X-MEN FİLMLERİ İZLEME SIRASI

At Direktör

At Direktör

"Mükemmel fikirlere sahip olmak, onları satamadığınız sürece işe yaramaz."

X-men filmleri bazen Iron Man, Captain America, Spiderman, Black Widow, Thor, Hulk gibi kahramanların heyecan verici mücadelelerinin arasında gölgede kalabiliyor, ancak Marvel’ın bir başka evreninde X-Men gibi güçlü bir hikayeyi de göz ardı etmemek gerekiyor.
İlk filmi 2000 yılında çekilen X-Men, onlarla aynı evrende yaşayan Deadpool’un son zamanlardaki yükselişi ve film sonundaki sahnelerde yer alan göndermeler ile tekrar gündeme geldi. X-men filmleri izleme sırası da başlı başına bir sorun halini almaya başladı.
Bu içerikte, X-men filmleri izleme sırası kronolojik ve çıkış tarihiyle anlatılıyor.

Peki X-Men filmleri izleme sırası nasıldır?

x-men filmleri izleme sırası
Takip edebileceğiniz iki farklı sıralama var. Biri “Filmlerin Çıkış Tarihine Göre”, diğeri ise “Kronolojik Sırlamaya Göre”. Kronolojik sıralama, filmlerin tamamını göz önünde bulundurarak hikayenin zamansal akışı üzerine yapılan sıralamayı ifade ediyor.

Gelin X-Men Sırası nasıl olmalı sorusunun cevabına bakalım:


Kronolojik Hikaye Bütünlüğüne Göre X-Men Filmleri İzleme Sırası:

1) X-Men Origins : Wolverine (2009)


Marvel ve X-men evreninin en bilinen karakterlerinden biri olan Wolverine’in nasıl Wolverine olduğunu ve hayatındaki dönüm noktalarını anlatan, X-men serisinin kilometre taşlarından biri sayılabilecek bir yapım X-Men Origins : Wolverine.

Filmde dünya savaşı döneminde kardeşiyle askerlik yapan bir mutantın nasıl X-men ile tanıştığını ve güçlerine güç kattığını izliyoruz.
Bunun yanında Wolverine’in çocukluk dönemleri, ilk aşkı ile olan geçmişini de öğrenmiş oluyoruz.

2) X-Men: First Class (2011)

x-men sırası

Aynı adda çizgi roman uyarlaması olan bu film ise, X-Men’in çocukluk dönemi diyebileceğimiz zamanları bizlere aktarıyor.

2011 yılında çıkan bu filmde Profesör X, Magneto, Mystique ve Emma Frost gibi karakterleri sık sık görüyoruz X-Men’in ilk zamanlarına şahitlik ediyoruz.
Adı üstünde olan First Class, her şeyin başlangıcını oluşturuyor.


3) X-Men (2000)

Her ne kadar ilk çıkan X-Men filmi olsa da, hikayede o kadar başlarda olduğunu söyleyemeyiz X-Men’in. Çoğu insan tanıdığı artık tam kadro oturmuş olan X-Men’in hikayesini anlatıyor bu film.

Cyclops, Jean Grey, Wolverine gibi aşina olduğumuz karakterler üzerinden ilerleyen film, ekip arasında bolca tartışmaların olduğu, gizem dolu bir film.
Filmde en çok dikkat çeken unsur ise, X-Men karakterlerinin üniformaları oldu.


4) X-Men 2 (2003)

Jean, Cyclops ve Wolverine arasında olan aşk üçgenine biraz ağırlık verilmiş olsa da tamı tamına devam filmi diyebileceğimiz bir X-Men filmi ile karşı karşıyayız.

Genel filmler arasında biraz sönük kalsa da, hikaye bütünlüğü açısından izlenmesi gereken bir film X-Men 2


5) X-Men: The Last Stand (2006)

Yönetmen değişimine gidilen bu filmde, genel konu olarak biraz daha halk ve mutantlar arasında geçen uyuşmazlık üstüne bir senaryo temellendirilmiş.

