Bir Pazarlamacı haftada 1 saatini öğrenmeye ayırıyor. İşte sonuçlar:

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Yedi yıl önce kolejden mezun olduktan sonra her Ocak ayında Savanah Barry o yıl öğrenmek istediği becerilerin “vizyon panosu” nu hazırlar.
Genellikle toplam altı beceri vardır: üçü profesyonel, üç kişilikle ilgili. Mesleki becerileri için her Cuma, bir saatlik bir süre zaman ayırdı. En azından bu zamanı yüksek lisans eğitimi için kullandı. Kariyeri boyunca HTML, InDesign ve şimdi SQL gibi mesleki becerileri bu yöntemi kullanarak öğrendi. 
Savanah’ın yöneticisi Blake Buisson, “Öncelikle, bu onu daha üretken kılıyor ve verimliliğini artırıyor” dedi. 
“Takım tezgahında çok farklı aletler var, çünkü uçtan uca projelere sahip olabilir ve bu nedenle çapraz işlevli ortaklara veya dış ajanslara daha az bağımlıdır. Bu, bir talep pazarlamacısı olarak şu anki rolünde özellikle yararlı; çünkü genellikle sıkı zaman çizelgeleriyle kampanyalar tasarlamakta ve yürütmektedir. Bu nedenle “Tek kadınlık gösteri” olmak büyük bir rekabet avantajıdır ” 

Savanah gün içinde öğrenmeyi nasıl planlar?

2010 yılında mezun olduktan sonra, Savanah bu vizyon panolarından birisini her Ocak ayında oluşturmuştur. Öğrenme hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için, 2011 yılında Lynda.com‘a abone olmuştur. – işin enterasanı 2014’te Lynda.com‘da çalışmaya başlayacaktır. 
Bu vizyon panolarını oluşturmada ilk yaşadığı zorluk, öğrenmek istediği becerileri belirlemektir. Profesyonel yönü için, çoğunlukla mesleğiyle ilgili bir şey ya da patronunun söylediği bir şeyi öğrenmek daha iyi olurdu.
Mükemmel bir örnek; Lynda.com‘da 2014’te e-posta kampanyaları oluşturmak için çalışmaya başladığı zamandır. E-postaların hepsi HTML olarak oluşturuldu, Savanah, e-postaları kodlamak için kopyaları mühendislik ekibine gönderiyordu ve bu da zamanını verimsiz kullanmasına neden oluyordu. 
Böylece, HTML’yi kendisi öğrenmeye karar verdi.
Savanah, “Ben hedefleri doğrultusunda hareket eden biriyim ve kendi e-postalarımı kodlayacak kadar HTML öğrenmek için net bir hedefim var” dedi. “Süreç boyunca beni motive eden şey buydu.” dedi.
HTML öğrenmek için her hafta Lynda.com derslerini izlemek için zaman ayırdı. Ayrıca, sevgilisi (şu an nişanlısı) bir kod yazıcısıdır, bu yüzden ikisi birlikte HTML üzerine çalıştılar. Savanah, sevgilisi ile yaptığı çalışmaların, öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirdiğini söyledi. 
“Hayatında öğrenmeye çalıştığınız şey hakkında çok şey bilen birini bulmak büyük bir şanstır”.  “Bulduğum şey insanların, iyi bildikleri bir beceriyi öğrenmesine yardımcı olmaktır.” dedi Saranah. 
Savanah sadece iki ayda HTML’de nasıl kodlama yapacağını öğrendi. Bu, sadece kendi e-postalarını kodlayabileceği anlamına gelmiyordu, aynı zamanda sınırlı mühendislik desteğine güvenmek yerine pazarlama ekibindeki diğer insanlar için e-postaları da kodlayabilecekti.
“Harika bir duygu” dedi Savannah. “Kendimi daha güçlü ve sorumlu hissettim ve ekibimizi daha üretken kıldı. Sorunları daha çabuk halledebilir ve kampanyaları daha çabuk oluşturabilirim artık” dedi.
Savanah öğrendiği her yeni yetenek için aynı gurur duygusu yaşamıştır. Ve kariyerine olağanüstü bir şekilde yardımcı olmuştur bu, bir e-posta uzmanından pazarlama yöneticisine, şimdi de LinkedIn’de bir pazarlama yöneticisi olmayı, iki yıl içinde başardı. 
Ancak bu ona sadece bireysel olarak yardımcı olmadı. Buisson, Savana’nın öğrenmeye olan bağlılığının bulaşıcı olduğunu ve etkileşim içindeki herkesin öğrenme isteğini de geliştirdiğini söyledi.
“Sosyal olarak, kendimde dahil tüm takım için harika bir örnek” dedi Buisson. 
“Ürünümüzle etkileşimi artırmak için iç rekabetlere giriyoruz ve bunlar etkileyicidir, ancak Sav’ın (ve diğerlerinin) bunun ötesine geçmesini ve haftalık rutinlerine öğrenmeyi gerçekten dahil etmesini görmek ilham kaynağı” dedi.
Savanah’nın uzun zamandır meslektaşı olan Lindsay Thomson, onu LinkedIn’in pazarlamacısı olarak kabul etti.

‘Her gün, haftada veya ayda yeni şeyler öğrenmeye gidiyorum’ hedefini koymak kolaydır, fakat aslında yeni becerileri öğrenmek için zaman ayırmak eğitimli bir alışkanlıktır – bu zor bir şeydir” dedi Thomson. 

“Savanah, birlikte çalışmak için harika bir meslektaş. Çünkü o yeteneklerini sürekli geliştiriyor ve sonuç olarak mükemmeli sunmak için başkalarını zorluyor.” dedi Thomson.

Linkedin post, Paul Petrone

Yorumlar (0) Yorum Yap

/