Sosyal Medyayı En İyi Kullanan 25 Marka

Son 10 yılda dijital anlamda yaşanan değişiklikler ile her geçen gün farklı bir ivme kazanan sosyal medya, hem kişiler hem de markalar için popüler hale geldi. Ve bu popülerlikten yararlanmak isteyen markalar bütçeleri doğrultusunda sosyal medya reklam ağlarını kullanıp rekabet güçlerini arttırmaya çalışıyorlar. SocialBrands Turkey BoomSocial‘ın sunduğu sosyal medya verilerine geçmeden önce markalar neden sosyal medyaya yönelmeye başladılar? Kısaca değinelim.  

-Sosyal medya markaların geleneksel pazarlama dışında anında müşterilerle etkileşim ve iletişim kurabildiği bir mecra olduğu için.

 -Sosyal medya ile kullanıcılara hızlı ve basit bir şekilde ulaşabildiği için.

– Diğer reklam kanallarına göre daha düşük maliyetle daha etkin reklam olanağı sağladığı için.

-Ölçümleme ve nicel/nitel veri analizi yapıldığı için
 
-Markalar bilinirliğini ve satışları arttırdığı için.
– İtibar yönetimi sağlandığı için, markalarda sosyal medya kullanımı arttı. 
Sosyal medyayı doğru ve etkin kullanan ve bu alanda başarılı olan markalar pazar payında daha güçlü olmaya başlarken, sosyal medyayı yanlış kullanan markalar ise imajlarına zarar verebilirler.
BoomSocial‘ın sunduğu sosyal medya verilerine göre 1-30 Haziran 2017 döneminde sosyal medyayı en iyi kullanan markalar şu şekilde:
1-Madame Coco

2- English Home

3- Türk Hava Yolları

4- Zen Pırlanta

5- Mercedes-Benz Türkiye

6- Türk Telekom 

Yapılan araştırmaya göre;

SocialBrands, markalar için en popüler sosyal medya kanalları olan Facebook, Twitter ve Instagram’da yer alan 20 binden fazla marka hesabını inceliyor.

Ayda 1,3 Miyon Sosyal Medya İletisi
Markaların 1-30 Haziran dönemindeki performansını mercek altına aldığı Temmuz SocialBrands’de Facebook’ta 8.439 sayfaya ait 466,026 ileti, Twitter’da 7.213 hesabın paylaştığı 780,744 Tweet, Instagram’da ise 4.726 hesabın paylaştığı 134.077 ileti olmak üzere; toplamda 20.378 farklı sosyal medya hesabı tarafından paylaşılan 1 milyon 380 bin 847 içeriği istatistiksel olarak incelendi.

Yoğun Sosyal Etkileşim
İncelenen 1,3 milyon Facebook, Twitter ve Instagram iletisi, Türkiye’de sosyal medyanın popülerliğini gözler önüne serdi. 20 bin marka tarafından paylaşılan bu iletilerin ay boyunca aldığı beğeni, yorum, paylaşım, Retweet gibi etkileşimlerin toplam sayısı ise 760 milyondan fazlaydı! 

Derin Veri Analizi
Bu inceleme için tüm hesaplar ve sayfalar için hayran sayısı, hayran artışı, sayfa yapısı, sayfa bilgileri, ay boyunca paylaştığı tüm iletiler, ileti türleri, paylaşılan iletilere gelen beğeni, yorum, paylaşım ve Retweetler, ileti başı etkileşim oranı, hashtag ve mention kullanımı, bulunduğu sektördeki karşılaştırmalı durumu gibi onlarca farklı herkese açık performans verisi derlendi.

Elde edilem tüm verileri istatistiksel olarak işleyerek, sayfanın hayran sayısı ve etkileşim oranı, farklı ileti türlerinin aldığı etkileşim oranları, sayfa bilgilerinin kullanımı, hashtag ve mention gibi kanala özel anahtar araçların kullanımı gibi birçok bileşenin sayfa başarısındaki etkileri belirlendi.

Kategoriler: Başarı, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/