Jeff Bezos’tan Başarıya Ulaşmak İçin Altın Değerinde 6 Tavsiye

Yüksek maaşla çalıştığı yeri bırakıp kendi serüvenine başlayan Jeff Bezos, 160 milyar doları aşan servetiyle iş hayatında başarının vücut bulmuş hali diyebiliriz.

Amazon’un kurucusu Bezos kendi hayatında başarıya ulaştıktan sonra ardından gelen insanlara ilham olacak 6 güçlü tavsiyede bulunuyor.

1) Çocuksu merakınızı her zaman koruyun.

Four Peaks adlı programa konuk olan Jeff Bezos, yeni nesil girişimcilerin rasyonel düşünmeye fazla meyilli olduğunu bu yüzden de tutkularını takip etmekte zorlandığını söyledi.
Çocuklara bakıldığında ise onların tutkularını takip etme konusunda uzman olduğunu ve durdurulamaz bir merak duygusuyla hareket ettiklerinin altını çizdi. Bezos, durdurulamaz derecede meraklı olmanın, girişimcilerin hayatlarında kendilerine verebileceği en güzel hediye olduğunu söylüyor.

2) Rekabet içinde olduklarınıza rol model olun.

Amazon’un kurulduğu günden bu yana müşteri odaklı olduğunu ve bu durumun pazar içerisinde rakip şirketlere örnek olduğunu söyleyen Bezos, herhangi bir şeyi yaparken rakiplerinize idol olmak için yaparsanız, her zaman doğru adımları atacağınızı söylüyor.

3) Modaya aldanıp, akımlara kapılmayın.

Bezos, eğer bir girişime başlamak istiyorsanız, modayı takip ederek herkesin sahip olduğu popüler fikri hayata geçirmeye çalışmanızın yanlış olduğunu söylüyor.

Bunun yerine gerçekten ilginizi çeken ve gerçek müşteri değeri yaratabileceğiniz şeylere odaklanmanızın her zaman daha doğru olacağını öneriyor.


4) Gözü pek olun, başarısızlığı kabullenin.

Jeff Bezos, Business Insider‘a verdiği bir röportajda, tüm girişimcilerin cesur riskler almasını, sürekli denemelerini ve başarısızlığı kucaklaması gerektiğini söyledi.

Röportaj sırasında, Amazon’da “milyarlarca dolarlık başarısızlık ” yaptığını alçak gönüllülükle itiraf etti. Bununla beraber birkaç başarının bu başarısızlığı tolere edeceğiniz söylüyor.

 Amazon Kindle, AWS ve Prime, diğer başarısız ürün girişimlerini açıkça telafi eden cesur bahislerin örnekleridir diyebiliriz.

5) İş / Hayat dengesini değil, İş / Hayat “uyumunu” bulmaya çalışın.

2016 yılında Recode’a röportaj veren Jeff Bezos, çoğu kişinin iş/hayat dengesi kurmaya çalıştığını ve bunun büyük bir yanlış olduğunu söylüyor.
İş/hayat dengesi kurmaya çalışmanın işi ve özel hayatı birbirinden ayrıştırdığını; bunun yerine iş/hayat “uyumunu” bulmanın daha faydalı olduğunu öneriyor. İşi ve hayatını uyum içinde yaşayan insanların hayatında zihinsel olarak daha az yorulduğunu söyleyen Bezos, uyumu bulmayı şiddetle tavsiye ediyor.

6) Her zaman deneyin ve asla pişman olmayın.

Jeff Bezos’un hayatına baktığımızda, çok yüksek maaşla çalıştığı düzenli hayatı reddedip yeni bir şeyler denemek için girişimciliğe başladığını görebiliriz.

Amazon’un, başarılı ve başarısız birçok ürün geliştirdiğini biliyoruz. Bunların hepsinde yatan felsefe Bezos’un sahip olduğu “Dene ve asla pişman olma” sözüdür diyebiliriz. Kendisi de insanların hayatta yaptıklarından değil, yapmadıklarından pişmanlık duyacağını savunanlardan.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir: ?

Amazon’un Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları Geçti⇗
Kategoriler: Başarı, Gelişim, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/