Sabahları Erken Kalkabilmek İçin 6 İpucu

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

 

“Erken kalkmam gereken her zamanda alarm çalınca hayatımı sorguluyorum, erteleme tuşunu aşındıra aşındıra telefonu eskitiyorum” diyorsanız bizce bu yazıyı dikkate alın!

1) Erken yatıp erken kalkmak

Bunu yazmadan elbette geçemeyecektik. Yıllardır anne-babalarımızın erken yatarsan erken kalkarsın sözünü kulak ardı edip durmuş olabiliriz ama erken kalkabilmek için de en etkili çözüm de bu gibi sanki. Bizce önce bunu deneyerek başlayın devamı mutlaka gelecektir.


2) Alarmı yatağınızdan uzak bir yere koymak

Alarm yastığınızın kenarında,yatağın yanındaki komidinde durdukça ertelemek ne kadar da güzel değil mi? Gireceğiniz toplantıya geç kaldığınız da patronunuz,sınavın ilk 15 dakikasına yetişemeyince de hocanız da sizinle aynı mı düşünecek bilemiyoruz ama alarmı yatağınızla arasında yürüme mesafesi olan bir yere koyduğunuzda sinir olduğunuz o sesten kurtulmak için mutlaka ayağa kalkacaksınız. İlk birkaç gün zor olacaktır ama çabucak alışacağınızdan eminiz. Bir denemekten zarar gelmez.


3) Kafeini azaltmak

Sınav zamanıydı, yetişecek projeydi, bitirme teziydi derken hepimiz kahveyle içli dışlı yaşamaya başlıyoruz. Sabahları ayılabilmenin en etkili yolu da kahveden geçiyor diye düşünüyoruz. Fakat aldığımız kafein oranı arttıkça erken yatma riskimiz dolayısıyla da erkenden kalkma riskimiz de azalmaya başlıyor. Bunun yanında kafeinin vücuda verdiği zararlar da cabası. Kahve yerine sabahlarınıza taze taze sıktğınız portakal suyuyla başlamak en güzeli.


4) Spor yapmak

Dersten derse,toplantıdan toplantıya geçerken hangi ara zaman bulup spor yapacağım diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslına bakarsanız metrobüsten metroya,otobüsten minibüse koşarken bile spor yapıyor sayılabilirsiniz. Fakat akşamüstü olduğunda eve gelip akşam serinliğinde çıkacağınız kısa bir yürüyüş kan dolaşımınızı arttıracak, erken yatmanızı sağlayacak böylece erkenden de kalkabileceksiniz.


5) Uyanır uyanmaz duşa girmek

Sabah gözleriniz yarı açık yarı kapalı yüzünüzü yıkamaya gittiğinizde ılık bir duş almayı da es geçmeyin. Hem kendinizi daha dinç hissedecek hem de gözlerinizin birden açıldığını fark edeceksiniz.


6) Kahvaltı

Son olarak da artık erken kalkabilen ve geç kalma endişesi olmayan bir insan olduğunuz için kendinize bol proteinli bir kahvaltı hazırlayıp keyifle yemeniz de hiçbir sıkıntı yok. Umarız güzel bir gün geçirirsiniz. 🙂

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/