EBEVEYNLER ARASINDAKİ TARTIŞMALAR ÇOCUKLARI DA ETKİLİYOR !!!

Anne ve baba arasında yaşanan sıradan bir tartışma çocukların kişisel gelişimine zarar veriyor. Bu şekilde şiddet ve tartışma ortamında büyüyen çocuklar özgüveni eksik kaba ve zorba bireyler olarak yetişebilir. Sürekli tartışma ortamına maruz kalan çocuklar insanlarla iletişim kurmada zorlanırlar.
Çocukların ilk eğitimi ailede başlar. Yapılan araştırmalar yüksek derecede ebeveyn anlaşmazlığına veya fiziksel istismara maruz kalan çocukların beyinlerinde, savaşa katılan askerlerin beyninde görülen etkinin benzeri yaşandığı görülmektedir.

 Birçok çocuk küçükken
sürekli gördüğü şiddet ortamı dolayısı ile ilerideki yaşamında karşı cinsine
güvenemeyen biri oluyor veya sürekli yaşadığı bir durum olduğu için de birçok
sorununu konuşma ve anlaşmaya başvurmadan şiddetle çözmeye çalışır.

Nöroloji uzmanı Uzman Dr. Mehmet Yavuz anne babaların bu sorunla ilgili üzerine düşeni yapması gerektiğini tartışmadan sonra oluşan gerginliğin çocukların psikolojilerinde yol açtığı sorunlarla ilgili yaptığı değerlendirme ebeveynler arasında geçen tartışmalar orada bulunan çocukları yakından etkiler. Bu etkiler yüksek sesli tartışmalar nedeniyle uyku düzeninin bozulması yoğun stres nedeniyle oluşan baş ağrısı çocuklarda huzursuzluk, mutsuzluk, öz güven eksikliği gibi psikolojik sonuçları ortaya çıkarabilir.
Eşlerin kavgaları, çocuklarda anne babanın ayrılacağı yönünde korkular oluşmasına neden olur. Bu nedenle kavgaların şiddet uygulama boyutuna gelmesi, çocuğun psikolojisini daha derinden etkiler. Çocuk hem psikolojik hem fiziksel şiddette öz güvensiz bir ortamda büyür; mide bulantısı, karın ağrısı, uykusuzluk gibi psikosomatik belirtiler gösterebilir.

Tartışma eşler arasında sürekli hale gelmişse, çiftler annelik ve babalık görevlerini aksatabilir. Kendi sorunlarına yoğunlaşan eşler, çocuklarına sabırlı davranamaz, yeterli ilgi ve sevgiyi gösterme konusunda yetersiz kalabilir ve hatta bu nedenle suçlu hissederek, kronik mutsuzlukla baş etmek zorunda kalabilir” dedi.

 ANNE BABALAR NE YAPMALILAR
• Çocuklara sevildiği hissettirilmelidir.
• Kendi aralarında yaşanan anlaşmazlıkların sevgilerini etkilemeyeceği anlatılmalıdır.
• Güven duygusu verilmelidir.,
• Çocuklar tartışmaya dahil edilmemeli ve ondan haklı olan tarafı seçmesi istenilmemelidir.
• Ebeveynler eğer uzlaşmada problem yaşıyorlarsa bir psikolog ve ya psikiyatrdan yardım almalılardır.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/