Diyanet İşleri Başkanlığı Bitcoin’in Şimdilik Caiz Olmadığını Belirtti

“Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” sorusuna Diyanet İşleri’nin verdiği cevapta bu paraların merkezi bir otoriteye sahip olmadığına ve bu yüzden devlet teminatı altında olmadığına dikkat çekilirken, değer kazanıp kaybetme konusunda spekülasyonlara açık olması ve kara para aklamak için kullanıldığı gerekçesiyle şu aşamada caiz olmadığı belirtildi.
Devletler ve finansal kurumlar Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında nasıl düzenlemelere gideceklerini tartışırken bu paralar pek çok kurumun da gündeminde. Bu kurumlardan birisi de Diyanet İşleri. BitcoinTalk’ta yer alan konu başlığında da belirtildiği gibi Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’na “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” şeklinde bir soru yöneltiliyor.
Din İşleri ise kripto paraların merkezi bir otoriteye sahip olmadığına ve bu yüzden devlet teminatı altında olmadığına dikkat çekerken değer kazanıp kaybetme konusunda spekülasyonlara açık olması ve kara para aklamak için kullanıldığı gerekçesiyle şu aşamada dinen uygun olmadığı yönünde soruyu cevaplıyor.

İşte Diyanet İşleri’nden yapılan o açıklama:

Yorumlar (0) Yorum Yap

/