En Hızlı Hayvanlar: Hayvanlar Aleminin En Hızlı 10 İsmi

en hızlı hayvanlar

En Hızlı Hayvanlar

Hayvanlar aleminde etkileyici fiziksel güç ve uyum yeteneği gösteren birçok hayvan vardır. Kimisi çevikliğiyle, kimisi gücüyle tanınır. Erkek aslan, Afrika otlaklarındaki en baskın hayvandır ve “hayvanların kralı” olarak bilinir. Ancak çoğu insanın bilmediği şey, aslanın hızının da şaşırtıcı olmasıdır. Aslında hız, hayvanlar için en etkileyici yetenektir. Peki en hızlı hayvanlar hangileridir? Hep beraber en hızlı 10 hayvana yakından bakıyoruz.


10. Afrika yaban köpeği: Saatte 44 mil

Afrika yaban köpeği

Genel olarak konuşursak, köpekler yarış ustalarıdır, ancak Afrika vahşi köpekleri herhangi bir köpekten daha hızlıdır. Av avlarken saatte 44 mil hıza ulaşabilirler. Kaba kürk, Afrika yaban köpeklerinin kendine özgü bir fiziksel işaretidir. Hızları ile bilinirler ve vahşi doğada hayatta kalma dayanıklılıkları da ünlü yetenekleridir.

Vahşi köpekler de Afrika’da nesli en çok tehlikede olan türlerden biridir. Geçmişte vahşi köpeklerin sayısı 500.000’e yakındı, şimdi ise sadece birkaç bin kaldı. Bir zamanlar Sahra altı Afrika’da bulundular, ancak oradaki ormanlarda ve çöllerde görünmüyorlardı. Afrika’daki vahşi köpek sayısındaki keskin düşüşün ana nedeni insani genişlemedir, ancak hastalıklar ve otlatmanın neden olduğu avlardaki düşüş de vahşi köpek sayısındaki keskin düşüşün önemli bir nedenidir. Botsvana ve Namibya’da Afrika kıtasındaki en vahşi köpekler var ve Moremi Doğal Hayatı Koruma Alanı yakınında 100’e yakın vahşi köpek var.

Dingolar toplu halde yemek için avlanan “göçebeler”dir, genellikle gruplar halinde avlanırlar ve geniş bir avlanma alanına sahiptirler. Boyutlarını hafife almayın, vahşi köpekler antilop ve antilop gibi kendilerinden çok daha büyük hayvanları avlayabilirler. Benzer şekilde, vahşi köpekler vücutlarından birkaç kat daha büyük olan avları yiyebilirler. Geçmişte, Afrika yaban köpekleri genellikle yüzlerce kişilik gruplar halinde yaşardı ve genç ve yaşlı köpeklerine bakmak ve onları korumak için birlikte çalışırlardı. Benzer şekilde, bölgede avlanmanın hızını ve tutkusunu da gerçekleştirebilirler.

Afrika Hayvan Fonu, vahşi köpekleri korumaya ve kaçak avlanmayı önlemeye kendini adamıştır. Yabani köpeklerin sayısını gerçek zamanlı olarak izliyorlar, nesli tükenmekte olan Afrika yaban köpeklerinin korunmasını teşvik ediyorlar ve yabancı genleri yayarak Afrikalı koşucu-vahşi köpeklerin sayısını artırmayı planlıyorlar.


9. Tazı: Saatte 45 mil

tazı en hızlı hayvanlar

Tazı son derece ince ve uzundur. Diğer evcil köpeklerle karşılaştırıldığında, inanılmaz hızı onu benzersiz kılmaktadır. İnce vücut koşarken hafif ve çevik görünür, küçük kafaları ve uzun ama güçlü uzuvları vardır. Avrupa ve Kuzey Amerika’da, Tazılar esas olarak köpek yarışları için yetiştirilir. Tazı yarışı popüler olmasına rağmen, hala tartışmalıdır. Tazı sadece iki adımda saatte 45 mil hıza ulaşabiliyor ve sprintteki patlayıcı güç inanılmaz. Kısa sürede hızlı koşabiliyorlar ancak koştuktan sonra uzun bir süre dinlenmeleri gerekiyor.

