilgi çekici içerik oluşturmalarını sağlar.
▪ SocialBakers, tüm ücretli sosyal medya etkinliklerinin performansıyla ilgili sonuçlar ve harcama trendlerini net raporlar halinde çıkartır ve bunlara tek panodan ulaşım olanağı tanır. Yani etkili influencer pazarlama için takip ve raporlamaları kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sprout Social

Sprout Social, ara yüzü sebebiyle pek çok sektörün ilk tercihi olmak konusunda iddialı. Sosyal Medya Sertifika Programları‘nda adını kesinlikle duyacağınız yani profesyonellerin sevilen araçlarındandır. Markaların içeriğini sosyal kanallarında yöneten, planlayan, analiz eden ve yayınlayan çok kullanışlı bir sosyal medya aracıdır.

CoSchedule

CoSchedule, dijital pazarlamacıların çalışmalarını tek merkezden organize etmelerini, daha yüksek üretkenlik sağlamalarını, daha iyi proje zaman çizelgeleri oluşturmalarını ve ekip motivasyonunu arttırmalarını sağlayan en favori araçlardan biridir.
Kullanıcılar pazarlama takvimi yardımıyla tüm kampanyalarını ortaklaşa olarak yürütebiliyorlar.
Planlama konusundaki özellikleri ile ekiplerin kaynaklarını planlamaları konusunda büyük destek oluşturuyor. Yöneticilerin proaktif olarak tüm ekip için haftalık programlar oluşturmasını sağlayabilir. Böylece yöneticiler, her ekip üyesinin ilerlemesini takip edebiliyor ve görevler tamamlandığında veya kilometre taşlarına ulaşıldığında hızlı güncellemeler alabiliyorlar.
Dahası, Proje Panosu, doğrudan CoSchedule’dan yayın yapmaya da olanak tanıyor. Bu, tüm tanıtım ve pazarlama iş akışlarını tek bir merkezden yürütme kolaylığı sağlar!

Semrush

SEO paketiyle kulağınıza gelmiş olabilir ama SEMRush aynı zamanda sosyal medya yönetimi için ihtiyaç duyabileceğiniz gerekli tüm temellere sahip. Zengin SEO analitiğini, büyük sosyal platformlarda gönderi izleme, planlama ve oluşturma seçenekleriyle sosyal medya araçlarına da aktarabiliyor. Yani SEO ve sosyal medya ayak izinizi iyileştirmek için büyük miktarda bilgi edinebiliyorsunuz.
Rakip performans analizi, sosyal dinleme gibi konularda çok başarılı.

Gördüğümüz gibi piyasada daha pek çok program ve uygulama bulabilirsiniz. Her gün de güncellemelerle özellikler genişliyor, yeni platformlarla rekabet artıyor. Her koşulda başarı sağlamanın yolu da mecralara hakim olmaktan geçiyor. Çünkü sosyal medyada içerik yönetimine dair tüm bilgilere sahip olanlar için bu araçların kullanımı çok daha kolay ve sonuçları çok daha etkili.
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/