Elektriğin Dahisi Nikola Tesla’nın Modern Hayatı Etkileyen 3 Büyük İcadı

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Her sabah, kahvaltıdan önce yeni bir buluş yapabileceğine inanan Tesla’nın yaklaşık 300 icadı bulunmaktadır. Bu buluşlardan birisi olan alternatif akım için Edison ile konuşmaya gittiğinde, Edison’un cevabı şöyle olmuş: ‘’Vaktini boşa harcamışsın, alternatif akımın geleceği yok.’’ Beklediğini bulamayan Tesla, zor günler geçirmiş, günlük işlerde çalışmak zorunda kalmış.
Obsesif kompulsif bozukluğu bulunan Tesla, kaldığı otellerin hepsinde 3’e bölünebilen numaralı odalarda kaldı. Hayatının sonlarında tek arkadaşları güvercinlerdi. Bir gün muhabire şunlara söyledi: ‘’Yıllardır güvercinleri beslerim, binlercesini. Biri farklıydı, dişi bir güvercindi. O güvercini bir erkeğin bir kadını sevdiği gibi severdim ve o da beni severdi. Ona sahip olduğum sürece hayatımın bir anlamı vardı.’’ Sevgili güvercini ölmeden bir gece önce gözlerinde, laboratuvardaki en güçlü lambalardan bile güçlü bir ışık gördüğünü anlattı ve ekledi: ‘’O ışık söndüğünde benim içimde de bir ışık söndü.’’
1) Elektrik Motorları

Tesla’nın icat ettiği indüksiyon motoruyla birlikte medeniyetimizi ivmeli bir şekilde ilerletme imkanı bulduk. Sanayide çok önemli bir yere sahip olan bu motor, ev eşyalarından su motorlarına, kompresörlerden endüstriyel fanlara kadar şu an kullandığımız çoğu şeyin temelini oluşturuyor.
2) Radyo ve Uzaktan Kumanda

Uzaktan kumanda teknolojisi, radyo sinyallerinin bir parçasıydı. Tesla, pilli teknenin dümenini, ışıklarını ve pervanesini radyo dalgaları ile uzaktan kontrol edebiliyordu. Bu buluş sayesinde günümüzde uzaktan kumandalar ve garaj kapısı açacakları hayatlarımızı kolaylaştırıyor.Radyonun kimin tarafından icat edildiği tartışma konusu olsa da ölümünden sonra patent Tesla’ya verildi.


3) Lazer Teknolojisi

Tıp alanında oldukça kritik öneme sahip olan lazer teknolojisi Tesla’nın buluşlarından birisidir. Aynı dönemlerde başka bilim insanlarının da lazer üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyor. Bu çalışmalar sayesinde farklı alanlarda sık sık kullanılan lazer teknolojisi günümüz hayatını oldukça etkiliyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/