Son Döneme Damgasını Vurmuş Türk Yapımı 13 Dijital Dizi

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Dijital platformların değeri her geçen gün artarken dizi sektöründe dijitale kaymalar uzun süre önce başlamıştı. Türkiye’de ise son birkaç yılda tanık olduğumuz ilk dijital dizi denemelerinin hiç de fena olmadıklarını söyleyebiliriz.

1) Şahsiyet

Güçlü oyuncu kadrosu ve merak uyandıran senaryosuyla yayınlandığı ilk günden itibaren yüksek izlenme oranlarına ulaşan dizi, 65 yaşındaki adli katip memurluğundan emekli olan Agâh Beyoğlu (Haluk Bilginer) ile cinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra’nın (Cansu Dere) beklenmedik şekilde kesişen yollarını nefes kesen bir dille aktarıyor.

2) Masum

Başlarda sıradan görünen bir Türk ailesinin etrafında yaşanan olayları polisiye ve dramı harmanlayarak ekranlara taşıyan dizide, emekli bir komiser olan Cevdet (Haluk Bilginer) ve karısının emekliliklerini şehirden uzak bir çiftlikte huzur içinde geçirirken, küçük oğullarının bir gece yarısı korkunç bir haberle gelmesiyle ailenin hayatı değişmektedir.

3) Bozkır

Bozkır, gerçekçi dili ve karakterleriyle tipik bir iyi-kötü çatışmasından çok gri alanlara odaklanıyor suç ve ceza, adalet duygusu, vicdan gibi kavramlardan besleniyor.

4) Sıfır Bir

Sıfır Bir – Bir Zamanlar Adana’da, aşina olduğumuz suç dizilerinden hayli farklı bir yapıya sahip. Alışık olduğumuz üzere Sıfır Bir sadece bir intikam hikayesini, bir hırsızlığı ya da bir katliamı anlatmıyor; aslında her sahnesinde daha derine, sosyokültürel bir arka plana göndermelerde bulunuyor. 20’li yaşlarda üç delikanlının; Savaş, Cio ve Özgür’ün, kadim dostları Cihat Sarsılmaz ve Anafor’la beraber kendilerini ortalarında buldukları düzen, zamanla onların değişmez kara bahtı oluyor.

5) Fi

Azra Kohen’in çok satan kitap üçlemesi Fi, Çi, Pi’den ilki olan Fi, ilk olarak dijital ortamlarda hayatımıza girdi. Yayınlandığı ilk andan itibaren oldukça sevilen ve büyük bir hayran kitlesine sahip olan dizi, psikolojik gerilim türünde olsa da sürükleyiciliğiyle biliniyor.

6) Sahipli

Yönetmenliğini ve senaristliğini Musallat, Siccin gibi korku filmlerinin ustası Alper Mestçi’nin üstlendiği Sahipli, ilk Türk korku dizisi. Başrollerini Funda Güray ve Baran Akbulut’un paylaştığı Sahipli’de onlara Erdoğan Sıcak, Elif Baysal, Sait Genay, Ferit Kaya gibi başarılı oyuncular eşlik ediyor. Geçmişi yaralı iki gencin aşkı. Ve bu aşkın etrafında şekillenen tuhaflıklar… Aşkın tarifini lanet üzerinden yapan, korku türüne bambaşka bir yaklaşım.

7) 7YÜZ

Kendi içinde başlayıp biten 7 hikayeden oluşan dizinin her bölümünde karakterler en karanlık taraflarıyla yüzleşiyor. Peki karakterler bu karanlık taraflarına göz yumup hayatlarına devam edebilecekler mi?

8) Bartu Ben

Bartu Ben; bir ‘az ünlü’nün, az daha ünlü olma hikayesini anlatıyor.

9) Hakan: Muhafız

Hakan’ın (Çağatay Ulusoy) sıradan bir şekilde süren hayatı, İstanbul’u korumakla görevlendirilmiş bir grubun üyesi olduğunu öğrenmesiyle tamamen değişir. Yeni güçlerini keşfetmeye başladıkça, çok hazırlıksız yakalandığı bu görevi kabul etmek istemese de başka çaresi olmadığını görür. ‘Ölümsüzler’e karşı İstanbul’u savunup geçmişine dair bilmediklerini öğrenmeye çalışırken ona yakın arkadaşları yardımcı olmaya çalışacaktır.

10) Dip

Sahir, İstanbul Emniyeti’n bağlı olarak çalışan bir psikologtur. İntihar girişiminde bulunan kişileri vazgeçirmekle görevli olan Sahir’in hayatı bir gün telefonuna gelen ihbarla bambaşka bir hal alır. Gelen ihbar sonucu bir bilim kadını olan Bilge ile tanışır. Sahir, gizemli bir kadın olan Bilge ile tanıştıktan sonra kendisini tehlikeli bir dünyanın içerisinde bulur. İkili bu zorlu dünyada birbirlerine destek olacaktır.

11) Görünen Adam

Biraz bilim kurgu biraz da komedi unsurlarını barındıran Görünen Adam dizisi kimsenin göremediği ve sadece aynadan görünen adamların İstanbul’daki maceralarını konu alıyor. Her bölümü yaklaşık 20 dakika süren dizinin oyuncu kadrosunda da Erkan Kolçak, Osman Sonat gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

12) Dudullu Postası

Dudullu Postası serisinden uyarlanan karakterler ve hikaye, sıra dışı semtin sıra dışı insanlarının gözünden anlatılıyor. Mahallenin ele avuca sığmaz gençleri, umutsuz ev kadınları, hayal dünyasında yaşayan genç kızlar, halı saha maçında kaybolan babalar…

13) Yaşamayanlar

Mia, kendisini vampire dönüştüren Dmitry’yi öldürüp yeniden insan olmak için İstanbul’a gelir. Fakat kadim şehir İstanbul’un onun için başka planları vardır. Mia kendisini iyiyle kötünün, aşkla nefretin, yaşamla ölümün birbirlerine dönüştüğü soluk soluğa bir hikayenin tam merkezinde bulur. Bu hikayede ona eşlik edenlerse karanlık ve çekici Karmen, geçmişinde büyük bir sır barındıran savaşçı Numel ve İstanbul’un kenar mahallelerinde vampirlere karşı direnen avcılardır.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/