Bir Avuç Gencin İçindeki Umudun Projesi : ‘ Bi Güzellik Yap’

 

 

    Evrende güzel şeyler olmaya devam ediyor.Bahsini edeceğim bu proje , içlerinde umut barındıran  bir avuç üniversiteli gencin kısıtlı imkanlarla ; söz konusu yardım etmek , minik insanlara umut olmak olunca nasıl seferberlik ettikleri hakkında.

 

   Yakın bir vakitte Ankara’da öğrenim gören bir üniversiteli gencin Bitlis’e yolu düştü.Burada vakit geçirdiği sırada okullarında öğrenim gören Bitlisli minik kalplerle tanıştı.O minik kalpler ki , imkansızlıklar nedeniyle kış aylarında iki  yazlık penyeyi üst üste giyen ;  tabanı kopmuş ayakkabılarla okul yolunda koşturan ve balçıktan yapılmış derme çatma okullarında öğrenim görmeye çalışan Bitlisli çocuklar. Ve dahası  bu miniklerin okullarında , okumanın büyüsüne kapılıp kitaplar arasında  seyehat edebilecekleri bir kütüphaneleri  dahi yoktur. Bu vaziyete birebir şahit olan Genç, bu zamana kadar  geleceğe umut olacak çocuklar adına hiçbir şey yapmadığı için kendine kızar ve Ankara’ ya geri döndü.

 

   Kendi yakın arkadaşlarına bu  durumu anlatan genç, onlardanda olumlu geri dönüş alınca bir afiş hazırlayarak kendi çaplarında minik bir kampanya başlatıp Bitlis’e yardım eli uzattılar.Bu kampanyaya da  ” Bi Güzellik Yap ”  ismini verirler. Kampanya Bitlis’ten sonra Şemdinli’ deki bir okula ulaştı. Gençler bu okulun genel ihtiyaçlarını listeledi ve  100 bot ve bir kütüphane kurabilecek sayıda kitapı kendilerine hedef belirlediler.  Derken hiç beklemedikleri şeyler gelişti ve bir anda kampanyaya yoğun talep oluştu.
    Bu gençler , halkayı büyütmeye başarmıştı ; okullarında ki diğer öğrenciler ve kampanyayı duyan bir çok gönlü güzel insan onlara büyük destek verdi. Bu destekler sonucu gençler an itibariyle sadece Bitlis’ te yaşayan minik kalplere değil , Irak sınırında, Şemdinli ,  Bingöl ve Batman da ki köy okullarında öğrenim gören bir çok çocuğun kalbine dokunup onlara umut oldular.

 

 

   Sırada ki hedefleri ise ‘ Bi Güzellik Yap ‘ ailesini daha da genişleterek , yardım elini ihtiyacı olan bütün çocuklara ulaştırıp onların geleceğe umutla bakmasını sağlamak.

– Kampanyanın kahraman genci  Elif Zühre , Ankara da öğrenim gören bir Hukuk öğrencisi. Ona ve gönlü güzel arkadaşlarına selam olsun.
Twitter – Bi Güzellik Yap

 

 

 

 

 

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/