Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg’in Tavsiye Ettiği 5 Kitap

toptalent.co

toptalent.co

En İyi Yeteneklerin Kariyer Platformu

Dünyanın en genç milyarderlerinden ve Facebook’un kurucusu olarak bilinen Mark Zuckerberg de tıpkı tüm başarılı isimler gibi kitaplarla arası harika olan CEO’lardan biri olarak öne çıkıyor. Kendisinin tavsiye ettiği 5 kitabı sizlerle paylaşıyoruz.

1) Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens (Yuval Noah Harari)

Dünya üzerinde bulunmuş tek insan türü bizler değildik. Kabaca 100.000 yıl önce, aslında altı çeşit insan türü bulunuyordu. Ancak günümüze kadar yalnızca homo sapiens gelebildi. Peki bu nasıl oldu?
Zuckerberg, “Sapiens’i okuduğumda, insan geçmişiyle ilgili çok fazla bilgi edinebildim.” dedi ve Facebook sayfasına şunları yazdı:
“Sapiens’te yazar Harari, genetik mühendisliğinin ve yapay zekanın “insan” tanımını daha da akıcı hale getirdiği bir geleceğe bakıyor.”

2) Bağışıklık (Eula Biss)

Zuckerberg, tüm bilimsel aşılar lehine halk sağlığı çalışanlarının “On Immunity” kitabını okuması gerektiğini düşünüyor. Aşılar, daha az bulaşıcı hastalıkla mücadele eden bireyler sağladığından, sürü bağışıklığı başlar ve topluluklar genel olarak daha sağlıklı olurlar.
“Bu kitap bazı insanların aşıları sorgulamasının sebeplerini araştırıyor ve mantıksal olarak şüphelerin neden asılsız olduğunu, aşıların aslında etkili ve güvenli olduğunu açıklıyor.”

3) Bilimsel Devrimlerin Yapısı (Thomas S. Kuhn)

İlk kez 1962’de yayınlanan kitap, bilim yazısı tarihinde önemli bir yapıttır. Bu, araştırma alanındaki atılımlar hakkında yeni bir düşünme biçimi önermekte olup, ilerlemelerin günlük işlerin ayrıntılarından ayrı olarak yapıldığını savunmaktadır.
Zuckerberg, “Bilim ve teknolojinin ilerlemesinin toplumsal güçlerle ilgisini bizlere sunuyor.” dedi.
Ayrıca bazı açılardan felsefi bir özelliği de bulunuyor.

4) Genom (Matt Ridley)

Zuckerberg’in önerdiği bu kitap, yakın tarihin en önemli keşiflerinden birini izliyor. Bu keşif de insan genomunun haritalandırılması.
Hangi genlerin hangi hastalıkları kodladığını ve genlerin belirli bir hastalığa yatkınlığını tam olarak tespit edebilme yeteneği, araştırmacıların tıbbı araştırmasıyla ve doktorların bunu uygulamasıyla devrim yarattı.
Zuckerberg, “Bu kitap insanlığın tarihini sosyoloji yerine genetik bakış açısıyla anlatmayı amaçlıyor” dedi.

5) Sonsuzluğun Başlangıcı (David Deutsch)

Deutsch, dünyada ortaya çıkmayı bekleyen birçok şeyin hala gizli noktalarda varolduğunu öne sürüyor.
Sonsuzluğun, sanat, bilim, politika gibi birçok alanda, tüm insanların yapılacak bilimsel metod ve araştırmaları kullanabileceğini düşünüyor ve bu kitapta bunları açıklıyor.
Kategoriler: İletişim, İlham, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/