Almanca Öğrenmek: Yeni Bir Dil Öğrenme Rehberi

Almanca öğrenmek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Almanca dünyanın en çok konuşulan dillerinde üst sıralarda yer alıyor. Almanca öğrenmek her ne kadar zor gözükse de, düşündüğünüz kadar zor değil. Basit ve disiplinli bir programı takip ederek Almanca öğrenmek aslında oldukça kolay.

Bir lisan bir insan derler. Yeni bir dil öğrenmek hayatınızda pek çok yeni kapı açılmasını sağlayabilir. Hele ki Almanca öğrenmek istiyorsanız Türkiye’de ve yurtdışında önünüze çıkabilecek olasılıkları artıracağı kesin. Peki, Almanca nasıl mı öğrenilir?


Almanca Öğrenmek İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

1) Basit başlayın.

almanca öğrenmek

Almanca öğrenebilmek için online ya da offline pek çok kaynaktan faydalanabilirsiniz. Eğer ki tamamen sıfırdan başlıyorsanız ve Almancayla ilgili herhangi bir bilginiz yoksa yapmanız gereken ilk şey takip etmekten keyif alacağınız sağlam bir kaynak edinmek olacaktır. Edindiğiniz kaynağı ise kendinize güzel bir zaman planı oluşturarak disiplinli bir şekilde takip ederseniz aslında çok kısa sürede tahmin edeceğinizden daha fazla ilerleme kaydedebilirsiniz.


2) Almancayı hayatınıza entegre edin.

almanca öğrenmek

Bilindiği üzere bir dili en iyi öğrenmenin yolu, o dili yaşamaktır. Nasıl mı? Dili hayatınızın alanlarına entegre etmeye başlayın. En basit ve ilk adımınız telefonunuzun dilini Almanca yapmak olabilir. Tükettiğiniz içerikleri Almanca tüketmeye çalışabilir, izlediğiniz dizilerde Almanca altyazı ya da dublaj açabilirsiniz. Unutmayın, dil ne kadar hayatınızın içerisindeyse beyniniz o kadar hızlı adapte olacak ve size şaşırtacaktır.


3) Korkmayın!

korkmayın

Doğru duydunuz. Almanca’dan korkmayın, tam tersi Almanca’yı en yakınınız yapın. Bir dili öğrenirken bizi geriye çeken en büyük unsurlardan birisi çekingenlik ve utanç duygularımızdır. Bu duygular cesurca hamleler yapmamızın önüne geçerek bizleri aslında yavaşlatacaktır.

İnsan hatalarından öğrenir. Yanlış kelime kullanırım diye korkarak cümle kurmaktan kaçınanlardan ve çekimser davrananlardan olmayın. Bırakın zihniniz rahat bir şekilde aklına gelenleri savursun ve Almanca öğrenmenize yardımcı olsun.


4) İyi bir öğrenci olun.

almanca öğrenmek

Almanların disiplinli oluşlarıyla nam saldıklarını biliriz. Almanca da aynı bu şekilde sert bir disiplin ister. Eğer gerçekten Almanca öğrenmek istiyorsanız disiplinli ve notlarınıza sadık olmalısınız. Dil nankördür, öğrenmesi zor unutması kolaydır. Dolayısıyla sıkı notlar tutarak, yanınızda taşıyacağınız minik bir kelime defteri hazırlayarak ve her gün kendinize ezberlemeniz gereken 10 kelime kotası koyarak ilerlemeniz Almanca öğrenmenizi hızlandıracaktır.


5) Almancayı sevin.

almanca öğrenmek

İnsan sevmediği bir şeyi çok zor yapar ama sevdiği zaman öğrenmesi de, hayata geçirmesi de çok kolaydır. Evet, Almancayı sevin. İçinizde yolda yürürken kurduğunuz cümleleri Almanca kurmaya, etrafınızda gördüğünüz kelimelerin Almancalarını anımsamaya çalışın. Kelime defterinize yazdığınız kelimeleri özümseyebilmek için gün içerisinde o kelimelerle çeşitli Almanca cümleler kurmaya gayret edin.


6) Almanca kursuna gidin.

kurs

Almanca öğrenmek için ilk basamaktan son basamağa çok verimli eğitimler alabileceğiniz kurslar da bulunmaktadır. Bu kurslara giderek, eğitim metotlarını inceleyebilir, Almanca öğretmenleriyle tanışabilirsiniz. Eğer ki özellikle kısa zamanda hızlı bir eğitime ihtiyacınız varsa ya da iş için Almanca öğrenmek gibi bir amacınız varsa kurslar sizin için oldukça verimli olacaktır.

Kursların kaynaklarını takip edebilir, seviye tespit sınavlarına katılabilirsiniz. Kursların sundukları olanaklar dahilinde seviyenizle uyan bir sınıfla birlikte çalışabilir, sınıf arkadaşlarınızla Almanca konuşabilir, birlikte çalışma gruplarına ya da konuşma gruplarına katılabilirsiniz.


7) Uygulamaları deneyin.

almanca öğrenmek

Eğer kurslar bana göre değil diyenlerdenseniz online olarak size yardımcı olabilecek pek çok seçenek de mevcut. Telefonunuza indireceğiniz uygulamalar da Almancayı öğrenmenize destek olacak, sizin için uygun bir yol haritası çıkaracaktır. Özellikle Almanca kelime dağarcığınızı geliştirebileceğiniz ve hatta dünyanın her yerinden farklı milletlerden insanlarla konuşabileceğiniz sanal ortamlara da katılabilirsiniz.

Endişelenmeyin, iyi bir şekilde Almanca öğrenebilmek düşündüğünüz kadar zor değil. Sıkı bir çalışma programı ayarlayarak ve size uygun olacak yöntemi takip edebilerek şu an düşündüğünüzden çok daha kısa bir sürede Almanca konuşabilirsiniz.

 

Dil Bilmek Bakış Açımızı Nasıl Şekillendiriyor?

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/