Ünlü Türk Bilim İnsanı Canan Dağdeviren’den Tavsiyeler

Seren Demir

Seren Demir

https://www.linkedin.com/in/serendemir/

Türkiye’nin bilim dünyasındaki genç yeteneklerinden biri olan Canan Dağdeviren dünyanın en iyi üniversitelerinin ikisinde birden aynı anda proje yürütme ayrıcalığına sahip. Kendisi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Koch Laboratuvarı’nda çalışmalarını sürdürüyor ve Harvard Üniversitesi‘nde genç akademi üyeliği var.
Hatırlarsanız kendisi birkaç sene önce sindirilebilir sensör mucizesine de imza atmıştı.
Yakından takip edilmesi gereken bu başarılı kadın kendisiyle yapılan röportajlarında da sık sık gençlere tavsiyeler veriyor. Gelin bu tavsiyelere birlikte göz atalım.

1) Hayal Gücü

“Burada aslında hayal gücünün öneminden bahsetmek istiyorum. Bazen bir laboratuvarda belki de elleriniz arkadan bağlı kocaman gözlükleriniz ve beyaz önlüğünüzle hiç tanımadığınız insanlar için çalışabileceksiniz ve hiç kimse sizi buna zorlamadan. Aslında benim yaptığım da bu, yaptığım teknoloji ve bilimle birlikte hiç tanımadığım insanlara dokunabilmek, hiç tanımadığım insanların ülkelerine ulaşabilmek veya hiç tanımadığım insanların hayallerinde olabilmek inanılmaz bir huzur kaynağı. Bunu sizlerin de yapabileceğinize inanıyorum. Eğer bu odadan çıktıktan sonra kalbinizde ve aklınızda ben de yapabilirim fikri oluşursa, işte bu sizin bu toplantıdan alabileceğiniz en önemli mesajdır. O nedenle herkes çıktıktan sonra kendine 2 kere sorsun, ben de yapabilir miyim ? Eğer cevap ‘evet’ ise harika bir yoldasınız demektir. Hangi yolda olduğunuz hiç fark etmez, dünyanın en iyi aşçısı da olabilirsiniz, dünyanın en iyi fizikçisi de olabilirsiniz, dünyanın en iyi dikiş yapan ustası olabilirsiniz, en iyi resim çizen, çini yapan ustası olabilirsiniz yaptığınız işin en iyisini yapabilirseniz sizden mutlu bir birey olamaz. Deneyin görün, yapabileceğinize düşünüyorum”


2) Hayat çok kısa!

“Hayat başkalarının fikirlerini takip etmek için çok kısa. Hayallerinizin peşinden koşun.”


3) Soru sorun.

“Soru sormak küçülen dünyamızı genişletir.”


4) Paylaşmak

“Sevginizi, bilginizi ve başarılarınızı paylaşmaktan asla çekinmeyin. Eğer siz başarılarınızı paylaşırsanız karşınızdaki insanlar da bundan etkilenecek ve onlarda çalışmaya başlayacaktır.”


5) Farklı İnsanlar

“Eğer sizden farklı görüşlere sahip insanlarla bağlantı kurmaya çalışırsanız, bu durum beyninizin gelişmesini sağlayacaktır. Özellikle çocuklar ve yaşlılarla sohbet edin. İnanın çok şey öğreneceksiniz.”


6) Çılgın ol.

“En inovatif işler ya çılgın ya da başkalarına saçma gelen işlerdir. O yüzden saçma ve çılgın olmaktan asla korkmayın. Bilakis öyle olmaya çalışın. Ama sadece kelimede değil öz’de olmaya çalışın.”

Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/