Hayatın Amacı?

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

“Hayatın Amacı Mutlu olmak değil, Yararlı Olmaktır!”

Uzun süredir hayatın amacının sadece mutlu olmak olduğuna inandım.
Peki bu doğru mu? Neden çeşitli acı ve sıkıntılardan geçiyoruz? Bu yolla mutluluğu elde etmek için mi?
Bu yüzden, ihtiyacımız olmayan birçok şeyi satın alıyoruz. Sevmediğimiz insanlarla vakit geçiriyoruz ve hatta onların onayını almak için çok çalışıyoruz.
Neden bunları yapıyoruz? Dürüst olmak gerekirse, tam olarak nedenini bilmek de istemiyorum. Ben bir bilim adamı değilim. Tek bildiğim, tarih, kültür, medya, ekonomi, psikoloji, siyaset, bilgi çağında bir şeyler yapmak ve yararlı olmak.

Biz olduğumuz kişiyiz.

Bunu kabul edelim. insanların çoğunluğu, insanların neden mutlu olmadıklarını ya da yaşamlarından haz almayıp tatmin olmadıklarını analiz etmeyi severler. Bunun nedenini de önemsemiyorum açıkçası.
Nasıl değişebileceğimizi açıkçası daha çok önemsiyorum.
Sadece birkaç yıl önce, mutlu olmak için her şeyi yaptım.
– Bir şey alırsın, ve bu seni mutlu eder diye düşünürsün.
– İnsanlarla vakit geçirirsin ve bu seni mutlu eder diye düşünürsün.
– Hoşunuza gitmeyen iyi bir iş bulursun ve bu seni mutlu eder diye düşünürsün.
– Tatile gidersin ve bu seni mutlu eder diye düşünürsün.
Ama günün sonunda, yatağına uzandığında (tek başına ya da eşinin yanında), ve şöyle düşünürsün: “Bu sonsuz mutluluk arayışının sonunda ne var?”
Pekala, sana şunu diyebilirim: Seni mutlu ettiğini düşündüğün bir şeyi peşinden koşuyorsun.
Aslında bu bir aldatmaca ve Aristo bize şunu söylerken de yalan söyledi:

“Mutluluk hayatın anlamı ve amacıdır, insan varoluşunun tüm amacı ve sonudur.”

Bence bu alıntıya farklı bir açıdan bakmak zorundayız. Çünkü okuduğunuzda, mutluluğun ana amaç olduğunu düşünüyorsunuz.

Ama asıl soru: Mutluluğu nasıl elde ediyorsunuz?

Mutluluk kendi içinde bir amaç olamaz. Bu nedenle, elde edilebilecek bir şey değildir.
Mutluluğun sadece yararlılığın bir yan ürünü olduğuna inanıyorum.
Bu düşüncem hakkında arkadaşlarla, ailemle ve meslektaşlarımla konuştuğumda, bunu kelimelere dökmenin her zaman zor olduğunu gördüm. Ama ben bu platformda bunu deneyeceğim.
Hayatta yaptığımız çoğu şey sadece aktiviteler ve deneyimlerdir.
– Tatile gitmek.
– İşe gitmek.
– Alışveriş yapmak.
– İçecek içmek.
– Yemek yemek.
– Araba almak.
Bu şeyler seni mutlu etmeli, değil mi? Ama yararlı değiller. Hiçbir şey yaratmıyorsun. Sadece harcıyor ya da bir şeyler yapıyorsun. Ve bu harika öyle mi?
Beni yanlış anlama. Tatile gitmeyi ya da bazen alışverişe gitmeyi seviyorum. Ama dürüst olmak gerekirse, hayata anlam katan şeyler bunlar değil.
Beni gerçekten mutlu eden şey, yararlı olduğum zamanlardır. Başkalarının yada kendimin kullanabileceği bir şeyler yarattığım zamanlar da mesela.
Çok uzun süredir, yararlılık ve mutluluk kavramlarını açıklamakta çok zorlandım. Ama son zamanlarda Ralph Waldo Emerson tarafından yapılan bir alıntıyla karşılaştım ve eksik tuğlalar yerine oturdu.
Emerson:

“Yaşamın amacı mutlu olmak değildir. Onurlu, merhametli olmak, iyi yaşamak ve yaşadığın bazı farklılıkları yaratmak için faydalı olmaktır. ”

Ve ben bunu, hayatımda yaptığım şeyden daha bilinçli hale gelmeden önce anlamadım. Ve bu her zaman kulağa çok zor geliyor. Ama aslında çok basit.

