Michelin Yıldızı: Araba Lastiklerinden Restoranlara

Michelin yıldızı denilince kiminin aklına dünyaca ünlü restoranlar, yemekler, şefler gelirken kiminin aklına lastik geliyor olabilir. Evet doğru okudunuz lastik, bildiğimiz araba lastiği. Peki araba lastikleri ve restoranlar arasında nasıl bir ilişki olabilir? Michelin yıldızı nedir? Michelin yıldızı nasıl ortaya çıktı? Michelin yıldızı neden önemli? Michelin yıldızı nasıl alınır/kazanılır? Tüm soruların cevabı ve daha fazlası yazımızda. Buyurun efendim Michelin kardeşlerle başlayalım.


Michelin yıldızı nasıl ortaya çıktı?

Michelin yıldızı

Her şey 1889 yılında Fransa’da yaşayan Clermont, Andre ve Edouard Michelin kardeşlerin, Fransız otomobil endüstrisi için büyük bir vizyonla kendi adlarını taşıyan lastik şirketlerini kurmalarıyla başladı. Michelin markası dünya çapında ünlü lastikleriyle tanınırken, Paris merkezli şirket aynı zamanda Michelin Rehberi ile de ün kazandı. Sürücülerin seyahatlerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve böylece otomobil satışlarıyla lastik alımlarını artırmak için Michelin kardeşler bir rehber hazırladı. İlerleyen zamanlarda Michelin yıldızı bu rehberde yer alacaktı.


Michelin yıldızı ilk olarak 1926 yılında rehber yer aldı.

Michelin yıldızı

Gezginler için haritalar, lastiğin nasıl değiştirileceği, nerede doldurulacağı, yemek yemek için lokasyonlar ve konaklanacak yerler gibi kullanışlı bilgilerle dolu küçük bir rehber. Michelin rehberi ilk olarak 1900 yılında basıldı ve ücretsiz olarak dağıtıldı. Rehber ilk on yılda hızla yayıldı ve tüm Avrupa’da kullanıma sunuldu. 1914’te I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi, kılavuzun üretimini geçici olarak durdurdu, ancak 1920’de tekrar yayınlanmaya başlandı.


Mihelin yıldızı alan ilk restoranlar Fransız restoranları oldu.

iyi yemek işletmesi

Michelin yıldızı günümüzde dünyaca ünlü restoranlar, şefler, mutfak çalışanları ve tabii ki lezzete düşkün herkes tarafından önem atfedilen bir derecelendirme sistemidir. Michelin yıldızını alan restoran ve şefler ‘kendi kategorisinde en iyi’ olarak tescilleniyor. Michelin yıldızı 1926’ya kadar rehberde yer almıyordu. İlk Michelin yıldız derecelendirmeleri 1926’da verildi. Yıldız alan ilk restoranların tamamı Fransa’da bulunuyordu. Bu restoranlar “iyi yemek işletmesi” olarak kabul edilerek tek bir yıldız derecesi kazandı. 1931’e kadar tek yıldızlı olan derecelendirme sistemi, bugün de devam eden haliyle üç yıldızlı derecelendirme sistemi olarak değiştirildi.


Michelin yıldızı nasıl derecelendiriliyor?

Michelin yıldızı

Rehber, II. Dünya Savaşı sırasında bir ara verdi ve Müttefikler için faydalı haritalar içerdiği için 1939’un sonlarında yeniden yayınlanmaya başladı. Ancak, bu süre zarfında gıda kıtlığı nedeniyle Michelin yıldız derecelendirmesi iki yıldız sistemine düşürüldü. Anlaşılır bir şekilde, Avrupa genelindeki restoranlarda kalite düştü, bu nedenle kıstas buna göre ayarlandı. Çoğu yıldız derecelendirme sisteminin aksine 1 yıldız kötü bir puan değildir. Bir restorana herhangi bir derecede Michelin yıldızı verilirse, bu büyük bir onurdur.


Tek yıldız, iki yıldız ve üç yıldız ne anlama geliyor?

Michelin yıldızı

Tek yıldız kazanan restoran kendi kategorisinde yüksek standartlarda yemek hazırlıyor ve yolculuğunuzda mola vermek için iyi bir yer. Bu restoran harcadığınız zamana değecektir. İki yıldız kazanan restoran mükemmel bir mutfağa sahiptir. Üstün kalitede ustaca ve özenle hazırlanan yemekleri burada bulmanız mümkün. Yolunuzu uzatmaya ve dolambaçlı yollardan gitmeye değer bir restoran. Üç yıldız kazanan restoran yolculuğunuzun her anına değecektir. Mükemmel bir hizmet kalitesi ve olağanüstü bir mutfakla karşılanacağınız bir yer. Özgün yemekler, üstün malzemelerle son derece keyif alacağınız kategorisinin en iyisidir bu restoran.


Michelin yıldızı kazanmak restoranlar için neden prestij sağlıyor?

michelin yıldızı

Rehberler, restoranlar hakkında değerli bilgiler içermesine rağmen, Michelin kardeşlerin nihai hedefi lastik işlerinden kâr elde etmekti. Rehber, sunulan yemeklerin kalitesi ve lezzetinin yanı sıra mutfak tekniğindeki ustalık ve yemeklerin karakterine odaklanan restoran incelemelerini içeriyordu. Michelin yıldızları, dünyanın en iyi şeflerinin çoğu tarafından kaliteli yemeklerin ayırt edici özelliği olarak kabul ediliyor.

