Popüler Olan Şeylerden Hoşlanmayan İnsanların Çok Sık Yaşadığı 5 Durum

Bir diziyi sırf popüler diye izlemek istemediğiniz oldu mu? Ya da çevrenizde çok popüler bir müzisyeni dinlemek istemeyen arkadaşlarınız var mı?
Popüler olana sempati duyamamak birçok insan tarafından yanlış yorumlansa da aslında çok normal bir durum. Film, müzik, dizi gibi zevkleri daha bireysel ve özel hissederek yaşamak da bir tercih meselesi.
Popüler kültürle zevkleri çakışan insanlar doğal olarak toplumun da büyük bir çoğunluğuyla ters düşerler. Bu süreç içerisinde de birçok yanlış anlaşılma da beraberinde gelir.
Gelin, popüler olan şeylerden hoşlanmaya insanların sosyal hayatta çok iyi bildiği durumlara yakından bakalım:

1) İnsanlar kendinizi farklı göstermek için popüler şeyleri sevmediğinizi düşünür.

“Evet Game of Thrones izlemiyorsun çok marjinal birisin.”

Kendinizi sadece dizi/film/müzik zevkinizle farklılaştırabileceğinizi düşünen insanlarla sık sık yaşanan bir durumdur. Bir diziyi izlemediğinizi söylersiniz ve anında kendinizi marjinal göstermeye çalıştığınız düşünülür.

2) Tartışma yaratmak istediğiniz düşünülür.

Bazen insanlar sevdikleri şeyleri öyle savunur ki, o şeyi beğenmediğinizi söylediğinizde hakarete maruz kalmışlar gibi tepki verirler. Bu doğrultuda sanki tartışma yaratmak istiyormuşsunuz gibi yargılanırsınız.

Siz kendi görüşünüzü belirtirken, karşınızdaki insan bu durumu onu aşağılamak ve kavga etmek istediğiniz yönünde yorumlar.

3) Sevdiğiniz şeyleri konuşacak çok fazla kişi bulamazsınız.

Popüler şeyleri sevmemenin belki de en zor yanı, sevdiğiniz şeyler hakkında konuşacak insanları bulmaktır. Farklı zevklerden insanlarla konuşmak elbette faydalı ve size renk katar ancak ortak zevkler konusunda konuşmanın yarattığı his bunlardan biraz ayrışıyor.
Ortak heyecanlar, ortak duygular her zaman sevilir. Ancak bu, biraz daha rafine zevkleriniz varsa bir hayli zorlaşıyor.

4) İnsanlar çok belirgin bir şeyi anlamadığınızı düşünür.

“Dizideki mükemmel detayın ne kadar büyük bir şey olduğunu anlayamadığın için diziye b.k atıyorsun (!)”

Şunu hatırlatmakta fayda var ki detayların ve hikaye anlatımının verdiği zevk herkes için farklı olabilir.
Farklı hikaye anlatım türleri olduğu gibi, herkesin aynı hikaye anlatım türüne aynı sevgiyi beslemesine de gerek yok.
Çoğu zaman üretilen eserdeki mesajı anlasanız, ancak ilgi duymasanız dahi; anlamamakla suçlanabilirsiniz.

5) Popüler şeyler kafanızı nereye çevirseniz oradadır.

Bu konudaki en can sıkıcı noktalardan biri. İnternette, dışarıda, evde, arkadaş ortamında popüler olan şeylerin mizahı, tartışması, görselleri, videoları ile ardı arkası kesilmeyen ve ilgi duymadığınız bir içerik yağmurunun ortasında kalırsınız.
Sosyal medyada gezerken karşınıza çıkar, dışarıda konuşulduğunu fark edersiniz, arkadaş ortamınızda da bir süre sadece bunlar konuşulur.

✍ Editörün Notu

Her ne kadar toplumun yanlış yorumlaması bu kadar fazla olsa da, size özel olduğunu hissettiğiniz ve henüz keşfedilmediğini düşündüğünüz şeyleri keşfetmenin zevki bambaşkadır.

Sadece popüler olanı tüketmemek, aslında tüketeceğiniz içeriklerin de çeşitliliğini arttırır ve size sunulanı değil, kendinizi iyi hissettiğiniz şeyleri tüketmenizi sağlar. Böylelikle hem kendinizi daha iyi tanır, hem de zevklerinizi renklendirirsiniz.

Popülerliği daha iyi anlamak için bu iki kitaba bakabilirsiniz:
Hit Makers, Dikkat Dağınıklığı Çağında Popülerlik Bilimi – Derek Thompson
Popüler Kültürü Anlamak – John Fiske
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/