Bir Yılda 100 Kitap Okumanıza Yardımcı Olacak 3 Güçlü İpucu

Bir dahi gibi düşünmenin sırrı nedir? InDinero’nun kurucu ortağı Jessica Mah’e göre, bu çok basit: yılda 100 kitap okuyun. Süper başarılı olmak istiyorsanız, daha fazla okumanız gerektiği konusunda ısrar eden tek kişi o değil. Bill Gates, Elon Musk, Warren Buffett gibi iş dünyasının büyükleri de aynı şeyi söylüyor.
Sorun, elbette meşgul olmanızdır. Çoğumuz, her gün elimize bir kitap alıp onunla saatler geçirmeyi çok isteriz, ancak pek azımız bunu yapabiliyor. Peki, bu meşgul ve başarılı insanlar bu kadar çok okumayı nasıl başarıyorlar? Ve daha da önemlisi, siz nasıl yapabilirsiniz?
Başarılı yazar Darius Foroux, programınız ne olursa olsun yılda 100 kitap okunabileceği konusunda ısrar ediyor. Kendisi kalem almış olduğu bir yazıda, en yoğun girişimcinin bile bu kadar çok okumayı hayat programına nasıl sıkıştırabileceği konusunda ayrıntılı tavsiyeler sunuyor.
1) Önceden kitap satın alın

Yeni bir alışkanlık oluşturmaya çalışırken, ne kadar önemsiz olursa olsun, bu adım yeni rutininize devam etmenize engel olabilecek herhangi bir engeli ortadan kaldırmaya yarar. Böylece yeni koşucular daha iyi spor ayakkabılara yatırım yapabilir.
Bu ilke, bir kitabı başka bir kitap almak için bitirmeyi beklememeniz gerektiğini belirtir. Her zaman etrafta duran kitaplara sahip olmanız ve kolayca yakalamanız gerekir.
“Evinizde daha fazla kitap varsa, daha fazla seçeneğiniz olacak ve bu daha fazla okumanıza yardımcı olacak” diyor Foroux. Bunu detaylı şekilde şöyle anlatıyor:
“Okuduğunuz kitapların çoğu önceden planlanmamış. Ocak ayında oturup ve şöyle demiyorsunuz: ‘Haziran ayının ilk haftası bu kitabı okuyacağım.’ Bir kitabı bitiriyorsunuz, stoğunuza bakıyorsunuz ve bir sonraki adımda ne okuyacağınıza karar veriyorsunuz … Bir kitap stoğuna sahip olmak okumanıza ivme kazandırır. Ayrıca okumamak için hiçbir bahaneniz de yok.”


2) Daima okumaya devam edin

ABC kadar basit – daima okumaya devam edin. Bir kitabı yalayıp yutmak için bomboş saatleriniz olmayacak. Bunun yerine, okuma hedefinize ulaşmak için günlerin olasılıklarını ve sonlarını kullanmak için bilinçli bir seçim yapmanız gerekir.
Doktorunuzun ofisinde beklerken, bebeğinizi emzirirken trende veya iş aralarında okuyabileceğinizi öneren Foroux şöyle bir hesap yapıyor:“Programınızı ve yaşam durumunuza uygun okumak için bir yol bulun. Çoğu kişi saatte 50 sayfa okur. Haftada 10 saat okursanız, yılda 26.000 sayfa okuyacaksınız. Diyelim ki okuduğunuz ortalama kitap 250 sayfa: Bu senaryoda, yılda 104 kitap okuyacaksınız.”


3) Ne istiyorsanız onu okuyun

Çok okumak ister misiniz? O halde ilginizi çekmeyen kitapları okumak için kendinizi zorlamayın. Bu, belirli bir müfredatı olan bir Edebiyat101 dersi değil. Aldığınız ve keyfini çıkardığınız her şey size bir değer katacaktır.
Foroux bununla ilgili şunlar söylüyor:
“Tüm kitaplar herkes için değildir. Bir kitap en çok satanlar listesinde olabilir, ancak belki de siz bu kitap okumaya devam edemeyecek kadar sıkıcı bulabilirsizi. Ya da belki de kitap okumak için doğru zaman değildir. Sayfaları çeviremiyorsanız, kitabı kaldırın ve sayfaları yırtacak kadar heyecanlı olduğunuz bir şeyi alın.”
Hayat, çok sıkıcı kitaplar okumak için çok kısa.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/