İnsan Kaynaklarında Çalışanlar ya da Bu Alanla İlgilenenler İçin 9 Film Önerisi

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

İnsan Kaynakları diğer departmanlara oranla daha sosyal ve insan ilişkilerinin ön planda olduğu bir alan. Bu özelliği de onu bir film senaryosu için kusursuz bir tema seçimine dönüştürüyor.
Durum böyle olunca ben de İnsan Kaynakları çalışanları ya da bu alanda uzmanlaşmayı düşünenler için şahane bir liste hazırladım.

1) Bowling (2012)

IMDb: 4.9
Fransız yapımı olan Bowling, bir hastanenin İnsan Kaynakları yöneticisinin hikayesini anlatıyor. Hastane yönetimi, kâr etmediği için kadın doğum bölümünün kapatılmasını istiyor. Bu zor kararı göreve başlar başlamaz yönetmek zorunda kalan İnsan Kaynakları Direktörünün çalışanlarla olan ilişkisi senaryoya yön veriyor. Peki adı neden “Bowling”? Hastane çalışanlarının bir bowling takımı var. İnsan Kaynakları Direktörü de bu ekibe dahil oluyor ve ilişkilerin temeli burada atılıyor.

2) The Internship | Genç Çıraklar (2013)

IMDb: 6.3
Billy ve Nick bir şirketin pazarlama departmanında çalışan ve dijital dünyanın yeniliklerine ayak uydurmakta zorlanan iki pazarlama elemanıdır. Nihayetinde beklenen olur ve işlerinden kovulurlar. İşsizlik sorunuyla baş etmeye çalışan ikili, bir plan yaparak medya devi Google´ın stajyerlik pozisyonlarına başvuruda bulunurlar. Mülakata ve eğitim programına yoğun bir başvuru olmaktadır ve başvurada bulunanların küçük bir kısmı, sadece bu konuda çok zeki olanlar kabul edilmektedir. Başvurada bulunanlarla karşı karşıya gelen ikili, eğitim programındaki herkesin yarı yaşlarındaki gençler olduğunu ve hepsinin alanında uzman olduğunu fark eder. Kendi farklarını ve tecrübelerini kanıtlamaya çalışırlar ve kıyasıya bir rekabet başlar. Dahası Billy ve Nick bu süreçte birbirleriyle de rekabet etmek zorunda kalır.

3) The Devil Wears Prada | Şeytan Marka Giyer (2006)

IMDb: 6.8
New York moda dünyasının göz alıcı karmaşasında , 0 bedenli muhteşem kadınlar içindeyken saçınızın kötü olduğu bir gün iş hayatınızın sonu olabilir. İşte Runway Dergisi bu inanılmaz cehennemin tam ortasıdır. Miranda Priestly (Meryl Streep) ise moda dünyasının en güçlü kadını Runway’in korku salan kraliçesi kendisine bir asistan alacaktır. Milyonlarca kızın hayatını verebileceği bir iş ise sıradan bir New York’lu olan Andy Sachs (Anne Hathaway) için göz kırpmaktadır. Yapacağı iş kesinlikle kendisine saygısı olmayan insanların yapabileceği türden, yaşamı bırakıp çalışmaya dayalı bir tür Miranda köleliğidir.

4) Exam | Sınav (2009)

IMDb: 6.9
Aslında bir gerilim filmi olan Exam’de, gizemli ve güçlü bir şirkette iş sahibi olmak için aday olan 8 yetenekli kişinin korkunç bir işe alım sürecinden geçerek aşama aşama yaşadıkları yaşamsal rekabet anlatılıyor.

5) The Intern | Stajyer (2015)

IMDb: 7.1
70 yaşında dul bir emekli olan Ben Whittaker (Robert De Niro) hala yapabileceği bir şeyler olduğunu göstermek için genç ve güzel Jules Ostin (Anne Hathaway) tarafından kurulmuş bir moda sitesine kıdemli stajyer olarak katılır.

6) Coach Carter | Koç Carter (2005)

IMDb: 7.3
Eskiden başarılı bir basketbol oyuncusu olan Ken Carter, mezun olduğu Richmond Lisesinden gelen koçluk teklifini kabul eder.
Koç Carter oyuncularının sahada kazananlar olmasının yanında, sınıflarında da çok başarılı olmalarını istemektedir. Bundan dolayı tüm oyuncularını, ortalamalarını 2.3’ün üzerinde tutacaklarına, sınıfta en ön sırada oturacaklarına ve tüm derslere gireceklerine dair bir sözleşme imzalamaya zorlar. Diyaloglar ve koçla ekip arasındaki iletişim özellikle iş hayatına olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Filmde koçluk, liderlik ve takım çalışmasıyla ilgili güzel mesajlar var.