Yapılan bir ilaçla mutantların artık insan gibi yaşayabileceği gündeme gelir. Mutantların iki kutuplu liderleri Profesör X ve Magneto, mutantların insanlaşıp insanlaşmaması üzerine bir fikir ayrılığına düşer, bu uzlaşamama sorunu da yeni bir savaşın ateşleyicisi olur…

6) The Wolverine (2013)

Doğuştan samuray kılıçları kadar keskin bıçaklara sahip olan bir mutan Japonya’ya giderse neler olur? Bu filmde Wolverine Japonya’ya gider.

Daha önce hiç bilmediği bir yerde adını bile duymadığı düşmanlarla savaşmak zorunda kalır.
Ölümsüzlüğü tehlikede olan Wolverine’i görüp görebileceğiniz en kırılgan haliyle ekranlarınızın başında izleyeceksiniz.

7) X Men: The Days Of Future Past (2014)

Güzel bir zaman yolculuğu, nostaljik zamanlar, nostaljik parçalar…

Wolverine, bu sefer de geçmişe gider ve olası bir kaosun önüne geçmek için görevlendirilir. Tüm dünya için önemli bir olayı değiştirmeye çalışan Wolverine, Quicksilver gibi X-Men dünyasının çok sevilen karakterlerinden biriyle karşılaşır.
Mutantların kendi gençliklerini gördüğü bu ilginç film, ana hikaye üzerinde çok büyük öneme sahip.

8) X-Men: Apocalypse (2016)

Adında da anlaşılacağı üzere Apocalypse, uykusundan uyandırılır ve bu dünya için gelmiş geçmiş en büyük tehlikelerden biridir. Dünyayı tamemen yok edip yeni bir dünya kurma amacında olan Apocalypse, X-Men ekibiyle karşı karşıya gelir.

Destansı savaşların olduğu, aksiyonu bol olan film; zamanın nasıl geçtiğini anlayamadan tek solukta izlenebilecek filmler listesinde.

9) Deadpool (2016)

Çoğu kişiye göre X-Men evreninin en esprili ve eğlenceli filminden olan Deadpool, listedeki hiçbir filmde olmayan özgün nüanslara sahip.

Ciddiyetten uzak, bol bol seyirciyle diyaloga giren Deadpool, Ryan Reynolds’ın da coşmasıyla bütün seyircilerin gözlerinden yaş getirdi.

10) Logan (2017)

Old Man Logan adlı çizgi romandan uyarlanan bu film, Wolverine’in artık yaşlılık zamanlarını anlatıyor. Akıl sağlığını yitirmiş olan Professor X ve küçük bir kızla yeni bir maceraya çıkan Logan, bu sefer hayatta kalma amacıyla hareket ediyor.

Filmi izlerken bol bol Leon havası sezeceğinize emin olabilirsiniz.

11) Deadpool 2 (2018)

Aynı şekilde mizahi açıdan en çok besleyen X-Men filmlerinden olan Deadpool 2 ilk filmindeki havayı aynı şekilde, izeyicilerle buluşturmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda x-men sırası için en komik filmlerden biri diyebiliriz.

Dileriz bu seri uzun süre boyunca devam eder.

Filmlerin Çıkış Tarihine Göre X-Men Filmleri İzleme Sırası (X-men sırası):


Önümüzdeki yıllarda vizyona girmesi beklenen diğer X-Men filmleri sırasıyla şu şekilde:

X-Men: New Mutants
Gambit
X-Men: Supernovas
İsimsiz X-Force filmi
Deadpool 3


X-Men Karakterleri:

Wolverine

Mystique

Rogue

Jean Grey

Quicksilver

Magneto

Profesör X

Scott Summers (Cyclops)

Storm

Gambit

Beast

Nightcrawler

Apocalypse

Colossus

Son Güncelleme: 25.08.2020 (25 Ağustos 2020)


Marvel dizileriyle ilgiliyseniz, Marvel Dizileri İzleme sırası içeriğimize de buradan ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/