Gri köpeklerin, kırmızı, beyaz, siyah ve hatta bu renklerin bir karışımı dahil olmak üzere farklı kürk renkleri vardır. Greyhound’un ayarlanması kolaydır ve bekçi köpeği olarak potansiyel bir hisse senedidir. Yarış için kullanılan tazıların ortalama emeklilik yaşı yaklaşık 5’tir.Bundan sonra köpeklerin çoğu şefkatli aileler tarafından evlat edinilecek ve sonsuza kadar bakılacaktır.

Tazılar, dünyadaki en eski canlılardan biridir ve yaklaşık 10.000 yıldır varlıklarını sürdürmektedirler. Tazı Orta Doğu’da doğdu ve yavaş yavaş Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’ya yayıldı. Geçmişte, Tazılar esas olarak avlanmak için kullanılıyordu ve bu da olağanüstü koşu yeteneklerine yavaş yavaş ilham verdi. Genellikle avları tavşan ve tilkidir ve tavşanlar da hızlı koşar.
Tazılar olağanüstü doğmaya mahkumdur, insanın en sadık dostlarıdır. Doğal koşuculardır ve formda kalmak için düzenli eğitime ihtiyaçları vardır. Uzun mesafe koşularında dayanıklılık ustaları ve insanlık için ideal koşu ortaklarıdır. Düşük vücut yağ içeriği nedeniyle doğal olarak soğuktan korkarlar. Köpeklere alerjisi olan kişiler bile tazılar köpeklerle karşılaştıklarında nadiren alerjiye sahiptirler.


8. Tavşan: Saatte 50 mil

tavşan

Tavşanların hızlı koşması, “Ezop Masalı: Kaplumbağa ve Tavşan” hikayesinin yayılmasıyla iyi bilinir, ancak çoğu insan hızlı koşanları tavşan sanır, ancak durum böyle değildir. Tavşanlar aslında evcil tavşanlarla aynı aileden olmalarına ve benzer bir görünüme sahip olmalarına rağmen, tavşanların evcil tavşanlardan daha büyük bir gövdesi vardır ve daha uzun kulakları ve daha kalın bacaklarıyla görünüşte birçok farklılık vardır, böylece evcil tavşanlar daha rahat olabilir. mümkün olduğu kadar çok yapılmış. Hızlı dörtnala koşar, saatte 50 mil hıza ulaşabilir ve 10 fite kadar sıçrayabilir.
Afrika’da, Asya ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde tavşanlar çoğunlukla yalnız veya çiftler halinde yaşarlar. Beyaz kutup tavşanları da aşırı soğuk Kuzey Kutup Dairesi’nde yaşarlar. Bazı tavşanlar çölde bile yaşar, bu da onların son derece uyumlu türler olduklarını gösterir. Evcil tavşanların aksine, tavşanlar evcilleştirilmemiş ve ilkel vahşiliklerini korumuşlardır. İlkbahar üreme döneminde genellikle birbirleriyle kavga eden tavşanlar vardır, tavşanlar aile tavşanları gibi yuvalarda yavru yetiştirmezler, kendi yuvalarını yaparlar. Bebek tavşanlar çok küçükken kendilerini savunma yeteneğine sahiptir.

Tavşan, sırtlanlar, yırtıcı kuşlar ve insanlar gibi avcılarından kaçmak için hızlı koşar. Avrupa ve Kuzey Amerika’da insanlar çeşitli lezzetler pişirmek için tavşan yakalayacak ve bazı insanlar tavşanların getirdiği zararlıların sayısını azaltmak için tavşan yakalayacak. Tavşanın büyük kulakları özellikle uzun mesafeli izleme için kullanılır ve insanlar dahil yırtıcı hayvanların nefesini algılayabilir, bu nedenle yakalanmaları zordur.
Tavşanlar çok çekingen ve hassastır, çoğunlukla vejetaryendir ve binlerce yıldır folklor ve mitolojide var olmuştur. Tavşanın narin figürüyle karşılaştırıldığında, ancak vahşi doğada en yüksek hız, şaşırtıcı atlama yeteneği ve güçlü uyum yeteneği ile insanlar genellikle bu çevik küçük adamdan çok etkilenir.


