Aldığınız Notları Daha Etkili ve Akılda Kalıcı Hale Getirmek İçin 4 Taktik

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Verimlilik artırmak ve öğrendiklerimizin kalıcılığını sağlamak için farklı yöntemler kullanırız.
Bunlardan biri de yapışkan kağıtları kullanarak hatırlatıcı notlar almaktır. Özellikle sınavlara hazırlanırken hazırladığımız küçük renkli notlar bilgileri kolayca hatırlamamızı sağlayacaktır.

Neden Kullanılmalı?

Öğrenci gözüyle baktığımız zaman kullanılan materyallerin uygun fiyatlı olması daha cezbedici olacaktır.
Harvard Business Review’de yayınlanan Sam Houston State Üniversitei’nde Rand Garner tarafından yapılan araştırmada, post-it kullananların sınavlarda daha başarılı oldukları gözlemlendi.

“Kafanızdan bir şey çıkarmanın en kolay ve en kolay yolu kalem ve kağıttır.”
—David Allen

Yapışkan notların üzerine yazılan el yazılarının ders çalışırkenki yaratıcılığı da geliştirdiği ortaya konuldu.

1) Metin Açıklamak

Post-it’lerin nasıl kullanılacağına dair belli bir kriter belirlenmemiş olsa da kolaylık sağlayabilecek bazı kullanım şekilleri bulunmakta.
Notlarınızı deftere tutuyorsanız, her yeni bir sayfanın başında ya da sonunda post-it kullanmak görsel hafızanızı da kullanarak yeni bir hatırlama tekniği geliştirmenize yardımcı olabilir.

2) Sayfa İşaretlemek

Sadece ders çalışırken değil kitap okurken de kullandığınız yapışkan notlar, okuduğunuz metni daha kalıcı hale getirmenize yardımcı olacaktır.
Sayfa içerisinde önemli olduğunu düşündüğünüz birden çok şey var ise, sayfayı belli etmek için post-it kullanabilirsiniz. Birden fazla sayfayı işaretleyecek iseniz farklı renkleri post-it’ler kullanabilirsiniz. Böylece her renk farklı bir sayfayı temsil etmiş olacaktır.

3) Ezberleme Kolaylığı

Ana dilinizden farklı bir yabancı dil öğrenmek için kullandığınız çeşitli yöntemler hem sizleri geliştirecek hem de öğrenirken eğlendirecektir. Kelime bilginizi geliştirmek ya da cümle yapılarını analiz etmek için minik renkli yapışkan kağıtlar kullanabilirsiniz.

4) Liste Oluşturmak

İhtiyaçlarımızı belirlemek için yaptığınız listeleri aklınızdan yapmak yerine daha kalıcı olmasını sağlayarak renkli post-it’lere yazabilir görüş alanınızın içerisinde bulunduğu bir yere yapıştırabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/