Elon Musk’ın Sevdiği Kitapları Okuduk: Einstein – Yaşamı ve Evreni (4)

Yusuf Yücel

Yusuf Yücel

Blockchain ve Kripto Para - Bitcoin - Teknolojisi Boğaziçi Üniversitesi

CEOtudent’ta en çok okunan içeriklerden biri olan “Elon Musk’ın En Çok Etkilendiği 13 Kitap” isimli içerikteki kitapları tek tek okumaya başlamıştık. Şimdi ise serinin dördüncü kitabını yorumluyoruz.
İlk kitabın yorumuna buradan, ikinci kitabın yorumuna buradan, üçüncü kitabın yorumuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Gelelim kitabımıza: Einsten – Yaşamı ve Evreni (Walter Isaacson)

CNN Yönetim Kurulu Başkanı ve Time Dergisi Yazı İşleri Müdürü gibi önemli pozisyonlarda görev alan biyografi yazarı Walter Isaacson tarafından kaleme alınan bu değerli kitap, Albert Einstein’ın tüm eserleri ortaya çıktıktan sonra yazılan ilk kapsamlı biyografisi olma niteliği taşıyor.
Kitabın Einstein’ı konu alması kadar Walter Isaacson tarafından derin bir araştırma ile ele alınmış olması da bir o kadar önemli. Isaacson’ı bir çoğunuz dünya çapında yankı yaratan Steve Jobs biyografisinden tanıyorsunuzdur. O dönemleri yazarımızdan dinliyoruz:

“2004 yazında Steve Jobs beni aradı. Benimle yürüyüş yapıp konuşmak istiyordu. Jobs’tan gelen biyografisini yazma teklifini ilk kez o zaman geri çevirdim. (Yazarımız o dönemde Albert Einstein’ın biyografisini yazmakla meşguldü.) Bu geri çevirme süreci 2009’a kadar devam etti, sürecin sonunda ikna olmuştum. Kararımda Jobs’un ağırlaşan hastalığı da etkili olmuştu.”

Kitabın kaleme alınması için Steve Jobs’ın uzun süre Isaacson’ın peşinden koşması bile onun bu alandaki başarısını kanıtlıyor. Yazarımızın hakkını da teslim ettiğimize göre gelin kitabın konusuna bakalım.
“Walter Isaacson, birçok farklı dile çevrilen ve dünya çapında çok satanlar listesine giren “Steve Jobs” ve “Benjamin Franklin: Bir Amerikalının Hayatı” adlı biyografilerinde olduğu gibi, bu çalışmasında da yine pek çok bilinmeyeni ortaya koyuyor:
► Einstein’ın zihni nasıl işliyordu?
► Onu dâhi kılan olgular nelerdi?
► Dâhiliğinin özel yaşamına etkileri var mıydı?
► Tanrı kavramına yaklaşımı nasıldı?
► Einstein’ın bilimsel düş gücünde karakterinin isyankâr doğasının da bir payı var mıydı?
Albert Einstein’ın bilinmeyen dünyasına ışık tutan bu benzersiz kitap, öncü fizikçinin insani yönlerini paylaşmayı da ihmal etmiyor. Büyük dâhinin daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış fotoğrafları ile zenginleştirilen “Einstein-Yaşamı ve Evreni”, her kütüphanede bulunması gereken ilham verici bir kaynak.”
Kitabımızın biraz kalın (679 sayfa) olması sizin korkutmasın, Isaacson’ın yaklaşık bu kalınlıklardaki Steve Jobs kitabında da olduğu gibi yazar durumu gayet güzel idare etmiş. Bilgi yığınından ziyade sizi bir hikayenin içine çekiyor. Bir biyografi kitabı ne kadar akıcı ve bilgi açısından doyurucu olabilirse o kadar yetkin bir eser. Kitabı temin etme süreci her ne kadar sıkıntılı olsa da biraz kovalayıp Einstein’ın Evreni’ni daha yakından tanıma fırsatını kaçırmamalısınız.

This post is also available in: English

Kategoriler: İletişim, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/