7. Blackbuck (Kara antilop): Saatte 50 mil

Blackbuck

Blackbucklar boynuzlu hayvanlardır. Springboks’a çok benzerler, ancak erkek blackbuck’ların kürkü siyahtır, springbok gibi kırmızımsı kahverengi değil. Blackbuck’lar hafif ve esnektir ve uzun mesafelerde koşmada ve her türlü engelin üstesinden gelmede iyidirler. Yetişkin blackbucks saatte ortalama 50 mil hızla koşabilir.
Blackbuck’ların genellikle çakal sırtlanlar tarafından avlanmaktan kaçınmaları gerekir. Asya leoparlarının soyu tükenmeden önce blackbuck’ları da avlayacaklardır. Blackbucks tehlikeyi hissettiğinde, tüm antilop sürüsü hızla zıplamaya ve kaçmaya başlar. Zıplama ve koşmaya ek olarak, tehlikeyi gözlemlemek ve kaçınmak için keskin görüşlere de güvenirler.
Blackbucks ilk olarak Hindistan alt kıtasında yaşadı ve çoğu milli parklar ve doğa rezervleri tarafından korunuyor. Karaağaçlar otçul hayvanlardır ve yiyecek ve su kaynakları bulmak için yol boyunca göç ederler. Antilopların sayısı genellikle düzinelerce ile binlerce arasındadır. Karakurt ot yemeyi sevdiğinden, göç yolu çalılardan ve ormanlardan kaçınacaktır.

1972 tarihli Yaban Hayatı Koruma Yasası, kara karatavuk avcılığını yasakladı, ancak insanlar hala et ve kürk için onları avlıyorlar. Bazı insanlar, hayvan yetiştirmek için karabaş topraklarını zorla “mülksüzleştiriyor”. Geçmişte Hint aristokrasisi de çok sayıda blackbuck avladı, uzun süre Hindular da blackbuck derilerini dinlerinde kullandılar. Blackbuck’ları bir zamanlar Shenzong filminde yakalanan ay tanrısı ile ilişkilendirdiler. Hindular, nereye giderlerse gitsinler, karabuğdayın oraya şan getireceğini iddia eder.
Blackbucks Orta Doğu’ya özgü olmasına rağmen, daha sonra Kuzey ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerine tanıtıldı. Blackbucks ilk kez 1932’de Teksas’ta tanıtıldı. Bugüne kadar, blackbuck’ların çalılar ve çayırlarda yavaş yavaş otladığını görebiliriz.


6. Aslan: Saatte 50 mil

aslan

Aslan, Afrika kıtasının en büyük yırtıcısıdır. İnsanlar uzun zamandır vahşiliğini biliyorlar, ancak inanılmaz hızı hakkında çok az şey biliniyor. Aslanlar zebralar, zürafalar, antiloplar, buffalolar ve filler gibi her türlü hayvanı avlarlar ve saatte 80 km hızla koşabilirler.
Boyut olarak, aslanlar sadece kaplanlardan sonra ikinci büyük kedilerdir ve bir erkek aslan 500 pound ağırlığa kadar çıkabilir. Son on yılda, insanoğlunun toprakları avlaması ve geliştirmesi, aslan sayısında büyük bir azalmaya ve yaşam alanında kademeli bir azalmaya neden oldu. Birçok yaban hayatı koruma kuruluşunun çabalarına rağmen, Afrika çöllerinde, savanlarında ve ormanlarında aslanların sayısı arttı, ancak aslanların çoğu hala milli parklarda veya doğa rezervlerinde.

Aslanlar sosyal hayvanlardır ve genellikle gruplar halinde avlanırlar. Dişi aslanlar genellikle avlanma görevlerini üstlenirken, erkek aslanlar aslan grubunu diğer hayvanlardan korumaktan sorumludur. Aslanlar, avlarını öldürmek için hazırlıksız sürprizlerinden yararlanarak avlarını takip etmede çok iyidirler. Bazen filler gibi büyük hayvanları avlarken, aslanlar avları tarafından karşı saldırıya uğrarlar ve hatta avları tarafından öldürülürler.