7) İnsan Kaynakları | Ressources Humaines (1999)

IMDb: 7.3
Franck işletme fakültesi mezunu genç bir adam olarak ailesinin yaşadığı küçük kente döner. Babasının 30 yıldan beridir çalışmakta olduğu fabrikada yönetim bürosunda stajyer olarak görev alır. Franck, haftada 35 saat çalışma konusunda sendikanın değil tek tek işçilerin görüşlerini almak üzere bir referanduma gidilmesini önererek ilk hatayı yapar. Üst düzey yönetim, onun bu çalışmasının sonuçlarını, işçilerin bir kısmını işten çıkarmak için bahane olarak kullanır. Bu yalnızca işçiler ve işverenler arasında değil baba ve oğul arasında da büyük bir çatışmaya yol açar.

8) Up inThe Air | Aklı Havada (2009)

IMDb: 7.4
Filmde George Clooney’in canlandırdığı Ryan Bingham karakteri neredeyse bütün iş yaşamı şehirden şehire iş seyahatlerinden ibaret olan düşük maaşlı bir şirket elemanıdır. Çalıştığı şirketin seyahat bütçesini küçültmesi üzerine Ryan Bingham kendini hiç beklenmedik bir mücadele içinde bulur. Tam da yıllardır ulaşmaya çalıştığı 5 milyon uçuş mili hedefine ulaşmak üzereyken…Üstelik rüyalarını süsleyen seyahat tutkunu kadınla yeni tanışmışken, çalıştığı şirket tasarruf önlemlerini gerekçe göstererek, bundan sonra daha az seyahat etmesini uygun bulmaktadır.

9) Le huitième jour | The Eighth Day | 8. Gün (1999)

IMDb: 7.6
Georges (Pascal Duquenne), Down sendromlu biridir. Bir tedavi merkezinde yaşamaktadır. Harry (Daniel Auteuil) ise bir iş adamıdır. İş yaşamında çok başarılıdır ancak özel yaşamında işler yolunda gitmez. Karısı onu terk ettiğinden beri sefil durumdadır ve kızlarına da yeterince vakit ayıramamaktadır. Bir gün az kalsın arabayla Georges’u ezecek gibi olur. Bu tuhaf tanışmadan sonra onu başından savmaya vicdanı elvermez ve sıradışı birliktelikleri başlar. 8 gün boyunca yaşananlar Harry’I çok değiştirecektir.

10) Office Space | Ofis Çılgınlığı (1999)

IMDb: 7.8
Peter Gibbons orta yaş krizine biraz erken dalmış, işi ve çalıştığı şirket için kendini heba eden bir bilgisayar programcısıdır. Fakat bu dayanılmaz ve beynini uyuşturan bitmek tükenmek bilmeyen rutinden artık çok sıkılmış ve bunalmıştır. Özel hayatı da doğrusunu isterseniz pek parlak değildir. Bir kız arkadaşı vardır elbette ama aldatıldığından da emindir.

11) The Pursuit of Happyness | Umudunu Kaybetme (2006)

IMDb: 8.0
Bu yapımda Chris Gardner (Will Smith) iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın (Jaden Christopher Syre Smith) annesi (Thandie Newton) maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder. Artık bekar bir baba olan Chris, yılmadan, bildiği tüm satış becerilerini kullanarak daha iyi kazandıran bir işin peşine düşer. Prestijli bir borsa şirketinde stajyerlik bulur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder. Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet; geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar. Çektiği sıkıntılara rağmen, Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder ve oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgi ve güveni, karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.

12) Dead Poets Society | Ölü Ozanlar Derneği (1989)

IMDb: 8.0
50’lerin Welton Akademisi, ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hale getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir.

13) 12 Angry Men | 12 Kızgın Adam (1957)

IMDb: 8.9
Filmin IMDb puanı 7.8 olan bir 1997 yapımı versiyonu da bulunmaktadır. Fakat sinemaseverler ve eleştirmenler 1957 siyah-beyaz çekilmiş olan ilk yapımı önermektedir. IMDb puanları arasındaki fark da göz ardı edilir cinsten değil.

Filmin konusu ise şu şekilde: Genç bir adam babasını öldürme suçuyla yargılanmaktadır. 12 tane jüri tartışmak için bir odada toplanırlar. Bu jürilerden 11 tanesi çocuğun suçlu olduğunu söyler ama 8. jüri suçsuz olduğunu söyler. Diğer jüriler ona kararını değiştirmesinde ısrar etmektedir ama tartışmadan kararını değiştirmeyecektir çünkü boş yere masum bir çocuğu ölüme göndermek istememektedir. Sadece bir odada geçen ve sadece konuşma üzerine yapılmış ve klasikler arasına girmiş Sidney Lumet’in başyapıtı, sinema tarihinin en önemli filmleri arasında gösterilmektedir.

Film özetleri Sinemalar.com‘dan alınmıştır.
Kaynak 1, 2
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/