Fark yaratan NE YAPIYORSUN?

Hayatında faydalı şeyler yaptın mı? Dünyayı ya da herhangi bir şeyi değiştirmek zorunda değilsin. Sadece doğmadan öncekinden biraz daha iyi ol.
Nasıl olduğunu bilmiyorsan, burada bazı fikirler var:
– Patronuna, senin sorumluluğunda olmayan bir konuda yardım et.

Anneni spaya götür.
– Eşiniz için resimlerle (dijital değil) bir kolaj oluşturun.
– Hayatta öğrendiğiniz şeyler hakkında bir makale yazın.
– Hamile bir bayana yardım et.
– Arkadaşını ara ve herhangi bir konuda yardım edip edemeyeceğini sor.
– Bir ayakta çalışma masası oluştur.
– Bir işe başlayın ve bir çalışanı işe alın ve ona iyi davranın.
Bunlar, yapmayı sevdiğim bazı şeyler. Sen de kendi yararlı aktivitelerini oluşturabilirsin.
Anlıyor musun? Bu büyük bir şey değil esasında. Ama her gün biraz yararlı şeyler yaptığında, iyi yaşanmış bir hayata katkıda bulunmuş olursun.
Son zamanlarda Laurence Shames ve Peter Barton tarafından kaleme alınan “Fade Not Fade” isimli kitabı okudum. Konusu, kanser hastalığından dolayı ölüm hakkındaki düşüncelerini paylaşan Liberty Media’nın kurucusu olan Peter Barton’la ilgili.
Bu çok güçlü ve duygusal bir kitap ve kesinlikle gözlerinizden yaşlar gelecek. Kitapta, hayatını nasıl yaşadığı ve onun çağrısını nasıl bulduğunu yazıyor ve işletme okulunda MBA yapan öğrencilere:

“Onlar hiçbir zaman gerçekten hiçbir şey yapmayacak, asla topluma fazladan katkıda bulunmayacak, geride hiçbir miras bırakmayacak son derece parlak insanlardı. Bunu korkunç derecede üzücü buldum, çünkü boşa harcanan potansiyel her zaman üzücüdür. ”

Bunu hepimiz hakkında söyleyebiliriz. Ve otuzlu yaşlarında, onu çok milyoner yapan bir şirket kurduğunu fark ettikten sonra.
Kendini her zaman yararlı kılan bir başka kişi de Casey Neistat. Onu bir buçuk yıldır takip ediyorum ve YouTube şovunu her izlediğimde, bir şeyler yapıyor.
Ayrıca her zaman nasıl bir şeyler yapmak istediğini ve nasıl bir şey yarattığını anlatıyor. Hatta önkolunda “Daha Fazlası” yazan bir dövme de var.
Çoğu insan “neden daha çok çalışacaksın?” der. Ve sonra Netflix’i açarlar ve Daredevil’in eski dönemlerine geri dönerler.

Farklı bir zihniyet.

Yararlı olmak bir zihniyettir. Ve herhangi bir zihniyetle olduğu gibi, bir kararla başlar. Bir gün uyandım ve kendi kendime düşündüm: Bu dünya için ne yapıyorum? Cevap hiçbir şeydi.
Ve aynı gün yazmaya başladım. Siz de resim yapmak, bir ürün yaratmak, yaşlılara yardım etmek ya da yapmaktan hoşlandığınız herhangi bir şey ile başlayabilirsiniz.
Bunu fazla ciddiye almayın. Bunu aşın. Sadece yararlı olan bir şeyler yapın. Herhangi bir şey.

YAZAR: Darius Foroux / dariusforoux.com.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/