Aslanlar yaşadıkları farklı coğrafi bölgelerden dolayı beş türe ayrılabilir. Çoğu güney ve doğu Afrika’da yaşıyor. Yüzlerce yıl önce Kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da aslanların ayak izleri vardı ama bugün bu bölgelerdeki aslanlar yok oldu. Aslanlar, ister savana ister yüksek dağlar olsun, birçok farklı doğal ortamda hayatta kalabilirler. Aslanlar kurak ortamlarda hayatta kalabilse de, şimdiye kadar çöllerde ve yağmur ormanlarında aslanın izine rastlanmamıştır.


5. Wildebeest (Afrika antilobu): Saatte 50 mil

Wildebeest

Antilop tehlikede olduğunda, en yüksek hız saatte 50 mile ulaşabilir. Siyah antilop ve mavi antilop olmak üzere iki tür antilop vardır. İnekler, keçiler ve antiloplar ile birlikte bovid ailesine aittirler. Her iki antilop da Afrika’ya özgüdür ve güneydeki otlaklarda yaşamak için uygundur. Siyah ve mavi antiloplar farklı bölgelerde yaşar ve farklı yiyecekler yerler, antenlerinin rengi ve yönü ile ayırt edilebilirler.

Siyah antilop daha sık göç eder ve mavi antilop daha bol bulunur. Antiloplar sürekli olarak hayvanlar ve insanlar tarafından avlansalar da sayıları sabitlendi ve yüksek kaldı. Wildebeest, Doğu Afrika ve Güney Afrika’da Zimbabve’de yaşıyor. Aşırı insan avı nedeniyle Afrika kıtasında dört nala koşan antilopların görüntüsü artık yok, sadece milli parklarda ve doğa koruma alanlarında hareket edebiliyorlar.

Doğu Afrika’da, büyük mavi antilop sürüleri, yağışlı ve kurak mevsimler değiştiğinde büyük ölçekte göç etmeye hazırlanıyor. Su bitkilerinin verimli olduğu yerlere taşınmaları ve yolda etoburların saldırılarından kaçınmaları gerekir. Birçok antilop göçleri sırasında nehir suyunda boğuldu ya da aslanlar, timsahlar veya çitalar için bir Çin yemeğine indirgendi. Wildebeest’in avlanma şansını azaltmak için birçok ilginç yolu vardır.

Çoğu antilop güçlü ve son derece hızlıdır. Teoride doğal düşmanlarına bireysel veya grup halinde saldırabilirler. Wildebeest genellikle gruplar halinde akın eder ve güçlü yetişkin wildebeest, yavruları etoburlardan korumak için çevreler. Zebra sürüleri, kendilerini korumak ve yırtıcılardan gelen saldırıları azaltmak için genellikle antiloplarla birlikte göç eder. Antilop, diğer hayvanların sefil çığlıklarını duyduğunda, doğal düşmanlarının sürpriz saldırılarından kaçınmak için her zaman tetikte olacaktır.


4. Devekuşu: Saatte 60 mil

Devekuşu en hızlı hayvanlar

En Hızlı Hayvanlar

Uçamasalar da devekuşu dünyanın en büyük ve en uzun kuşudur. Ancak bilinmeyen, bir devekuşunun en yüksek hızının koşarken saatte 60 mile ulaşabildiğidir. Afrika’da insanlar devekuşu sürme yarışmaları bile düzenliyor. Bir devekuşu çok uzun bir mesafe olan 60 mil hızla yarım saat koşabilir. Güçlü uzun bacaklarına ve kanatlarına güvenerek tek adımda 3,5 metreyi geçebilirler ve diğer hayvanların veya insanların kışkırtması olmadan bile genellikle vahşi koşarlar.
Devekuşları, güney ve doğu Afrika’da yaygın olarak dağıtılmaktadır. Devekuşları omnivorlardır, çoğunlukla bitkileri ve küçük hayvanları da yerler. Devekuşlarının su alma şekli insanlardan farklıdır, ihtiyaç duydukları suyu bitkilerden alabilirler. Yolculuk sırasında her gün 3 kg’dan fazla bitki tüketirler. Üreme yavrularına gelince, tek bir devekuşu yumurtasının ağırlığı 1.5kg’a ulaşabilir. Doğal olarak dünyanın en büyük ve en göze çarpan yumurtası onlarsız olamaz.

