YERLİ ARAMA MOTORU ”Yaani” HAKKINDA

ABDULLAH DEMİR

ABDULLAH DEMİR

Araştırmacı-okur-yazar -çizer-gezer

Yerli arama motoru düzenlenen basın toplantısı ile Turkcell tarafından duyuruldu. Turkcellin Yandexle işbirliğine giderek oluşturduğu ”Yaani” Arama motoru, kullanıcılara diğer arama motorlarına rakip olacak düzeyde bir performans vaat ediyor. 
Kaan Terzioğlu , yaptığı açıklamada Türkiye’deki verilerin yüzde 96’sının yurt dışında tutulduğunu , Gebze de kurulan veri merkezinin , Türkiye’nin en büyük veri merkezi olacağını söyledi.
Turkcell‘in yerli arama motoru şu an için tarayıcı üzerinden değil de Google Play Store ve App Store’dan indirilerek kullanılmaktadır.

Yaani’nin bize vaadettikleri neler?

-Aile koruma modu 

-Alt yapısından dolayı aramalarda Türk kullanıcılar için en doğru sonuçlar yansıtılacak.
Yaani indirenlere ek 1 GB kota verilecek(Turkcell kullanıcılarına özel) , yaptığınız aramalar internetinizden yemeyecek.
Turkcell yakın zaman içerisinde Yaani’yi bir mobil tarayıcı olarak kullanma imkanı da sağlayacak.
-Hava durumunu ve gidişatını kolayca öğrenebilir, yakındaki restoranları araştırabilir, filmleri ve seansları öğrenebilirsiniz.
-Yaani Turkcell uygulamalarıyla da entegredir. Aradığınız şarkıyı Fizy üzerinden dinleyebileceksiniz , birkaç ay içerisinde TV+ , BİP , Lifebox , Fulltrip , Dergilik ve Paycelle de entegre edilecek birkaç ay içerisinde TV+, BiP, Lifebox, Fulltrip, Dergilik ve Paycell 
İndirmek için:  Android , IOS

Yorumlar (0) Yorum Yap

/