Kötü ve Stresli Geçen Bir Günde Sizi Mutlu Edebilecek 5 TED Konuşması

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Hepimizin kötü günleri olabilir. Bu günler kimi zaman kötü bir haber yüzünden olsa da bazen sebepsiz yere modumuz düşebilir. Ben böyle zamanlarda yataktan mümkün olduğunca az çıkıyor, bilgisayardan bir şeyler izliyorum. Aşağıdaki beş konuşma kötü günlerimde benim gülümsememe yardımcı olmuştu, ben de sizinle paylaşayım istedim. İyi seyirler. (Videoların tamamında Türkçe altyazı bulunuyor, ‘Ayarlar’ kısmından aktif etmeyi unutmayın.)

1) Tom Rives – Saat Sabah Dördün Gizemi

Performans sanatçısı ve hikaye anlatıcısı Tom Rives saat sabah 4’e takıntılı biri. Rives’e göre, günün en garip saati olan 04.00 birçok ilginç, tarihsel tesadüfle tezini savunuyor. Sabırla izlerseniz konuşmanın sonunda gülümseyeceğinizi garanti edebilirim. ☺

2) Elizabeth Gilbert – Yaratıcı Zeka Üzerine

“Ye, Dua Et, Sev” kitabının yazarı Elizabeth Gilbert, sanatçılara ve dehalara neden imkansız özellikler atfettiğimizi konuşuyor. Son derece radikal bir fikri savunan Gilbert, eğlenceli ve etkileyici bir konuşma hazırlamış.

3) Neil Pasricha – Muhteşemliğin 3 Aşaması

1000 Tane Muhteşem Şey blogu ile Webby ödülü alan Neil Pasricha mutlu bir hayatın sırlarını bizimle paylaşıyor. Sadece temiz çarşaflarla, ücretsiz içeceklerle kısacası küçük zevklerle mutlu olmak çok kolay. Pasricha, bu konuşmasıyla muhteşem bir hayata giden 3 sırrı açıklıyor.

4) Dan Gilbert – Mutluluğun Şaşırtan Bilimi

Psikolog ve “Mutluluk Uzmanı” Dan Gilbert, neden mutlu olduğumuzu araştırmış. İşlemediği bir suç için 37 yıl hapiste kalan bir adamı da içeren araştırmaları bize mutluluğa giden yolu gösteriyor gibi..

5) Kelly McGonigal – Stresle Nasıl Arkadaş Olursunuz?

Son dakika işleri, teslim tarihleri, rekabetçi yaşam, maddi zorluklar.. Hayatımızda kaçınılmaz olan çoğu şey beraberinde stresi getiriyor. Psikolog Kelly McGonigal, hayatınızı değiştirebilecek bir çözüm bulmuş: Stresle arkadaş olmak. Kulağınıza garip gelebilir ancak konuşmayı izlediğinizde kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Gelişim, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/