Yüzyıllar boyunca insanlar devekuşu yumurtası, devekuşu eti ve devekuşu tüyü avladılar. Tüyleri moda aksesuarlarında kullanılmaktadır. Geçmişte, bu tür hayvanlar Afrika’nın her yerinde görülebiliyordu ve ayrıca Güney Asya’nın bazı bölgelerinde de bulunabilirler. Bununla birlikte, devekuşlarının sayısı artık büyük ölçüde azaltılmıştır. Suriye yakınlarındaki çölde eskiden bir devekuşu alt türü vardı, ancak 1941’de soyları tükendi. İnsanlar Ortadoğu’dan devekuşlarını yeniden tanıtmaya çalışıyor. Buna rağmen, devekuşu aslında nesli tükenmekte olan bir hayvan değildir.


3. Springbok (Keseli ceylan): Saatte 60 mil

Springbok

En Hızlı Hayvanlar

Pronghorn gibi, keskin duyular da Springbok’u çok uyanık yapar. Bir kez uyarıldığında, springbok saatte 60 mil hızla koşabilir. Bu aynı zamanda onları dünyanın en hızlı memelileri yapar. Springbok, havada 9 feet’e kadar zıplayabilmesi için adlandırılmıştır.
Güçlü zıplama yeteneklerine ek olarak, insanlar yüzlerindeki ve midelerindeki yumuşak beyaz kürkten de bahar kuşlarını tanıyabilirler. Springbok gövdesinin geri kalanı parlak kahverengi-kırmızıdır. Springboks hafiftir, sadece 60 ila 100 pound ağırlığındadır.

Genel olarak konuşursak, springboks ana yiyecekleri olarak bitkilere güvenir. Sıcak yaz aylarında çoğunlukla ot yerler ve kuru kış aylarında çalı aramaları gerekir.
Springbok, Güney Afrika’daki en yaygın antiloptur. Kuru, geniş ovalarda yaşarlar. Burada insanlar ve diğer etoburlar bu sevimli küçük yaratığı öldürmek için yarışıyorlar. İnsanlar için lezzetli oyun, Springbok’u ideal bir av yapar.

Springboks, 13 fit havaya atlama becerisine ulaşabilir. Bükün, uzuvları sıkın, yere gidin, kalkış ve iniş yapın, springbok bu dizi eylemi tekrarlar.
Geçmişte, Güney Afrika’da yaşayan Springboks grupları, çalılar, çalılar ve çimenlerle kaplı ovalarda dolaştılar.

Eskiden uzun mesafeler boyunca büyük çapta göç ederlerdi, ancak günümüzde aşırı avlanma davranışları nedeniyle, springboks sayısı keskin bir şekilde azaldı ve büyük ölçekli göç sahnesi yeniden üretilemiyor. Bitmek bilmeyen avlanma davranışı 19. yüzyılın sonuna kadar devam etti, bu da yay kuşunun neredeyse neslinin tükenmesine neden oldu, ama neyse ki sayıları yeniden artmaya başladı. İnsanlar her zaman kendilerini Springboks popülasyonunu korumaya adamışlardır. Bu nedenle, Springboks için hayatta kalmaları için uzun vadeli bir tehdit yoktur.


2. Pronghorn (Amerika antilobu): Saatte 100 mil

Pronghorn en hızlı hayvanlar

En Hızlı Hayvanlar

Pronghorn antilobu, saatte 60 kilometre ile 100 kilometre arasında değişen hızlarda koşan Kuzey Amerika’daki en hızlı kara hayvanıdır. Bu hayvanın Kuzey Amerika’da ilk keşfedildiği ve tanımlandığı zaman, Lewis ve Clark’ın seferiydi. Pronghorn’ların, puma ve kurt gibi doğal düşmanların avlanmasını önleyebilmeleri, koşma avantajı sayesindedir. Çita dünyanın en hızlı koşmasına rağmen, dayanıklılığı pronghorn’dan çok daha düşüktür.

