Daha İyi Odaklanabilmek İçin Bilimsel Araştırmalara Dayanan 7 Egzersiz

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Günde birkaç dakika ile azalan dikkat sürenizi yeniden düzenleyebilirsiniz.

Uzun çalışma günleri, yüksek beklentiler, bildirimlerin ve mesajların bitmek bilmeyen sesleri ile odaklanabilme yeteneğimiz tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Pek çok araştırma gösteriyor ki, sağlıklı yetişkinler bir göreve 20 dakikadan daha uzun süre odaklanamıyorlar.
Ancak, işimiz ve kariyerimiz uzun süre düşünebilme yeteneğimize bağlı.
Neyse ki, bilimsel araştırmalar dikkat dağınıklığıyla mücadele etmek ve daha uzun süre odaklanabilme yeteneğimizi geliştirebilmek için harika yollar saptadı.
İşte, dikkat kasınızı yeniden onarmanız ve işinize, hayatınıza daha iyi odaklanmanız için 7 yol:

1) Günlük işlerinizi, dikkatinizi yavaşça artıracak şekilde düzenleyin.

Eğer bunu şimdiye kadar yaptıysanız, tebrikler! Odaklanma durumunuz çok da kötü durumda değil. Ancak, dikkatinizi yeniden kazanmak, uzun bir yol. Araştırmalar, dikkat kasınızı yeniden yapılandırmak için işlerinizi aralarda mola vermek kaydıyla parçalara bölmenin iyi bir yöntem olduğunu gösteriyor.
DeskTime ekibi yaptığı araştırmalar sonucunda, ofis çalışanlarının bilgisayarlarını nasıl kullandığı ile ilgili (kullanıcı tarafından “verimli çalışma” olarak adlandırılan süre temel alınarak) günlük 5.5 milyon veriyi analiz ettikten sonra verimli çalışanların en iyi %10’unun 17 dakikalık ara vermeden önce ortalama 52 dakika çalıştığını tespit etti.
52 dakika sizin için bir maraton gibi geliyorsa, daha küçük sürelerle çalışın; 20 dakika çalışın, 5 dakika ara verin ve veriminizi artırın.

2) Bir “Yapılmayacaklar Listesi” oluşturun.

Modern çalışma dünyasında her yerde dikkat dağıtıcı şeyler var. Araştırmacılar, dikkatiniz dağıldıktan sonra yeniden odaklanmanızın 25 dakikaya kadar sürebileceğini söylüyor. Bunu çözmenin kolay bir yolu: “Yapılmayacaklar Listesi”. Facebook veya Twitter’ı kontrol etmek istediğinizde ya da aklınıza rastgele başka bir düşünce geldiğinde bunu bir yere yazın. Düşünceyi, zihninizden kağıda aktarmak, dikkatinizin elinizdeki görevde tutmanıza yardımcı olur.

3) Uzun kitapları yavaşça okuyun.

Pew Araştırma Merkezi’nde yapılan bir araştırmaya göre, online içerik okunması yaklaşık %40 arttı. Ancak Amerikalıların %26’sı geçen yıl tek bir kitabı bitiremedi. Sadece kısa içerik okumak, odaklanma yeteneğimizi köreltir ve zihnimizi karmaşık kavramları keşfetmek yerine hızlı cevapları bulmaya alıştırır. Kitap okumak için uygun yolları araştırarak başlayın ve klasiklerden bir kitap alarak bir adım atın.

4) Yüzyıllık konsantrasyon egzersizlerini deneyin.

Dikkat süresinin azalmasının yalnızca modern çağın bir sorunu olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. 1900’lerin başında, yazar Theron Q. Dumont, dikkat yoğunluğunuzu artırmak için bir dizi egzersizi anlattığı “Konsantrasyonun Gücü” adında bir kitap yayınladı. İşte birkaç egzersiz örneği:

-15 dakika boyunca bir sandalyede oturun.

-5 dakika boyunca yavaşça açıp kapattığınız yumruklarınıza konsantre olun.

-5 dakika boyunca saatin salise çubuğunu takip edin.

Biraz çılgınca görünebilirler ancak bu egzersizleri yapmanın ne kadar zor olduğunu görünce şaşıracaksınız.

5) Gününüze biraz “meditasyon zamanı” ekleyin.

Aslında bu meditasyon zamanına “mindfulness” deniyor. Mindfulness, yönetmen David Lynch‘ten Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington’a kadar herkesin yaptığı gibi, günlük meditasyona zaman ayırmak. Ve Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, günde yalnızca 10-20 dakikalık meditasyonun odaklanma sorununuzu iyileştirmeye ve dikkat sürenizi artırmaya yardım ettiğini söylüyor. Dahası, 4 günün sonunda siz de dikkatinizdeki gelişmeleri görebilirsiniz.

6) Dikkat egzersizi rutininize fiziksel egzersizi de ekleyin.

Spor yapmak yalnızca bedeniniz için iyi değildir. Araştırmacılar, günlük rutininize fiziksel egzersizleri de eklemenin beyninizin dikkat dağıtıcı şeyleri görmezden gelmesine yardımcı olduğunu tespit etti. Bir çalışmada, dikkat sürelerini ölçen testi yapmadan önce orta derecede fiziksel egzersiz yapan öğrencilerin egzersiz yapmayanlara göre daha başarılı olduğu gözlendi.

7) Dikkatli dinleme egzersizi yapın.

Sınırlı dikkat süremizi, en iyi başkalarıyla konuşurken fark ederiz. Konuşma sırası size geldiğinde kaçacak yer aramak yerine, diğer kişinin sözünü kesmeden, düzenli olarak söylediklerini tekrarlayarak “Tamam”, “Anladım”, “Evet” gibi bağlantı sözcüklerini kullanarak dikkatli dinleme egzersizini uygulayın ve konuşmayla bağlantınızı koparmayın.
Bu beceriler, daha iyi ve daha ilgi çekici insan olmamızı sağlamakla kalmayacak, zihnimizi karşımızdaki insana odaklamamıza da yardımcı olacak.
Kategoriler: Motivasyon, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/