Okuduğumuz Kitapları Zaman Geçtikçe Unutmamıza Rağmen Neden Okumaya Devam Etmeliyiz?

Zeynep İrem Çobanoğlu

Zeynep İrem Çobanoğlu

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji

Sosyal medya ve internet kullanımı tüm dünyada bağımlılık haline gelecek seviyede artış gösterirken bilgiye erişme yolunda ilk tercihimiz bilgisayarlar ve akıllı telefonlar oluyor.
Kitap okumak ise çoğu insan için göstermelik yapılan veya zorunluluk sonucu başvurulan bir aktivite haline geliyor.
Düzenli kitap okuyan ve okumaya değer veren kişiler de okumuş oldukları kitaplarla ilgili zaman geçtikçe hiçbir şey hatırlayamamak, aynı kitabı okuduğunu unutup yıllar sonra tekrar okumak ve geçmişte beğendikleri bir kitabın ismini bile hatırlayamamak sorun yaratıyor.
Şunu açıklığa kavuşturmakta fayda var ki; kitap okuma eyleminin ana gerekçesi aralıksız bilgi edinme değildir, öyle olsaydı parklarda, kafelerde ve kütüphanelerde ellerinde ansiklopediler ve sözlüklerle vakit geçiren insanlar görürdük.
Kitap okumanın birincil amacı; bir kişiye, olaya, mekana ve duruma derin ve farklı bir bakış açısından bakmak ve zaman geçtikçe belli konularda belli zevkler, tercihler ve düşünceler oluşturmaktır.

Böylece tüm dünya, geçmiş ve gelecek, zaman ve düşünceler sonsuz bir şekilde önümüzde uzanır, zamanımızı ayırdığımız kadarına sahip oluruz.
Türü ne olursa olsun iyi bir kitap okuyucuyu kendi gerçekliğinin dışına çıkarıp sonsuz olasılıklar dünyasına taşır, ona farklı bir insana dönüşme fırsatını verir. Aynı kitabı her okuyuşumuzda farklı hissetmemizin sebebi de budur. Bu yüzden filmler ve kitaplar kalite açısından asla aynı kategoride olamaz.
Okuduğumuz herhangi bir kitaptan bizde geriye kalan her neyse, kendi oluşumumuzu tamamlama noktasında o sırada duyduğumuz ihtiyaca hizmet edecek şekilde zihnimizde yer etmiştir.

 Bu yüzden hiçbir kitap ‘okunmuş ve sona ermiş’ değildir, onunla girdiğimiz düşünce alışverişinde üzerinde düşeni yapmıştır. Bitirdikten sonra küçük detaylarını bile hatırlayabildiğimiz bir kitaptan çok, bizi özgürleştirmiş, tamamlamış ama buna rağmen üzerinde düşündüğümüzde hakkında detay hatırlayamadığımız kitaplar bilinçaltımızda daha derin izler bırakır. Önemli olan okuduğumuz tüm kitapları hatırlamak değildir, önemli olan gerçekten, buna değecek kitapları okumaktır.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gelişim, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/