Kosova’nın Yenilebilir Enerjisine Türk Desteği

Mehmet Altuğ Akgül

Ceotudent Kullanıcısı

Şüphesiz dünyanın en tartışmalı, üzerine düşünülen, en çok yatırım yapılan ve geçerliliğini daimi olarak koruyacak olan tek sektörü, enerji sektörüdür. Fosil yakıtlardan petrolün tahmini olarak 40-50 sene civarında tamamen yok olacağı, doğal gazın ise 60-70 sene gibi bir aralıkta kullanım dışı kalacağı düşünülüyor. Bizler 1-2 belki 1-2 aylık planlar yaparken, ülkeler onlarca yıllık planlar yaparak vatandaşlarının refahını sağlamak ve kendi varlıklarını sürdürmek için çabalıyorlar. Fosil yakıtların yukarıda bahsettiğim aralıklarda kullanım dışı kalması bizleri yenilebilir ve sürdürülebilir enerji arayışına itiyor. Bunların en popüler olanları ise rüzgar ve güneş enerjisi. Bazı ülkeler yenilebilir enerjiyi ülkelerinin enerji politikaları içerisinde dahil etmiş durumdalar. Avrupa Birliği standartlarına uyum sürecinde ise bir çok ülke bir çok konuda değişikliklere gidip, bu değişim için de büyük yatırımlar yapmaya devam ediyorlar. 
Bu ülkelerden biri de Kosova. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde enerji ihtiyacının büyük bir kısmını rüzgar enerjisinden karşılamayı planlıyor. Planlara göre General Electric rüzgar türbini bu yılın son aylarında devreye girecek ve ülkenin enerji ihtiyacına katkıda bulunacak. Enerji ihtiyaçlarının neredeyse tamamını kömür santrallerinden sağlayan Kosova için yenilenebilir enerjiye adım atmak gerçekten faydalı olacak.

Kosova’nın AB uyum sürecindeki bu yatırımına, bir Türk firması olan GÜRİŞ ön ayak oldu. 10 bin konut için bir yılda 110 milyon kWh enerji üreteceklerini açıkladılar.
Yenilebilir enerji sektörünün her geçen gün daha da büyüdüğü günümüzde, böyle haberleri duymak hem ilgi çekici hem de sevindirici. Umarım bütün ülkeler emin adımlarla yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya devam ederler.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/