Yeni Yıl İçin Yeni Kararlar Aldım: Hayatımızı Değiştirmek Bizim Elimizde

Bu yıl belki çok büyük değişiklikler yaşadınız ya da bir adım bile atamadığınızı düşünüyorsunuz. İyisiyle kötüsüyle 365 gün geçti, elinizden geleni yaptınız belki de daha iyisini yapabileceğinizin farkındasınız. Yılın son günlerine yaklaşırken geçmişe odaklanmayı bırakıp kendime daha iyi ne katabilirim diye odaklandığım şu günlerde, İngilizce “New Year Resolutions” Türkçede “Yeni Yıl Kararları” diyebileceğimiz bazı hedefler belirledim. Size de ilham kaynağı olabileceğini düşünüyorum. Gelin yeni yıl kararlarıma birlikte göz atalım.
1) Sağlıklı Beslenmek

Yeni yılla beraber eski yeme alışkanlıklarımı, daha çok abur cubur ve karbonhidrat, bırakıp daha sağlıklı menüler oluşturmayı planlıyorum. Bu sene içinde şunu fark ettim ki ne kadar kötü beslenirsem enerjim ve verimliliğim de bir o kadar düşük oluyor. Bir günde kahvaltımı doyurucu yapıp besleyici ara öğünlerle desteklediğimde ve işlenmiş gıdalar tüketmediğimde ise daha hafif ve enerjik hissediyorum. Eğer bu kararı bir yıl boyunca uygulamak sizin için zor görünüyorsa her defasında küçük değişiklikler yapıp hayatınıza ne kadar etki yarattığınızı gözlemleyebilirsiniz.
2) Para Biriktirmek veya Daha Az Harcamak

Para biriktirme konusunda başarılıyım diyebilirim fakat bazen anlık alışverişlerle bir dahaki ayı riske atabiliyorum. Yeni yıl içinse hedefim tüketim, para harcama alışkanlıklarımı kökten değiştirmek. Sürdürülebilir ürünlere evimde daha fazla yer vermek; hem üretim süreciyle hem de kalitesiyle uzun süreler kullanabileceğim ürünler almak. Böyle yaparak benzer ürünlerden 1 tane olsa bile kalitesiyle hayatıma daha fazla değer katmasını sağlamak. Bu harcamaların bana para tasarrufu olarak döneceğini de planlıyorum ve ileride gezmek istediğim şehirler için küçük bir hesap oluşturmayı düşünüyorum.


3) Yeni Bir Şey Öğrenmek

Bu herkesin ilgi alanına göre göre değişebilecek yeni bir şey olabilir. Kariyerinizde önemli olabilecek bir yetkinlik veya gelişime açık gördüğünüz bir özelliğinizle ilgili harekete geçmek ya da yeni bir hobi. Veda ettiğimiz yılda belki de yeniliklere o kadar açık olmadınız fakat bunu değiştirmek 1 Ocaktan itibaren sizin elinizde olacak.
4) Daha Çok Okumak

Her yeni yılda olduğu gibi bu yılda da en büyük hedefim daha çok kitap okumak. İlgi duyduğum çoğu kategoride birikimimi artırmak istiyorum. Bir günde oturup bütün bir kitabı bitirmektense günlere yayarak alışkanlığımı bir düzene oturtmak ve buna vakit ayırmak benim için önemli. Çevremdeki çoğu insan da hep okuma alışkanlıklarını nasıl kaybettiklerinden yakınırlar fakat yılın son zamanlarının şöyle bir güzelliği var ki evde okumadığınız kitapları bir araya getirip bir plan yapabilirsiniz veya yeni yıl için aklınızda olan birkaç kitabı satın alabilirsiniz.Nasıl daha çok kitap okuyabilirim diye düşünenler bu içeriğe bakmadan geçmesin: Bir Yılda 100 Kitap Okumanıza Yardımcı Olacak 3 Güçlü İpucu
Her gün okumanın beyniniz üzerindeki etkilerini öğrenirseniz bu konuda aksiyon almak daha kolay olabilir: Bilimsel Kanıtlarıyla Birlikte: Beyninizin Neden Her Gün Okumaya İhtiyacı Var?


5) Egzersiz Yapmak

Belki de en çok kaçtığım şeylerden biri egzersiz yapmak oldu geçtiğimiz yılda. Herhangi bir spor aktivitesinde hiçbir zaman çok iyi olduğumu söyleyemem fakat günde 45 dakika yürümenin bile bedenime ve zihnime çok iyi geldiğini itiraf etmeliyim. Yeni yılda kendi rekorumu kırıp neredeyse her gün yürüyüş yapmayı planlıyorum tabi ki bazı aksaklıkları da göz önünde bulundurarak en azından haftada 3 veya 4 gün kesin çıkmalıyım gibi bir plan yaptım. Ertelediğiniz egzersizleri hayatınıza katacağınız o yıl bu yıl olabilir. Ne zamandır yapmak istediğiniz bir aktiviteyi düşünün ve haftalık planlarla bunu bir görev gibi sürdürmeyi deneyin. Eğer bir hafta hiçbir aktivite olmadan geçerse bırakmamayı deneyin ve yeni hafta için yeni bir hedefiniz daha olsun. Kendinizi de en iyi siz tanırsınız daha ulaşılabilir bir hedeften başlayabilirsiniz.


6) Meditasyon Yapmak

Meditasyonun günlük stresi azalttığı, mutluluk seviyemizi yükselttiği ve hafızamızı güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış. Ben de vakit bulabildiğim zamanlarda meditasyon yapmanın yararını hayatımda gözlemledim. Fakat yeni yılda vakit bulduğum zamandan ziyade meditasyon yapabilmek için vakit ayırmayı planlıyorum.
7) Gönüllü Olmak

Hali hazırda gönüllüsü olduğum bir topluluğa üye olmakla beraber yeni yılda dezavantajlı bireylerle, hayvanlarla ve çevreyle ilgili konularda gönüllü olmak istiyorum. Birilerinin hayatının ya da bir şeylerin durumunun olumlu yönde değiştiğine şahit olmak ve bunda bir katkın olduğunu bilmek bence çok değerli ve toplumda eksik gördüğün noktalarda ses çıkarabilmenin en güzel yollarından biri gönüllülük. Bu sebeplerle yeni yıldaki en büyük hedefim gönüllülük kanallarımı artırmak.


8) Aileme ve Sevdiklerime Daha Çok Zaman Ayırmak

Bazen farkında olmasak da hayat telaşından büyük toplanmaları, aile veya arkadaş sohbetlerini es geçebiliyoruz. Kendimize göre sebeplerimiz olabilir; işimiz vardır, yorgunuzdur ve televizyon başından kalkmak istemiyoruzdur gibi. Genelde de şöyle bir senaryo yaşanabilir başta gitmek istemezsiniz o gün fakat gittiğinizde “iyi ki gelmişim uzun zaman olmuştu” diyebilirsiniz. Zaman çok çabuk geçiyor, kariyerimiz, okulumuz, görevlerimiz değişiyor fakat bizi seven insanlar hep aynı sevgiyle bize kucaklarını açıyorlar. O yüzden bir kahve için bile buluşup arayı sıcak tutmak bence çok önemli. Yeni yılda sevdiklerimi yanımda tutmak da kararlarım arasında yer alıyor.
Siz yeni yılda hangi kararları almaya hazırsınız? Bu listeye eklemek istediklerinizi yorumlarda yazabilirsiniz. Aldığınız kararları uygulayacağınız ve mutlulukla geçen bir yıl olsun. İyi seneler!
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/