Fazla Zamanımı Nasıl Değerlendirdiğime Dair 18 Maddelik Bir Liste

Zamanı değerli yönde kullanmak ve onun yarattığı baskı biraz stresli olabiliyor. Ne zaman fazladan zamanım olsa telefondan ayrılamam ya da televizyonda bulurum kendimi. Fakat, neredeyse her zaman zamanımı daha iyi değerlendirebilirdim üzüntüsünü de yaşarım. Elimizdeki zamanı daha iyi kullanmak günlük hayatımızı düzenlemekle beraber gelecekteki versiyonlarımıza yatırım için de faydalı olacaktır. Kim olursak olalım hangi mesleği yapıyorsak ne kadar meşgul olduğumuz veya para kazandığımız fark etmeksizin zamanımızı değerli kullanmayı öğrenebilmeliyiz.
İlham verici yazar Darius Foroux kendi deneyimleriyle bu konuda bize ışık tutuyor:
Her ne kadar normalleşme süreçleri başlamış olsa da hala karşı karşıya olduğumuz koronavirüs krizinde sadece bir umut ışığı var: Elimizde çok fazla zamanımız var. Dünyanın bir krizde olması kimsenin yararına değil ama yine de sağlıklı olduğumuz sürece önümüzde hayat boyu bizi bekleyen fırsatlar olacak. Önümüzdeki 3-6 aylık tüm planlarınız iptal oldu. Sadece bugün var.
Her günü yaşamak zorundayız. Aslında çoğumuz saat başı yaşıyoruz. Telefonlarımıza ve televizyonlarımıza yapıştık. Haberleri takip etmemiz gerekiyor. Ama bu gerçekten gerekli mi? Artık bir sürü zamanımız var. Bu değerli zamanın en iyi kullanımı bu mu?
Bir dakikalığına düşünün bunu. Sonunda hayat normale dönecektir. Hepimiz spor salonuna, restoranlara, ofise vb. gideceğiz. Evlerinde ailemizi ve dostlarımızı ziyaret edeceğiz, tekrar el sıkışacağız.
Tüm bunlar bittiğinde, şu anda günlerinizi nasıl geçirdiğinizden memnun kalacak mısınız?
Kendinize karşı dürüst olun. Benim cevabım geçen haftaya kadar hayırdı. Milyonlarca insan gibi ben de bütün gün haberleri tükettim. Bir noktada, mesaj açıktı.
Ama izlemeye devam ettim. Neden? Cevap açık: Haberin şoku karışıklığa neden oluyor.
Artık zamanımızla ne yapacağımızı bilmiyoruz. Dürüst olmak gerekirse, bu yeni bir şey değil. Stoacı filozof Seneca’nın Hayatın Kısalığı Üzerine söylediği ünlü sözünde:
“Yaşamak için çokça zamanımız var, ama çok fazlasını israf ediyoruz.”
Zamanımızı normalden daha fazla harcıyoruz. Kendinize sorun; karantina altındayken yaptığım şeyler zamanıma değer mi? Ben bunu yaptım. Ancak boşuna zaman harcadığımız faaliyetleri değerli faaliyetlerden ayırmak zordur.
Bir egzersiz olarak oturup hangi aktivitelerinizin zamanınıza değer olduğunu düşünün. Bu kişisel bir egzersizdir, herkes farklı şeylere değer verir.
Size fazla zamanımı nasıl geçirdiğime dair bir fikir vermek için, şu anda değerli olduğunu düşündüğüm 18 aktivitenin bir listesini yaptım.

1) Bol Bol Uyumak: Hiç bir yerde olmanız gerekmiyor. Geceleri 8-9 saat uyuyamazsanız, gün boyunca bazı şekerlemelerle telafi edin. Uyumak, bağışıklık sisteminiz için iyidir ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ancak düşünce yapınızı ayarlamanız gerekir; telefonunuzu almak yerine bir yastık alın.

2) Egzersiz Yapmak: Evde spor alanınız yok mu? Yatak odanızı bunun için dönüştürün. Birkaç ağırlık ve bazı direnç bantları alın. Şimdi hazırsınız. Evde spor yapmak hakkında bir milyon YouTube videosu var.
3) Sevdiğiniz İnsanlarla Zaman Geçirmek: Bu zamanı yakın ailemle birlikte geçiriyorum. Bu daha çok, gerçekten önemsediğiniz insanların etrafında olmakla ilgilidir. Bu ruhunuza iyi gelecek ve size enerji verecektir.
4) Vücudunuzun Nasıl Çalıştığını Öğrenmek: Herkes bedeninin nasıl işlediğini bilmelidir. Sağlık ve zindelik ile ilgili en son bilimsel araştırmaları da okumayı seviyorum.
5) Günlük Tutmak: Bir günün sonunda oturmak ve düşünmek her zaman iyidir. Bugün ne yaptım? Ne öğrendim? Yarın ne yapacağım? Bu soruları yanıtlamak, geçireceğiniz en iyi zamandır.
6) Yeni Bir Beceri Öğrenmek: Her zaman yeni bir beceri öğreniyor ol. Brezilya Jiu-Jitsu’yu bir buçuk yıl önce uygulamaya başladım. Ama şimdi derslere gidemiyorum. Bir süre okçuluk da aldım. Neyse ki, ofisimde yeterli yerim var, bu yüzden küçük bir kapalı okçuluk kurdum. Her zaman yeni bir beceri öğrenmek istiyorum çünkü bana her zaman öğrenci olduğumu hatırlatıyor.
7) Finansal Strateji Oluşturmak: Farklı insanların yatırım stratejilerini okumayı ve duymayı seviyorum. Kendimi değerli bir yatırımcı olarak görmeme rağmen, tüccarların hangi gün ne yaptığını hala düşünüyorum. Finansmanla ilgileniyorum çünkü zor kazanılan paramı boşa harcamak istemiyorum. Koronavirüs krizi sona erdiğinde bu kullanışlı olacaktır.

