Elektriğin Dahisi Nikola Tesla’nın Modern Hayatı Etkileyen 3 Büyük İcadı

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Her sabah, kahvaltıdan önce yeni bir buluş yapabileceğine inanan Tesla’nın yaklaşık 300 icadı bulunmaktadır. Bu buluşlardan birisi olan alternatif akım için Edison ile konuşmaya gittiğinde, Edison’un cevabı şöyle olmuş: ‘’Vaktini boşa harcamışsın, alternatif akımın geleceği yok.’’ Beklediğini bulamayan Tesla, zor günler geçirmiş, günlük işlerde çalışmak zorunda kalmış.
Obsesif kompulsif bozukluğu bulunan Tesla, kaldığı otellerin hepsinde 3’e bölünebilen numaralı odalarda kaldı. Hayatının sonlarında tek arkadaşları güvercinlerdi. Bir gün muhabire şunlara söyledi: ‘’Yıllardır güvercinleri beslerim, binlercesini. Biri farklıydı, dişi bir güvercindi. O güvercini bir erkeğin bir kadını sevdiği gibi severdim ve o da beni severdi. Ona sahip olduğum sürece hayatımın bir anlamı vardı.’’ Sevgili güvercini ölmeden bir gece önce gözlerinde, laboratuvardaki en güçlü lambalardan bile güçlü bir ışık gördüğünü anlattı ve ekledi: ‘’O ışık söndüğünde benim içimde de bir ışık söndü.’’
1) Elektrik Motorları

Tesla’nın icat ettiği indüksiyon motoruyla birlikte medeniyetimizi ivmeli bir şekilde ilerletme imkanı bulduk. Sanayide çok önemli bir yere sahip olan bu motor, ev eşyalarından su motorlarına, kompresörlerden endüstriyel fanlara kadar şu an kullandığımız çoğu şeyin temelini oluşturuyor.
2) Radyo ve Uzaktan Kumanda

Uzaktan kumanda teknolojisi, radyo sinyallerinin bir parçasıydı. Tesla, pilli teknenin dümenini, ışıklarını ve pervanesini radyo dalgaları ile uzaktan kontrol edebiliyordu. Bu buluş sayesinde günümüzde uzaktan kumandalar ve garaj kapısı açacakları hayatlarımızı kolaylaştırıyor.Radyonun kimin tarafından icat edildiği tartışma konusu olsa da ölümünden sonra patent Tesla’ya verildi.


3) Lazer Teknolojisi

Tıp alanında oldukça kritik öneme sahip olan lazer teknolojisi Tesla’nın buluşlarından birisidir. Aynı dönemlerde başka bilim insanlarının da lazer üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyor. Bu çalışmalar sayesinde farklı alanlarda sık sık kullanılan lazer teknolojisi günümüz hayatını oldukça etkiliyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (2) Yorum Yap

öncelikle çoğu kişi için güzel gözükse de doğru olmamış. radyonun mucidi Guglielmo Marconi daha radyo sinyalleri üzerinde çalışırken Tesla, çoktan radyo iletimini başardığını iddia etti. Peki kiminle iletişim kurmuştu? Tesla’nın kendi iddiasına göre, Mars’taki uzaylılarla! Bugün biz Mars’a robot araçlar gönderip inceliyoz. Bu sayede Mars’ta gelişkin yaşam olmadığını öğrendik. Ancak, Tesla Marslılar ile iletişim kurduğunu iddia ediyordu… Daha da ileri gitti: Elindeki teknolojiler sayesinde Mars’tan çok daha uzak gezegenlerle bile “anlık iletişim” kurabileceğini ileri sürdü! Bugün biliyoruz ki Evren’in hız sınırı olan ışık hızında yayılan dalgalarla iletişim kursak bile Mars ile ortalamada 12.5 dakikada 1 defa iletişim kurabiliriz. Ve yine bugün biliyoruz ki… Mars’ta uzaylılar yaşamamaktadır. Bugün tipik bir bilim insanı dünya dışı yaşamla ilgili herhangi bir argüman bile üretmeden önce onlarca yıl boyunca yemeden içmeden deney, analiz ve inceleme yaparken, Tesla’nın elinde çalışan bir radyo bile yokken ve o zamana kadarki hayatında radyo dalgalarıyla ilgili tek bir deneye imza atmamışken Marslılarla iletişime geçtiğini söylemesi, belki koyu Tesla fanatiklerinde değil ama bilimden gerçekten anlayan, sorgulayıcı, şüpheci insanlarda bazı uyarı lambalarının yanmasına neden olacaktır; olmalıdır. Aslına bakarsanız başarıyla çalışan ilk polifazik, el krankıyla çalışan AC jeneratörü Tesla'nın doğumundan 24 yıl önce, 1832'de Hippolyte Pixii tarafından üretilmiştir. Tesla'nın AC ile ilgili ilk çalışmaları başladığında, Avrupa'daki birçok mucit AC ile çalışan ürünler üretmekteydi. Evet, bu teknolojiler kısmen nadirdi ve yeni yeni kendine yer buluyordu; ancak şu çok nettir: Tesla AC jeneratörlerinin veya AC'nin kendisinin mucidi değildir. -Evrim Ağacı

alernatif akımı bulanda nikola tesla değilmiydi?

/