Pronghorn keskin bir görüşe sahiptir ve binlerce metre ötedeki nesneleri görebilir. Sağlam vücut şekli ve ince uzuvları koşmaya uygundur ve iyi gelişmiş kalpleri, akciğerleri ve soluk borusu, uzun süre koşabilmelerini sağlayan büyük miktarda oksijeni emmeye elverişlidir. Aynı zamanda, tırnağın altındaki yumuşak yastık, onu spor yaralanmalarından korumak için bir amortisör görevi görür.

Ayrıca pronghorn’un iskeleti çok hafif, esnektir ve vücut yüzeyinde çok fazla kıl yoktur, bu nedenle koşarken çok terlemez ve enerji tüketir. Pronghorn antilopları mükemmel bir koşu yeteneği ile doğarlar ve özellikle büyük baskı altındayken zıplama yetenekleri de şaşırtıcıdır.

Pronghorn antilopları, 900-2400 metre yükseklikte geniş çayırlarda ve çöllerde yaşar. Esas olarak çimenler, çalılar ve kaktüslerle beslenir. Pronghorn antilopları doğal olarak meraklıdır ve belirgin tehdit edici özellikleri olmayan yeni şeylere yaklaşmayı severler. Avcılar genellikle bundan faydalanır, sessizce oturur ve beyaz bir mendil sallayarak gizli pronghorn’u ortaya çıkarır.

Günümüzde pronghorn antilopları kuzeyde güney Kanada’dan güneyde kuzey Meksika’ya kadar batı Kuzey Amerika’nın açık alanlarında dağıtılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin ortasındaki Yellowstone Park’ta birçok pronghorn antilobu vardır. Dünyanın diğer bölgelerinde, neredeyse hiç iz bırakmayan pronghorn antilopları, zaten Kuzey Amerika’nın karakteristik bir türüdür.


1. Çita: Saatte 112 mil

en hızlı hayvanlar çita

En Hızlı Hayvanlar

En hızlı hayvanlar denilince çita ilk aklımıza gelen canlı türü olur. Çitalar, değerli kürkleri, güzel noktaları ve son derece çevik hareketleri ile tanınırlar. Şu anda dünyanın en hızlı kara hayvanıdırlar. Başlangıçtan saatte 112 kilometreye kadar koşmaları sadece birkaç saniye sürer. Bununla birlikte, bir çitanın azami hızı genellikle sadece 400 ila 500 metre arasında tutulabilir. Çitaların hızı, ceylan ve antilop gibi uzun süreli av avlarıyla ilgilidir.

Çitalar genellikle avlarını sessizce takip eder ve öndeki av doğal düşmanlarını bulduğunda hayatları için kaçmaya başlarlar. Bu sırada çita onu yakalamak için hızla hareket etti. Çitanın çevik atlama yeteneği ve hızlı koşma yeteneği nedeniyle, av genellikle yalnızca elleriyle yakalanabilir. Ancak belirli bir mesafe koştuklarında vücut ısıları hızla yükseliyordu ve vücutlarındaki ısıyı dağıtmak ve fiziksel güçlerini geri kazanmak için bir süre durmak zorunda kaldılar.

Hava çok sıcak veya rakım çok yüksekse, avı avlamak için bu tür ekstrem sporları yapmak oldukça tehlikelidir.
Çitalar genellikle çimenlerde veya diğer açık ortamlarda yaşarlar. İnsanlar çitaları genellikle tropik çayırlarda görürler ve bazen de çöllerde ve engebeli dağlarda bulunabilirler.

On binlerce yıllık birikimin ardından çitalar çevreye uyum sağlamaya devam ediyor ve yavaş yavaş gezegendeki en hızlı hareket eden karasal hayvan haline geliyor. Güçlü bir kalp, geniş akciğerler ve güçlü arter sistemi, büyük miktarda oksijeni emebilir ve yüksek hızlı egzersiz için enerji sağlayabilir. Ayrıca çitanın narin bir vücudu, zarif duruşu ve esnek hareketleri vardır. Geniş burun delikleri ve burun boşlukları vardır. İnce kuyruğu, dümen gibi vücudun dengesini koruyabilen kaslarla doludur. Sivri olmalarına yardımcı olun. döner. Kısacası çitanın tüm fizyolojik özellikleri, karadaki en hızlı hayvan olması için yapılmış gibi görünüyor.


Nesli Tükenme Tehdidi Altında Olan Hayvanlar

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/