8) İyi Filmler ve Televizyon Programları İzlemek: Bazen TV programlarını ard arda kısa sürede izleyen insanlarla dalga geçiyorum. Bunun hala gününüzü kaybettirdiğini düşünüyorum. Ama filmleri ve iyi programları seviyorum. Günün sonunda, bir film veya en fazla iki bölüm izlemeyi seviyorum. Sağlıklı olduğum sürece, artık filmleri ve programları art arda kısa zaman içinde tüketmeyeceğim. En iyi Netflix dizileri listesine göz atabilirsiniz.
9) Müzik Dinlemek: Çok müzik dinlerim. Bana ilham ve enerji veriyor. En iyi şey ruh halinize uyan müzik dinlemek.
10) Okumak: Güne okuma ile başlıyorum ve kapatıyorum ve bir günü bile asla kaçırmam.
11) Hayat Hakkında Konuşmak: Sizinle aynı zihniyete sahip biriyle iyi bir sohbet etmek güzeldir. Sığ sohbetlerden nefret etmek için kendimi geliştirdim. Bu yüzden artık derin bir bağım olmayan insanlarla zamanımı boşa harcamıyorum.
12) Haberleri Gözden Geçirmek: Evet, kendimi haberlerden tamamen soyutlamıyorum. Hala neler olduğunu bilmek istiyorum. Ama tüketimimi günde 3/4 kez ile sınırlandırıyorum. Son birkaç gündür sadece akşam haberlerini izliyorum, bu kadar.
13) Yeni Kitaplar Keşfetmek: Okumak istediğim kitaplara göz atarak saatler harcayabilirim. Ama aşırıya kaçmamaya çalışıyorum. Aksi takdirde, kitaplar hakkında gerçek kitabı okumaktan daha fazla okursunuz.

14) Oyun Oynamak: Masa oyunları, kartlar ve hatta video oyunları. Düşünmenizi ve yaratıcı olmanızı gerektiren bir şey yapın.
15) Gülmek: Şaka yapmayı seviyorum. Hayat zor ve kendi kendinize gülmezseniz, sadece zorlaştırırsınız. Zor zamanlarda bu çok önemlidir. Nasıl güleceğinizi bilmiyorsanız en sevdiğiniz komedyenin bir podcastini dinleyin. Ne demek istediğimi öğreneceksiniz.
16) Meditasyon Yapmak: Sadece zihninizi gözlemleyerek, bir kriz sırasında nasıl çalıştığınız hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Korkuya nasıl tepki veriyorsunuz? Bütün gün hakkında ne düşünüyorsunuz? Sadece gözlemleyin ve öğrenin. Bu size daha fazla iç sakinlik getirecektir.
17) Hedefleriniz Üzerinde Çalışmak: Hayatınızı ilerletmek için harcadığınız her dakika, harcamaktan pişman olmamanız gereken zamandır.
18) Bir Şey Yaratmak: Herkes evde bir şeyler yaratmalı. Zaten sahip olduklarınızla neler yapabileceğinizi düşünün. Şu anda iki yeni kitap ve bir çevrimiçi kurs üzerinde çalışıyorum. Dijital ürünler veya hizmetler oluşturabilirsiniz ancak kaynaklarınız varsa fiziksel bir şey de oluşturabilirsiniz. Yaratıcı olun.

Bu listeyi oluştururken, bir koronavirüs krizi olsun ya da olmasın tüm bunları yapabileceğimi fark ettim. Aslında, bunları yapmam gerekiyor. Bir günün sonunda, geriye dönüp düşünmelisiniz, “Eğer bu benim son günüm olsaydı, ben halimden memnunum.” Bunu dürüstçe söyleyebilir misiniz? Bu, her günü senin son gibi yaşamakla ilgili değil. Herkes bunu yapsaydı, tam bir anarşi olurdu.
Bunun yerine, zamanınızı iyi geçirdiğinizden emin olun. Günlerinizi nasıl geçirdiğinizle gurur duyuyor musunuz? Evet yanıtı veriyorsanız, asla pişmanlıkla yaşamayacaksınız.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/