iPhone 8/8Plus ve Merakla Beklenen iPhone X Hakkında Bilinen Her Şey

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Aylardır bitmek bilmeyen tahminler ve sızıntıların ardından, geçtiğimiz günlerde Apple tarihinin en büyük sızıntısı diyebileceğimiz bir olay gerçekleşti. 12 Eylül’de tanıtılacak olan yeni modellerin hemen hemen tüm özellikleri ortaya çıkmış oldu.
Olayın nasıl olduğuna gelirsek, içeriden bir çalışanın yalnızca test cihazlarına yüklenmesi için sunulan iOS 11 GM sürümünün URL’sini paylaştığı düşünülüyor. Çoğu kaynağa göre de bu yanlışlıkla olabilecek türden bir hata değil.
Akşamki etkinliği kaçıracak ya da şimdiden merak edenlere yeni modeller hakkında şu ana kadar sızdırılan her şeyi sizler için derledik.

İsimlendirme

iPhone 8

iPhone 8 Plus

iPhone X

Kafalarda soru işaretleri oluşturan bu isimlendirmenin arkasında aslında bir pazarlama taktiği yatıyor diyebiliriz. Çünkü Apple, S modeline geçerken cihazın yalnızca donanım özelliklerini değiştiriyordu. Ancak yeni iPhone 8 ve 8 Plus’ta, eski iPhone 4 ve 4S’e selam niteliğinde ön ve arka cam panel görüyoruz. Dış tasarım olarak selefinden çok farkı olmayacak 8 ve 8 Plus modelleri için, 7 ve 7 Plus’ın cam versiyonu desek yanlış olmaz. Bu nedenle 7S ve 7S Plus olarak değil de 8 ve 8 Plus olarak adlandırılacağı düşünülüyor.

Tasarım

iPhone 8 ve 8 Plus önde ve arkada cam panel, çerçeve olarak da paslanmaz çelik tercih ederken, aynı özellikler iPhone X için de geçerli. Peki nedir bu iPhone X’i özel yapan? En büyük dikkat çeken özelliği “çentik” barındıran hemen hemen çerçevesiz bir ekran. Tamamen ekranın olduğunu gördüğümüz ön panelde hepimizin günde yüzlerce kez kullandığı “Home Tuşu” artık tarihin tozlu raflarına kalkıyor.
Büyüklük olarak 8 ve 8 Plus arasında olan iPhone X standart dikdörtgen ekran tasarımını bir kenara bırakarak büyük bir adım atıyor.

Donanım

Kablosuz Şarj Desteği: Daha önceden de sızan bilgiler arasında “Kablosuz Şarj” özelliği bulunuyordu. Son gelen bilgiler ile birlikte iOS 11 GM’in içerisindeki kodlar incelendiğinde bu özellik de kesinleşmiş oldu.
İşlemci: Diğer yandan altı çekirdekli Apple A11 Fusion işlemcisi göze çarpan detaylar arasında. Dördü yüksek performans için (Mistral kod adlı), ikisi ise yüksek batarya verimli (Monsson kod adlı) işlemcileri olduğu görülüyor.
Karşılaştırma yapmak isteyenler için; iPhone 7 ve 7 Plus modellerinde kullanılan A10 Fusion işlemcileri iki yüksek performans ve iki yüksek verimli çekirdeğe sahip. Aynı zamanda A10X Fusion işlemcisine sahip iPad Pro’lar 3+3 yapısıyla ön plana çıkıyordu. Bu da demek oluyor ki iPhone 8 / 8 Plus ve iPhone X, iOS cihazlarının en güçlüsü olacak.
RAM: iPhone 8 2GB RAM barındıracak. Bunun yanında 8 Plus ve X modelleri ise 3 GB RAM’e sahip olacak.
Kamera ve Sensörler: Geliştirici Steven Troughton-Smith’in bulduğuna göre iPhone X, yeni çekim modlarıyla birlikte gelecek. Steven’ın tweet’ine göre çift arka kamera 12 megapiksel olarak kalancak ve ön kamera 7 megapiksel olacak. Diğer bir deyişle megapiksel olarak 7’den bir farkı olmayacak. Kodlardan tam olarak çıkaramasa da Samsung Galaxy Note 8’deki gibi her iki arka lensin de optik görüntü sabitleyicisi olacağını tahmin ediyor.
Bilinen kamera çekim modları şu şekilde:

