Narnia Günlükleri Serisi Evreni, Filmleri, İzleme Sırası

Narnia Günlükleri serisi gerek atmosfer, gerek hikaye bakımından çok beğenilen bir seridir. Lucy Prevensie, Peter Pevensie, Edmund Pevensie, Beyaz Cadı, Bay Tumnus, Aslan gibi karakterlere sahip bu seri, aynı adı taşıyan kitaplarından bir uyarlamadır.
Tabii ki her uyarlama Narnia Günlükleri de ilk beyaz perdeye taşındığında bazı eleştiriler almış olsa da, sonrasında popülerliğini tüm dünyada yaymış oldu.
Narnia
Şüphesiz ki Narnia Günlüklerinin en güzel tarafı, izleyiciye sunulan dünya. O kadar güzel bir evren yaratılmış ki, kendinizi filmin daha ilk dakikasında yaratılan evrene kaptırıyorsunuz.
4 kardeş filmdeki evrende büyülü bir yolculuğa çıkıyor, karşılarına mitolojik canlılar, yaratıklar, prensesler, gizemli dolaplar ve cadılar çıkıyor. Bu 4 kardeşin ekseninde olaylar bir bir gelişiyor ve Narnia serüvenimiz başlıyor.
Kardeşlerin dışında en çok sevilen karakter Aslan desek yanılmayız sanırım. Bilge, cesur ve tam bir lider. Görsel efekt olarak yaratılmasına rağmen filmi izlerken hiçbir zaman yadırgamayacağınızı garanti ederim. Davranışları ve söyledikleri çoğu karaktere göre daha gerçekçi kalıyor.
Aslında ilk olarak 1979 yılında bir Televizyon filmi olarak yayınlanan seri, devamında 1988, 1989 ve 1990 yılında bir üçlemeyle ilki 171 dakika diğer ikisi 30’ar dakikayla çekilip yayınlanmıştır.
Narnia
2005 Yılına geldiğimizde ise serinin ilk filmi beyaz perdede yerini aldı. Mitolojik yaratıklarla bir bir savaşan ana karakterlerimiz sinema dünyasına hızlı bir başlangıç yaparak herkesi büyüledi. İlk film, Aslan, Cadı ve Dolap sonrasında 2008 yılında Prens Kaspiyan yayınlandı ve ikinci film ile de çocuk büyük demeden izleyicileri sinema koltuklarına kilitledi. Filmin sunduğu görsel şölen o kadar büyüleyiciydi ki, sinemadan çıktığınızda gerçek dünyanın sıkıcılığı sizi mutsuz bile hissettirebiliyordu. Kutup ayıları, iki ayaklı boğalar, Buz cadıları ve Aslanlar derken, filmin nasıl geçtiğini dahi anlayamıyordunuz. Üçüncü filme gelince Şafak Yıldızının Yolculuğu 2010 yılında vizyonlarda yerini aldı, bu sefer beklentiyi çok fazla karşılayamasa da, seri çoktan kendi hayranlarını kazanmıştı bile. Şimdi ise seri sıfırdan tekrar çekiliyor sözleri herkesin kulağında.
Ben de serinin tüm filmlerini liste haline getirdim ve yeni seri başlamadan tüm filmleri izlemeniz için güncel ve net bir sıralama çıkarttım, iyi okumalar ve iyi seyirler:

Narnia Günlükleri Serisi İzlenebilecek Tüm Filmler

The Lion, the Witch & the Wardrobe (1979 TV Filmi)
The Lion, the Witch & the Wardrobe (1988)

Prince Caspian and the Voyage of the Dawn Treader (1989)

The Silver Chair (1990)

Buraya kadar eski jenerasyon filmleriydi. Şimdi yeni filmlerine geçelim.

Narnia Günlükleri: Aslan Cadı ve Dolap (2005)

Narnia Günlükleri: Prens Kaspiyan (2008)
Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu (2010)

İleride gelmesi beklenen Narnia filmi de şu şekilde:

Narnia Günlükleri: Gümüş Sandalye (Çıkış Tarihi Belli Değil)

Narnia, Netflix Tarafından Dizileştiriliyor (Ekim, 2018)

Son alınan bilgilere göre Netflix Narnia Günlükleri serisinin 7 kitabının da hikayesini satın almış ve yeni bir dizi projesine hazırlıklarına başlamış. Bu heyecan verici haber, detaylar açıklandıkça güncellenecek, takipte kalın!

Fantastik evrenlere merakınız varsa Star Wars ve X-Men Filmleri hakkındaki içeriğe bakabilirsiniz.


Narnia The Pevensie Era Dizisinin Kapak Tasarımları Yayınlandı

Heyecanla beklenen Narnia serisinin Netflix Uyarlaması olan Narnia: The Pevensie Era dizisinin kapak tasarımları yayınlandı. İzlemek için heyecanla bekliyoruz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/