Daha Mutlu Yaşamak İçin 5 İpucu

Ezgi Diliçıkık

Ezgi Diliçıkık

Environmentalist, Digital Addict

Günlük yaşamınızda daha mutlu olabilmeniz için yapabileceğiniz birkaç temel ipucunu bir araya getirdik.

1) Kültürel aktiviteleri es geçmeyin. (Keşfedin)

mut1

Hangi şehirde yaşıyor olursanız olun haftada bir, iki haftada bir ya da ayda bir mutlaka bir sergiye gitmeye ve insanların yaratıcılığından beslenmeye çalışın. Sanat, özel ve tabii ki güzeldir. Dünyada güzelliği yorumlamaktan ve onu kendi çerçevende yansıtabilmekten daha özel bir şey yoktur. Bu hissi yaşayabilmeniz için ünlü bir ressam, heykeltıraş ya da müzisyen olmanıza gerek yok. Dokunabildiğiniz, duyabildiğiniz ve görebildiğiniz bu eserler yaratıcılığınızı artıracak ve sizi farklı düşünmeye itecektir.


2) Kendinize zaman ayırın. (Dinleyin)

öz3

İş hayatı, okul hayatı ve yüklendiğiniz çeşitli sorumluluklar, çoğu zaman kendinizi ihmal etmenize neden oluyor olabilir. Kendinize ayıracağınız birkaç saat, sorumluluklarınızdan sıyrılıp sadece mutluluğunuz için yapacağınız birkaç aktivite, haftanızın çok daha farklı geçmesini sağlayabilir. Kendinize özel bir bakım günü ilan edebilir, tek başınıza yapabileceğiniz bir aktivite bulabilir ya da bir hobi edinebilirsiniz.


3) Doğaya kulak vermeyi unutmayın. (Hissedin)

mut3

Şehrin karmaşası ve gürültüsünden uzak bir sabah geçirmek için yakınlarınızda bulunan bir parka gidin. Ayakkabılarınızı çıkarın ve çimlerin ayak tabanlarınızda bıraktığı muhteşem hisle deşarj olun. Çoğumuz, iş hayatına atıldıktan sonra ya da staj döneminde, okul döneminde doğayı dinlemeyi unutuyoruz. Şehir hayatının ve yoğun temponun sizi kafesine almasına izin vermeden ve doğayı, doğanın dingin huzurunu hissetmek için çaba sarf edin.


4) Arkadaşlarınızı ihmal etmeyin. (Paylaşın)

mut4

Yoğun geçen bir günün ardından arkadaşlarınızla görüşemeyecek kadar yorgun olabilirsiniz ancak bırakın bugün 3 saat daha az uyuyun. Arkadaşlığın verdiği enerjinin ve mutluluğun buna değeceğini göreceksiniz. Hayatın stresini üzerinizden atmak için paylaşın. Kendinizden uzaklaşıp biraz arkadaşlarınızın hayatına dâhil olun.


5) Yan karakter olmayı da bilin. (Değiştirin)

mut5

Sürekli başrol olmak sizi yorabilir, biraz yan karakterleri oynayın ve sadece başrolün en yakın arkadaşı, en yakın iş arkadaşı ya da kapı komşusu olun. Kendinize dışarıdan bakın ve sizi yoran her şeyi bir rutin olarak görüp kabullenin ve iç dünyanızda basite indirgeyin. İyi gelecek, göreceksiniz.
Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

 

 

Kategoriler: Psikoloji, Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/