Enerji Dönüşümünün Geleceği

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Bu hafta, Texas, Houston’da her yıl düzenlenen CERAWeek (dünyanın önde gelen enerji organizasyonlarından biri) konferansında yapılan birçok konuşma, küresel enerji manzarasını yeniden şekillendiren devasa enerji dönüşümü üzerine yapıldı. Başlıklar, enerji ve iklim politikasından, benzeri görülmemiş bir değişimden geçmekte olan enerji pazarındaki yenilikler ve yatırımlara kadar çeşitli konuları içeriyordu.
Yenilenebilir enerjinin artan rolü ve dağıtık enerji teknolojilerinin etkisi sıkça tartışılan başlıca iki husustu.
GE olarak, enerji dönüşümünün adete bir evrimle; yani merkezi, tek yönlü bir şebekeden, daha akıllı ve daha üretken, merkezi olmayan, karbonsuz, dijitalleştirilmiş bir ağa doğru ilerlediğine inanıyoruz.
Bu evrim, daha verimli ve etkili sonuçlar elde etmek için geleneksel enerji türleri ile yeni ortaya çıkan enerji türlerini birleştiren, görünüşte rekabetçi enerji tekliflerini (güneş, kömür, rüzgar ve gaz) bir araya getiriyor.
İşte bu evrimin, müşterilerimizden gördüğümüz ve duyduğumuz üç uygulaması şunlardır:
1- Karbonsuzlaştırma
2- Yerelleşme (Merkezi olmayan)
3- Dijitalleşme
Karbonsuzlaştırma: Müşteriler, rüzgar ve güneş gibi düşük karbon teknolojilerinin hızla yaygınlaşmasını sağlıyor. Kömür ve gaz kesinlikle yakın bir dönemde ortadan kalkmayacak olsa da, şirketler yenilenebilir enerjinin büyümesi ve enerji verimliliğinin artan eğilimini karşılamak için enerji tekliflerini bu yeni duruma uyarlamalıdır.
Yerelleşme: Yaygın olarak düşük maliyetli dağıtılmış güç teknolojilerine bağlı olarak dağıtılmış güç çevresinde büyüyen bir karmaşıklık söz konusudur. Depolama teklifleri, enerji verimli çözümler ve tüketici merkezli anlayış giderek artan bir rol oynamaktadır.
Dijitalleşme: Müşteriler, tesis ve şebekeleri optimize etmek için özelleştirilmiş ve akıllı kontrol sistemleri talep ediyorlar. İşte bu yüzden, dijitalleşmenin; endüstriyi dönüştürme gücüne sahip olduğunu düşünüyoruz. GE Digital’in gücünü kendi sitelerimizde ve dünya çapında 85 ülkede bulunan endüstriyel işletmelerdeki Predix portföyünü kullanarak 1.000’den fazla müşterinin kullanımıyla birinci elden gösterdik.
Endüstrinin nereye doğru gittiğini görüyor ve ilerlemek için yenilikler ortaya koyuyoruz.
GE Global Research’teki bilim adamlarımız bir ürün geliştirme birimi oluşturdular: farklı endüstri trendleri arasında sinerji yaratan yalın bir ekip tarafından rekabetçi ürünler geliştirmek amacıyla.
Liderleri Keith Longtin, ürün geliştirme biriminin mühendisleri “faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde Moore yasalarından daha hızlı bir şekilde yenilik yapmaya” zorladığını ifade ediyor.
Bu hafta Houston’da rekabetçi yeni bir ürünümüzü açıkladık. Bu enerji operatörlerinin büyük miktarlarda enerji depolamasına ve müşterinin ihtiyacı olduğunda veya fiyat daha uygun olduğunda enerjinin sisteme aktarılmasına izin veren bir bataryadır.
Bu enerji depolama sistemi yüzde 15 daha uzun ömürlü, yüzde 5 daha yüksek verimlidir ve kurulum süresi ortalama yüzde 70 kadar daha kısadır.
Pil depolama alanı 4MWh ve 10 yıllık enerji depolama deneyimini 20 inçlik bir panoya sığdırmaktadır
Müşterilerin; rüzgar, termal ve güneş enerjisi ihtiyaçları için enerji çıkışını yönetmelerini sağlayacak özelleştirilmiş bir akü depolama çözümü sağlayacaktır.
Bu depolanan enerji; tüm bir gün boyunca 120 ev için ya da tipik bir elektrikli arabanın 50 kezden fazla şarj edilmesi için yeterli enerjidir.
GE Power, GE Global Research ve diğer GE şirketlerindeki ekipler, elektrikli otomobiller ve güneş teknolojisindeki en son gelişmelerden yola çıkarak, işletmelerimizden ve laboratuarlarımızdan gelen sinerjiler ve bilgi birikimlerinden yola çıktılar. Bilim adamlarımız, bu teknolojiye dayanan paydaşlarla sayısız saat danışmanlık hizmeti vermiş ve geri bildirimlerini bu ürünün geliştirilmesine dahil etmişlerdir.
Aynı düşünceyi temsil eden bir başka atılım ürünü, dünyanın en büyük ve en güçlü açık deniz rüzgar türbini olan Haliade-X’tir.
Bu ürünü oluşturan ekip, hem yenilenebilir enerji pazarında oyunu değiştirdiğini, hem de yenilenebilir enerji için artan pazar talebine hitap eden bir ürün tasarlama ve sunma gerekliliğini ve müşteriler için yeni ve farklı bir şeyler sağladığını gördü.
Haliade-X, hem kapasitesi hem de enerji çıkış gücüyle piyasadaki diğer benzer ürünlerden daha büyüktür. 12 MW’lık kapasitesiyle, 16.000 konutun enerji ihtiyacı karşılanabiliyor ve yılda 67GW-saatlik enerji üretebiliyor, bu da günümüzde mevcut olan diğer açık deniz rüzgar türbinlerinden yaklaşık % 45 daha fazla enerji demektir.
Sınırları zorlamak ve değişimi gerçekleştirmek GE çalışanlarının DNA’sında vardır. Son 125 yılda sayısız defa enerji dönüşümünün bir parçası olduk — bir sonraki iterasyon için de hazırız.
Ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte, daha verimli, güvenilir ve üretken bir enerji sistemi yaratma konusunda en önde olacağız.
Haliade-X hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

YAZAR: John Flannery / GE Başkanı ve CEO’su

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/