– 240 fps 1080p HD,
– 4K, 24 fps (Footer) 270 MB,
– 4K, 24 fps (film style) (HEVC Footer) 135 MB
– 4K, 60 fps (Footer) 450 MB
– 4K, 60 fps (higher resolution, smoother) (HEVC Footer) 400 MB

Tüm bunların yanında iPhone X hiçbir akıllı telefonda bulunmayan, arttırılmış gerçeklik (AR) ve derinlik algılaması için özel olarak tasarlanmış Infrared kamera barındıracak. Söylenene göre, insan gözünün göremediği Infrared ışıkları kullanarak yüzünüz ve diğer üç boyutlu objeler gibi yüzeylerin oluşturulması sağlanacak. Face ID’nin merkezi olacak bu kamera kişinin yüzünü üç boyutlu olarak tarayacak ve şu anki Touch ID’nin yerine geçecek.
Yeni Yan Tuş: Alışılmışın dışında yeni yan tuş (eski uyku tuşu), şu anki 7 ve 7 Plus’lardaki Ana Ekran Tuşu gibi hareket etmeyecek, kişiselleştirilebilecek ve birden fazla fonksiyonu üstlenecek.
Steven Troughton-Smith’in belirttiğine göre göze çarpan ilk üç özellik şöyle;

Siri—Yan Tuşa tıklama ve basılı tutma
Wallet/Apple Pay—Yan Tuşa çift tıklama (Apple Watch’daki gibi)
Emergency SOS—Yan Tuşa ve Ses Açma Tuşuna aynı anda basma

Kullanıcılar bu yeni tuşu daha sık kullanacakları için kullanıma erişim kolaylığı için Apple bu yan tuşu normalden biraz daha uzattı.
Yeni erişilebilirlik seçenekleri ile birlikte iki özelliği daha ekleyebileceksiniz;
Siri’ye yazma
ve Face ID.

Arayüz

Hoşçakal Touch ID, Hoşgeldin Face ID: Daha önceleri Pearl ID olarak karşımıza çıkan ve parmak izi okuma teknolojisi Touch ID’nin yerine geçecek yeni özelliğin resmi ismi Face ID olarak karşımıza çıkıyor.
Touch ID’ye benzer bir deneyim yaşayacak olan kullanıcılardan her zamanki gibi Face ID’yi kullanamayacakları zaman için şifre belirlemeleri isteniyor. Şifre belirlemeden sonra kullanıcı kendi yüzünü tanıtmak üzere sonraki adımları takip ediyor.
Ekran Değişiklikleri:
True Tone Display: OLED teknolojisine sahip olacak yeni iPhone X’de iPad Pro’larda gördüğümüz beyaz tonlarını dengelemede kullanılan “True Tone Display” teknolojisinin kullanılacağı belirtiliyor. Kim bilir belki yeni iPad Pro’lar gibi 120 Hz desteği de olur?
Status Bar: Herkesin kafasındaki bir diğer soru da “çentik”li ekran gelmesi durumunda “Status Bar”ın nasıl olacağı sorusuydu. Elde edilen görüntülere bakılırsa bu sorun da yazılım ile çoktan çözülmüş bile.
Çentiğin sol tarafında saat, sağ tarafında ise hücresel veri, wifi ve batarya bilgilerinin yer aldığı görülüyor.
UI / UX Değişiklikleri:
Yeni çentikli ekranın kullanımı ve kullanıcıyı nasıl etkileyeceği merak konusuyken internete sızan bir videoda ana ekran tuşu olmadan çoklu görev penceresi açma, ana ekrana dönme gibi eylemlerin nasıl yapıldığı gösteriliyor.

Renk Seçenekleri

iPhone 8 ve 8 Plus’ın şu anki düzene uygun şekilde renk seçeneklerine sahip olması beklenirken, iPhone X’in sadece üç renk seçeneği ile geleceği söyleniyor.
Ayrıca yeni çentikli ekranı nedeniyle iPhone X’in rengi ne olursa olsun ön panel renginin de siyah olacağı gelen bilgiler arasında.
Bu akşamki lansmanda diğer detayları da öğreniyor olacağız.
Kategoriler: Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/