Bilim İnsanları Telefonlara Kendini Onarabilen Materyal Geliştiriyor

CepteTamir

CepteTamir

Akıllı telefonlara yerinde tamir hizmeti sunan bir servis. https://ceptetamir.com

Kaliforniya Üniversitesi Riverside’da kimya profesörü olan Dr. Chao Wang, kırık telefonları onaracak bir polimer geliştirmekte olduğunu açıkladı. İlhamı nereden mi almış? Wolverine. Evet o, X-Men Wolverine, Marvel çizgi romanlarından.
Günümüzde en moral bozucu durumlardan olan telefonumuzun düşmesi, darbe alıp çatlaması veya kırılması (ki biz bu yüzden varız), tamir için para vermek ya da telefonu komple değiştirmek zorunda kalmak. Dr. Wang, bize başka bir seçenek sunmak için çalışıyor.
Business Insider’ın söylediğine göre kimya profesörü Dr. Chao Wang ve meslektaşları, bu materyali gerilimli polimerden ve iyonik tuzdan geliştirdi. Bunlar iyon-dipol etkileşimi olarak adlandırılan özel bir bağla birleştirildi. Belirttiklerine göre bu bağ, iyonlar ve kutup molekülleri arasında bir çekim kuvveti oluyor ve bu da hasarı düzeltmeye yarıyor. Bilim kurgu filmlerindeki gibi değil mi?
Bahsedilene göre bu yeni materyalin ilginç bir ilham kaynağı var: çizgi romanlar. Dr. Wang büyürken X-Men çizgi romanlarını okuduğunu ve özellikle fanı olduğu Wolverine’in ‘’iyileşme gücünden’’ esinlendiğini söyledi. Wolverine’in hücrelerinin yenilenmesi telefonların üzerindeki çiziklerin bu materyalle kapanmasına çok benziyor.
Dr. Wang ‘’materyal yaratmaya geldiğinde iki farklı tür bağ vardır: kovalent bağlar, bunlar güçlü ama koptuktan sonra kırıldıktan sonra yeniden kurulması zor olan bağlar ve kovalent olmayan bağlar, bunlar da daha zayıf ama çok daha kolay kurulabilen bağlardır’’ diyerek açıkladı. Kendini iyileştirici polimerler, genellikle hidrojen bağları veya metal-ligand koordinasyonu kullanılarak geliştirildi. Üretilen materyal, kendinin elli katına kadar gerilebiliyor ve yirmi dört saatten kısa bir süre içinde kendini onarabiliyor hatta telefon ortadan ikiye ayrılmış olsa bile. Evet bu gerçek.
Kategoriler: Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/