Markanızı Instagram Üzerinden Büyütmek İçin 7 Pazarlama Tüyosu

Şirketinizin Instagram’da aktif olması gerektiği bir sır değildir. 500 milyondan fazla kullanıcı ile bu platform, dünyanın dört bir yanındaki potansiyel müşterilere erişim sağlar.

Markanızın Instagram pazarlamasını geliştirebilmek için, takipçi kitlenizi düzenli olarak büyütmeniz gerekmektedir. Sonuçta, Instagram’da takipçi sayınız arttıkça, paylaşımlarınızın ulaştığı kullanıcı sayısı da artar.

1) Ücretsiz Instagram araçlarından faydalanın.

Instagram yakın zamanda iş profillerini halka açtı. Bu profiller, Facebook iş profilleri ile büyük benzerlikler gösterir – ek olarak ‘iletişim’ seçeneği ile kullanıcıları markalarla e-posta, telefon ya da kısa mesaj yoluyla etkileşime geçmeye çağırır.

İletişim seçeneğinin yanında, iş profilleri analitiklere (Insights) de erişim sağlarlar – bu da etkileşim ve izlenim verilerine ulaşmalarını sağlar. Instagram hesabınızı şirketiniz için kullanıyorsanız, tüm bu özelliklere erişim sağlamak için onu iş hesabına çevirmeniz yararınıza olacaktır. Kullanıcıların içeriklerinizle nasıl etkileşim kurduklarını ne kadar iyi anlarsanız, paylaşımlarınızı geliştirmeniz o kadar kolaylaşır.


2) Instagram paylaşımlarınızı çapraz tanıtımla güçlendirin.

Markanızı halihazırda seven yeni takipçiler edinmek ister misiniz? Tüm sosyal platformlardaki hesaplarınızdan paylaşım yapın – Facebook, Twitter, LinkedIn vb. – ve kullanıcıları Instagram hesabınızı takip etmeye davet edin. Diğer hesaplarınızı takip eden kullanıcılar markanızla zaten ilgilenmektedirler, bu yüzden onlara yeni bir platform üzerinden iletişim kurma fırsatı vermeniz olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Paylaşımlarınızın tüm sosyal medya takipçilerinize ulaşacağını düşünmeyin. Birçok kullanıcı belli sosyal ağlardan uzaklaşır ya da o sosyal ağlarda daha az zaman geçirir. Paylaşımlarınızın erişiminin artması için tüm sosyal ağlarda ulaşabileceğiniz tüm kullanıcılarla etkileşim kurmaya çalışın.


3) Takipçilerinizi bunaltmayın.

Markanızın unutulmaması için yeterli sayıda paylaşım yapmak önemlidir, ancak, fazla paylaşım yapmak takipçilerinizi bunaltır ve sürekli sizi görmekten sıkılırlarsa hesabınızı takip etmeyi bırakırlar.

Her marka için uygun sihirli bir paylaşım formülü bulunmaz. Denemeler yapmalı ve takipçi kitlenizin tepkisini ölçmelisiniz. Başlangıç olarak, günde iki paylaşım yapmanızı öneririm – paylaşım saatleri ile denemeler yapmak en yüksek etkileşimin ne zaman yapıldığını gösterebilir. Sonra ise, etkileşimi yakından takip ederek paylaşım sayısını arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Sizin için uygun sıklığı bulduğunuzda işiniz maalesef bitmez, takipçi sayısı arttıkça düzenlemeler yapmanız gerekir. Paylaşım sıklığı optimizasyonu, asla bitmeyen bir iştir.


4) Büyümeyi tetiklemek için takipçilerinizle etkileşim yaratın.

Kullanıcılar paylaşımınıza yorum yapmak için zamanlarını ayırıyorlarsa, siz de onlara teşekkür etmek için zaman ayırın. Bu basit etkileşim sadık müşteriler yaratabilir ve marka tanıtımınızı yapabilir.

Bunun yanında takipçilerinizi, paylaşımlarınızla etkileşim kurmaları için cesaretlendirin. Basit bir ‘Bu paylaşımı sevecek üç arkadaşınızı etiketleyin!’ kampanyası hem sizi daha geniş bir kitlenin karşısına çıkartacak, hem de yeni takipçiler kazanmanıza yardımcı olacaktır. Markanızla arkadaşları vasıtasıyla tanıştıklarından, daha ılımlı bir yaklaşım gösterirler ve hesabınızı takip etmeleri kolaylaşır.


5) Etkileşimli bir hashtag yaratın.

Etkileşimli bir hashtag yaratmak, etkileşimi arttırmak için harika bir yöntemdir – yalnızca hashtagleri doğru kullandığınızdan emin olmalısınız. Büyük markalar için kullanılan basit tekniklerden biri, takipçilerin marka ürünleri ile resimler paylaşmaları ve bunlar için uygun hashtagler kullanmaları için cesaretlendirilmeleridir.

Örneğin, markanızın kullanıcı paylaşımlarını yeniden paylaşmak için kullanabileceği hashtaglerin iki artısı bulunmaktadır:

*Sayfanızda görünmek isteyen kullanıcıların bu amaçla daha çok hashtag kullanması

*Markanızın yarattığı hashtagle her paylaşım yaptıklarında tüm takipçilerine markanızı göstermeleri – ücretsiz reklam!


6) İlgili diğer hesaplardaki içerikleri kullanın.

Takipçilerinizi tatmin etmek için yeteri kadar içerik üretmekte zorlanıyorsanız, ilgili diğer Instagram hesaplarından yardım almayı deneyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey, asıl kaynağı belirtmek ve profillerini etiketlemeyi unutmamaktır.

Instagram görsellerini indirerek daha sonra kullanmak için saklamanıza olanak veren birçok uygulama bulunmaktadır. Takipçilerine ulaşmak istediğiniz hesapların içeriklerini paylaşırsanız, onlar da büyük ihtimalle sizin içeriklerinizi paylaşırlar.


7) Takipçi kitlenize ulaşmak için yaratıcılığınızı kullanın.

Görsellerinizde yaratıcı olmak, takipçilerinize ulaşmak için harika bir yöntemdir – düz reklamlardan çok daha etkili sonuçlar alabileceğiniz ortadadır.


facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

[divider]Konuk Yazar[/divider]

Cihan Geyik

Kaynak.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/