Kullanıcılar Michelin yıldızını kazanan işletmelere yönelmeye başlayınca Michelin kardeşler rehberin kalitesini artırmaya, reklamları ortadan kaldırmaya ve rehber için para almaya karar verdiler. Restoranlar ise Michelin yıldızını kazanmak için sıraya giriyordu çünkü yıldızlar hem müşteri potansiyelini hem de görünürlüğü artıyordu. Ancak kazanmak pek de kolay olmuyordu.


Bir restoran Michelin yıldızını nasıl alır?

Michelin yıldızı nasıl alınır

İlk olarak, Michelin rehber ekibi, incelenmek üzere belirli konumlardaki birkaç restoranı seçer. Michelin yıldızı müfettişi, seçilen restoranı ziyaret ettikten sonra, yemeklerin kalitesi, sunum ve tabaklama, mutfak tekniklerine hâkimiyet ve hizmet kalitesi de dâhil olmak üzere mutfak deneyimi hakkında kapsamlı bir rapor yazar. Ancak yemek yerken not almazlar ve genellikle bir derecelendirmeye karar vermeden önce birkaç kez restoranlara tekrar giderler. Tüm bu bilgiler, müfettişleri hangi restoranların yıldız statüsü alacağına karar vermeye yönlendirir. Michelin müfettişleri grubu raporları analiz etmek ve hangi restoranların Michelin yıldızı alması gerektiğine karar vermek için bir araya gelir.


Michelin yıldızı müfettişleri kimdir?

yıldız müfettişi

Müfettişler genellikle mutfak sanatlarında geniş bir geçmişe sahip eski şeflerdir. Müfettişler ayrıca Fransa’daki Michelin rehberi eğitimini de geçmelidir. Michelin müfettişleri tamamen anonimdir ve yemek tutkusunu ve ayrıntılara olan bakış açısını paylaşmaları gerekir.

Müfettişlerin gazetecilerle konuşması yasaktır ve çalışma alanlarını aile üyelerinden bile gizli tutmaları gerekir. Müfettişlerin hangi restorana ne zaman gideceği belli değildir. Restoran çalışanları ve restoran sahipleri müfettişi tanımazlar. Tüm süreç anonim olarak yürütülür! Dolayısıyla her müşteri müfettiş olabilir…


Michelin yıldızları bir lastik üreticisi tarafından belirleniyorsa, onu bu kadar özel yapan ne?

Michelin yıldızı

Öncelikle Michelin’in sadece belirli bölgelerde faaliyet gösterdiğini bilmelisiniz, bu nedenle restoranınız rehberin kapsadığı bir bölgede yer almıyorsa dikkate alınamazsınız. Michelin yıldız derecelendirmesi 2005 yılına kadar Amerika’da tutmadı ve o zamanlar yalnızca New York’taki yemeklere odaklandı. 2007-2008 yılları arasında Rehber’e Tokyo, Hong Kong ve Makao eklendi.

Bugün Michelin rehberi, Chicago, New York, Los Angeles, Las Vegas ve San Francisco dâhil olmak üzere ABD’nin belirli şehirlerindeki restoranları da inceliyor. Hevesli bir şefseniz kariyer hedefiniz buysa, mezun olduktan sonra bu şehirlere yönelmek isteyebilirsiniz. Henüz Türkiye’de derecelendirilen bir restoran bulunmamaktadır.


Michelin yıldızı eleştirilere ve tartışmalara konu oluyor.

yemek

Bugün Michelin, 28 ülke ve dünya çapında çok sayıda şehir için yıllık kılavuzlar yayınlamaktadır. Bununla birlikte, derecelendirme sistemindeki son derece yüksek beklentiler nedeniyle, dünya çapında Michelin yıldızı derecelendirmelerini reddetme yönünde artan bir eğilim var. Hatta bazı restoran sahipleri yıldız derecelendirmelerinin kaldırılmasını talep ediyor. Yıldız sisteminin beklentilerinin mantıksız olduğunu ve bir şefin mutfaktaki yaratıcılığını kısıtladığını düşünüyorlar.


Michelin yıldızı intiharlarla ilişkilendiriliyor.

şef

Michelin yıldızı birçok yönden tartışmalara ve eleştirilere konu olmaya devam ediyor. Bunlardan en önemlisi sanıyorum ki intiharla olan ilişkisi. 2003’te Fransız şef Bernard Loiseau’nun intiharı Michelin rehberindeki puanıyla ilişkilendirilmiştir. Michelin temsilcilerinin Loiseau ile ölümünden kısa bir süre önce görüştüklerini ve mutfağında bir ‘ruh eksikliği’ ile ilgili endişelerini dile getirdiklerini gösteren belgeler yıllar sonra ortaya çıktı. Michelin sorumluluğu kabul etmedi. Ancak Loiseau’nun ölümünden on yıl sonra, dünya Benoit Violier’in intiharını konuşuyordu. Üç yıldızlı Michelin şefi, duruşunu ve yıldızını korumak için gereken stres ve mükemmeliyetçilikten açıkça bahsederdi: “Yemek yaparak uyurum, yemek yaparak uyanırım” derdi.

 

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/