Spordan Edebiyata, Bilimden Girişimciliğe: İçe Dönüklüğün Başarıyı Engellemediğini Kanıtlamış 7 İsim

Zeynep İrem Çobanoğlu

Zeynep İrem Çobanoğlu

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji

İçe dönük bir kişiliğe sahip olmak iş dünyasında ve sosyal hayatta dışa dönüklüğe göre olumsuz bir özellik olarak algılanır.
Psikolojide bile içe dönüklük önyargıyla incelenmekte ve bazı uzmanlar tarafından bir rahatsızlık olarak kabul görmektedir. Buna rağmen iş yaratıcılığa geldiğinde içe dönüklük bir avantaja dönüşür, tarih boyunca çok önemli eserlere imza atan sanatçılar, müzisyenler, mucitler ve günümüzde dünyaca ünlü şirketleri yürüten iş insanlarının çoğunluğunun ortak özelliği olarak içe dönük yapıda olmalarını söyleyebiliriz.
İçe dönük olmanın kötü bir özellik olduğunu düşünüyorsanız, bu içeriğe göz atabilirsiniz: Asosyal Olduğu Sanılan İçe Dönük İnsanların 10 Avantajlı Özelliği
İşte sizi motive edecek içe dönük başarılı kişiler.
1) Sir Isaac Newton

Bilimin kilit isimlerinden biri, Hareket Yasaları’nın ve Evrensel Yerçekimi Kanunu’nun kaşifi olan Newton, fazlasıyla içe dönük ve kişisel hayatını paylaşmada oldukça katı olmasıyla tanınıyordu.
2) Michael Jordan

Tüm zamanların en iyi basketbol oyuncusu olarak kabul edilen Michael Jordan aynı zamanda oldukça içe dönük bir kişiliğe sahiptir. Takım sporu ruhuna ters düşse de bu özelliği ile en ünlü sporculardan biri olma başarısını göstermiştir.


3) Abraham Lincoln

16. yüzyıl ABD başkanının içe dönük, asosyal, sakin ve ağırbaşlı tavırları ve liderlik özellikleri araştırmacılar ve eğitimciler tarafından sıklıkla çalışılmıştır.
4) Mark Zuckerberg

Facebook İşletme Müdürü Sheryl Sandberg 2010 yılında New York Times’a verdiği bir demeçte kurucu CEO Zuckerberg’ü tarif ederken ‘utangaç’, ‘içe dönük’ ve ‘fazla arkadaş canlısı olmayan’ tanımlamalarını kullandı. “Facebook çalışanlarını oldukça önemsiyor” diye ekledi.


5) Albert Einstein

Dünyanın en saygı duyulan fizikçisi Einstein, açıklamalarında sıklıkla yalnızlığın, monoton ve sessiz bir yaşamın yaratıcı bir zihni tetikleyen en önemli faktör olduğuna değinmiştir. 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü alan Einstein özellikle İzafiyet Teorisi ile tanınmıştır.
6) Warren Buffet

Amerikalı iş insanı ve hayırsever Buffet iş dünyasının en başarılı içe dönük kişiliği olarak tanınır. En başta “iş zekası” na sahip olduğunu düşündüğünü ama Dale Carnegie’nin seminerinden sonra “İnsanları Etkileme Yolları”na merak sardığını söyler.


7) George Orwell

Ünlü distopya eserleri “1984”ün ve “Hayvan Çiftliği”nin yazarı dünyaca ünlü romancı George Orwell aynı zamanda gazeteciydi. Oldukça içe dönük, kişisel bir hayat yaşamış ve birkaç tane arkadaşı olmuş olan Orwell kalabalık ortamlarda çok rahatsız hissettiğini belirtmiştir.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/